PESA straci wielomiliardową umowę w Rumunii? Sąd zablokował kontrakt

Strona główna Prawo, finanse PESA straci wielomiliardową umowę w Rumunii? Sąd zablokował kontrakt

Partnerzy portalu

PESA straci wielomiliardową umowę w Rumunii? Sąd zablokował kontrakt - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PESA

To miał być jeden z największych kontraktów polskiego zakładu produkującego tabory kolejowe. Mimo wygrania w grudniu 2023 roku przetargu o równowartości 3,9 mld zł na 62 regionalnych pociągów elektrycznych, umowa została 8 kwietnia zablokowana decyzją sądu. Uwzględnił on uwzględnił apelację francuskiego Alstomu i nakazał ponowną ocenę oferty polskiego producenta.

Nowe pociągi, zaplanowane w ramach kontraktu, mają stanowić podstawę linii metropolitarnych i obsługiwać obszary miejskie o dużym natężeniu ruchu w zakresie kolejowego przewozu pasażerskiego. Ponadto ma to zapewnić zmniejszenie natężenia transportu samochodowego i przy tym zachęcić mieszkańców do alternatywnych form przemieszczania, w tym przypadku ekologicznych. Zakup nowych pociągów jest kluczową inwestycją w modernizację transportu kolejowego Rumunii.

Przetarg organizowała rumuńska Agencja Reformy Kolei podlegająca Ministrowi Transportu i Infrastruktury. Konkurentem polskiej PESY jest francuski Alstrom, który zrealizował kilka dużych kontraktów w Rumunii, a przedstawiciele firmy liczyli także i na ten, którego wartość idzie w miliardy rumuńskich lei. Fakt pozyskania umowy przez polską firmę był parokrotnie zaskarżany przed oblicze sądu, który ostatecznie w drugiej instancji nakazał agencji ponowną ocenę oferty PESY.

Całkowita wartość projektu wynosi od 3,2 mld do 4,1 mld lei bez podatku VAT. Źródłem finansowania są bezzwrotne fundusze europejskie w ramach Programu Transportowego 2021-2027. Całe przedsięwzięcie będzie podzielone na trzy etapy, wedle którego pierwsze 20 pociągów trafi na trasy Bukareszt Północ – Ploeszti Południe – Adjud, Jassy – Pașcani – Suczawa, Bacău – Pașcani. Kolejne 23 trafi następnie na trasy Braszów – Gheorgheni, Arad – Timișoara – Caransebeș i Huedin – Cluj – Bistrița. W ramach ostatniego etapu pociągów elektrycznych trafi na trasy Bukareszt Północ – Ploeszti Zachód – Braszów, Bukareszt Północny – Roșiori, Bukareszt Północny – Bukareszt Obor/Fundulea i Konstanca - Fetesti.

To nie pierwszy raz, gdy przetarg w Rumunii kończy się odwołaniem do sądu i wycofania się władz z podpisania kontraktu z firmą, jaka wygrała przetarg. Podobne incydenty miały też miejsce w ramach umów zbrojeniowych czy infrastrukturalnych. W przypadku kontraktu na pociągi może mieć to związek z relacjami politycznymi władz Rumunii z Francją, gdzie ta pierwsza należy choćby do Międzynarodowej Organizacji Frankofonii (Organisation internationale de la francophonie, La Francophonie). Zdaniem rumuńskich mediów zwrot w sprawie kontraktu na pociągi tak, aby wygrała go francuska firma wiąże się m.in. ze zwiększaniem obecności żołnierzy francuskich w kraju w związku z tworzeniem stałej obecności Grupy Bojowej NATO w tym kraju. W marcu władze ogłosiły rozbudowę bazy lotniczej Mihail Kogalniceanu pod Konstancą nad Morzem Czarnym. Planowo ma w niej stacjonować 10 tys. żołnierzy z państw sojuszu, a także zamieszkają ich rodziny. To będzie oznaczać ogromne szanse dla lokalnych przedsiębiorców w związku z obsługą tej infrastruktury i również stąd są prowadzone potężne inwestycje w różnych dziedzinach, w tym transportu. Kosz rozbudowy bazy wynosi 2,5 mld euro. Co istotne, Bukareszt planuje zakupić z Francji znaczne ilości sprzętu wojskowego, w tym czołgów, broni artyleryjskiej, uzbrojenia osobistego dla żołnierzy i sprzętu logistycznego. Potencjalnie umowa na zakup taborów kolejowych miałaby zapewnić preferencyjne warunki kontraktów zbrojeniowych. 

Agencja Reformy Kolei miała zwrócić się do PESY o udzielenie szczegółowych wyjaśnień w zakresie kwestii wskazanych w uzasadnieniu wyroku. Oznacza to zawieszenie kontraktu na 62 pociągi krótkodystansowe. Firma liczy, że ponowna ocena okaże się dla niej pomyślna, niemniej to od niej zależy, czy rumuńskie władze wybiorą ponownie polską ofertę, w innym przypadku postępowanie przetargowe będzie unieważnione.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.