RWE i Equinor zmieniają kolory wodoru i oblicze europejskiej energetyki

zk

09.01.2023 12:10
Strona główna Energetyka, OZE RWE i Equinor zmieniają kolory wodoru i oblicze europejskiej energetyki

Partnerzy portalu

RWE i Equinor zmieniają kolory wodoru i oblicze europejskiej energetyki  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. RWE

Anders Opedal (Equinor) i dr Markus Krebber (RWE) zawarli 5 stycznia br. strategiczne partnerstwo energetyczne pomiędzy swoimi firmami. Porozumienie obejmuje wielkoskalowe projekty, które przyczynią się do zwiększenia dostaw energii w Europie, a także do rozwoju gospodarki wodorowej w Niemczech i na terenie UE. Ponadto współpraca wzmocni długoterminowe bezpieczeństwo dostaw dla zdekarbonizowanego europejskiego sektora energetycznego.

Inwestycje są uwarunkowane budową rurociągu wodorowego między Norwegią a Niemcami oraz niemieckiej infrastruktury dystrybucji wodoru. W oczekiwaniu na tę infrastrukturę Equinor i RWE proponują szereg inwestycji, które byłyby głównymi składowymi europejskich dostaw wodoru i jego wykorzystania w sektorze energetycznym od 2030 roku.

– Dzięki tej współpracy wzmocnimy długoterminowe bezpieczeństwo energetyczne dla wiodącego kraju przemysłowego Europy, a jednocześnie zaoferujemy realną drogę do niezbędnej transformacji energetycznej dla trudnych do pokonania gałęzi przemysłu. Współpraca ma potencjał, aby uczynić z Norwegii kluczowego dostawcę wodoru dla Niemiec i Europy. Jest to wyjątkowa okazja do zbudowania przemysłu wodorowego w tym kraju, gdzie wodór może być również wykorzystywany jako surowiec dla rodzimych gałęzi przemysłu – mówił Anders Opedal, prezes i dyrektor generalny Equinor.

–  Aby dokonać postępu w procesie odchodzenia od paliw kopalnych na rzecz wodoru, istnieje pilna potrzeba szybkiego rozwoju gospodarki wodorowej. Niebieski wodór w dużych ilościach może być początkiem, a następnie przekształcić się w zielony wodór. To jest właśnie to, do czego dążymy dzięki naszemu partnerstwu – dostarczanie przemysłowi znacznych ilości wodoru. Ponadto nasze planowane inwestycje w gotowe na wodór elektrownie gazowe zapewnią bezpieczeństwo dostaw w zdekarbonizowanym sektorze energetycznym – dodał Markus Krebber, prezes RWE.

Kolory wodoru

Equinor ma ambicję inwestowania w projekty czystego wodoru na terenie Europy z początkowymi 2 gigawatami (GW) zdolności produkcyjnych niskoemisyjnego (niebieskiego) wodoru w Norwegii do 2030 roku i do 10 gigawatów do 2038 roku. Obiekty te mają zasilać rurociąg do Niemiec, który jest obecnie oceniany przez Gassco, Equinor i strony trzecie. Jeżeli rurociąg zostanie uruchomiony, Equinor będzie transportować błękitny wodór, który RWE będzie kupować i wykorzystywać w swoich zakładach przystosowanych do produkcji wodoru.

Ponadto RWE i Equinor będą współpracować w ramach projektów mających na celu wytwarzanie zielonego wodoru.

Morska energetyka wiatrowa jest zdecydowanie najbardziej efektywną formą wytwarzania energii odnawialnej. W połączeniu z elektrolizerami będzie odgrywać kluczową rolę w rozwoju gospodarki wodorowej. W tym kontekście RWE i Equinor planują wspólnie zbadać możliwości produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych na morzu w Norwegii, Niemczech i krajach sąsiadujących z proponowanym rurociągiem wodorowym.

Obie firmy są już zaangażowane w rozwój AquaSector - projektu na Morzu Północnym, którego celem jest stworzenie morskiej farmy wiatrowej o mocy 300 MW połączonej z morskimi elektrolizerami produkującymi ekologiczny wodór.

Więcej o projekcie AquaSector na stronie: aquaventus.org


Fot. AquaVentus Förderverein e. V. / Jakob Martens

Wspólne inwestycje w gotowość do wykorzystania H2

RWE i Equinor planują także wspólne inwestycje w niemieckie elektrownie z układem gazowo-parowym z turbiną gazową (CCGT - Combined Cycle Gas Turbine) – które są gotowe do wykorzystania wodoru o łącznej mocy 3 gigawatów do 2030 roku. Elektrownie te gotowe na wodór bazują na technologii dostępnej na skalę pozwalającą na zrównoważenie wahań energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych i zapotrzebowania na energię elektryczną.

Zgodnie ze specyfikacją niemieckiego Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu, elektrownie gazowo-parowe powinny być w stanie osiągnąć 50 proc. wykorzystania wodoru w momencie uruchomienia. Firmy będą realizować plan dojścia do 100 proc. zdolności wykorzystania wodoru do połowy 2030 roku.

Partnerstwo RWE–Equinor ma zapewnić dostawy paliwa dla planowanej floty elektrowni gazowych zgodnie z harmonogramem dekarbonizacji. W tym celu Equinor planuje początkowo dostarczać gaz ziemny niezbędny do funkcjonowania wspólnych elektrowni gazowo-parowych. W celu przejścia elektrowni gazowo-parowych w 100 procentach na wodór, gaz ziemny zostanie w pierwszym etapie zastąpiony niskoemisyjnym - błękitnym wodorem.

W miarę podłączania morskich elektrolizerów z czasem zielony wodór będzie stopniowo uzupełniał, a ostatecznie zastąpi swój niebieski odpowiednik w imporcie do Niemiec. Zielony wodór pochodzący ze wspólnych projektów RWE i Equinor będzie napędzał wspólną flotę elektrowni gazowo-parowych, aby zakończyć proces dekarbonizacji.

Ponadto firmy będą wspólne badać możliwości inwestycyjne w obszarze projektów offshore-wind-only w Norwegii i Niemczech oraz produkcję zielonego wodoru w Norwegii.Źródło: RWE, Equinor,  AquaSector

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.