Problemy z liczeniem ciepłej wody w budynkach z pompami ciepła

zk

05.06.2023 11:02 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Problemy z liczeniem ciepłej wody w budynkach z pompami ciepła
Problemy z liczeniem ciepłej wody w budynkach z pompami ciepła - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Zainteresowanie na dofinansowanie między innymi do pomp ciepła w ramach programu Mój Prąd 5.0 jest tak duże, że rząd zdecydował się na dołożenie dodatkowych środków krajowych w wysokości 400 milionów złotych. Na co trzeba zwracać uwagę przy projektowaniu budynków z pompami ciepła? – Kompletnie inaczej trzeba wyliczać zużycie ciepłej wody; bywa, że sypią się kary dla właścicieli, że nie zużywają zadeklarowanej mocy obliczeniowej – zwraca uwagę Marcin Kosieniak, specjalista MEP, współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

Popularność pomp ciepła rośnie sukcesywnie od lat, co potwierdzają dane Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, według których w 2022 roku poziom sprzedaży wzrósł o 120 procent w porównaniu do roku poprzedniego.

W programie dotacyjnym Mój Prąd 5.0 wprawdzie najpopularniejsze są wnioski na fotowoltaikę, ale pompy ciepła także cieszą się ogromną popularnością.

– Pompy ciepła zdecydowanie mogą obniżyć koszty za ogrzewanie, i dlatego stają się standardem w Europie, w tym także coraz częściej w Polsce. W Niemczech pojawił się nawet problem z dostępem do instalatorów, tak duże jest zapotrzebowanie na pompy ciepła. W Polsce za to problemem okazuje się właściwe obliczanie podgrzewania ciepłej wody, a błędy skutkują karami – zwraca uwagę Marcin Kosieniak, specjalista MEP, współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

– Chodzi o to, że większość wciąż obliczenia robi nieprawidłowo, sugerując się tym, jak obliczano do tej pory podgrzewanie ciepłej wody w przypadku projektowania kotłowni i węzłów cieplnych. Tymczasem w przypadku pomp ciepła trzeba zastosować zupełnie inne podejście obliczeniowe – i nawet najlepszy architekt bez dobrego specjalisty MEP nie poradzi sobie. Ma to o tyle istotne znaczenie, że skutkiem złych doborów danych, są ogromne moce zapotrzebowania na prąd, przez co budynki są niewłaściwie zaopatrywane w energię. A to pociąga za sobą kary dla właścicieli, którzy nie będą zużywali zadeklarowanej mocy obliczeniowej – wyjaśnia Kosieniak, którego biuro w ostatnim czasie coraz częściej styka się z takim problemem w ramach konsultacji z projektującymi budynki czy wręcz z inwestorami.

Kluczowe – jak wyjaśnia – jest projektowanie i przeprowadzanie przeprowadzanie precyzyjnych obliczeń zgodnie z wytycznymi dla pomp ciepła. Kosieniak pracuje także nad aplikacją do specjalistycznych obliczeń, które ułatwią i rozwiążą ten problem w przypadku wyboru pompy ciepła i zgodnie z jej profilem.

Nabór wniosków w programie Mój Prąd 5.0 potrwa do 22 grudnia albo do wyczerpania budżetu programu. Mój Prąd to jeden z programów w Europie, które mają na celu ograniczenie emisji netto CO2. Cel unijny zakłada redukcję CO2 o minimum 55 proc. do 2030 roku.

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.