Szalejące ceny energii, sparaliżowane szlaki żeglugowe i kurczące się zapasy paliw – świat wpadł w wir nowego kryzysu energetycznego, którego skala zaskoczyła nawet ekspertów. Chaos na rynkach i niepewność uderzają dziś w gospodarki z niespotykaną siłą. Jedno jest jednak coraz bardziej oczywiste: bez szybkiego rozwoju odnawialnych źródeł energii nie ma mowy o stabilnych cenach ani realnym bezpieczeństwie energetycznym.
To właśnie OZE – a w szczególności energetyka wiatrowa – mogą stać się tarczą chroniącą przemysł i gospodarstwa domowe przed kolejnymi szokami cenowymi. Pytanie brzmi: czy Polska wykorzysta tę szansę i uczyni z energii z wiatru swoją tarczę osłaniającą przed skokami cen? Odpowiedź padnie w dniach 8–10 czerwca w Świnoujściu, gdzie podczas Konferencji PSEW2026 najważniejsi gracze sektora zmierzą się z kluczowym pytaniem: czy wiatr stanie się natychmiastową odpowiedzią Polski na narastający kryzys energetyczny.
Energetyka po raz kolejny stała się zakładnikiem geopolitycznej gry rodząc uzasadnione pytanie, czy nie czas na zdecydowaną rewizję sposobu myślenia o tym skąd powinniśmy czerpać energię elektryczną. Na naszych oczach rozpada się tradycyjny paradygmat siły państwa. Już nie tylko potencjał militarny jest gwarantem jego potęgi, ale również, a może przede wszystkim, zdolność w zakresie zaopatrzenia mieszkańców i infrastruktury w stabilną i tanią energię elektryczną. I choć w czasach pokoju wielu liderów światowych nie dostrzegało zagrożenia w popieraniu energetyki opartej o dostawy ropy naftowej i gazu ziemnego, to dzisiejszy kryzys związany z konfliktem na Bliskim Wschodzie powinien ostatecznie przekonać wszystkich, jak groźne jest utrzymywanie takiej zależności. To lekcja dla wszystkich, z której płynie jednoznaczny wniosek: świat polegający wyłącznie na paliwach kopalnych to ryzyko nagłych wstrząsów gospodarczych stawiających pod znakiem zapytania dalszy rozwój przemysłowy i społeczny wielu krajów.
– Dziś prawdziwej siły państwa nie mierzy się liczbą czołgów, ale zdolnością do utrzymania światła bez pytania kogokolwiek o zgodę. Kraj, który kontroluje własną energię, kontroluje swoją gospodarkę, ceny i stabilność. Kraj uzależniony – oddaje te decyzje w cudze ręce, narażając się na szoki cenowe, presję polityczną i kryzysy, które rozlewają się na całe społeczeństwo. Dlatego niezależność energetyczna to nie hasło – to nowoczesna forma bezpieczeństwa i najskuteczniejsze narzędzie odstraszania w świecie, w którym energia stała się najważniejszą walutą wpływu. Produkując energię lokalnie, na morzu i na lądzie, uniezależniamy się od importowanych paliw i ich nieprzewidywalnych cen. To rozwiązanie, które już dziś wzmacnia nasze bezpieczeństwo, a w dłuższej perspektywie daje trwałą kontrolę nad własnym systemem energetycznym – mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
Dziś kraje stoją przed cywilizacyjnym wyborem, który ukształtuje przyszłą geopolityczną strukturę bezpieczeństwa całego świata. Budować własną energetykę bazującą na odnawialnych źródłach, dającą niezależność, stabilność i niskie ceny, czy pozostać przy ropie naftowej i gazie ziemnym, skazując się na turbulencje gospodarcze i presję geopolityczną. Ten podział staje się coraz bardziej widoczny, bo OZE, czyli energia z wiatru, wody i słońca przestały być traktowane w wielu krajach wyłącznie jako element walki ze zmianami klimatu, a stały się najmocniejszym orężem w walce o stabilność gospodarczą, odporność przed zewnętrznymi naciskami i bezpieczeństwo milionów ludzi.
Pierwsze kraje europejskie już zareagowały na szalejące ceny energii i zerwane łańcuchy dostaw paliw kopalnych. Niemcy i Wielka Brytania zdecydowały się na zwiększenie udziału energetyki wiatrowej w swoim miksie energetycznym. Niemcy planują rozbudowę mocy z wiatraków na lądzie o dodatkowe 12 GW do 2030 roku, podczas gdy Wielka Brytania ogłosiła przyspieszenie kolejnej aukcji OZE. Poprzednia brytyjska aukcja zakończyła się zakontraktowaniem mocy z morskich farm wiatrowych pozwalającej zasilić aż 23 miliony gospodarstw domowych. Plany obu krajów budzą podziw, ale mogą być też wyznacznikiem kierunku, jakim powinny podążać inne europejskie gospodarki. Nadszedł czas na zdecydowane działania. Bezpieczeństwo energetyczne nie wydarzy się samo – trzeba je zbudować teraz.
Analizy firmy Ember pokazują, że kraje w mniejszym stopniu uzależnione od gazu są mniej podatne na wahania cen energii elektrycznej. W 2026 roku w Hiszpanii gaz wpływał na ceny energii jedynie przez 15% godzin, podczas gdy we Włoszech aż przez 89%. W efekcie, od początku konfliktu w Iranie, ceny energii w Hiszpanii pozostają niższe niż w innych państwach UE, co wzmacnia konkurencyjność jej gospodarki na arenie międzynarodowej.
W tym kluczowym dla świata momencie Świnoujście stanie się energetycznym centrum decyzyjnym. Podczas Konferencji PSEW2026 spotkają się najważniejsi gracze: eksperci, politycy i liderzy branży, by zmierzyć się z wyzwaniami, które zdecydują o przyszłości rynku energii w Polsce i Europie. Na agendzie znajdą się kluczowe tematy: rola Polski w europejskiej architekturze bezpieczeństwa, twarde realia inwestycji, a także fundamenty skutecznej transformacji — sieci, regulacje, finansowanie, przemysł i kompetencje. Tu nie będzie miejsca na ogólniki. Tu zapadną decyzje, które przełożą się na realną zmianę.
Konferencja PSEW odbędzie się w Świnoujściu od 8 do 10 czerwca 2026 r.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
00:01:51
Prąd z pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej już popłynął
Energia z CCGT Grudziądz popłynęła do krajowej sieci. Ważny etap jednej z kluczowych inwestycji ORLENU
Ocean Winds testuje przyszłość offshore. Uruchomiono małą pływającą farmę
Unia ma potroić moce magazynów. To recepta na marnowanie energii z OZE
10 mln Polaków poza kanalizacją. Ukryty problem, który trafia do Bałtyku
W czerwcu UE miała ¼ energii z fotowoltaiki. Wszystko dzięki Niemcom, Hiszpanii i Polsce
Będą zmiany w programie "Czyste Powietrze". Początek 20 lipca
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie: Baltic Power to spektakularna inwestycja energetyczna
Kanada rozpoczyna największy na świecie projekt magazynowania CO2
OECD: Turystyka nadal rośnie, ale wyraźnie zwalnia. Japonia podbija serca podróżników
Jest stanowisko Enei w sprawie szkód na Wiśle. Koncern odpiera zarzuty
Mikroplastik osłabia działanie antybiotyków. To prawdziwe wyzwanie dla systemów zdrowia
Big Techy emitują już rocznie 1/3 tego co Francja. Winne są centra danych
Koszty fotowoltaiki w USA w górę. PV padło ofiarą swojej popularności
00:03:03
Globalny popyt na ryby bije rekordy. Grozi całkowitym przełowieniem dzikich stad
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o OZE. Są rozwiązania dla biometanu i biogazu
Minister energii podpisał z Tauronem list intencyjny ws. magazynowania energii
Nowy raport PSEW: jak lepiej wykorzystać OZE i obniżyć koszty ciepła
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
Smart City Expo Poland 2026 – samorządy i biznes spotykają się w Warszawie wokół technologii miejskich
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
Premier: OZE to ochrona klimatu i w wielu przypadkach najtańsza energia
Ledy nowszej generacji zastąpiły obecne. Gmina Sierakowice zmniejszy zużycie energii o ponad 40 proc.
Powstaną pierwsze w Polsce wytyczne dotyczące bezpieczeństwa wielkoskalowych magazynów energii
Grupa Energa sięga po kolejne środki z KPO. Ponad 300 mln zł na cyfrową sieć przyszłości
ENGIE finalizuje z R.Power umowę na jeden z największych magazynów energii w kraju
| Ropa brent | 85.62 $ | baryłka | 0,30% | 16.07.2026 05:05 |
| Cyna | 53897.5 $ | tona | 2,27% | 16.07.2026 05:05 |
| Cynk | 3589.25 $ | tona | 0,52% | 16.07.2026 05:05 |
| Aluminium | 3170 $ | tona | 1,01% | 16.07.2026 05:05 |
| Pallad | 1321.5 $ | uncja | 1,23% | 16.07.2026 05:05 |
| Platyna | 1689.7 $ | uncja | 3,03% | 16.07.2026 05:05 |
| Srebro | 58.1 $ | uncja | -1,59% | 16.07.2026 05:05 |
| Złoto | 4067.05 $ | uncja | 0,22% | 16.07.2026 05:05 |