Wynik wyszukiwania - "terminal " - Wiadomości

Orlen rozwija odnawialne źródła energii, inwestując w fotowoltaikę

Terminal paliw w Ostrowie Wielkopolskim jest trzecim tego typu obiektem w ramach Grupy Orlen, w którym zainstalowano farmę fotowoltaiczną. Ma ona moc 3,1 MW. Niedługo budowa drugiej farmy słonecznej o mocy do 2 MW ruszy na terenie zakładu głównego Orlenu w Płocku - poinformował w środę koncern.
15.05.2024

Wiceminister klimatu: utworzenie parku narodowego w Dolinie Dolnej Odry nie wpłynie na żeglowność

Utworzenie parku narodowego w Dolinie Dolnej Odry nie wpłynie na żeglowność Odry ani na terminal kontenerowy w Świnoujściu - poinformował we wtorek wiceminister klimatu, główny konserwator przyrody, Mikołaj Dorożała. Dodał, że mapa potencjalnego parku będzie tworzona z lokalną społecznością.
15.05.2024

Grupa Budimex wśród wykonawców elektrowni ‎jądrowej w Polsce

Westinghouse wybrał Mostostal Kraków do wsparcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Odpowiedzialny za projekt amerykański koncern wybrał, wchodzącą w skład Grupy Budimex, firmę do kolejnej fazy projektu. Zakres współpracy obejmuje produkcję oraz montaż konstrukcji stalowych dużych modułów strukturalnych oraz obudowy. Rozmowy z wykonawcą na temat wykonania części budowlanej prowadzi również Budimex SA.
15.05.2024

CMS wspiera Gaz-System przy zawarciu pierwszej w Polsce umowy czarteru jednostki FSRU

Międzynarodowa kancelaria CMS udzielała wsparcia w prowadzonym przez Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. procesie mającym na celu wyłonienie dostawcy oraz zawarcie pierwszej w Polsce umowy czarteru pływającej jednostki regazyfikacyjnej (FSRU). Umowa określająca warunki dostarczenia i obsługi jednostki FSRU została zawarta pomiędzy GAZ-SYSTEM S.A. a White Eagle Energy Ltd., spółką z grupy Mitsui O.S.K. Lines.
10.05.2024

Bartmiński: opóźnienie przy pierwszej fazie budowy offshore to "jakieś pół roku"

Opóźnienie w realizacji pierwszej fazy budowy morskich farm wiatrowych to "jakieś pół roku" - ocenił w środę w podczas EKG w Katowicach wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Jak wynikało z jego wypowiedzi, resort chce, by procedury zw. z offshore zostały przyspieszone.
09.05.2024

Rząd zaakceptował rewizję KPO w sprawie dodatkowego terminalu technicznego offshore w Darłowie

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie zmiany Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, przedłożoną przez Minister Funduszy i Polityki Regionalnej. Wśród najważniejszych zmian inwestycyjnych znajduje się powstanie dodatkowego terminalu technicznego w Darłowie, który będzie umożliwiał budowę farm wiatrowych.
02.05.2024

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo są to dopiero pierwsze egzemplarze – w takich miejscowościach Powerdot buduje stacje ładowania. Tworząc infrastrukturę w miejscach, do których nie dotarła jeszcze elektromobilność, Powerdot wspiera rozwój zrównoważonego transportu, ułatwiając przyszłym kierowcom aut elektrycznych podjęcie decyzji o zakupie takiego pojazdu.
25.04.2024

Gaz-System podpisał umowę czarteru pierwszej w Polsce jednostki FSRU

Gaz-System podpisał umowę czarteru określającą warunki dostarczenia i obsługi jednostki FSRU w Zatoce Gdańskiej. Kontrakt został zawarty z firmą White Eagle Energy Ltd., spółką z grupy Mitsui O.S.K. Lines.
25.04.2024

Unimot przygotowuje dodatkową infrastrukturę importową dla LPG

Jeden z głównych sprzedawców LPG - Unimot - przewiduje, że w efekcie sankcji przywóz rosyjskiego gazu płynnego powinien ustać około października. Firma przewiduje z tego powodu czasowe zawirowania na rynku i przygotowuje dodatkową infrastrukturę importową.
24.04.2024

Nowe punkty ładowania aut elektrycznych na mapie Polski

Firma Eway, polski operator i producent stacji ładowania samochodów elektrycznych, zainstalowała już 60 punktów ładowania. Większość z nich jest już dostępna dla kierowców, część czeka na ostatnie odbiory techniczne. Stacje ładowania Eway, z których można korzystać bez jakichkolwiek aplikacji, dostępne są m.in. w hotelach, na osiedlach mieszkaniowych, w inwestycjach biznesowych, w gminach i miastach, w takich miejscowościach jak Warszawa, Szczecin, Świnoujście, Poznań, Bobowa. Kamionki, Wrocław czy Kołobrzeg.
23.04.2024

Van Oord buduje bazę offshorową na Łotwie

Van Oord ujawnił plany stworzenia bazy wsparcia dla morskich farm wiatrowych oraz terminalu dla ładunków ponadgabarytowych w porcie w Lipawie na Łotwie.
15.04.2024

Gaz-System: Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy ze statusem priorytetowego projektu UE

Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy ze statusem priorytetowego projektu inwestycyjnego UE - poinformował w piątek Gaz-System.
13.04.2024

Wodór zasila prace ziemne w porcie w Goteborgu

Prace ziemne na budowie terminala Arendal 2 w porcie w Goteborgu prowadzone są w dużej mierze bezemisyjnie, dzięki energii wytwarzanej z wodoru.
02.04.2024

Czas na gaz. Rozbudowa infrastruktury gazowej w Europie nabiera tempa

W Europie budowane są kolejne terminale LNG oraz gazociągi, będące efektem konfliktu ukraińsko-rosyjskiego, który wymiernie przyczynił się do wzrostu inwestycji w sektorze energetycznym.
01.04.2024

70% użytkowników aut elektrycznych mówi NIE obowiązkowej rejestracji

Koniec z przymusem posiadania aplikacji lub specjalnych kart, aby naładować auto elektryczne. Już za miesiąc każda nowo uruchomiona stacja powinna umożliwiać dokonanie swobodnych płatności, bez zawierania umowy z operatorem (rozporządzenie AFIR). Taką opcję już dziś wybiera znakomita większość, bo aż 70% użytkowników aut elektrycznych – informuje Powerdot, który uruchomił już 100 szybkich stacji wyposażonych w terminale płatnicze i udostępnił unikalne dane o sposobach rozliczeń.
20.03.2024

Costa Project. Inżynierowie zrównoważonej przyszłości

800 lat łącznego doświadczenia zespołu i ponad 200 zrealizowanych projektów – to spółka Costa Project, która już od 2016 r. definiuje nowe standardy w branży inżynieryjno-konsultingowej, stawiając zwłaszcza na zrównoważony rozwój. Od momentu swojego powstania firma konsekwentnie łączy innowacyjność z odpowiedzialnością ekologiczną i śmiało przekształca ambitne wizje w realne sukcesy projektowe, mając na względzie zarówno potrzeby klientów, jak również środowisko naturalne.
26.02.2024

Sondaż: rząd powinien kontynuować budowę elektrowni jądrowej

Większość uczestników opublikowanego w środę sondażu dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" oceniło, że obecny rząd powinien kontynuować budowę elektrowni jądrowej oraz terminala kontenerowego w Świnoujściu.
14.02.2024

W Szczecinie będą kształcić pracowników terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych

Orlen Neptun uruchomi w Zespole Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie szkolenie dla osób zainteresowanych pracą na terminalu instalacyjnym morskich farm wiatrowych.
31.01.2024

Eway i Grodno S.A. łączą siły na rzecz elektromobilności

Eway, producent i operator stacji ładowania samochodów elektrycznych oraz Grodno S.A., czołowy dostawca kompleksowych rozwiązań prądowych, podpisały umowę o współpracy. Na jej mocy Grodno S.A. staje się oficjalnym dystrybutorem stacji ładowania Eway w Polsce.
29.01.2024

Equinor i BP wymieniają się udziałami w przedsięwzięciach w ramach morskiej energetyki wiatrowej

Equinor zawarł transakcję zamiany z BP, w ramach której norweska firma energetyczna przejmie pełną własność umowy najmu i projektów Empire Wind, a brytyjskie przedsiębiorstwo naftowe przejmie pełną własność umowy najmu i projektów Beacon Wind.
27.01.2024

Rozpoczęła się budowa bazy serwisowej dla morskiej farmy wiatrowej w Łebie

W Łebie rozpoczęły się prace związane z budową bazy serwisowej dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, wspólnego projektu Grupy Orlen i Northland Power. Będzie ona portem macierzystym dla statków transportujących sprzęt oraz pracowników technicznych odpowiedzialnych za utrzymanie inwestycji. Baza zatrudni łącznie około 60 osób i będzie obsługiwać farmę przez cały cykl jej życia, czyli minimum 25 lat.
26.01.2024

Sweco inżynierem kontraktu budowy części hydrotechnicznej terminalu instalacyjnego w porcie Świnoujście

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz Sweco Polska sp. z o.o. podpisały umowę na pełnienie przez tę firmę funkcji inżyniera dla inwestycji pod nazwą: „Budowa zdolności przeładunkowej portu morskiego w Świnoujściu do obsługi potrzeb morskiej energetyki wiatrowej”. Kontrahent został wyłoniony w drodze przetargu, do którego zgłosiło się dziesięciu chętnych.
24.01.2024

Budowa Terminalu Instalacyjnego przebiega zgodnie z planem

Budowa Terminalu Instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu przebiega zgodnie z planem. Obiekt ruszy z początkiem 2025 r. - podała spółka Orlen Neptun z Grupy Orlen. W ramach prowadzonych robót m.in. oczyszczono akwen portu.
17.01.2024

Sabotaż gazociągu w terminalu LNG w Niemczech większy niż sądzono

Uszkodzenia rurociągu budowanego w Niemczech, w Szlezwiku-Holsztynie są poważniejsze niż sądzono, został on przewiercony w co najmniej ośmiu miejscach - podał tygodnik "Spiegel". Gazociąg ma połączyć nowy terminal LNG w pobliżu Brunsbuettel z niemiecką siecią energetyczną.
09.01.2024

Kluczowy terminal FSRU w Grecji rozpoczyna pracę. 20 stycznia ma odbyć się odbiór pierwszej partii LNG

W tym miesiącu swoją działalność zgodnie z przeznaczeniem zaczął pływający terminal do regazyfikacji gazu, Alexandroupolis. W ubiegłym miesiącu przybył na wody Morza Trackiego nieopodal greckiego wybrzeża. Będzie dostarczał gaz państwom Europy Południowo-Wschodniej.
05.01.2024

Orlen podjął finalną decyzję inwestycyjną w sprawie Baltic Power

Grupa Orlen podjęła finalną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy pierwszej polskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Inwestycja, która w 2026 roku włączy do polskiego systemu moc blisko 1,2 GW, będzie realizowana wspólnie z kanadyjskim Northland Power. Baltic Power będzie w stanie wyprodukować czystą, dostępną energię, która może zasilić 1,5 miliona gospodarstw domowych. W ramach przygotowania infrastruktury instalacyjnej dla branży offshore koncern rozpoczął również budowę terminala w Świnoujściu.
05.01.2024

Terminal kontenerowy w Indiach ma być w 100% zasilany energią odnawialną

PSA Mumbai ma stać się pierwszym w Indiach terminalem kontenerowym, który jest całkowicie zasilany bezemisyjną energią odnawialną. Odpowiada za to farma fotowoltaiczna o moc 7,8 MW, powstała we współpracy z O2 Power. Zdaniem spółki inwestycja pozytywnie wpłynie na ograniczenie emisji CO2 przez branżę portową.
05.01.2024

Orlen: w 2023 r. terminal LNG przyjął 4,66 mln ton skroplonego gazu

Do terminala LNG w Świnoujściu w 2023 r. dotarły 62 dostawy skroplonego gazu, to o cztery więcej niż w 2022 - podał we wtorek Orlen, który jest jedynym użytkownikiem terminala, należącego do operatora przesyłowego gazu Gaz-Systemu. Dodał, że łącznie w ubiegłym roku dostawy LNG drogą morską wyniosły ok. 4,66 mln ton.
02.01.2024

Orlen. Projekt morskiego terminalu przeładunkowego CO2 otrzymał z KE grant na 2,54 mln euro

Przeładunkowy terminal morski CO2, wspólny projekt Orlenu, Lafarge Cement i Air Liquide Polska, uzyskał grant Komisji Europejskiej w wysokości 2,54 mln euro m.in. na przygotowanie dokumentacji projektowej. Inwestycja wpisuje się w strategiczne cele koncernu ograniczania emisji własnych CO2.
13.12.2023

Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG. Na jakim etapie jesteśmy?

Polska Platforma LNG i bioLNG po raz kolejny stanęła na wysokości zadania, oferując tym, którzy wybrali się na jej tegoroczną konferencję, dwa dni konkretnych, niezwykle merytorycznych prezentacji i dyskusji.
05.12.2023

MKiŚ podsumowuje kadencję Anny Moskwy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystosowało komunikat, w którym podsumowuje działania resortu w ciągu ostatnich dwóch lat, pod przewodnictwem minister Anny Moskwy. Publikujemy komunikat w całości.
27.11.2023

Orlen Neptun: nowe inwestycje offshore wind zapewnią prąd dla ok. 8 milionów gospodarstw domowych

Grupa Orlen uzyskała pięć nowych lokalizacji pod budowę morskich farm wiatrowych. Nowe inwestycje będą miały moc ok. 5,2 GW, co pozwoli produkować czystą energię w ilości wystarczającej, aby zasilić ok. 8 milionów gospodarstw domowych - zapowiedział Robert Nowicki, prezes zarządu Orlen Neptun podczas konferencji Offshore Wind Poland 2023.
23.11.2023

Adam Niklewski, Polska Platforma LNG i bioLNG: duże zmiany na rynku już zaszły, jeszcze większe przed nami

Transformacja energetyczna Polski nabiera rozpędu. W tym samym czasie łańcuchy dostaw na całym świecie również przechodzą przemianę i sięgają po nowe paliwa, w tym LNG i bioLNG. Rynek ten staje się kluczowy dla gospodarki światowej. O najważniejszych zmianach na nim, tuż przed tegoroczną edycją konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG, rozmawiamy z prezesem jej zarządu, Adamem Niklewskim.
23.11.2023

Orlen Neptun uruchomił szkolenie dla przyszłych pracowników terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych

Orlen Neptun rozpoczął pierwsze w Polsce specjalistyczne szkolenie dla osób zainteresowanych pracą na terminalu instalacyjnym morskich farm wiatrowych. W zajęciach uczestniczą uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu.
21.11.2023

Port Barcelona będzie „zielony” w 2050 r. W tym roku przeniósł statki wycieczkowe i promy z centrum na peryferie miasta

Port w Barcelonie jesienią br. przyjął ostatni statek wycieczkowy w centrum miasta. Do połowy października br. statki z pasażerami cumowały przy nabrzeżu północnym Barcelony, zlokalizowanym w World Trade Center. Od listopada statki wycieczkowe będą dobijać do nabrzeża Adossat. Jest to dzielnica znacznie oddalona od centrum miasta i dzielnic mieszkaniowych.
06.11.2023

Masowiec zasilany żaglami wpłynął do Portu Gdynia

Przy nabrzeżu terminalu HES Gdynia Bulk Terminal w Porcie Gdynia cumuje wyjątkowy statek. Masowiec Pyxis Ocean to jedna z niewielu jednostek na świecie, które za pomocą dwóch stalowo-kompozytowych żagli wykorzystują energię wiatru do wspomagania konwencjonalnego napędu. Dzięki temu wyraźnie spada zużycie paliwa, a co za tym idzie – emisje CO2.
02.11.2023

Greenpeace protestuje przeciwko terminalowi LNG w Niemczech

Na Bałtyku, w rejonie wyspy Rugia, aktywiści Greenpeace prowadzą protest przeciwko powstającemu tam rurociągowi terminalu skroplonego gazu LNG. Akcja protestacyjna prowadzona jest pod wodą, biorą w niej udział nurkowie – poinformował portal dziennika „Ostsee Zeitung”. Informacje o prowadzonej akcji potwierdziła w środę rzeczniczka policji.
02.11.2023

Transformacja ciepłownictwa w Grupie PGE staje się faktem

Grupa PGE konsekwentnie od 2018 roku prowadzi proces modernizacji elektrociepłowni w największych miastach Polski. Efektem tego jest oddanie przez PGE do użytku nowoczesnych niskoemisyjnych źródeł kogeneracyjnych w Kielcach, Bydgoszczy i Zgierzu. Do końca 2023 roku zakończą się inwestycje w źródła gazowe w Gorzowie Wielkopolskim, Rzeszowie i Wrocławiu, a na początku 2024 r. w Lublinie i Siechnicach. Wszystkie te projekty w istotny sposób zwiększą komfort i bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców oraz znacząco wpłyną na zmnie
26.10.2023

A. Łukaszewska-Trzeciakowska: pierwsza polska elektrownia jądrowa jest racją stanu

Pierwsza polska elektrownia jądrowa jest racją stanu ze względu na suwerenność energetyczną, ze względu na bezpieczeństwo energetyczne Polaków - podkreśliła we wtorek w Gdyni pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
24.10.2023

Girteka i CargoBeamer biją rekordy w przewozach intermodalnych – razem przetransportowali 20 000 naczep

Girteka, największy europejski przewoźnik drogowy, oraz CargoBeamer, wiodący operator połączeń kolejowych i terminali bezdźwigowych dla naczep w Europie, osiągnęli kamień milowy w rozwoju współpracy. W październiku 2023 r. Girteka zrealizowała transport 20-tysięcznej naczepy pociągiem CargoBeamer. Girteka jest pierwszym przewoźnikiem drogowym, który osiągnął tak dużą skalę w przewozach intermodalnych we współpracy z CargoBeamer.
24.10.2023

Morskie farmy wiatrowe – nowy kierunek polskiej energetyki

Na Pomorzu Zachodnim rozpoczyna się budowa morskich farm wiatrowych. W porcie Szczecin - Świnoujście powstaje już pierwszy w Polsce terminal instalacyjny, który pozwoli na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych. W niedługiej przyszłości Szczecin ma stać się też głównym centrum produkcji zasadniczych składników dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wpłynie to między innymi na rynek pracy i wzrost zatrudnienia w regionie.
23.10.2023

W środę rozpocznie się budowa portu offshorowego w Świnoujściu

Budowa portu offshorowego w Świnoujściu rozpocznie się w środę - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Terminal instalacyjny, dzięki któremu stawiane będą morskie turbiny wiatrowe ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 roku.
11.10.2023

Nowa inwestycja dla offshoru w Świnoujściu

Euro Terminal jak wiele polskich spółek przygotowuje się do udziału w rozwoju polskiego rynku offshore. Ukończenie najnowszej inwestycji – rampy RO-RO to kolejny krok do rozwoju firmy i współpracy z kluczowymi graczami na rynku turbin wiatrowych. Razem z firmami tj. Vestas czy Orlen tworzą silny hub w zachodniopomorskim dla morskich farm wiatrowych.
06.10.2023

Minister Łukaszewska-Trzeciakowska: mamy gaz ze zdywersyfikowanych kierunków

Mamy zabezpieczone dostawy gazu ze zdywersyfikowanych kierunków - powiedziała w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska we Wronowie (Lubelskie).
04.10.2023

Nowe koncesje na offshore tylko dla PGE i Orlenu, kolejne porty zaangażowane w energetykę

Nowe koncesje na morskie farmy wiatrowe tylko dla PGE i Orlenu. Ustka ma mieć port instalacyjno-serwisowy, a terminal kontenerowy Baltic Hub w Porcie Gdańsk jest w rozmowach o offshore z PGE.
02.10.2023

Budimex z umową na budowę terminala offshore w Świnoujściu

Budimex podpisał umowę na budowę terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Generalny wykonawca wykona część lądową inwestycji za sumę ponad 118 mln zł. Za projekt odpowiedzialna jest Grupa Orlen, która chce wybudować pierwszą w Polsce i jednocześnie jedną z najnowocześniejszych instalacji tego typu w Europie. Zakończenie budowy planowane jest na koniec grudnia 2024 roku.
13.09.2023

DNV certyfikatorem morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III

DNV zdobyło kontrakt na certyfikację morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III na Morzu Bałtyckim, powstających w ramach spółki zrzeszającej Equinor i Polenergia S.A. Ich planowana moc ma wynosić razem 1440 MW, co ma wystarczyć do zasilenia w prąd dwóch milionów polskich gospodarstw domowych.
11.09.2023

Orlen planuje budowę elektrowni fotowoltaicznych w zakładzie w Płocku i w terminalu w Mościskach

Orlen ogłosił postępowania na budowę dwóch elektrowni fotowoltaicznych wraz z infrastrukturą, jednej na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku - o mocy do 2 MW, drugiej w Terminalu Paliw w Mościskach - o mocy do 356 kW. Oferty w obu postępowaniach można składać do 8 września.
15.08.2023

Niemcy obawiają się środowiskowych skutków budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu

W spór, dotyczący planowanego terminalu kontenerowego w Świnoujściu, zaangażowała się leżąca po sąsiedzku niemiecka gmina Heringsdorf z wyspy Uznam, która obawia się skutków jego budowy – podaje w czwartek agencja dpa.
11.08.2023

Morska energetyka wiatrowa pod lupą NIK - komentarz

W przedmiotowej publikacji zostaną przeanalizowane wyniki kontroli, przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli, dotyczące rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
20.07.2023

EY: cztery firmy mogą złożyć oferty na budowę Portu Zewnętrznego w Gdyni

Cztery międzynarodowe firmy zostały zaproszone do złożenia oferty na projekt bodowy Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia - poinformowała firma EY, która doradza przy inwestycji. To największy projekt w historii polskiego rynku PPP, z szacowaną wartością nakładów ponad 5,5 mld zł - dodała.
18.07.2023

Biedronka w tym roku postawi na swoich parkingach 150 stacji ładowania elektryków [WIDEO]

Sieć Biedronka otwiera się na rynek elektromobilności. W ciągu półtora roku chce udostępnić na parkingach 1,8 tys. punktów ładowania w 600 lokalizacjach na terenie całej Polski. Ma to być największa sieć szybkich ładowarek w kraju. – Będziemy zapewniać dostęp do tej usługi zarówno w mniejszych, jak i w dużych miejscowościach – zapowiada Paweł Stolecki, członek zarządu i dyrektor operacyjny Jeronimo Martins Polska. Ładowarki o mocy 120 kW, których operatorem jest PowerDot, umożliwią naładowanie baterii w ok. 20–30 min. Będą też wy
13.07.2023

Proekologiczne zmiany w OT Port Gdynia

Na terenie OT Port Gdynia została zainstalowana i uruchomiona pierwsza instalacja PV o mocy 50 kW, będąca elementem długofalowej strategii Spółki wprowadzania rozwiązań mających na celu zmniejszanie negatywnego wpływu działalności gospodarczej na środowisko.
06.07.2023

Baltic Hub opublikował Raport Zrównoważonego Rozwoju 2022

Baltic Hub opublikował raport dotyczący zrównoważonego rozwoju w 2022 roku. Według władz terminalu, zrównoważony rozwój powinien być podstawą działalności każdego przedsiębiorcy. Dlatego więc połączenie rozwoju gospodarczego, społecznego i środowiskowego są nadrzędnym celem spółki.
05.07.2023

Umowa Orlenu z bp może być wstępem do współpracy przy transformacji energetycznej - prezes

Orlen, który podpisał we wtorek umowę z bp na dostawę w ciągu roku do 6 mln ton ropy z Morza Północnym, nie wyklucza współpracy z bp w innych obszarach, w tym transformacji energetycznej - poinformował PAP Biznes prezes Daniel Obajtek. Zapewnia, że grupa ma zabezpieczony gaz na sezon zimowy 2023/24.
03.07.2023

Przetarg na budowę zdolności przeładunkowej portu morskiego do obsługi potrzeb morskiej energetyki wiatrowej

Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. ogłosił przetarg na budowę zdolności przeładunkowej portu morskiego w Świnoujściu do obsługi potrzeb morskiej energetyki wiatrowej. Oferty przyjmowane są do 1 sierpnia.
29.06.2023

Premier: w Świnoujściu powstanie pierwszy w Polsce terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych

W porcie w Świnoujściu na przełomie 2024 i 2025 r. rozpocznie pracę pierwszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych – poinformował premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników 10. Kongresu Morskiego.
27.06.2023

Kongres Morski: Morawiecki o Świnoujściu, Witek o potencjale morskim

W porcie w Świnoujściu na przełomie 2024 i 2025 r. rozpocznie pracę pierwszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych – poinformował premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników 10. Kongresu Morskiego.
27.06.2023

Międzynarodowy handel wodorem - wyzwania i perspektywy dla Unii Europejskiej

27.06.2023

Będzie nowe podejście do portu w Świnoujściu, ruszył pierwszy przetarg

Urząd Morski w Szczecinie ogłosił przetarg na analizę nawigacyjną dla nowego toru wodnego do portu w Świnoujściu.
26.06.2023

Terminal instalacyjny w Świnoujściu z unijnym dofinansowaniem

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. otrzymał 85 procent dofinansowania kosztów całkowitych projektu pn. „Budowa zdolności przeładunkowej portu morskiego w Świnoujściu do obsługi potrzeb morskiej energetyki wiatrowej” z Instrumentu „Łącząc Europę” na lata 2021-2027 (CEF 2). Całkowity koszt projektu to 77,5 mln euro, kwota dofinasowania to 65,9 mln euro.
25.06.2023

Forum Wizja Rozwoju: Gaz-System zapewnia bezpieczeństwo energetyczne Polski w zakresie gazu ziemnego [WIDEO]

Po rozbudowie w przyszłym roku Terminal LNG w Świnoujściu zwiększy możliwości odbioru skroplonego gazu z 6,2 mld m3 do 8,3 mld m3 - zapowiedział Artur Zawartko, wiceprezes zarządu Gaz-System podczas panelu „Bezpieczeństwo energetyczne Polski: dziś i jutro”, który miał miejsce na konferencji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
23.06.2023

GAZ-SYSTEM na Forum Wizja Rozwoju: dziś przechodzimy od węgla do gazu, ale pracujemy już nad paliwami przyszłości [WIDEO]

O ile droga do zeroemisyjnej gospodarki prowadzi przez zastąpienie węgla gazem ziemnym, o tyle jej dalszy rozwój oparty będzie o tzw. paliwa przyszłości. Jak podkreślał podczas kongresu Forum Wizja Przyszłości Andrzej Kensbok, wiceprezes zarządu GAZ-SYSTEM, odpowiedzialna za przesył gazu spółka rozpoczęła już prace nad dostosowywaniem swej infrastruktury do transportu i magazynowania wodoru, amoniaku czy biometanu.
21.06.2023

Prezes Gaz-System: zdaliśmy egzamin planowego działania, a nie z zarządzania kryzysem

Zdaliśmy egzamin planowego działania a nie zarządzania kryzysem - mówił w poniedziałek prezes Gaz-System Marcin Chludziński. Jego zdaniem, kiedy po rozpoczęciu wojny w Ukrainie zdrożał gaz, Polska była dobrze do tego przygotowana.
20.06.2023

Bezpieczeństwo energetyczne Polski: dziś i jutro

Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest tematem, który od początku istnienia Forum Wizja Rozwoju zajmuje szczególne miejsce wśród bloków tematycznych. Nie inaczej było w tym roku, gdzie o kwestiach zagrożeń i wzywań, z jakimi w tym sektorze musi mierzyć się polski rząd i biznes oraz perspektywach, jakie czekają nas w następnych latach dyskutowali czołowi eksperci z branży.
20.06.2023

Baltic Hub na drodze do ograniczenia emisji

Przedsiębiorstwa gospodarki morskiej na całym świecie zwielokrotniają wysiłki prowadzące do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, jakie powodowane są przez ich operacje. Największy terminal kontenerowy na Bałtyku, gdański Baltic Hub, również nie zasypia gruszek w popiele.
15.06.2023

Tak w 2025 roku ma wyglądać terminal instalacyjny Orlenu

Pierwszy w Polsce terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych – terminal Orlenu w Świnoujściu – ma osiągnąć zdolność operacyjną na przełomie 2024 i 2025 roku. Za budowę odpowiadają wspólnie Orlen Neptun II oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Projekt został natomiast opracowany przez gdyńską spółkę Wuprohyd.
12.06.2023

Polenergia wybrała Bornholm na port macierzysty dla instalacji konstrukcji wiatrowych na Bałtyku

Pierwszy duży koncern budujący morskie farmy wiatrowe w Polsce, czyli Polenergia zadeklarowała, że na macierzysty dla instalacji konstrukcji wiatrowych port wybierze duński port w Bornholmie. Na polskim wybrzeżu nie ma takowego portu, a budowa terminalu instalacyjnego w Gdańsku się przedłuża.
12.06.2023

Pierwszy brytyjski terminal SAF w budowie

Obiekt powstanie w Teesside, generując 125 000 ton paliwa rocznie od 2028 roku.
07.06.2023

Baltic Hub inwestuje w lokalną społeczność. Znamy laureatów konkursu grantowego Busole!

Baltic Hub, największy terminal kontenerowy na Bałtyku, ogłosił wyniki drugiej edycji konkursu grantowego Busole, skierowanego do mieszkańców sąsiadujących z nim dzielnic: Stogów, Przeróbki, Krakowca-Górek Zachodnich.
06.06.2023

Świnoujście. Terminal instalacyjny miejscem praktyk uczniów Szkoły Morskiej

Terminal instalacyjny Baltic Power w Świnoujściu, którego budowa ma ruszyć w tym roku, będzie miejscem praktyk uczniów ze świnoujskiej Szkoły Morskiej.
05.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: offshore lokuje się u dużych i małych

Powstająca w Polsce morska energetyka wiatrowa będzie potrzebować wielu zasobów i wykorzysta zarówno te największe porty, jak i te małe, a pewnie sięgnie także za granicę. O wykorzystaniu polskich portów dla offshore rozmawiali uczestnicy jednego z paneli dyskusyjnych podczas drugiego dnia Kongresu Polskie Porty 2030.
02.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: jak porty przygotowują się na wyzwania przyszłości energetyki?

W pierwszej edycji Kongresu Polskie Porty 2030 w Sopocie, organizowanym przez wydawcę portalu GospodarkaMorska.pl, bierze udział ponad pół tysiąca osób związanych z branżą. Wydarzenie odbywa się w dniach 1-2 czerwca.
02.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: w drodze do bycia smart i ekologii

Drugi dzień pierwszego Kongresu Polskie Porty 2030 rozpoczął się od dyskusji na temat zielonej transformacji w portach i implementacji nowoczesnych rozwiązań.
02.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: jak przygotować infrastrukturę?

Trzeci panel dyskusyjny podczas Kongresu Polskie Porty 2030 był poświęcony infrastrukturze portowej oraz dostępowej.
02.06.2023

Orlen: potencjał w offshore może wkrótce powiększyć się o ok. 5,2 GW

W ramach ogłoszonych wyników przyznawania 6 nowych lokalizacji farm wiatrowych na Bałtyku, największą liczbę punktów w przypadku 5 lokalizacji otrzymała Grupa Orlen - poinformował koncern. Dodano, że oznacza to, że potencjał spółki w offshore może wkrótce powiększyć się o ok. 5,2 GW.
31.05.2023

Kongres Polskie Porty 2030 już w czerwcu – zaproszenie i patronat Ministerstwa Infrastruktury

W dniach 1-2 czerwiec w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się pierwsza ogólnopolska konferencja w całości skoncentrowana na sektorze portów morskich – Kongres Polskie Porty 2030. Ponad 300 uczestników, ponad 50 ekspertów, 10 paneli tematycznych, prezentacje, wykłady, obecność przedstawicieli najważniejszych firm i instytucji. Spotkajmy się i dyskutujmy o przyszłości oraz kierunkach rozwoju polskich portów. REJESTRACJA ONLINE
31.05.2023

Wkrótce ruszy przetarg na wykonawcę części hydrotechnicznej terminala offshore w Świnoujściu

Na przełomie maja i czerwca ogłoszony ma być przetarg na wykonawcę części hydrotechnicznej terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu.
24.05.2023

Z wizytą na terenie przyszłego terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu [GALERIA]

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz spółka Orlen Neptun przedstawiły informację na temat postępów prac związanych z budową pierwszego na polskim wybrzeżu terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. W trakcie wydarzenia omówiono także rolę portów morskich w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.
18.05.2023

Moskwa: realizujemy duże, ambitne projekty, to m.in. atom, rozwój i stabilizacja OZE

Realizujemy duże, ambitne projekty; to na pewno atom, rozwój i stabilizacja odnawialnych źródeł energii, ale również dzielenie się odpowiedzialnością w polityce energetycznej na poziomie lokalnym, powiedziała w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Lublinie.
18.05.2023

Gazterm 2023: zapewnić bezpieczeństwo Polakom przed kolejnym sezonem grzewczym

Zmiany regulacyjne na europejskim rynku gazu były jednym z tematów 26. Konferencji Gazterm w Międzyzdrojach. Dyskusję zdominowała sprawa zapewnienia Polakom odpowiedniej ilości gazu przed nowym sezonem grzewczym.
17.05.2023

Konsekwentna polityka dywersyfikacyjna zapewniła Polsce bezpieczeństwo

Konsekwentna polityka dywersyfikacyjna zapewniła Polsce bezpieczeństwo pod względem możliwości dostaw, pomimo całkowitego wstrzymania przesyłu gazu z Rosji przez Białoruś i Ukrainę. powiedziała "Kurierowi Lubelskiemu" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
12.05.2023

Zbliża się Kongres Polskie Porty 2030: potrzebna jest konkretna, strategiczna wizja rozwoju – rozmowa z Markiem Gróbarczykiem

Polskie porty stają się strategicznym punktem na europejskiej mapie logistycznej. Aby utrzymać ich znaczenie w dobie zmieniających się realiów polska polityka infrastrukturalna musi stale ewoluować. O kluczowych inwestycjach, wizji polskich portów w perspektywie 2030 i dalszej oraz potrzebie dyskusji na temat ich rozwoju rozmawiamy z wiceministrem infrastruktury – Markiem Gróbarczykiem.
09.05.2023

Port w Walencji testuje zeroemisyjny ciągnik terminalowy zasilany wodorem

W zeszłym tygodniu hiszpański port w Walencji stał się pierwszym portem na świecie, który rozpoczął eksploatację ciągnika 4×4 zasilanego zielonym wodorem do transportu kontenerów na terenie swojego terminala.
05.05.2023

MARPOL ma 50 lat i wiele do zrobienia. Prawo nie nadąża za praktyką i nowymi technologiami [XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego]

XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego za temat przewodni obrała sobie problem zapobiegania zanieczyszczaniom morza przez statki w kontekście funkcjonowania 50 lat MARPOL – konwencji wciąż modyfikowanej, ale nie uwzględniającej wielu nowych zagrożeń i wciąż uzupełnianej o nowe regulacje. W kwietniowej konferencji wzięli udział przedstawiciele nauki i biznesu, firm ubezpieczeniowych i kancelarii prawnych, co znakomicie wzbogaciło dyskusję i podniosło wielokrotnie jej temperaturę podczas paneli tematycznych.
04.05.2023

Prezes PGE rozmawia w Strasburgu na temat reformy rynku energii UE; "najważniejsze bezpieczeństwo energetyczne"

Prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu spotkał się z europosłami różnych frakcji, którzy są zaangażowani w prace nad reformą rynku energii w UE. „Kontrakty długoterminowe, takie jak kontrakty różnicowe, które zaproponowała Komisja Europejska, to dobry kierunek. Chcemy jednak, aby były elastyczne, aby ceny zmieniały się wraz ze zmianą dynamiki gospodarki” – mówi PAP.
20.04.2023

Baltic Hub. Zaglądamy na teren budowy terminala T3

Odkąd jesienią zeszłego roku oficjalnie wystartowały prace, których efektem ma być powstanie nowego terminala T3 w Baltic Hub, roboty nie zatrzymały się nawet na chwilę. Sprawdziliśmy postępy na placu budowy.
13.04.2023

Gaz-System rozbudowuje tłocznię gazu w Kędzierzynie-Koźlu

Spółka Gaz-System otrzymała od Wojewody Opolskiego pozwolenie na budowę czwartego przenośnego agregatu sprężającego na tłoczni gazu w Kędzierzynie-Koźlu. Dzięki temu moce sprężania obiektu zwiększą się o ponad 50 %.
06.04.2023

Z myślą o najbliższych mieszkańcach i ich potrzebach. Baltic Hub startuje z drugą edycją konkursu grantowego Busole

Batic Hub, największy terminal kontenerowy na Morzu Bałtyckim ponownie ogłasza konkurs grantowy Busole dla organizacji działających w sąsiadujących z nim dzielnicach – Stogach, Przeróbce, Krakowcu-Górkach Zachodnich lub działających na rzecz ich mieszkańców.
04.04.2023

Baltic Hub wyznacza kurs na lepszą przyszłość. Podsumowanie pierwszej edycji konkursu grantowego Busole

Poprzez realizację konkursu Busole terminal ugruntował swoją pozycję wiodącego lokalnego obywatela Gdańska.
03.04.2023

Lasse Kristoffersen, CEO: Wallenius Wilhelmsen – cała naprzód na zeroemisyjność

Lasse Kristoffersen, dyrektor generalny Wallenius Wilhelmsen, ma misję. Nie chce czekać na zieloną transformację żeglugi, chce ją kształtować – współpracując z podobnie myślącymi partnerami w celu dekarbonizacji łańcuchów dostaw i zademonstrowania możliwości, zarówno w zakresie technologii, jak i nowych sposobów pracy. W rozmowie z Sidsel Norvik, dyrektorką Nor-Shipping wyjaśnia, jak to zamierza zrealizować.
27.03.2023

Decyzja inwestycyjna dla terminala LNG Port Arthur, gaz z niego kupi m.in. Orlen

Firma Sempra Infrastructure podjęła końcową decyzję inwestycyjną dla budowy terminala skraplającego Port Arthur w Teksasie. Terminal ma kosztować 13 mld dol. i produkować 13 mln ton LNG rocznie. Od 2027 r. gaz z Port Arthur ma kupować Grupa Orlen.
21.03.2023

PSG ukończyła budowę gazociągu - Białystok zabezpieczony energetycznie [WIDEO]

W powiecie zambrowskim zakończyła się budowa gazociągu wysokiego ciśnienia, łączącego Białystok z systemem przesyłowym między Polska i Litwą. Inwestycja, którą realizowała Polska Spółka Gazownictwa (PSG), kosztowała 21 mln zł.
21.03.2023

Grupy ekologiczne sprzeciwiają się budowie terminala LNG w Niemczech

Po wybuchu wojny na Ukrainie Niemcy rozpoczęli realizację przyspieszonych projektów budowy terminali LNG na bazie FSRU (pływające jednostki), aby zabezpieczyć dostawy gazu dla gospodarki dotychczas uzależnionej od taniego surowca importowanego z Rosji. Grupy ekologiczne domagają się wstrzymania budowy infrastruktury LNG u wybrzeży Rugii i Lubmina.
19.03.2023

Budowa Morskiego Terminala Przeładunkowego Grupy Orlen postępuje

Budowa Morskiego Terminala Przeładunkowego Grupy Orlen przy Rafinerii Gdańskiej postępuje. Na tę chwilę wykonaliśmy ponad 10 tys. m kw. platform roboczych i ponad 6 tys. m kw. dróg technologicznych – przekazała we wtorek spółka NDI, lider konsorcjum będącego wykonawcą budowy.
14.03.2023

Vesta podpisuje umowę na pierwszy hub zielonego amoniaku w Północno-Zachodniej Europie

Holenderska firma zajmująca się magazynowaniem cieczy - Vesta Terminals, przyznała studium zakresu i wykonalności, a następnie kontrakt na projekt inżynieryjny (FEED) na zmianę przeznaczenia dwóch zbiorników amoniaku o pojemności 30 000 m3 w Vlissingen firmie Proton Ventures.
10.03.2023

Stanlow Terminals zbuduje terminal importowy zielonego amoniaku

Należąca do Essar Group spółka Stanlow Terminals ogłosiła, że w porcie Liverpoolu powstanie nowy, terminal importowy open-access zielonego amoniaku.
08.03.2023

GAZ-SYSTEM uruchamia niewiążącą procedurę badania rynku dla zapotrzebowania na dodatkową zdolność regazyfikacji Terminalu FSRU

Projekt budowy nowego Terminalu FSRU zakłada umiejscowienie w rejonie Gdańska pływającej jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit). Zgodnie z założeniami przyjętymi w ramach Procedury Open Season uruchomionej w 2021 r., Terminal FSRU ma być przystosowany do prowadzenia procesu regazyfikacji na poziomie ok. 6,1 mld m3 gazu rocznie.
07.03.2023

Everfuel i Better Energy podpisują MoU - kolejny krok w realizacji PtX Holstebro

21 lutego 2023 Everfuel zawarł umowę o współpracy z Better Energy. Jest to kolejny krok, który ma przyczynić się do realizacji projektu Holstebro PtX.
27.02.2023

Orlen planuje nakłady inwestycyjne na poziomie 36,2 mld zł, na liście terminal morski w Gdańsku i morska farma wiatrowa

Grupa Orlen planuje na 2023 r. nakłady inwestycyjne w wysokości 36,2 mld zł, najwięcej - ok. 9 mld zł w segmencie rafineryjnym – wynika z opublikowanych w piątek przez spółkę prognoz na bieżący rok.
24.02.2023

Chocholi taniec polskiej morskiej energetyki wiatrowej

Wstęp Rok 2022 to z wielu względów bardzo szczególny rok, który przyniósł wojnę na Ukrainie, koniec obostrzeń pandemicznych, kryzys energetyczny, sabotaż Nord Stream 1 i Nord Stream 2, inflację i niepokojącą perspektywę bardzo poważnego kryzysu ekonomicznego w 2023 i 2024.
23.02.2023

GCT inwestuje w technologie prośrodowiskowe

Gdynia Container Terminal, będący częścią grupy Hutchison, kontynuuje inwestycje mające na celu znaczne ograniczenie emisji CO2 w trakcie operacji przeładunkowych, a tym samym wypełnienie celów środowiskowych terminalu. Niedawno rozpisany został przetarg na modernizację siedmiu suwnic placowych, a na tym działania GCT się nie kończą.
20.02.2023

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na EEC Trends

Transformacja klimatyczna i bezpieczeństwo energetyczne to główne tematy rozmów podczas debaty „Nowa energia, nowa energetyka” na konferencji EEC Trends (European Economic Congress). W wydarzeniu, które odbyło się 6 lutego 2023 r. w Warszawie, udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
06.02.2023

Raport: UE przed wyzwaniem luki podażowej po rezygnacji z dostaw gazu z Rosji

Unia Europejska stoi przed wyzwaniem luki podażowej powstałej po rezygnacji z dostaw gazu z Rosji - wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego. Bez działań na rzecz oszczędności energii już w tym roku może zabraknąć od 25 do 49 mld m sześc. gazu. - szacują analitycy.
31.01.2023

Nasze magazyny gazu napełnione w ok. 90 proc.

Nasze magazyny gazu ciągle są napełnione w ok. 90 proc. - poinformowała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Gazu dzisiaj mamy w nadmiarze - dodała.
28.01.2023

Orlen zbuduje terminal morski na Martwej Wiśle w Gdańsku. Będzie obsługiwał zbiornikowce

Grupa Orlen zbuduje na należącym do rafinerii w Gdańsku nabrzeżu na Martwej Wiśle terminal do obsługi statków morskich, na którym przeładowywane będą m.in. paliwa i oleje.
25.01.2023

Raport DISE: oszczędzanie, dywersyfikacja i rozwój OZE to najbliższa przyszłość energetyki w Europie

Dążenie do całkowitego uniezależnienia się od gazu pochodzącego z Rosji, poczynienie jak największych oszczędności w wykorzystywaniu energii, w tym gazu ziemnego, pilna poprawa efektywności energetycznej oraz szybki rozwój energetyki odnawialnej – to rekomendacje zawarte w przygotowanym przez DISE raporcie „Gaz zakładnikiem geopolityki. Wykorzystanie gazu ziemnego na cele energetyczne w Unii Europejskiej w aspekcie oddziaływania czynników geopolitycznych”, który miał swoja premierę w Centrum Prasowym PAP.
24.01.2023

W 2025 r. pierwsze MFW zostaną przyłączone do krajowego systemu energetycznego

Pod koniec 2025 r. pierwsze morskie farmy wiatrowe zostaną przyłączone do krajowego systemu energetycznego - powiedział wiceminister klimatu Ireneusz Zyska. Dodał, że będzie to 5,9 - 6 GW mocy zainstalowanej. Ocenił, że w ciągu 10-15 lat Polska może być jednym z liderów tej branży w Europie.
24.01.2023

Orlen zbuduje w Gdańsku terminal przeładunkowy bioodpadów, olejów, paliw

PKN Orlen zbuduje za 0,5 mld zł w terminal przeładunkowy olejów, paliw i bioodpadów w Gdańsku, co ma wzmocnić bezpieczeństwo i pewność dostaw produktów - poinformował PKN Orlen w piątek. W Gdańsku powstaje też warta ponad 1,4 mld zł instalacja, która umożliwi produkcję wysokiej jakości olejów.
20.01.2023

Ruszą prace na terenie byłej Stoczni Remontowej Gryfia. Powstanie tam terminal instalacyjny

Wojewoda zachodniopomorski udzielił pozwolenia na rozbiórkę obiektów budowlanych znajdujących się na terenie byłej Stoczni Remontowej Gryfia. To tam ma powstać terminal instalacyjny umożliwiający wstępny montaż turbin i masztów, które trafią do morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
16.01.2023

PKN Orlen otrzymał zgody na prace przy terminalu instalacyjnym w Świnoujściu

Polski Koncern Naftowy Orlen otrzymał zgody na rozpoczęcie prac przy budowie terminalu instalacyjnego dla farm wiatrowych w Świnoujściu - poinformował w czwartek w mediach społecznościowych prezes koncernu Daniel Obajtek.
13.01.2023

Niemieccy ekolodzy złożyli skargę ws. nowego pływającego terminala LNG

Niemiecka grupa ekologów Deutsche Umwelthilfe (DUH) złożyła skargę przeciwko koncesji na eksploatację nowego pływającego terminala skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Wilhelmshaven w północno-zachodniej części Niemiec, argumentując, że związany z terminalem zrzut chloru jest szkodliwy dla środowiska - informuje w środę agencja Reutera. Nowy terminal zmniejsza uzależnienie Niemiec od rosyjskiej energii.
11.01.2023

Orlen: rekordowa liczba dostaw LNG

Aż 58 ładunków LNG odebrała w Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Grupa ORLEN w 2022 roku. To najwięcej od początku funkcjonowania gazoportu. Łączny wolumen dostaw do Świnoujścia wyniósł 4,4 mln ton LNG, co oznacza wzrost o 57 proc. rok do roku. Intensyfikacja importu LNG pozwoliła zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne krajowych odbiorców gazu pomimo trudnej sytuacji na europejskim rynku tego surowca.
04.01.2023

BCT zostaje w Porcie Gdynia na kolejne 30 lat. Umowa podpisana

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, dzierżawcą terenu, na którym znajduje się m.in. terminal kontenerowy BCT w Porcie Gdynia pozostanie spółka BCT. Umowa na 30 lat została sygnowana 19 grudnia na terenie terminala. Nie oznacza to jednak, że nie nastąpią żadne zmiany. BCT dostanie bowiem do dyspozycji więcej terenu.
20.12.2022

Raport PKEE: Polska realizuje transformację energetyczną i potrzebuje unijnego wsparcia [WIDEO]

Nakłady na transformację sektora energetycznego z uwzględnieniem działań osłonowych do 2030 roku mogą wynieść nawet 135 mld EUR – wynika z raportu „Polska ścieżka transformacji energetycznej”, przygotowanego przez PKEE we współpracy z Ernst & Young Consulting. „Polska zrobiła bardzo dużo, jeśli chodzi o transformację i ma bardzo ambitne plany, które konsekwentnie realizuje. Potrzebujemy jednak wsparcia ze strony UE” – podkreślił Wojciech Dąbrowski, prezes Rady Zarządzającej PKEE i prezes zarządu PGE.
19.12.2022

Uruchomiono pierwszy w Niemczech terminal LNG

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zainaugurował w sobotę w Wilhelmshaven pracę pierwszego w Niemczech terminalu skroplonego gazu ziemnego. Dzięki temu i innym terminalom LNG zaopatrzenie energetyczne Niemiec ma stać się niezależne od rurociągów z Rosji.
17.12.2022

Morska farma wiatrowa Baltic Power napędza nowe inwestycje

Pierwszy w Polsce terminal instalacyjny zlokalizowany w Świnoujściu oraz fabryka turbin Vestas w Szczecinie to nowe inwestycje związane z morską farmą wiatrową Baltic Power. Wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power wykorzysta 76 nowoczesnych turbin o mocy 15 MW firmy Vestas, których elementy będą produkowane w nowej fabryce w Szczecinie. Fabryka turbin, która zatrudni nawet 700 osób, zostanie ukończona w 2024 roku, natomiast terminal instalacyjny Grupy ORLEN w Porcie Świnoujście rozpocznie pracę w 2025 roku.
13.12.2022

Gasunie coraz więcej inwestuje w Niemczech

Bez wojny w Ukrainie w Niemczech nie powstałby ani jeden terminal gazowy – wskazuje Marc van der Linden, dyrektor Gasunie Germany w „Financieele Dagblad”. Niemiecki oddział holenderskiej państwowej spółki gazowej coraz więcej inwestuje w Niemczech w obliczu zaniku importu gazu z Rosji.
05.12.2022

Niemieckie porty mogą nie podołać celom morskiej energetyki wiatrowej

Niemcy są jednym z liderów rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Europie. Sektor offshore wind jest filarem polityki energetycznej Energiewende, ale też odpowiedzią na ograniczenia związane z rozwojem wiatraków na lądzie. Wysokim ambicjom mogą nie podołać niemieckie porty. Sytuacji nie pomaga fakt, że Federalny Sąd Administracyjny potwierdził zakaz budowy portu morskiego na użytek energetyki wiatrowej w Bremerhaven.
28.11.2022

Gróbarczyk: preferowanym przez nas rozwiązaniem jest morska energetyka wiatrowa

Rozwiązaniem, które jest przez nas preferowane i ten kierunek będzie rozwijany, to bezwzględnie morska energetyka wiatrowa – powiedział w sobotę w Pogorzelicy (Zachodniopomorskie) sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk.
27.11.2022

Terminal instalacyjny offshore w Świnoujściu – szczegóły inwestycji

Podczas konferencji prasowej zwołanej w Porcie Szczecin 9 listopada, wiceminister Marek Gróbarczyk oraz prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Krzysztof Urbaś przedstawili szczegóły budowy terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu, jaki wybuduje Orlen.
09.11.2022

Polski port instalacyjny dla MFW – fakty i mity

W ostatnim czasie dwie informacje, dotyczące lokalizacji oraz rozpoczęcia prac nad portem instalacyjnym dla morskiej energetyki wiatrowej, tchnęły więcej optymizmu w podmioty związane z tymi inwestycjami.
27.10.2022

Port Szczecin-Świnoujście otwiera się na offshore wind

Z początkiem 2025 roku port Świnoujście będzie miał pierwszy na polskim wybrzeżu terminal instalacyjny dla obsługi morskich farm wiatrowych. Umowę na dzierżawę portowych terenów podpisano 13 października br. w niespełna rok po nabyciu przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA terenów w świnoujskim porcie. Dzięki temu unikalnemu w skali kraju projektowi, ZMPSiŚ SA staje się liderem na rynku portowym w kooperacji z branżą związaną z odnawialnymi źródłami energii.
25.10.2022

ZMPSiŚ otwiera się na offshore wind

Z początkiem 2025 roku port Świnoujście będzie miał pierwszy na polskim wybrzeżu terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych. Umowę na dzierżawę portowych terenów podpisano 13 października br. w niespełna rok po nabyciu przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA terenów w świnoujskim porcie.
15.10.2022

Orlen stawia na port instalacyjny w Świnoujściu oraz fabrykę turbin w Szczecinie. Kluczowe decyzje dotyczące morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Pierwszy w Polsce terminal instalacyjny zlokalizowany w Świnoujściu oraz fabryka turbin Vestas w Szczecinie to nowe inwestycje związane z morską farmą wiatrową Baltic Power. Wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power wykorzysta 76 nowoczesnych turbin o mocy 15 MW firmy Vestas, których elementy będą produkowane w nowej fabryce w Szczecinie. Fabryka turbin, która zatrudni nawet 700 osób, zostanie ukończona w 2024 roku, natomiast terminal instalacyjny Grupy ORLEN w Porcie Świnoujście rozpocznie pracę w 2025 roku.
13.10.2022

W czerwcu 2025 popłynie pierwszy prąd z polskich morskich farm wiatrowych

W czerwcu 2025 r. popłynie pierwszy prąd z morskich farm wiatrowych, PKN Orlen i PGE będą generować z tych farm 2,9 GW - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Wiceszef MAP Maciej Małecki dodał, że OZE nigdy nie rozwijało się tak szybko jak za rządów PiS.
07.10.2022

Małecki: Chcemy, żeby w Polsce były firmy zdolne podjąć rękawicę w transformacji energetycznej

Chcemy, żeby w Polsce były firmy zdolne podjąć rękawicę w transformacji energetycznej - mówił w środę we Wrocławiu wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Dlatego konsolidujemy Orlen, Lotos, PGNiG, wcześniej grupę Energa, żeby powstał w Polsce wielki, silny, największy w naszej części Europy koncern multienergetyczny – dodał.
28.09.2022

Pomorze Zachodnie staje się swoistego rodzaju hubem energetycznym

Dzisiaj Pomorze Zachodnie rzeczywiście staje się w tym wymiarze energetycznym swoistego rodzaju hubem nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział w środę w Radiu Szczecin europoseł PiS Joachim Brudziński.
28.09.2022

Czy Europa jest wystarczająco silna, aby poradzić sobie bez ropy i gazu z Rosji

Polska podobnie jak pozostałe państwa Unii Europejskiej będzie mierzyć się z wysokimi cenami za prąd i gaz, które dotkną zwłaszcza najuboższe gospodarstwa domowe. Niestety Europa przez lata uzależniała się energetycznie oraz surowcowo od Rosji i aktualnie odczuwa tego konsekwencje. Analitycy EMIS z ISI Emerging Markets Group przyjrzeli się, w jaki sposób sankcje nakładane na Rosję, jednego z największych producentów ropy naftowej i gazu ziemnego, wpłynęły na wahania cen tych surowców.
27.09.2022

Ostsee. Ruszyła budowa piątego pływającego terminala LNG w Niemczech

We wtorek rozpoczęła się budowa kolejnego terminala pływającego nad Bałtykiem. Deutsche Ostsee to piąte takie przedsięwzięcie w Niemczech, ale pierwsze w całości finansowane przez prywatne konsorcjum. Za budowę FSRU odpowiedzialny jest ToalEnergies.
22.09.2022

Porty w Sztokholmie idą śladami Kopenhagi i Kilonii. Statki pasażerskie już 2023 będą zasilane energią elektryczną z lądu

Porty Sztokholmu włączają się politykę ochrony środowiska stolicy Szwecji. Zarząd portów skutecznie realizuje to co zapowiedział znacznie wcześniej. W krótkim czasie zbuduje dwa lądowe podłączenia do sieci energetycznej dla statków wycieczkowych. Już w najbliższym sezonie statki pasażerskie cumujące przy dwóch nabrzeżach w centrum miasta będą mogły wyłączyć agregaty prądotwórcze.
12.09.2022

PFR: 1 mld zł dla Gaz-Systemu na projekty związane z bezpieczeństwem energetycznym

Polski Fundusz Rozwoju udzielił operatorowi przesyłowemu gazu Gaz-Systemowi 1 mld zł finansowania na projekty inwestycyjne związane z bezpieczeństwem energetycznym kraju i dywersyfikacją dostaw gazu.
08.09.2022

Karpacz’22: infrastruktura portowa potrzebuje rezerwy mocy, żeby łańcuch logistyczny działał sprawnie

Silny port to silne i bezpieczne państwo. Inwestycje w portach morskich powinny być prowadzone na wyrost, aby w każdym momencie można było wykorzystać infrastrukturę portową do przeładunków zapewniających bezpieczeństwo energetyczne, żywnościowe czy militarne Polski - uważa Łukasz Greinke, prezes zarządu Morskiego Portu Gdańsk.
08.09.2022

Wyniki śniętych ryb z Odry

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska zostaną przedstawione wyniki badań mających ustalić przyczyny śnięcia ryb w Odrze - zapowiedziała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przed posiedzeniem tej rady.
29.08.2022

Projekt: Naftoport przejdzie pod zarząd pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej będzie wykonywał prawa z akcji w gdańskim Naftoporcie - wynika z informacji zamieszczonej w środę w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
25.08.2022

MFW a Krajowy Plan Odbudowy – stocznie i porty

Ostatnio, szczególnie w środowisku związanym z Morską Energetyką Wiatrową na polskich obszarach morskich, pojawiają się głosy, iż zarówno dla branży stoczniowej, jak i infrastruktury terminalowej, związanej z branżą offshore, remedium jest Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO). Czy na pewno jest to realne biorąc pod uwagę obecną sytuację?
21.08.2022

PERN planuje budowę instalacji fotowoltaicznych w kolejnych bazach paliw

PERN planuje budowę trzech mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kWp każda w dwóch kolejnych swych bazach paliw, w Rejowcu i Emilianowie. W ramach ogłoszonego przez spółkę postępowania w tej sprawie, oferty można składać do 25 sierpnia.
12.08.2022

UE przyjęła rozporządzenie zakładające dobrowolne zmniejszenie zapotrzebowania na gaz ziemny o 15 proc. Polska przeciwko

Unia Europejska przyjęła rozporządzenie zakładające dobrowolne zmniejszenie zapotrzebowania na gaz ziemny o 15 procent - poinformowała w piątek Rada na swoich stronach internetowych.
07.08.2022

Stocznia Safe. "Od 15 lat budujemy dla offshore, ale zagranicznego. Polska nie ma armatorów koordynujących jego budowę"

Ile i jakich statków potrzeba do budowy polskiego offshore, jakie są szanse na to, że zabiorą się za to polskie biura projektowe i stocznie, oraz na ile realny jest udział polskiego local content w tych inwestycjach? O to pytamy przedstawicieli stoczni Safe z Gdańska.
29.07.2022

NIK: offshore opóźnione przez rozproszenie procedur, stan sieci, komplikację przepisów

Rozproszenie procedur wydawania pozwoleń, brak sieci przesyłowych, skomplikowane przepisy to główne przyczyny opóźnień w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej - ocenia Najwyższa Izba Kontroli. Szereg wskazanych problemów rozwiązano - odpowiadają ministerstwa.
28.07.2022

Potężny hub energetyczny w Polsce: Westa Investments SA ogłasza wielomiliardowy projekt produkcji i przesyłu zielonego wodoru

Westa Investments poprzez swoją spółkę celową H2 Energy szykuje wielomiliardową inwestycję w zachodniej Polsce. Zakłada ona produkcję, magazynowanie a także dystrybucje zielonego wodoru z wykorzystaniem dedykowanego terminalu.
25.07.2022

TotalEnergies dostarczy piąty terminal FSRU dla Niemiec

Francuski koncern TotalEnergies rozpoczął współpracę z niemiecką firmą Deutsche ReGas w celu szybkiego uruchomienia nowego terminalu FSRU w porcie Lubmin w Niemczech. Partnerzy planują uruchomić go w grudniu 2022 roku.
21.07.2022

Francuzi wykorzystają barkę wodorową do elektryfikacji statków w porcie

Firmy Améthyste, ArianeGroup, Cetim, HDF Energy, Rubis Terminal i Sofresid Engineering połączyły siły w projekcie budowy wielousługowej barki energetyczne Elemanta H2. Posłuży do zaopatrywania dużych statków w ekologiczną energię elektryczną i wodór, zmniejszając podczas postoju w porcie ich emisję zanieczyszczeń o ponad 80 proc.
11.07.2022

Baltic Hub 3 w DCT Gdańsk. Umowa z Budimeksem na rozbudowę terminala podpisana

DCT Gdańsk, operator największego terminala kontenerowego na Morzu Bałtyckim, podpisał z konsorcjum firm Budimex S.A. i Dredging International NV kontrakt na budowę trzeciego nabrzeża głębokowodnego - tzw. T3. Prace budowlane mają się rozpocząć na początku września - po zakończeniu sezonu wakacyjnego. Wartość umowy dotyczącej projektu Baltic Hub 3 opiewa na 245 mln euro netto. Udział Budimeksu wynosi 75 proc.
08.07.2022

Rosja chce znacjonalizować offshorowy projekt Sachalin-2

Trwa zamieszanie w sprawie rosyjskiego projektu Sachalin-2, którego realizacja miała pozwolić Rosji oraz inwestorom z Europy i Japonii wydobywać i sprzedawać pokaźne ilości ropy i gazu. Władimir Putin myśli o wypchnięciu zewnętrznych podmiotów i całkowitej nacjonalizacji projektu.
05.07.2022

Ekologiczny, nowy intermodalny terminal Laude w Zamościu otwarty

23 czerwca odbyło się oficjalne otwarcie nowego terminalu firmy Laude Smart Intermodal zlokalizowanego przy stacji kolejowej Zamość Bortatycze na szerokotorowej linii LHS. Terminal będzie mógł obsługiwać 10 pociągów dziennie. Zrealizowana inwestycja pozwoliła na zwiększenie zdolności przeładunkowej terminalu do 15 tys. kontenerów TEU rocznie. Daje to możliwość wywiezienia dużo większego niż do tej pory wolumenu ładunków z Ukrainy. Uruchomienie nowych połączeń intermodalnych z wykorzystaniem własnych opatentowanych innowacji w kon
27.06.2022

Minister Anna Moskwa na Samorządowym Kongresie Trójmorza

„W 2016 r. odbył się pierwszy szczyt Trójmorza. Było to jedno z niewielu miejsc gdzie rozmawiano o kwestii energetyki w kontekście bezpieczeństwa energetycznego” – mówiła Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza, który odbył się w Lublinie 6 czerwca 2022 r.
07.06.2022

Modernizacja sektora energii zapewnia suwerenność kraju

„Chcemy modernizować energetykę, żeby zapewnić suwerenność kraju” – mówił Adam Guibourgé-Czetwertyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i Klimatu, podczas konferencji Polskiego Towarzystwa Gospodarczego „Perspektywy rozwoju sektora energii w Polsce 2040”, która odbyła się 3 czerwca 2022 r. w Warszawie.
07.06.2022

Budowa bloków gazowo-parowych dla PGE Gryfino 2050. Elementy do Szczecina dotrą koleją i drogą morską [WIDEO, GALERIA]

Trwa śródlądowy i morski transport generatorów i turbin gazowych dla PGE Gryfino 2050. Elementy te będą częścią inwestycji powstającej na terenie spółki PGE Gryfino 2050 sąsiadującą z Elektrownią Dolna Odra. Wartość inwestycji to 4,7 mld zł.
02.06.2022

Przybywa pasiek na dachach galerii i biurowców. Pszczołom w miastach nie zagrażają pestycydy

– Pszczoły czują się całkiem nieźle w miejskim środowisku, tu nie są narażone na pestycydy – mówi Kamil Baj z Pszczelarium. Jak podkreśla, pasieki w miastach, np. na dachach biurowców czy galerii handlowych, to coraz popularniejszy trend i forma ochrony tych owadów, w którą włącza się też coraz więcej przedsiębiorstw. Firma kurierska DHL Parcel, która dwa lata temu wystartowała z programem PaczUle, ma już sześć pasiek na terenie należących do niej terminali.
20.05.2022

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

  • DCT Gdańsk SA

    Gdańsk, ul. Kontenerowa 7 , tel.: 58 737 90 00 , 58 737 63 23

Dziękujemy za wysłane grafiki.