POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Vestas ostrzega! Wojna na Ukrainie przyczyni się do spowolnienia w branży offshore

Strona główna Energetyka, OZE Vestas ostrzega! Wojna na Ukrainie przyczyni się do spowolnienia w branży offshore

Partnerzy portalu

Vestas ostrzega! Wojna na Ukrainie przyczyni się do spowolnienia w branży offshore - ZielonaGospodarka.pl
Fot. vestas.com

Największy na świecie producent turbin wiatrowych Vestas potwierdził negatywny wpływ wojny z Rosją na Ukrainie na branżę. Firma obniża prognozę zysków pomimo rosnącego popytu, odnotowując większą niż przewidywano stratę w pierwszym kwartale.

Firma, poinformowała w poniedziałek, że przychody w pierwszym kwartale wzrosły o 27 proc. do 2,5 mld euro, ale zanotowała stratę operacyjną przed uwzględnieniem pozycji specjalnych w wysokości 329 mln euro z zysku rok temu w wysokości 251 mln euro.

Producenci turbin wiatrowych mają trudności z zarabianiem pieniędzy, nawet jeśli popyt wzrasta, ponieważ kraje zachodnie próbują uniezależnić się od rosyjskiej ropy i gazu.

Branża wiatrowa ucierpiała z powodu gwałtownej inflacji, wzrostu kosztów i zakłóceń w łańcuchach dostaw tuż po tym, jak udało jej się osiągnąć konkurencyjność cenową w stosunku do źródeł energii opartych na paliwach kopalnych.

Henrik Andersen, dyrektor generalny firmy Vestas, określił to mianem "bardzo trudnego środowiska biznesowego i rozwijającym się kryzysem energetycznym", ponieważ kraje zachodnie zastanawiają się, jak zakończyć zależność od rosyjskiej ropy i gazu, utrzymując jednocześnie stosunkowo niskie ceny energii.

- Rosnący kryzys energetyczny doprowadził również do silniejszego politycznego wsparcia dla odnawialnych źródeł energii w celu zwiększenia niezależności energetycznej i utrzymania niskich cen energii, a my wzmacniamy nasze fundamenty, aby wspierać rządy i klientów w osiąganiu tych celów - dodał.

Vestas zaksięgował w sumie 565 mln euro jednorazowych kosztów w kwartale, oprócz 195 mln euro rezerw gwarancyjnych spowodowanych rosnącymi kosztami napraw i modernizacji morskich turbin wiatrowych.

Duński producent turbin wiatrowych poinformował, że w związku z decyzją o wycofaniu się z rynku rosyjskiego i zaprzestaniu działalności serwisowej i budowlanej na Ukrainie odnotował 401 mln euro kosztów.

Koszty te dotyczą zapasów zlokalizowanych w Rosji i na Ukrainie, których sprzedaż nie jest brana pod uwagę, a także aktywów takich jak budynki i wyposażenie, które zostały spisane na straty, ponieważ firma nie spodziewa się ich wykorzystania lub sprzedaży - podała spółka.

Dalsze koszty w wysokości 183 mln euro zostały zaksięgowane w związku z dostosowaniem działalności produkcyjnej poprzez zaprzestanie produkcji w niektórych fabrykach w Chinach i Indiach.

Analitycy ankietowani przez FactSet spodziewali się straty netto w wysokości 89 mln euro przy przychodach 2,37 mld euro.

Liczba zamówień wzrosła do 3,0 mld euro z 1,6 mld euro, a portfel zamówień na turbiny i usługi wyniósł 48,9 mld euro w porównaniu z 44,7 mld euro, podała spółka.

Spółka podała, że na 2022 rok spodziewa się przychodów w wysokości od 14,5 mld euro do 16,0 mld euro, w porównaniu z wcześniejszymi prognozami na poziomie od 15,0 mld euro do 16,5 mld euro oraz marży zysku przed odliczeniem odsetek i podatków w wysokości od -5 proc. do 0 proc., w porównaniu z 0 proc. do 4 proc. poprzednio.

Oczekuje się, że przychody z usług wzrosną o co najmniej 10 proc., podczas gdy poprzednia prognoza zakładała wzrost o ok. 5 proc., a marża EBIT dla usług przed uwzględnieniem pozycji wyniesie ok. 23 proc., podczas gdy poprzednio wynosiła 25 proc.

Firma nadal przewiduje, że łączne inwestycje w tym roku wyniosą około 1 mld euro.

Akcje Vestas spadły w poniedziałek o 8 proc. do 168,82 DKr, najniższego poziomu od dnia poprzedzającego inwazję Rosji na Ukrainę w lutym.

Ostrzeżenie duńskiej grupy pojawiło się po kłopotach, jakie w ostatnich tygodniach dotknęły zarówno Siemens Gamesa, jak i General Electric, zajmujące się energią odnawialną.

W lutym Siemens Gamesa po raz drugi w ciągu niespełna dwóch lat wymienił swojego dyrektora generalnego. W ciągu ostatniego roku akcje firmy spadły o ponad połowę, a niektórzy ostrzegali, że jest ona bliska "nieinwestowalności".Źródło: reuters.com; ft.com; marketwatch.com; vestas.com

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.