Przebranżowienie rybaków. RWE z Windhunter Academy rusza z programem

sg

02.12.2022 12:14 Źródło: RWE Renewables
Strona główna Energetyka, OZE Przebranżowienie rybaków. RWE z Windhunter Academy rusza z programem

Partnerzy portalu

Przebranżowienie rybaków. RWE z Windhunter Academy rusza z programem - ZielonaGospodarka.pl
Fot. RWE Renewables

Na początku przyszłego roku pierwsi rybacy z regionu Ustki rozpoczną miesięczne szkolenie przekwalifikowujące ich na serwisantów morskich farm wiatrowych. Program startuje w lutym, a już 8 grudnia w Pęplinie koło Ustki odbędzie się spotkanie informacyjne dla uczestników programu.

Celem programu realizowanego we współpracy z Windhunter Academy jest zdobycie przez pracowników branży rybackiej podstawowych kompetencji i uprawnień niezbędnych do podjęcia pracy w dynamicznie rozwijającym się sektorze energetyki wiatrowej na morzu.

W trakcie czterech tygodni szkolenia rybacy będą mogli zdobyć praktyczną wiedzę techniczną w zakresie: pracy na wysokości, elektryki, mechaniki, instalacji i obsługi turbin wiatrowych, pierwszej pomocy oraz pracy na morzu z zachowaniem najwyższych standardów BHP. Poza aktywnościami nastawionymi na umiejętności manualne planowany jest intensywny kurs języka angielskiego, którego znajomość warunkuje swobodną pracę w międzynarodowym środowisku. Na zakończenie programu rybacy odwiedzą jedną z działających farm wiatrowych RWE i będą mieli okazję pierwszego kontaktu z potencjalnym pracodawcą.

Popyt na kadrę w offshorze rośnie

O rosnącym zapotrzebowaniu na wykwalifikowanych pracowników morskich farm wiatrowych mówi się od dawna. Już dziś nie brakuje głosów, że technicy, serwisanci czy operatorzy CTV będą za kilka lat jednymi z najbardziej poszukiwanych profesji na polskim Wybrzeżu. Rybacy świetnie znają realia pracy na morzu, której poświęcają większość życia, stąd propozycja RWE skierowana właśnie do tej grupy zawodowej.

– Problem z brakiem wykwalifikowanej kadry widoczny jest nie tylko w Polsce, ale również w skali globalnej. Dlatego już teraz należy rozpocząć działania, które z jednej strony poszerzą świadomość społeczeństwa o znaczeniu branży offshore i jednocześnie wskażą ścieżkę rozwoju dla osób, które chcą się przekwalifikować do pracy w sektorze zielonej energii. – mówi Robert Grzegorowski, Senior Manager Offshore Wind Poland w RWE Renewables.

F.E.W. Baltic II blisko Ustki

55 kilometrów od usteckiej plaży, na otwartym morzu, RWE buduje F.E.W. Baltic II. Firma stawia kolejne kroki w realizacji projektu, dzięki któremu powstanie jedna z pierwszych morskich farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku. Po zakończeniu rozruchu instalacja o mocy 350 megawatów (MW) będzie w stanie wyprodukować wystarczającą ilość zielonej energii elektrycznej, aby zaspokoić potrzeby około 350 tys. polskich gospodarstw domowych. Poprzez projekt F.E.W. Baltic II RWE znacząco przyczyni się do rozwoju lokalnej gospodarki. W usteckim porcie powstanie baza operacyjno-serwisowa. Będą tam cumować statki transferowe załogi (CTV), a podczas budowy i trwającej kilkadziesiąt lat eksploatacji morskiej farmy wiatrowej, RWE zamierza blisko współpracować na różnych polach z lokalnymi przedsiębiorcami. RWE pragnie także dalej rozszerzać portfel morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku, dlatego też zamierza tworzyć kompleksowe zaplecze kadrowo-logistyczne.


– Program, który został przygotowany przez firmę szkoleniową windhunter academy jest zgodny z międzynarodowymi standardami Global Wind Organisation oraz polskimi kwalifikacjami Urzędu Dozoru Technicznego czy Stowarzyszenia Mechaników i Inżynierów Polskich. Uprawnienia te są uznawane na całym świecie i pozwalają znaleźć zatrudnienie w Polsce oraz poza jej granicami. – Karolina Jastrzębska, Dyrektor Zarządzająca windhunter academy.

RWE aktywne w morskiej energetyce wiatrowej

RWE jest wiodącym, światowym graczem w dziedzinie odnawialnych źródeł energii i numerem dwa na świecie w morskiej energetyce wiatrowej. Posiada 18 farm w pięciu krajach – w tym Arkonę (385 MW), jeden z największych tego typu obiektów w niemieckiej części Morza Bałtyckiego. Firma eksploatuje łącznie około 3 GW mocy zainstalowanej w morskich projektach wiatrowych, farmy wiatrowe Sofia (1,4 GW u wybrzeży Wielkiej Brytanii) i Kaskasi (342 MW u wybrzeży Niemiec) w budowie oraz rozwija łącznie ponad 10 GW mocy zabezpieczonej na całym świecie.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.