RWE zainstaluje wieże o obniżonej emisji CO2 na morskiej farmie wiatrowej Thor, aby napędzić zrównoważony rozwój energetyki wiatrowej

zk

24.04.2023 12:20
Strona główna Energetyka, OZE RWE zainstaluje wieże o obniżonej emisji CO2 na morskiej farmie wiatrowej Thor, aby napędzić zrównoważony rozwój energetyki wiatrowej

Partnerzy portalu

RWE zainstaluje wieże o obniżonej emisji CO2 na morskiej farmie wiatrowej Thor, aby napędzić zrównoważony rozwój energetyki wiatrowej - ZielonaGospodarka.pl


RWE jako pierwszy deweloper na świecie wykorzysta GreenerTowers firmy Siemens Gamesa. GreenerTowers redukuje emisję CO2 z elementów stalowych wież turbin wiatrowych o co najmniej 63 procent. Większe wykorzystanie złomu stalowego i zielonej energii elektrycznej, zmniejsza energochłonność produkcji.

Deweloper robi kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju energetyki wiatrowej, będąc pierwszą firmą na świecie, która zastosowała GreenerTower firmy Siemens Gamesa w swojej duńskiej morskiej farmie wiatrowej Thor.Blachy stalowe wieży wykonane są z ekologicznej stali, która wytwarza co najmniej 63 procent mniej emisji CO2 w porównaniu z konwencjonalną stalą.

Instalacja na morzu spodziewana jest w 2026 roku.

- Morski wiatr już teraz ma jeden z najniższych śladów węglowych w cyklu życia wśród technologii wytwarzania energii. Jednak produkcja wież odpowiada za około jedną trzecią wszystkich emisji CO2 związanych z turbinami wiatrowymi. Zastosowanie bardziej ekologicznej stali jest więc znaczącym krokiem w kierunku produkcji jeszcze bardziej zrównoważonej energii wiatrowej. W RWE jesteśmy w pełni zaangażowani w działania na rzecz cyrkularności i zerowej emisji netto. Już teraz testujemy w warunkach rzeczywistych pierwsze na świecie łopaty turbin wiatrowych Siemens Gamesa nadające się do recyklingu. Dzięki pilotażowi GreenerTower na naszej morskiej farmie wiatrowej Thor, RWE po raz kolejny przejmuje inicjatywę, przyczyniając się do znacznego zmniejszenia śladu węglowego turbin wiatrowych - powiedział Sven Utermöhlen, prezes RWE Offshore Wind.

Certyfikacja zewnętrzna zweryfikuje, że na tonę stali w nowej, GreenerTower produkowane jest maksymalnie tylko 0,7 tony równoważnika emisji CO2, przy zachowaniu tych samych właściwości i jakości. W ramach działań zmierzających do dekarbonizacji produkcji stali, piece elektryczne będą zasilane zieloną energią elektryczną wytwarzaną z odnawialnych źródeł energii. Inne środki obejmują wykorzystanie złomu stalowego w procesie produkcji, zastąpienie rudy żelaza i zmniejszenie energochłonności całego procesu.

- Energia wiatrowa jest jednym z kamieni węgielnych zielonej transformacji energetycznej. Przy ponad 600 gigawatach nowej mocy, która ma zostać zainstalowana na świecie w ciągu najbliższych pięciu lat, ważne jest, aby branża wiatrowa zmniejszyła swój ślad węglowy. Jednym z takich rozwiązań jest nasz projekt, którego celem jest rozwiązanie problemu emisji za pomocą bardziej ekologicznej stali. Wraz z uruchomieniem GreenerTower i umową na farmę wiatrową Thor firmy RWE, Siemens Gamesa przewodzi wysiłkom na rzecz dalszego forsowania cyrkularności wiatru i zerowej emisji netto - dodał Maximilian Schnippering, szef działu zrównoważonego rozwoju w Siemens Gamesa.

Morska farma wiatrowa Thor jest zlokalizowana w duńskiej części Morza Północnego, około 22 kilometrów od Thorsminde na zachodnim wybrzeżu Jutlandii. Z planowaną mocą ponad 1000 MW, Thor jest jak dotąd największą morską farmą wiatrową w Danii. Po pełnym uruchomieniu, które planowane jest nie później niż do końca 2027 roku, farma wiatrowa będzie w stanie wyprodukować tyle ekologicznej energii, że zaspokoi potrzeby ponad miliona duńskich gospodarstw domowych.


Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.