RWE wykorzystuje innowacyjne fundamenty do wsparcia pierwszych turbin na lądowej farmie wiatrowej Rea w Hiszpanii

zk

23.08.2022 15:59
Strona główna Energetyka, OZE RWE wykorzystuje innowacyjne fundamenty do wsparcia pierwszych turbin na lądowej farmie wiatrowej Rea w Hiszpanii

Partnerzy portalu

RWE wykorzystuje innowacyjne fundamenty do wsparcia pierwszych turbin na lądowej farmie wiatrowej Rea w Hiszpanii  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. RWE

Deweloper RWE po raz pierwszy stosuje ograniczające emisję innowacyjne fundamenty "Soft-Spot®" - pierwsza z turbin jest w budowie, a farma wiatrowa ma zostać oddana do użytku już pod koniec 2022 roku i docelowo zasilić 30 000 hiszpańskich gospodarstw domowych w ekologiczny prąd.

- Budowa naszej siedemnastej farmy wiatrowej w Hiszpanii przebiega pomyślnie i jesteśmy na bieżąco z harmonogramem prac. Chcemy przyłączyć Rea Unificado do sieci jeszcze w tym roku, aby wesprzeć kraj w procesie transformacji energetycznej. Rea to pierwsza farma wiatrowa RWE, w której stawiamy nasze turbiny na innowacyjnych fundamentach 'Soft-Spot®'. Pozwalają nam one znacznie obniżyć zarówno koszty budowy, jak i emisję CO2 przy jednoczesnym zwiększeniu stabilności  - mówi Katja Wünschel, CEO Onshore Wind and Solar Europe & Australia, RWE Renewables.

W północno-wschodniej Hiszpanii, w miejscowości Soria, RWE buduje 40,8-megawatową farmę wiatrową Rea Unificado. Firma stawia dziewięć turbin o mocy znamionowej 4,53 megawata każda - zdecydowanie największe i najpotężniejsze w swojej hiszpańskiej flocie. Po uruchomieniu Rea Unificado będzie w stanie zaopatrzyć w ekologiczną energię elektryczną 30 000 hiszpańskich gospodarstw domowych.

W swoim najnowszym hiszpańskim projekcie lądowym RWE po raz pierwszy zastosowało fundamenty Soft-Spot® - żelbetowe fundamenty rozstawne, które umieszczono na warstwie EPS - materiału izolacyjnego z polistyrenu ekspandowanego. Zamiast przenosić obciążenia na podłoże, EPS redystrybuuje je na powierzchnię w kształcie "pączka". Zwiększa to stabilność i zmniejsza średnicę płyt fundamentowych oraz objętość zużytego betonu.

- Chciałbym podziękować naszym zespołom rozwojowym i budowlanym za umożliwienie wprowadzenia tej innowacji w Rea. Udało nam się znacznie zmniejszyć nakłady na budowę i koszty materiałów oraz ograniczyć emisję CO2. Teraz wchodzimy w kolejną, decydującą fazę budowy i będziemy sukcesywnie wznosić wszystkie dziewięć turbin - wyjaśnia Robert Navarro, prezes i dyrektor generalny RWE Renewables Iberia.

- GES z przyjemnością wspiera RWE w realizacji tego nowego kamienia milowego. Jako firma inżynieryjno-budowlana, GES zawsze stosuje najbardziej odpowiednie rozwiązania architektoniczne i inżynieryjne dla danego projektu. Dlatego też propozycja GES dla RWE w przypadku farmy wiatrowej Rea Unificado polegała na wdrożeniu modelu miękkiego fundamentu punktowego, który optymalizuje zużycie betonu i stali, czyniąc projekt bardziej opłacalnym i ekologicznym. GES cieszy się z możliwości współpracy z RWE przy kolejnych wyzwaniach, takich jak to - wyjaśnia Alfonso Rey, kierownik ds. budowy projektów wiatrowych w GES.

Farma wiatrowa Rea Unificado ma zostać w pełni uruchomiona do końca roku. Ponadto RWE buduje obecnie dwa hiszpańskie parki słoneczne o łącznej mocy 88 megawatów.


Źródło: RWE

Tagi:
rwe, onshore, oze

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.