Wynik wyszukiwania - "RWE " - Wiadomości

RWE i Port Karlshamn razem dla rozwoju bałtyckiej energetyki wiatrowej

RWE rozpoczyna współpracę z Portem Karlshamn. Celem zawartego memorandum o porozumieniu jest przekształcenie lokalnego portu w hub logistyczny dla przyszłych projektów elektrowni wiatrowych na Bałtyku.
10.05.2024

RWE chce produkować wodór dla dostawcy produktów na bazie węglowodorów

RWE, będący jednym z kluczowych w Wielkiej Brytanii graczy na rynku produkcji energii elektrycznej i energii odnawialnej, podpisał umowę z Haltermann Calress, wiodącym dostawcą produktów i rozpuszczalników na bazie węglowodorów. Na jej mocy RWE zbuduje przy kompleksie Haltaermann Carless w Harwich zakład produkcji zielonego wodoru.
14.04.2024

RWE i Smart Wires współpracują nad technologią połączeń morskich elektrowni wiatrowych

RWE Offshore Wind (RWE), wiodący na świecie gracz na rynku morskiej energetyki wiatrowej, oraz Smart Wires, globalny dostawca technologii i usług ulepszających sieć, podpisały memorandum of understanding (MOU) w celu współpracy przy badaniu zastosowania zaawansowanej technologii kontroli przepływu mocy, SmartValve, w długich obwodach kablowych wysokiego napięcia prądu przemiennego i prądu stałego (HVAC lub HVDC) w celu obsługi połączeń wytwarzania na morzu. Badanie skupi się na przyspieszeniu i minimalizacji zapotrzebowania na do
22.02.2024

RWE rozszerza swoje portfolio odnawialnych źródeł energii w Polsce. 20. lądowa farma wiatrowa rozpoczyna działalność

Zespół onshore nie zwalnia tempa. Wszystkie 16 turbin wiatrowych na farmie wiatrowej Żnin w Polsce zostało wzniesionych, a łopaty wirnika są już w ruchu. W ciągu zaledwie 17 miesięcy RWE z powodzeniem podłączyło do sieci swoją 20 lądową farmę wiatrową. Nowa instalacja zlokalizowana jest w województwie kujawsko-pomorskim, około 260 kilometrów na wschód od Szczecina, a jej moc zainstalowana wynosi 48 MW.
09.01.2024

RWE otrzymuje ważną decyzję lokalizacyjną

Wojewoda Pomorski wydał decyzję dotyczącą określenia lokalizacji urządzeń służących do wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej FEW Baltic II, rozwijanej przez RWE.
27.12.2023

RWE z sukcesami powiększa swoje zielone portfolio w Polsce

RWE z sukcesami rozszerza swoje zielone portfolio w Polsce. Firma uzyskała od polskiego Urzędu Regulacji Energetyki kontrakty różnicowe (CfD) na projekty solarne o łącznej mocy 66 megawatów (MWac). Ten sukces w ostatnich aukcjach OZE oznacza kolejny, ważny kamień milowy w zaangażowaniu RWE w transformację energetyczną Polski - cel, który firma aktywnie realizuje od momentu wejścia na polski rynek w 2007 roku.
08.12.2023

Wielka Brytania pozyskuje inwestorów do największej na świecie farmy wiatrowej

Niemiecki RWE oraz pochodzący ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich Masdar podpisały umowę inwestycyjną o równowartości 13,9 mld dolarów. Miało to miejsce podczas międzynarodowego szczytu klimatycznego COP28. Inwestycja jest kluczowa dla rozwoju brytyjskiego sektora energii odnawialnej.
07.12.2023

RWE: aukcja CfD w 2025 roku kluczowa dla powodzenia programu offshore w Polsce

Polski rynek morskiej energetyki wiatrowej jest dla firmy RWE, wiodącego światowego koncernu w dziedzinie energii odnawialnej i numeru dwa na świecie w sferze morskiej energii wiatrowej, rynkiem strategicznym.
23.11.2023

Equinor współzałożycielem platformy współpracy w zakresie bezpieczeństwa w morskiej energetyce wiatrowej

Posiadający 50-letnie doświadczenie w prowadzeniu inwestycji morskich, Equinor podpisał 21 listopada list intencyjny, którego celem jest wdrażanie najlepszych praktyk międzynarodowych w zakresie bezpieczeństwa, jakości oraz zrównoważonej środowiskowo realizacji i eksploatacji projektów morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.
21.11.2023

Przyszłość polskiego sektora energii. Relacja z 38. EuroPOWER & 8. OZE POWER

8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. 540 uczestników wzięło udział w wydarzeniu, podczas którego przedstawiciele rządu, politycy i decydenci oraz zarządy kluczowych dla rynku podmiotów, dyskutowali o wyzwaniach i perspektywach polskiego sektora energii.
14.11.2023

RWE wraz z Fundacją MARE wyłowią plastikowe odpady w Porcie Ustka

Odpady z tworzyw sztucznych pływające w morzach i wzdłuż linii brzegowej stanowią poważne wyzwanie środowiskowe dla każdej nadmorskiej miejscowości. Według danych HELCOM, czyli Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku, na każdych 100 m bałtyckich plaż można znaleźć średnio od 50 do 300 sztuk odpadów, z czego 70 proc. to tworzywa sztuczne.
08.11.2023

Strategia partnerstwa dla offshore wind. RWE w Polsce

Pilna potrzeba dekarbonizacji sektora energetycznego kieruje uwagę wszystkich na rosnącą rolę energii odnawialnej. RWE, jako doświadczony deweloper branży OZE, dostrzega olbrzymi potencjał i znaczenie polskiego rynku offshore wind dla przyszłości energetycznej kraju. Między innymi o tym mieliśmy okazje porozmawiać z Pålem Coldevinem, wiceprezesem wykonawczym RWE Offshore Wind ds. rozwoju offshore w krajach nordyckich, Polsce i krajach bałtyckich, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
21.08.2023

Eksperci w Senacie: potrzebna strategia, która ułatwi polskim firmom walkę o kontrakty w morskiej energetyce wiatrowej

Polskie firmy dopiero zdobywają doświadczenie w sektorze offshore, co utrudnia im pozyskanie finasowania na działalność w tej branży. To problem dla inwestorów chcących współpracować z rodzimymi wykonawcami. Potrzebna jest strategia, która to usprawni - ocenili eksperci podczas wtorkowej debaty w Senacie.
28.07.2023

Siemens Energy krytykowany za współpracę z rosyjską firmą nuklearną Rosatom

Siemens Energy, mimo wojny na Ukrainie, prowadzi interesy z rosyjską państwową spółką Rosatom – pisze portal RTL/ntv. UE robi wyjątek w kwestii sankcji wobec sektora energetycznego Rosji - w przeciwieństwie do ropy, czy gazu wciąż nie ma ograniczeń handlowych w sektorze jądrowym.
24.07.2023

RWE, Mitsui i Port of Tilbury zdekarbonizują operacje portowe zielonym wodorem

RWE - największy wytwórca energii na terenie Wielkiej Brytanii i światowy gracz na rynku OZE, Mitsui - globalna firma handlowa i inwestycyjna o zróżnicowanym portfelu biznesowym obejmującym około 63 kraje oraz Port of Tilbury - centrum logistyczne Londynu i południowo-wschodniej części kraju, opracowują innowacyjny projekt wodorowy w Porcie Tilbury w Essex w ramach niedawno podpisanego protokołu ustaleń (MoU) dotyczącego dwóch projektów związanych z zielonym wodorem.
13.07.2023

Rozwój morskich farm wiatrowych w Polsce jako szansa dla lokalnych społeczności na nowe ścieżki kariery

Wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii morskie farmy wiatrowe stają się obiecującym rozwiązaniem dla zrównoważonej produkcji energii. Jednak wyzwanie związane z brakiem wykwalifikowanej kadry dotyczy nie tylko Polski, ale również sceny międzynarodowej. Poszukując rozwiązań, RWE i windhunter_academy uruchomiły program przekwalifikowujący, którego celem jest stworzenie nowych możliwości zawodowych dla lokalnych społeczności. Ośmiu wybranych rybaków właśnie ukończyło trzytygodniowy program szkoleniowy, który wyposaża ich w umie
27.06.2023

PSEW: energetyka wiatrowa przyspiesza, ale… są zagrożenia

Najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, która odbywa się w Serocku, było przedstawienie dorocznego raportu o stanie branży. Jak wynika z podsumowania „ostatni rok przyniósł przyspieszenie rozwoju lądowej energetyki wiatrowej, ale potencjał jej rozwoju na obecnych warunkach jest bliski wyczerpania”.
26.06.2023

Jedna twarz polskiego offshore...?

Wielka Brytania wyznaczyła swojego pierwszego pełnomocnika ds. morskiej energetyki wiatrowej, który ma przewodzić wysiłkom zmierzającym do realizacji celu osiągnięcia 50 GW do 2030 roku z MFW. Z kolei polski sektor morskiej energetyki wiatrowej coraz częściej i mocniej sygnalizuje potrzebę transferu dobrych praktyk z rozwiniętych rynków offshore w celu przyspieszenia rozwoju MEW, ale również i wzrostu gospodarczego czy wykorzystania local content.
25.06.2023

PSEW: Polska jest i pozostanie jednym ze strategicznych rynków rozwoju RWE

Projekt F.E.W. Baltic II to pierwsza morska farma wiatrowa firmy RWE u polskiego wybrzeża. „Prace są w toku, oddanie do użytku spodziewane jest pod koniec tej dekady” - zapowiada Grzegorz Chodkowski, wiceprezes Offshore Development Poland z RWE Renewables, który uczestniczył w konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku.Projekt F.E.W. Baltic II to pierwsza morska farma wiatrowa firmy RWE u polskiego wybrzeża. „Prace są w toku, oddanie do użytku spodziewane jest pod koniec tej dekady” - zapowiada Grzegorz C
21.06.2023

PSEW: Czego potrzebuje II faza offshore wind?

Morska energetyka wiatrowa – nowe otwarcie w Serocku. Czego potrzebuje II faza? Kolejny panel otwiera nam „okno” na morski wiatr, ale ten który powstanie bliżej 2030 r. Chodzi więc o farmy wiatrowe na Bałtyku w drugim rozdaniu. Moderatorem tego panelu był Jaroslaw Wajer, Partner, P&U CESA Leader, EY Polska. #PSEW2023
20.06.2023

RWE kontynuuje rozwój na polskim rynku OZE i poszukuje nowych możliwości nawiązania partnerstwa w sektorze offshore

Polska jest i pozostanie jednym ze strategicznych rynków rozwoju RWE w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, a także fotowoltaiki i lądowej energetyki wiatrowej. Deweloper kontynuuje rozwój projektu F.E.W. Baltic II, pierwszej morskiej farmy wiatrowej RWE u polskiego wybrzeża – prace są w toku, oddanie do użytku spodziewane jest pod koniec tej dekady, a nowy harmonogram wprowadził wiele korzystnych zmian, s spółka poszukuje dalszych możliwości rozwoju w sektorze morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i jest otwarta na partnerst
13.06.2023

Ulstein zaprojektuje dwa kolejne hybrydowe CSOV dla Acta Marine

Ulstein Design & Solutions podpisał kontrakt z turecką stocznią Tersan na zaprojektowanie dwóch napędzanych metanolem jednostek ULSTEIN SX216.
09.06.2023

Zwycięzcy offshorowego konkursu Politechniki Morskiej zwiedzili farmę wiatrową Arkona

W ramach nagrody dodatkowej laureaci konkursu MEWy - Trendy i Wizje Rozwojowe Morskich Elektrowni Wiatrowych wypłynęli na wody Bałtyku, aby na własne oczy zobaczyć morską farmę wiatrową.
30.05.2023

RWE wyłącznym właścicielem klastra offshore Nordseecluster

Northland Power ogłosił w czwartek sprzedaż swoich 49-procent udziałów w morskim klastrze wiatrowym Nordseecluster swojemu partnerowi, RWE Offshore Wind GmbH.
26.05.2023

Rem Purus odbiera CSOV Sofia

Rem Purus odebrał pierwszy z dwóch statków CSOV, od kontrolowanej przez Fincantieri norweskiej stoczni Vard.
26.05.2023

RWE i Westfalen Group uruchamiają stację tankowania wodoru w Lingen

Pierwsza stacja H2 zacznie działać w 2024 roku - RWE dostarczy zielony wodór. Deweloper i Westfalen Group zamierzają zbudować około 70 stacji paliw wodorowych do 2030 roku - początkowo koncentrując się na obszarze Nadrenii Północnej-Westfalii i Dolnej Saksonii.
22.05.2023

Zakończono postępowanie dowodowe dotyczące infrastruktury przyłączeniowej Few Baltic II

Jak zawiadomił Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku, zakończono postępowanie dowodowe w sprawie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy infrastruktury przyłączeniowej morskiej farmy wiatrowej FEW Baltic II.
11.05.2023

Strategia wodorowa Norwegii - czy zielona rewolucja wodorowa wydarzy się w Oslo?

Zielony wodór jest nośnikiem energii, który ma znaczny potencjał, aby pomóc w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jego wykorzystanie oferuje krajom Europy, nastawionym na dekarbonizację, nowe możliwości w zakresie przeprowadzenia transformacji gospodarki w duchu zrównoważonego rozwoju. Ustawa klimatyczna (Klimalov) ustanawia cel Norwegii, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 50% do 2030 roku, a ustawa wymaga od rządu wdrożenia polityki i środków do osiągnięcia tego celu. Jednym z takich środków jest roz
09.05.2023

SOV dla RWE gotowe na e-metanol

Niemiecki koncern energetyczny RWE i holenderska Acta Marine, zajmująca się rozwojem morskiej energetyki wiatrowej, rozszerzają swoją współpracę, planując wykorzystanie dwóch "zielonych" statków serwisowych (SOV) do obsługi farm wiatrowych RWE zlokalizowanych na brytyjskich wodach. Będą to jedne z pierwszych na świecie statków, które będą mogły być zasilane metanolem i energią z systemów bateryjnych.
02.05.2023

RWE zainstaluje wieże o obniżonej emisji CO2 na morskiej farmie wiatrowej Thor, aby napędzić zrównoważony rozwój energetyki wiatrowej

RWE jako pierwszy deweloper na świecie wykorzysta GreenerTowers firmy Siemens Gamesa. GreenerTowers redukuje emisję CO2 z blach konstrukcji wieżowych o co najmniej 63 procent. Większe wykorzystanie złomu stalowego i zielonej energii elektrycznej, zmniejsza energochłonność produkcji.
24.04.2023

GreenerTower od Siemens Gamesa - wieża z ekologicznej stali wytycza nowe szlaki dla branży

Siemens Gamesa zaprezentował GreenerTower, wieżę turbiny wiatrowej wykonaną ze zrównoważonej stali. Wieże składają się w około 80 procentach z płyt stalowych. Nowa wieża GreenerTower zapewni redukcję emisji CO2 z płyt stalowych wieży o co najmniej 63 proc. w porównaniu z konwencjonalną stalą.
21.04.2023

RWE wspiera producenta małych turbin wiatrowych

Ryse Energy zainwestuje środki w ekspansję na nowych rynkach, w tym w Ameryce Północnej i Afryce.
12.04.2023

Bilfinger Tebodin współpracuje z RWE Renewables Polska

Międzynarodowa firma, należąca do Grupy RWE, jest specjalistą w dziedzinie energii odnawialnej w Europie. Zajmuje się rozbudową i budową lądowych turbin wiatrowych, elektrowni słonecznych oraz systemów magazynowania energii.
06.04.2023

Decyzja inwestycyjna dla terminala LNG Port Arthur, gaz z niego kupi m.in. Orlen

Firma Sempra Infrastructure podjęła końcową decyzję inwestycyjną dla budowy terminala skraplającego Port Arthur w Teksasie. Terminal ma kosztować 13 mld dol. i produkować 13 mln ton LNG rocznie. Od 2027 r. gaz z Port Arthur ma kupować Grupa Orlen.
21.03.2023

Grupy ekologiczne sprzeciwiają się budowie terminala LNG w Niemczech

Po wybuchu wojny na Ukrainie Niemcy rozpoczęli realizację przyspieszonych projektów budowy terminali LNG na bazie FSRU (pływające jednostki), aby zabezpieczyć dostawy gazu dla gospodarki dotychczas uzależnionej od taniego surowca importowanego z Rosji. Grupy ekologiczne domagają się wstrzymania budowy infrastruktury LNG u wybrzeży Rugii i Lubmina.
19.03.2023

Przyszłość leży w wielofunkcyjnej morskiej energetyce

Holenderskie Centrum Energii Morskiej (DMEC) i partnerzy projektu EU-SCORES (European Scalable Offshore Renewable Energy Sources) zorganizowali niedawno dwudniowe spotkanie z zainteresowanymi stronami na temat wielofunkcyjnych parków energetycznych w Marine Energy Hub w Hadze, podkreślając korzyści płynące z połączenia różnych źródeł energii odnawialnej na morzu w tej samej lokalizacji.
19.03.2023

RWE sprzedaje zieloną energię z polskiej farmy wiatrowej dla lokalnego przemysłu

Zielona energia z lądowej farmy wiatrowej Polska III będzie dostarczana do odbiorców przemysłowych z sektora budowlanego.
15.03.2023

Wiatraki RWE warzą zieloną energię dla Kompanii Piwowarskiej

RWE uruchomiło farmę wiatrową LECH Nowy Staw 3, która w 100 procentach pokryje zapotrzebowanie na energię elektryczną trzech browarów należących do Kompanii Piwowarskiej.
13.03.2023

Siemens Gamesa dostarczy 132 łopaty RecyclableBlades do projektu RWE

Siemens Gamesa podpisał umowę na dostawę 132 łopat turbin wiatrowych nadających się do recyklingu, które będą wykorzystane w projekcie offshore RWE Sofia, u wybrzeży Wielkiej Brytanii.
12.03.2023

Para w gwizdek - reforma rynku UE musi wspierać energię z wiatru

Prezesi wiodących europejskich firm energetycznych stwierdzili, że Komisja Europejska musi dopracować szczegóły w przygotowywanym Net Zero Industry Act.
10.03.2023

Local content w offshore wind rozczarowuje, ale branża nie chce być bierna [RELACJA]

Zmiana warunków ekonomicznych rozwoju morskich farm wiatrowych wpływa na budowę łańcuchów dostaw. Osiągnięcie wysokiego wskaźnika local content w polskich projektach morskich farm wiatrowych będzie trudne. Udział firm z Polski w projektach offshore wind oraz problemy z tym związane były tematem dyskutowanym przez przedstawicieli branży podczas „Konferencji Offshore Wind – Ryzyko, Bezpieczeństwo, Finansowanie” w Sopocie, która odbyła się 6 marca br. Patronem medialnym wydarzenia był portal GospodarkaMorska.pl.
09.03.2023

Vestas dostarczy turbiny dla niemieckiego klastra offshore RWE i Northland Power

Vestas został wytypowany jako preferowany dostawca turbin wiatrowych dla niemieckiego projektu offshore Nordseecluster o mocy do 1,6 GW - będącego wspólnym przedsięwzięciem RWE i Northland Power.
28.02.2023

Siemens Gamesa rozpoczyna produkcję 108-metrowych łopat turbin wiatrowych

Siemens Gamesa rozpoczęła produkcję pierwszej 108-metrowej łopaty turbiny wiatrowej w swojej fabryce w Hull w Wielkiej Brytanii.
17.02.2023

RWE czarteruje nowe CSOV firmy Rem Offshore

Niemiecki koncern RWE podpisał długoterminową umowę na czarter specjalistycznej jednostki pływającej typu CSOV, przeznaczonej do budowy dla offshore. Statek będzie pracował przy brytyjskiej morskiej farmie wiatrowej.
20.01.2023

Postawili na offshore i ryzyko. Praktycy uczą, jak zarządzać projektami przyszłości

W ciągu najbliższych lat w Polsce rynek pracy w sektorze morskiej energetyki wiatrowej może przyczynić się do powstania nawet 80 tys. nowych miejsc pracy. Dużym wyzwaniem będzie przygotowanie wykwalifikowanej kadry. Jedną z uczelni, która odpowiada na potrzeby rynku, jest Uniwersytet Morski w Gdyni. W lutym mury uczelni opuszczą pierwsi absolwenci rocznych studiów podyplomowych „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”, a w marcu rozpocznie się kolejna edycja. Rekrutacja trwa. Partnerem głównym
19.01.2023

Policja aresztowała Gretę Thunberg [WIDEO]

Niemiecka policja poinformowała we wtorek, że aresztowała szwedzką działaczkę klimatyczną Gretę Thunberg. Przebywała ona na terenie wioski Luetzerath, gdzie w sobotę doszło do gwałtownych starć aktywistów z policją.
18.01.2023

RWE kończy budowę systemu magazynowania energii, który połączy elektrownie wodne w Niemczech

Zakończyła się instalacja pierwszego w Niemczech megabateryjnego systemu magazynowania energii. W ciągu zaledwie 14 miesięcy RWE udało się zbudować system o łącznej mocy 117 megawatów (128 megawatogodzin/MWh).
16.01.2023

Kilkadziesiąt osób rannych w starciach aktywistów z policją w Luetzerath

Po sobotnich starciach z policją aktywiści oskarżyli funkcjonariuszy o niewspółmierną przemoc w usuwaniu ich z terenu wioski Luetzerath, gdzie gigant energetyczny RWE chce wznowić wydobycie węgla. W wyniku potyczek rannych zostało także 70 policjantów – informuje portal dziennika „Welt”.
15.01.2023

Doszło do starć policji i aktywistów klimatycznych w Luetzerath [WIDEO]

Setki policjantów wkroczyło w środę do wsi Luetzerath zajmowanej przez aktywistów klimatycznych. Doszło do pierwszych starć, poinformowała w środę rano agencja dpa.
11.01.2023

RWE i Equinor zmieniają kolory wodoru i oblicze europejskiej energetyki

Anders Opedal (Equinor) i dr Markus Krebber (RWE) zawarli 5 stycznia br strategiczne partnerstwo energetyczne pomiędzy swoimi firmami. Porozumienie obejmuje wielkoskalowe projekty, które przyczynią się do zwiększenia dostaw energii w Europie, a także do rozwoju gospodarki wodorowej w Niemczech i na terenie UE. Ponadto współpraca wzmocni długoterminowe bezpieczeństwo dostaw dla zdekarbonizowanego europejskiego sektora energetycznego.
09.01.2023

Politechnika Morska jako lider w kształceniu inżynierów sektora morskiej energetyki wiatrowej

Politechnika Morska w Szczecinie jako pierwsza uczelnia w Polsce wprowadziła do swojej oferty studia pierwszego stopnia na kierunku inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe. Innowacyjny program kształcenia został skonstruowany w taki sposób, aby otrzymać idealny balans między przedmiotami praktycznymi w tym m.in. energoelektronicznymi i laboratoriami a zajęciami o charakterze teoretycznym.
07.01.2023

Niemcy. Aktywiści klimatyczni starli się z policją przy kopalni w Luetzerath

Geht die Räumung doch früher los? Gerade kommt immer mehr Polizei, die Lage ist abgespannt #lützerath pic.twitter.com/9QyuJoFC5t— Laura Cwiertnia (@LauraCwiertnia) January 2, 2023
02.01.2023

Morska farma wiatrowa Kaskasi pracuje na pełnych obrotach

Zgodnie z aktualizacją udostępnioną w mediach społecznościowych przez Svena Utermöhlena, dyrektora generalnego Offshore Wind w RWE Renewables - wszystkie 38 turbin wiatrowych na morskiej farmie wiatrowej Kaskasi dostarcza obecnie energię elektryczną do sieci.
16.12.2022

Verlume opracowuje system magazynowania energii dla zastosowań w offshore wind [WIDEO]

Brytyjska firma Verlume rozwija Halo, skalowalny, modułowy, bateryjny system magazynowania energii ze zintegrowanym inteligentnym zarządzaniem energią, przeznaczony do zastosowań w morskich elektrowniach wiatrowych.
16.12.2022

RWE łączy siły z wiodącymi instytucjami na Litwie, aby wspierać edukację w zakresie morskiej energetyki wiatrowej

RWE połączyło siły z wiodącymi litewskimi instytucjami edukacyjnymi, aby przyspieszyć rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim w oparciu o edukację, badania i transfer wiedzy. Podpisano listy intencyjne (LoI) z Uniwersytetem w Kłajpedzie, z Litewską Akademią Morską, Państwowym Uniwersytetem Nauk Stosowanych w Kłajpedzie oraz Centrum Szkoleniowym im. Pauliusa Lindenau w Kłajpedzie.
09.12.2022

Przebranżowienie rybaków. RWE z Windhunter Academy rusza z programem

Na początku przyszłego roku pierwsi rybacy z regionu Ustki rozpoczną miesięczne szkolenie przekwalifikowujące ich na serwisantów morskich farm wiatrowych. Program startuje w lutym, a już 8 grudnia w Pęplinie koło Ustki odbędzie się spotkanie informacyjne dla uczestników programu.
02.12.2022

Niemieckie koncerny energetyczne bez odszkodowań po decyzji o zamknięciu elektrowni węglowych w 2030

Państwo nie musi wypłacać miliardowych odszkodowań niemieckim koncernom energetycznym RWE i Uniper - orzekł sąd w Hadze w Holandii. Wcześniej rząd zdecydował, iż elektrownie węglowe muszą zostać zamknięte w 2030 r., co zostało zaskarżone przez obie firmy.
01.12.2022

RWE daje zielone światło dla 220-megawatowego systemu magazynowania energii w Nadrenii Północnej-Westfalii

RWE kontynuuje rozwój działalności w zakresie technologii bateryjnego magazynowania energii. Firma sfinalizowała decyzję o inwestycji w 220 megawatowy projekt, który będzie realizowany na terenie Niemiec. Na obszarze należących do RWE elektrowni w Neurath i Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii ma zostać zainstalowanych łącznie 690 bloków baterii litowo-jonowych.
27.11.2022

30 listopada webinar RWE „Certyfikacja offshore bez tajemnic” dla wszystkich zainteresowanych bałtyckim offshore

RWE zaprasza wszystkich zainteresowanych na webinar „Certyfikacja offshore bez tajemnic”, a w szczególności obecnych i przyszłych przedsiębiorców oraz właścicieli firm zainteresowanych zaangażowaniem w realizację morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
23.11.2022

Wszystkie turbiny zainstalowane na farmie wiatrowej RWE Kaskasi - ponad dwie trzecie z nich już dostarcza ekologiczny prąd

Ta 342-megawatowa farma wiatrowa RWE dostarczy prąd do ponad 400 000 gospodarstw domowych. Deweloper pilotuje program, w którym zainstalowano w turbinach pierwsze na świecie łopaty wirnika nadające się do recyklingu, wyprodukowane przez Siemens Gamesa.
22.11.2022

RWE wygrywa holenderską aukcję na MFW Hollandse Kust West VII i produkcję zielonego wodoru

RWE wygrywa holenderski przetarg na budowę morskich farm wiatrowych bez dotacji: firma otrzymała pozwolenie na budowę dużej MFW - Hollandse Kust West (HKW) VII.
14.11.2022

GeoFusion współpracuje z RWE Offshore Wind Poland

Grupa GeoFusion poinformowała o nowym kontrakcie z niemieckim deweloperem offshore, RWE. W ramach istniejących obecnie dwóch kontraktów polska firma ma wykonać badania dna morskiego na potrzeby projektów morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II.
14.11.2022

Ruszyła 2. edycja studiów Executive Offshore Wind MBA na UMG [WIDEO]

28 października na Uniwersytecie Morskim w Gdyni uroczyście rozpoczęto 2. edycję studiów podyplomowych Executive Offshore Wind MBA. To prestiżowy program, który kształci przyszłą kadrę menadżerską powstającej właśnie branży morskiej energetyki wiatrowej.
08.11.2022

Europejscy deweloperzy i firmy technologiczne zgłaszają się do pierwszej w USA aukcji pływających elektrowni wiatrowych

US Bureau of Ocean Energy Management (BOEM) uznało 43 firmy za uprawnione do wzięcia udziału w zbliżającej się aukcji dzierżawy morskich farm wiatrowych w Kalifornii, przy czym większość z nich to firmy energetyczne z siedzibą w Europie oraz deweloperzy technologii pływających farm wiatrowych, zarówno jako samodzielne podmioty, jak i w ramach spółek joint venture.
31.10.2022

Morskie Farmy Wiatrowe w Gminie Słupsk

Urząd Gminy Słupsk zorganizował 27 października br. w Dolinie Charlotty w Strzelinku spotkanie inwestorów morskich farm wiatrowych z przedsiębiorcami z regionu słupskiego i województwa pomorskiego. Polenergia i Equinor, które wspólnie realizujące trzy projekty o mocy 3000 MW oraz RWE realizujący projekt o mocy 350 MW, a także Polskie Sieci Elektroenergetyczne - operator systemu przesyłowego w Polsce, zaprezentowali przedstawicielom lokalnego biznesu możliwości włączenia się w przedsięwzięcia, które będą prowadzone na terenie gmin
27.10.2022

RWE ubiega się o pozwolenie lokalizacyjne dla MFW na Bałtyku o mocy do 1,8 GW, proponując unikalne rozwiązania technologiczne

Obszar zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie morskiej farmy wiatrowej RWE F.E.W. Baltic II. Deweloper proponuje innowacyjną ekologiczną koncepcję oraz rozwiązania dla stabilizacji sieci. Firma złożyła dotychczas 5 wniosków o pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 7,8 GW. Kolejne wnioski zostaną przedłożone wkrótce.
26.10.2022

RWE partnerem RenerCycle - OZE jeszcze bardziej zielone

Niemiecki deweloper RWE Renewables został partnerem RenerCycle poprzez swoją hiszpańską spółkę zależną RWE Renewables Iberia S.A. Dzięki temu partnerstwu, z wyjątkową różnorodnością profili w sektorze odnawialnych źródeł energii - 18 firm tworzy teraz RenerCycle.
24.10.2022

Dzień Kariery Offshore 2022 – Catch the big fish!

Zbliża się pierwsza edycja Dnia Kariery Offshore na Politechnice Gdańskiej. To świetna okazja, by porozmawiać z przedstawicielami firm działających w sektorze odnawialnych źródeł energii, ale i ważny krok w wyborze ścieżki kariery. Zapraszamy studentów i absolwentów oraz wszystkie osoby zainteresowane tematyką morskiej energetyki wiatrowej, które chcą budować zawodową karierę w jednym z najszybciej rozwijających się obecnie sektorów energetyki w Europie.
15.10.2022

RWE włącza Siemens Energy i HSM Offshore do zespołu Thor

RWE wybrało Siemens Energy i HSM Offshore Energy na preferowanych dostawców systemu przesyłowego i zawarło umowy o wczesnym etapie prac w związku z budową morskiej farmy wiatrowej Thor o mocy 1 GW w Danii.
15.10.2022

24-godzinny rekord wydajności pobity przez turbinę Siemens Gamesa

Prototyp morskiej turbiny wiatrowej SG 14-222 DD firmy Siemens Gamesa wyprodukował 359 MWh w ciągu 24 godzin, co według producenta było największą mocą, jaką kiedykolwiek wyprodukowała jedna turbina w tym czasie.
10.10.2022

Rejs z GospodarkaMorska.pl i konferencja na morzu 2022. Energia z farm na Bałtyku coraz bliżej [WIDEO]

Rozmowy o „zielonej" energii, budowie offshore na Bałtyku i udziale polskiego local content, współpracy stoczni i armatorów, a także o finansowaniu branży morskiej, były częścią drugiego Rejsu z GospodarkaMorska.pl, który odbył się na promie Nova Star dzięki uprzejmości Polferries. Częścią konferencji na morzu stało się wręczenie Latarni Gospodarki Morskiej firmom, które internauci docenili za osiągnięcia w branży. Podczas trzydniowego wydarzenia nie zabrakło dostojnych jubileuszów: 70-lecia MSR „Gryfia" ze Szczecina i Famoru
10.10.2022

Duże zainteresowanie Konferencją MEW 2022

Celem konferencji było przybliżenie tematyki rozwoju morskiej energetyki wiatrowej (MEW) w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem roli województwa zachodniopomorskiego i Politechniki Morskiej w Szczecinie jako ośrodka naukowego i szkoleniowo-dydaktycznego przyszłych kadr pracowniczych łączącego i integrującego szkolnictwo z przemysłem.
07.10.2022

RWE ubiega się o pozwolenie lokalizacyjne dla morskiej farmy wiatrowej w Polsce

Wniosek lokalizacyjny na morską farmę wiatrową o mocy do 1,5 GW został złożony przez Grupę RWE. Koncepcja uwzględnia efektywne współużytkowanie obszaru.RWE oferuje 20-letnie doświadczenie w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.
06.10.2022

Katar inwestuje 2,43 mld euro, aby przyspieszyć realizację strategii RWE Growing Green

QIA (Qatar Investment Authority), państwowy fundusz majątkowy Kataru, zgodził się dziś zainwestować 2 427,6 mln euro w RWE AG (RWE), aby wesprzeć przyspieszoną strategię Growing Green.
05.10.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Siemens Gamesa: Tworzymy Baltic Sea Offshore Execution Center

Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) to hiszpańsko-niemiecki producent turbin wiatrowych, który jest doskonale znany branży wiatrowej w Polsce. Globalny lider produkcji komponentów wiatrowych jest zaangażowany w rozwój polskiego sektora offshore wind od wielu lat. Ma już na koncie pierwsze umowy na preferowanego dostawcę turbin dla polskich projektów. Obecnie pracuje nad budową Baltic Sea Offshore Execution Center z siedzibą w Gdańsku. W rozmowie z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” pytamy Pawła Przybylskiego, dyrektora za
03.10.2022

Siemens Gamesa otwiera biuro w Gdańsku

Siemens Gamesa, światowy lider w dostarczaniu i serwisowaniu morskich turbin wiatrowych, otwiera nowe biuro w Gdańsku. Wybór miejsca dla Baltic Sea Offshore Execution Centre był oczywisty – to stolica regionu pomorskiego, tętniące życiem miasto Gdańsk, zlokalizowane blisko powstającego przemysłu offshore wind.
28.09.2022

RWE uczyni energetykę wiatrową jeszcze bardziej zieloną

RWE ogłosiło, że testuje dwie nowe technologie mające na celu zmniejszenie wpływu farm wiatrowych na środowisko.
25.09.2022

Siemens Gamesa wprowadza RecyclableBlade dla projektów onshore

Siemens Gamesa ponownie przejmuje silną kontrolę nad cyrkularnością łopat turbin wiatrowych, wprowadzając RecyclableBlade dla projektów lądowych elektrowni wiatrowych. Ten kamień milowy ma napędzać działania, które sprawiają, że energia wiatrowa jest jeszcze bardziej zrównoważona i ekologiczna.
22.09.2022

RWE i Latvenergo współpracują przy budowie morskiej elektrowni wiatrowej na łotewskim Morzu Bałtyckim

Partnerzy 16 września podpisali MoU i zamierzają wspólnie rozwijać, budować i eksploatować morskie farmy wiatrowe. Latvenergo oferuje głęboką znajomość łotewskiego rynku energetycznego i przepisów oraz doświadczenie w zakresie dostaw energii elektrycznej, a deweloper RWE wniesie swoją wiedzę techniczną z 20-letniego doświadczenia w zakresie morskiej energetyki wiatrowej.
19.09.2022

Niemiecka ekspansja offshore bez negatywnego wpływu na ptaki

Wspierane przez BWO oraz największych deweloperów offshore badania, nie wykazały żadnych negatywnych skutków dla populacji nurkujących ptaków morskich w Zatoce Niemieckiej.
07.09.2022

Opatentowana innowacja zmieni na zawsze floating offshore!

Innowacyjna konstrukcja norweskiego start-upu World Wide Wind, w której dwa "przeciwbieżne" wirniki umieszczone są na smukłej konstrukcji wieży-dźwigara, ma sprawić, że koszt energii w tej technologii spadnie poniżej 50 USD/MWh, pisze Darius Snieckus na łamach portalu rechargenews.com.
31.08.2022

RWE, Equinor i Hydro badają możliwości budowy dużej MFW w rejonie Sørlige Nordsjø II

Konsorcjum, w skład którego wchodzą RWE Renewables, Equinor i Hydro REIN, podpisało MoU z Windport AS, dostawcą urządzeń portowych.
30.08.2022

RWE wzmacnia działalność w energetyce odnawialnej nabywając projekty solarne o mocy 3 gigawatów

Przejęcie przez RWE polskiego dewelopera fotowoltaicznego wraz z zespołem ok. 60 specjalistów, dodatkowo wzmacnia ugruntowaną działalność firmy w zakresie energetyki odnawialnej. Transakcja jest strategicznym uzupełnieniem globalnego planu rozwoju energetyki słonecznej RWE o mocy 10 GW
25.08.2022

RWE wykorzystuje innowacyjne fundamenty do wsparcia pierwszych turbin na lądowej farmie wiatrowej Rea w Hiszpanii

Deweloper RWE po raz pierwszy stosuje ograniczające emisję innowacyjne fundamenty "Soft-Spot®" - pierwsza z turbin jest w budowie, a farma wiatrowa ma zostać oddana do użytku już pod koniec 2022 roku i docelowo zasilić 30 000 hiszpańskich gospodarstw domowych w ekologiczny prąd.
23.08.2022

RWE wybrało partnera certyfikującego dla morskiej farmy wiatrowej F.E.W Baltic II

RWE wybrało UL Solutions do certyfikacji założeń projektowych farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II. Certyfikacja będzie prowadzona zgodnie ze światowymi standardami i w porozumieniu z Polskim Rejestrem Statków, niezależną i uznaną instytucją rzeczoznawczą. Jako drugi co do wielkości gracz w światowej branży offshore i jeden z pięciu największych krajowych operatorów onshore, RWE wzmacnia swoją obecność i kontynuuje proces zielonej transformacji energetycznej w Polsce. UL Solutions to globalny lider w obszarze bezpieczeństwa i jeden z
17.08.2022

RWE inwestuje ponad 5 mld euro w zielone technologie

Nowe farmy wiatrowe, elektrownie słoneczne o zainstalowanej mocy 1,2 gigawata oddane do użytku w pierwszej połowie 2022 roku - to około 20 proc. więcej energii elektrycznej z OZE. Aktualnie w budowie deweloper RWE posiada zielone aktywa o łącznej mocy 4,8 gigawatów w 11 krajach. Skorygowany zysk netto w wysokości 1,6 mld euro przekracza poziom z pierwszej połowy poprzedniego roku.
14.08.2022

Platforma do produkcji wodoru z offshore

Holenderska firma Iv-Offshore & Energy opracowała platformę, która wykorzystuje morską energię wiatrową do produkcji 85 kiloton wodoru rocznie.
10.08.2022

Pierwsza na świecie turbina wiatrowa z łopatami nadającymi się do recyklingu zaczyna się kręcić

Pierwsza turbina wiatrowa Siemens Gamesa wyposażona w RecyclableBlades wygenerowała pierwszą moc na morskiej farmie wiatrowej Kaskasi w Niemczech.
01.08.2022

Nowa morska farma wiatrowa w Niemczech połączy produkcję energii i wodoru

Nordsee Two, niemiecki projekt morskiej farmy wiatrowej, którego właścicielami są spółki RWE (51 proc.) i Northland Power (49 proc.), ma uwzględniać instalację elektrolizera. Projekt ma na celu sprawdzenie ekonomicznej opłacalności produkcji zielonego wodoru na obszarze morskich farm wiatrowych.
31.07.2022

Największa w historii inwestycja w ekologiczną stal – Salzgitter zatwierdza wydanie 723 mln euro na pierwszy etap projektu ukierunkowanego na wodór

Niemiecki producent stali rozpocznie zastępowanie swoich wielkich pieców węglowych urządzeniami do bezpośredniej redukcji, które wykorzystują zielony wodór.
21.07.2022

Przewróciła się turbina wiatrowa na nowej farmie w Szwecji. Trwa dochodzenie

Niemiecki deweloper RWE prowadzi dochodzenie w sprawie upadku jednej z turbin na terenie oddanej niedawno do użytku farmy wiatrowej Nysäter o mocy 475 MW w środkowej Szwecji.
21.07.2022

RWE - demonstracyjna jednostka floating DemoSATH zwodowana

Saitec Offshore Technologies i RWE osiągnęły kolejny kamień milowy w projekcie DemoSATH dzięki pomyślnemu zakończeniu operacji wodowania pilotażowej jednostki. Projekt nabiera tempa, a firmy planują jeszcze tego lata instalację.
21.07.2022

RWE łączy offshore i wodór

Jedną z aktywnie rozwijanych technologii jest połączenie morskich farm wiatrowych z produkcją wodoru. Niemiecki gigant – deweloper RWE ogłosił, że wraz z partnerami planuje zbadać możliwości produkcji wodoru na morzu w związku budową MEW.
17.07.2022

Dotacje UE na zielony wodór – Shell, RWE i Air Liquide wśród zwycięzców z puli 1,8 mld euro

Trzy projekty H2 w Holandii otrzymały środki w drugiej rundzie finansowania, w tym dwa projekty elektrolizerów o łącznej mocy 600 MW i jeden projekt przetwarzania odpadów na wodór.
14.07.2022

Uniwersytet Gdański. Firmy, samorządy i uczelnie przedstawiły dobre praktyki w zakresie edukacji na rzecz MEW

W Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się, po raz pierwszy w trybie stacjonarnym, spotkanie sygnatariuszy porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Jego uczestnicy są zaangażowani w działania Grupy 5 „Edukacja społeczna”, powołanej w celu realizacji założeń porozumienia sektorowego działającego przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
05.07.2022

Zielona stal dla floating offshore od RWE i Tata Steel

Tata Steel i RWE zawiązały partnerstwo w celu zbadania możliwości produkcji komponentów stalowych, które mogłyby zostać wykorzystane w zaawansowanych technologicznie pływających fundamentach i konstrukcjach wiatrowych na Morzu Celtyckim. Firmy będą współpracować w celu zidentyfikowania elementów stalowych, które mogłyby być dostarczane przez Tata Steel dla projektów offshore na Morzu Celtyckim.
30.06.2022

RWE rozpoczyna budowę farmy wiatrowej Żnin

Farma o mocy 48 MW zaopatrzy w energię elektryczną do 77 tys. polskich gospodarstw domowych, a jej uruchomienie jest planowane w IV kwartale 2023 roku. RWE jest też na etapie zaawansowanego przygotowania do budowy morskiej farmy F.E.W. Baltic II o mocy 350 MW.
30.06.2022

RWE i Siemens Gamesa połączyły siły, aby wzmocnić polski sektor morskiej energetyki wiatrowej

RWE i Siemens Gamesa połączyły siły, aby przyspieszyć rozwój polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej. RWE wybrała Siemens Gamesa jako preferowanego dostawcę dla projektu F.E.W. Baltic II. Morska farma wiatrowa o mocy 350 MW ma wykorzystywać 25 flagowych morskich turbin wiatrowych SG 14-236 DD produkcji Siemens Gamesa. Współpraca obejmuje także umowę serwisową. W zależności od ostatecznej decyzji inwestycyjnej prace budowlane mogłyby rozpocząć się już w 2024 roku. Po zakończeniu rozruchu, F.E.W. Baltic II przyczyni się do
28.06.2022

RWE i Chantiers de l'Atlantique rozmawiają z polskimi firmami o łańcuchu dostaw offshore

RWE, deweloper pracujący nad projektem farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II, po raz czwarty spotkał się z przedstawicielami polskich firm, które chcą być częścią łańcucha dostaw. Tym razem rozmowy dotyczyły morskiej stacji transformatorowej i odbyły się z udziałem generalnego wykonawcy – francuskiej stoczni Chantiers de l'Atlantique.
27.06.2022

Najpotężniejsza na świecie turbina wiatrowa zadebiutuje u wybrzeży Szkocji

Producent turbin Siemens Gamesa zdobył zamówienie na dostawę 60 turbin SG 14-222 DD dla morskiej farmy wiatrowej Moray West należącej do firmy Ocean Winds, zlokalizowanej u wybrzeży północno-wschodniej Szkocji.
24.06.2022

RWE wspólnie z ArcelorMittal będą budować i eksploatować MFW i instalacje wodorowe na potrzeby produkcji niskoemisyjnej stali

Nowe, planowane farmy wiatrowe mogą pokryć znaczną część rosnącego zapotrzebowania ArcelorMittal na energię elektryczną zakładów produkcyjnych w Niemczech, pod warunkiem zapewnienia odpowiednich ram prawnych. Ustawa o energii wiatrowej na morzu musi zostać zmieniona, aby ceny energii wiatrowej mogły utrzymać konkurencyjność dla niemieckiego przemysłu, a tym samym uniknąć "negatywnych ofert" w przetargach na morską energię wiatrową.
23.06.2022

Forum Wizja Rozwoju: morska energetyka wiatrowa to dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy

Budowa farm wiatrowych na Bałtyku to ogromna szansa rozwoju polskiego przemysłu morskiego. Ocenia się, że każdy GW mocy w takich elektrowniach wiatrowych to nawet 10 tys. nowych miejsc pracy. O inwestycjach w odnawialne źródła energii rozmawiano w trakcie panelu: „Czy MEW będzie istotnym elementem polskiej energetyki? Wyzwania najbliższych lat dla inwestycji MEW” na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
22.06.2022

F.E.W. Baltic II: 23 czerwca RWE zaprasza do dialogu polskich dostawców zainteresowanych udziałem w budowie farmy wiatrowej na Bałtyku

RWE kontynuuje dialog z polskimi podwykonawcami zainteresowanymi udziałem w budowie farmy wiatrowej na Bałtyku. Drugi etap rozmów będzie dotyczyć morskiej stacji transformatorowej. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele dostawcy sprzętu, firmy Chantiers de l'Atlantique.
21.06.2022

RWE: Local content wpisany w strategię

RWE Renewables jest jednym z deweloperów morskich farm wiatrowych, który nie tylko postrzega polski rynek jako bardzo obiecujący, ale ma też nam wiele do zaoferowania. Spółka, będąca liderem odnawialnych źródeł energii i jednym z wiodących światowych graczy morskiej energetyki wiatrowej, nie tylko rozwija jeden z pierwszych polskich projektów farmy na Bałtyku – F.E.W. Baltic II, ale i pracuje nad kolejnymi inicjatywami, które mogą przysłużyć się zarówno sektorowi, jak i gospodarce. O realizowanej farmie wiatrowej, budowaniu łańcu
21.06.2022

RWE i SGN współpracują w obszarze zielonego wodoru dla ciepła domowego w Szkocji

Zaopatrzenie szkockich miast i społeczności wiejskich w ekologiczny wodór będzie głównym celem ogłoszonego partnerstwa między firmą SGN zajmującą się dystrybucją gazu a RWE, producentem energii odnawialnej.
19.06.2022

RWE pierwsze na świecie, innowacyjne stalowe kołnierze zainstalowane na farmie wiatrowej Kaskasi

Innowacyjna technologia fundamentowania świętuje swoją premierę na morskiej farmie wiatrowej Kaskasi należącej do RWE: Po raz pierwszy w branży energetyki odnawialnej wokół fundamentu monopala na poziomie dna morskiego zainstalowano specjalne kołnierze. Monopale kołnierzowe to konstrukcja oparta na patencie RWE. Nowe rozwiązanie zapewni dodatkowe podparcie dla obciążeń bocznych, zwiększy nośność i poprawi integralność strukturalną całego fundamentu. Prace instalacyjne zostały wykonane przez firmę DEME Offshore.
18.06.2022

RWE edukuje pomorskie dzieci i młodzież na temat odnawialnych źródeł energii

RWE kontynuuje cykl zajęć edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych na Pomorzu. Do tej pory w zajęciach wzięło udział około 750 uczniów klas 4-8, w wieku 10-14 lat. Na początku czerwca zainicjowano zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W trakcie zajęć uczestnicy dowiadują się, w jaki sposób produkowana jest zielona energia oraz zdobywają wiedzę na temat perspektyw rozwoju sektora OZE w Polsce i możliwości zatrudnienia w tej dynamicznie rozwijającej się branży
14.06.2022

F.E.W. Baltic II: RWE rozmawia z polskimi dostawcami o zamówieniach dla morskiej stacji transformatorowej

RWE kontynuuje dialog z polskimi podwykonawcami zainteresowanymi udziałem w budowie farmy wiatrowej na Bałtyku. Drugi etap rozmów będzie dotyczyć morskiej stacji transformatorowej. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele dostawcy sprzętu, firmy Chantiers de l'Atlantique.
10.06.2022

Kto uwolni bałtycki potencjał floating wind?

Tegoroczna seria wydarzeń związanych z rozwojem pływającej morskiej energetyki wiatrowej sugeruje, że podsektor technologii wiatrowej, który długo pozostawał w cieniu, może wreszcie zacząć się dynamicznie rozwijać i w znaczącym stopniu przyczynić się nie tylko do dekarbonizacji, ale także wzrostu gospodarczego.
06.06.2022

Ørsted, Ocean Winds, Vattenfall łączą siły w pracy nad innowacyjnymi technologiami instalacji dużych turbin wiatrowych

Ørsted, Ocean Winds i Vattenfall postanowiły przyłączyć się do projektu Sustainable Installation of XXL Monopiles (SIMOX), który koncentruje się na opracowaniu kilku innowacyjnych technologii, które mogłyby być odpowiednie do instalacji monopali XXL jako alternatywa dla konwencjonalnego wbijania.
03.06.2022

Port serwisowy i wojenny w Ustce? Urzędnicy i samorządowcy o rozbudowie

Według nieoficjalnych informacji, do których dotarł portal ZielonaGospodarka.pl, port w Ustce ma szansę stać się czwartym w Polsce portem rozbudowanym nawet o 45 hektarów, a w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) miałby być ujęty jego rozwój w kierunku funkcji portu serwisowego dla morskich farm wiatrowych, ale również portu wojennego. To wszystko ze względu na optymalną lokalizację nadmorskiego położenia i bliskość m.in. amerykańskiej bazy rakietowej w Redzikowie i poligonu Wicko.
01.06.2022

Siemens Gamesa produkuje pierwsze łopaty nadające się do recyklingu

Siemens Gamesa produkuje obecnie w swojej fabryce w Hull w Wielkiej Brytanii pierwsze łopaty nadające się do recyklingu, które zostaną zainstalowane na morskiej farmie wiatrowej.
29.05.2022

RWE przyłączyło do sieci farmę wiatrową Rozdrażew

• Farma wiatrowa może zaopatrywać ponad 27 000 gospodarstw domowych w zieloną energię elektryczną • Uruchomienie kolejnych polskich farm wiatrowych planowane na 2022 roku • Inwestycje w projekty fotowoltaiczne – 80 MW nowych mocy solarnych do końca 2023 roku
24.05.2022

RWE - czy nowy akt delegowany UE zablokuje produkcję H2 z offshore?

Nie powinno być żadnych kryteriów ograniczających dla producentów i nabywców zielonego wodoru, jeśli chodzi o wykorzystanie energii elektrycznej do jego produkcji - stwierdziło RWE w komentarzu do proponowanego aktu delegowanego UE, który do 2026 roku, po krótkim okresie przejściowym, zezwoli na wytwarzanie zielonego wodoru wyłącznie z energii elektrycznej pochodzącej z nowo wybudowanych, niesubsydiowanych farm wiatrowych i słonecznych.
24.05.2022

Local content w F.E.W. Baltic II. RWE Renewables spotkało się z dostawcami [WIDEO]

W czwartek 19 maja w hotelu Scandic odbyło się spotkanie pod nazwą „RWE Suppliers Day”. RWE, deweloper odpowiedzialny za budowę farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II wraz z głównymi kontraktorami – GE i Pile Elbud – zaprosił do dyskusji firmy, które potencjalnie mogą włączyć się w pracę nad projektem.
21.05.2022

RWE złożyło 11 wniosków o przyznanie pozwoleń lokalizacyjnych dla farm wiatrowych na Bałtyku

RWE, drugi co do wielkości gracz w światowej branży offshore i jeden z pięciu największych krajowych operatorów onshore, chce wzmocnić obecność i kontynuować proces zielonej transformacji energetycznej w Polsce.
18.05.2022

RWE zaprasza polskie firmy do dialogu o budowie morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II

RWE Renewables, firma odpowiedzialna za budowę farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II, zaprasza wszystkie zainteresowane firmy do udziału w dialogu na temat możliwości współpracy.
11.05.2022

W Gronau powstanie magazyn wodoru. Inwestor ubiega się o pozwolenia

Spółka RWE Gas Storage West rusza z projektem GET H2, który zakłada, że do 2026 roku w kawernowych magazynach gazu ziemnego w Kottiger Hook pojawi się także miejsc dla wodoru. Część instalacji powstanie na terenie istniejącego zakładu RWE.
08.05.2022

Executive Offshore Wind MBA – Uniwersytet Morski w Gdyni wykształci menadżerów dla offshore wind [WIDEO]

Uniwersytet Morski w Gdyni zainaugurował właśnie pierwsze w Polsce, a drugie w Europie i na świecie podyplomowe studia Executive Offshore Wind MBA. Ich słuchacze w nieodległej przyszłości będą prowadzili projekty związane z morską energetyką wiatrową.
28.04.2022

Elektrownie węglowe wyemitowały w 2021 r. o prawie 70 proc. więcej CO2

Cztery elektrownie węglowe w Holandii wyemitowały w zeszłym roku o 69 procent więcej CO2 niż rok wcześniej, wynika z ustaleń portalu NOS. „Po latach stopniowego spadku emisji CO2 w naszym kraju widzimy, że ten proces się zatrzymał” - mówi Mark Bressers z Urzędu ds. Emisji (NEa).
14.04.2022

RWE Renewables złożyła trzy kolejne wnioski o nowe pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku

RWE Renewables poinformowała o złożeniu trzech kolejnych wniosków, o nowe pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych. Łącznie firma zaaplikowała już o sześć nowych obszarów na Bałtyku.
12.04.2022

Porty nad Morzem Celtyckim otwierają się na morską energetykę wiatrową

Niemiecki koncern RWE nawiązał współpracę z największym brytyjskim operatorem portowym, Associated British Ports (ABP) oraz największym brytyjskim portem energetycznym - Port of Milford Haven. Partnerstwo ma na celu stworzenie nowej infrastruktury portowej wspierającej rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Celtyckim, w szczególności technologii floating.
06.04.2022

Co analitycy wróżą sektorowi offshore?

Na co zwracać uwagę w dalszej części roku, w sektorze energetyki wiatrowej? Jakie są dominujące trendy? Czy wojna na Ukrainie i odejście od rosyjskich surowców energetycznych przyspieszy transformację, a tym samym rozwój sektora offshore?
03.04.2022

Kolejni inwestorzy dołączają do wyścigu po pozwolenia na rozwój wiatraków morskich

W ostatnich tygodniach wydłużyła się znacznie lista chętnych, która złożyła wnioski o wydanie pozwolenia na budowę wiatraków na polskich wodach Morza Bałtyckiego.
30.03.2022

RWE: coraz bliżej uruchomienia farmy wiatrowej Kaskasi u wybrzeży Helgolandu

U wybrzeży Helgoland trwają zaawansowane prace giganta sektora offshore - RWE. Aktualnie jest to etap montażu fundamentów turbin wiatrowych i elementów przejściowych oraz testowane są innowacyjne rozwiązania m.in. łopat nadających się do recyklingu. Farma wiatrowa o mocy 342 MW, której uruchomienie planowanie jest na koniec 2022 roku, będzie dostarczać ekologiczną energię elektryczną do ponad 400 000 gospodarstw domowych.
29.03.2022

Executive Offshore Wind MBA – Uniwersytet Morski w Gdyni wykształci menadżerów dla offshore wind [WIDEO]

Uniwersytet Morski w Gdyni zainaugurował właśnie pierwsze w Polsce, a drugie w Europie i na świecie podyplomowe studia Executive Offshore Wind MBA. Ich słuchacze w nieodległej przyszłości będą prowadzili projekty związane z morską energetyką wiatrową.
28.03.2022

Trzy kontynenty - trzech gigantów - jeden wspólny cel - zielony wodór

Przedsiębiorstwo użyteczności publicznej Uniper, start-up Hydrogenious LOHC i Jera Americas wraz z Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) pracują nad planem transportu wodoru ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) do Niemiec przy użyciu tzw. technologii ciekłego organicznego nośnika wodoru (LOHC).
28.03.2022

RWE zbuduje terminal w Brunsbüttel do importu zielonego amoniaku

Zaledwie niedawno podpisano porozumienie w sprawie przyspieszonej budowy pierwszego niemieckiego terminalu LNG w Brunsbüttel koło Hamburga. Niemiecki koncern RWE idzie o krok dalej. Firma chce zrealizować w najbliższej okolicy terminala kolejny projekt: terminal do importu zielonej energii, a dokładnie zielonego amoniaku.
28.03.2022

RWE złożyło wnioski o trzy lokalizacje dla farm wiatrowych na Bałtyku

Jako drugi co do wielkości gracz w światowej branży offshore, RWE chce wzmocnić obecność i silniej wesprzeć proces zielonej transformacji energetycznej w Polsce
23.03.2022

RWE ostrzega przed wstrzymaniem importu energii z Rosji

Prezes największej niemieckiej firmy energetycznej RWE Markus Krebber ostrzegł przed wstrzymaniem importu energii z Rosji - informuje "Financial Times". Jak pisze brytyjska gazeta, według Krebbera embargo uderzyłoby w niemieckie gospodarstwa domowe i w przemysł.
16.03.2022

USA rozstrzygnęły największą aukcję na dzierżawę obszarów morskich dla offshore wind

Możliwe, że wojna na Ukrainie oraz międzynarodowe sankcje spowodują, że Niemcy opóźnią odejście od energetyki jądrowej. Niemiecki minister ds. energii i ochrony klimatu Robert Habeck wskazał, że rząd nie wyklucza możliwości utrzymania elektrowni jądrowych przy pracy przez dłuższy czas, niż pierwotnie wskazywano.
07.03.2022

Czy w obliczu wojny na Ukrainie i sankcji Niemcy opóźnią odejście od atomu?

Możliwe, że wojna na Ukrainie oraz międzynarodowe sankcje spowodują, że Niemcy opóźnią odejście od energetyki jądrowej. Niemiecki minister ds. energii i ochrony klimatu Robert Habeck wskazał, że rząd nie wyklucza możliwości utrzymania elektrowni jądrowych przy pracy przez dłuższy czas, niż pierwotnie wskazywano.
06.03.2022

Wojna w Ukrainie: RWE przekazuje 1 mln euro na pomoc dla uchodźców

Obrazy z Ukrainy są wstrząsające. Ludzkie cierpienie, jakie niesie ze sobą inwazja na ten kraj, jest niewyobrażalne. W obliczu grozy wojny setki tysięcy osób uciekają już ze swojej ojczyzny. Przekazując 1 milion euro, RWE chce wesprzeć przede wszystkim organizacje humanitarne, które zajmują się uchodźcami w Polsce. Polska jako kraj bezpośrednio sąsiadujący z Ukrainą stała się dla wielu miejscem schronienia i jest tam teraz potrzebna szybka pomoc w przyjmowaniu uchodźców i zapewnieniu im opieki.
02.03.2022

Farmy wiatrowe 2022 – biznes dla monopolistów. Dzielenie tortu już się skończyło

Trwa koncentracja producentów turbin wiatrowych. Następni są dostawcy elementów. Będą również fuzje na rynku inwestorów. Producenci ropy i gazu umocnią swoją pozycję – wynika z ocen ekspertów.
24.02.2022

Neptune Energy i RWE rozwijają projekt produkcji zielonego wodoru na morzu

Neptune Energy i RWE podpisały umowę dotyczącą rozwoju projektu produkcji ekologicznego wodoru H2opZee w obszarach morskich przed 2030 rokiem.
17.02.2022

RWE zleca Chantiers de l'Atlantique zaprojektowanie, budowę i montaż morskiej stacji elektroenergetycznej dla morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II

Montaż stacji elektroenergetycznej na pierwszej polskiej, morskiej farmie wiatrowej koncernu RWE, planowany jest na 2025 rok. Morska farma wiatrowa o mocy 350 megawatów zasili w energię elektryczną 350 tys. gospodarstw domowych w Polsce.
14.02.2022

Wielka Brytania zainwestuje ponad 60 mln funtów w rozwój pływających farm wiatrowych

Rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział, że zainwestuje w projekty pływających morskich farm wiatrowych 31,6 mln funtów. Równolegle sektor prywatny chce przeznaczyć na rozwój technologii podobną kwotę - ponad 30 milionów funtów. Sektor publiczny i prywatny łączą siły.
02.02.2022

PKN Orlen w ramach pilotażu sprowadził certyfikowany biometan

PKN Orlen, jako pierwsza firma w Polsce, w ramach pilotażu zaimportował certyfikowany biometan, który jest odnawialnym odpowiednikiem gazu ziemnego - podał w środę koncern.
27.01.2022

Na obszarze farmy morskiej Triton Knoll została zainstalowana pierwsza turbina wiatrowa

Niemiecki koncern RWE uruchomił w terminie pierwszą turbinę morską na farmie wiatrowej Triton Knoll. Prace były realizowane zgodnie z harmonogramem, mimo pandemii koronawirusa.
25.01.2022

RWE odnosi sukces w polskich aukcjach dla odnawialnych źródeł energii

• Dwustronny kontrakt różnicowy na projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 20 MW AC • Oddanie instalacji do użytku planowane na koniec 2023 roku • Rozpoczęcie budowy kolejnych projektów fotowoltaicznych o mocy ponad 60 MW AC w tym roku
19.01.2022

Orlen wydzierżawi teren pod centrum serwisowe morskich siłowni wiatrowych w Łebie

Powiązana z Orlenem spółka Baltic Power wygrała przetarg na długoletnią dzierżawę terenu w porcie w Łebie. Stworzyć ma tam bazę serwisową dla morskich siłowni wiatrowych. Będzie drugą tego typu inwestycją w porcie w Łebie.
17.01.2022

RWE i Northland Power łączą siły w Niemczech. W planie budowa klastra morskiej energetyki wiatrowej

Niemiecki koncern energetyczny RWE oraz kanadyjski inwestor Northland Power wspólnie rozwiną klaster morskiej energetyki wiatrowej o mocy 1,3 GW u wybrzeży Niemiec na wodach Morza Północnego.
13.01.2022

Kto jest kim w polskim offshore? RWE: Pracujemy intensywnie nad projektem F.E.W. Baltic II

Niemiecki koncern RWE jest jednym z globalnych liderów rynku OZE oraz „numerem 2” w branży morskiej energetyki wiatrowej. Spółka posiada na terenie Polski znaczne aktywa wiatrowe na lądzie oraz realizuje pierwsze projekty fotowoltaiczne. Obecnie deweloper rozwija także morski projekt wiatrowy F.E.W Baltic II o mocy 350 MW. Zespół projektowy pracuje m.in. nad wyłonieniem kluczowych dostawców usług oraz komponentów, a także przygotowaniem portu serwisowego w Ustce. Jakie są najbliższe plany RWE w Polsce?
05.01.2022

EDF i RWE podpisują 15-letni PPA dla największej morskiej farmy wiatrowej o mocy 1,4 GW

Farma wiatrowa ma zostać oddana do użytku w 2026 roku i będzie jedną z największych na świecie.
18.12.2021

Volkswagen inwestuje w wiatraki, aby zmniejszyć swój ślad węglowy

Volkswagen zainwestuje w budowę farmy wiatrowej w Szwecji. Będzie pierwszym producentem samochodów, który wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii na skalę przemysłową oraz będzie napędzał z własnych środków rozwój europejskich farm wiatrowych i elektrowni słonecznych. Do 2025 roku chce na ten cel przeznaczyć ok. 40 milionów euro.
13.12.2021

Rosjanie dostarczą niebieski wodór do Niemiec. Przewidują także eksport LNG

Rosyjski producent gazu Novatek oraz spółka-córka koncernu energetycznego RWE – RWE Supply & Trading – podpisały memorandum o współpracy w zakresie dostaw paliw niskoemisyjnych i bezemisyjnych. Dokument zakłada dostawy niskoemisyjnego amoniaku i wodoru dla niemieckiej spółki.
11.12.2021

RWE otrzymało decyzję środowiskową dla projektu morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II o mocy 350 MW

Jest to pierwsza decyzja środowiskowa dla morskiej farmy wiatrowej w Polsce, wydana po zastosowaniu tzw. procedury transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko. Port w Ustce wybrany został jako lokalizacja centrum operacyjno-serwisowego farmy F.E.W. Baltic II. Jego realizacja przyczyni się do utworzenia nawet 50 stałych miejsc pracy.
09.12.2021

Szkocja może stać się liderem w produkcji niskoemisyjnych fundamentów dla offshore wind

Z badań sfinansowanych przez niemiecki koncern energetyczny RWE wynika, że Szkocja może stać się światowym liderem w produkcji niskoemisyjnych, betonowych fundamentów dla pływających morskich farm wiatrowych. Badania wypełniają lukę w wiedzy na temat możliwości rozwoju technologii floating w tym kraju. Zarówno szkockie porty, jak i przemysł mają odpowiednie doświadczenie i umiejętności w produkcji betonu na skalę, która może być zastosowana do tej niskoemisyjnej alternatywy.
09.12.2021

Sukces RWE – niemiecki inwestor zdobył koncesję na rozwój morskiej farmy Thor w Danii

Niemiecka spółka energetyczna RWE otrzymała koncesję na realizację projektu morskiej energetyki wiatrowej Thor. Z planowaną mocą rzędu 1 GW Thor będzie jak dotąd największą morską farmą wiatrową w Danii. Farma wiatrowa zostanie zbudowana na zachodnim wybrzeżu Danii, a jej pełne uruchomienie planowane jest na 2027 rok.
04.12.2021

Branża chemiczna chce dekarbonizować się dzięki inwestycjom w OZE

Na czerwcowym spotkaniu G7 przywódcy zobowiązali się do podjęcia działań na rzecz dekarbonizacji sektorów przemysłowych, takich jak chemia i petrochemia, poprzez wykorzystanie wspólnych sił w nauce i innowacjach. Sektor chemiczny musi nadrobić spore zaległości, jeśli ma osiągnąć głęboką dekarbonizację. Lider sektora chemicznego BASF stawia na inwestycje w OZE, w tym morską energetyką wiatrową.
29.11.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.