ŚGP Industria: w 2037 roku w Polsce mogą powstać pierwsze modułowe reaktory jądrowe Rolls-Royce SMR

ŚGP Industria: w 2037 roku w Polsce mogą powstać pierwsze modułowe reaktory jądrowe Rolls-Royce SMR - ZielonaGospodarka.pl
12.03.2024 09:39
Strona główna Energetyka, OZE ŚGP Industria: w 2037 roku w Polsce mogą powstać pierwsze modułowe reaktory jądrowe Rolls-Royce SMR

Partnerzy portalu

ŚGP Industria: w 2037 roku w Polsce mogą powstać pierwsze modułowe reaktory jądrowe Rolls-Royce SMR - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Rolls-Royce SMR

W 2037 roku może powstać pierwsza elektrownia Rolls-Royce SMR w Polsce - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele ŚGP Industria podczas konferencji Industria Nuclear Days w Korzecku (Świętokrzyskie).

W poniedziałek w Korzecku (Świętokrzyskie) rozpoczęła się dwudniowa konferencja Industria Nuclear Days, podczas której przedstawiono plany w zakresie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, w tym projektu Industria & Rolls-Royce SMR. Reaktory modułowe brytyjskiego koncernu mają zostać zastosowane w Centralnej Dolinie Wodorowej.

Sławomir Malara, zastępca dyrektora projektu SMR w Świętokrzyskiej Grupie Przemysłowej Industria, zaznaczył, że SMR podlega takim samym procesom regulacyjnym jak duża energetyka jądrowa. W pierwszym etapie spółka będzie musiała przeprowadzić specjalistyczne badania środowiskowe w miejscu planowanej lokalizacji reaktora. Badania mają dotyczyć sejsmiki, tektoniki i hydrogeologii danego obszaru.

„W naszym przypadku zakładamy, że takie badania będą trwały trzy lata. Po nich będziemy wiedzieli, czy dana lokalizacja będzie się nadawała do wybudowania SMR” – zaznaczył, dodając, że na tym etapie spółka nie udzieli informacji, gdzie może stanąć pierwszy SMR wybudowany w technologii Rolls-Royce.

Wskazał, że atutem reaktorów modułowych SMR jest to, że „można je posadowić tam, gdzie nie będzie mogła powstać duża energetyka jądrowa”. „Mniejsza skala obiektu powoduje, że możliwości lokalizacyjne są dużo większe - do chłodzenia reaktorów potrzebna jest mniejsza ilość wody, a dostępność do wody jest jednym z kluczowych aspektów, który należy rozważyć przy tych projektach” – wyjaśnił.

Budowa elektrowni razem z testami ma trwać cztery lata. „Finalnie zakładamy, że w 2037 w Polsce może powstać i zacząć działać pierwsza elektrownia Rolls-Royce SMR” – zaznaczył Malara.

Katarzyna Zasadni reprezentująca organizację Women in Nuclear Polska oraz główny inżynier przy holenderskim projekcie jądrowym PALLAS zwróciła uwagę, że na świecie opracowywanych jest ponad 80 technologii SMR. Moc i zakres wykorzystywania małych elektrowni jądrowych mogą być bardzo różne – od zasilania konkretnego zakładu produkcyjnego, po zabezpieczanie potrzeb energetycznych całego miasta lub regionu. Dodała, że SMR to technologia, która może dostarczyć czystą, bezemisyjną energię i ograniczyć np. problem smogu. Poza tym samorządy, na których terenie stanie modułowa instalacja SMR, mogą spodziewać się milionowych wpływów do budżetu z tytułu podatków oraz modernizacji infrastruktury.

Zasadni zastrzegła, że aby pierwszy SMR powstał w Polsce, potrzeba wielu działań, w tym m.in. pozyskania wykwalifikowanej kadry inżynierskiej oraz przede wszystkim uzyskania akceptacji społecznej dla takich inwestycji.

Jak wskazała Urszula Kuczyńska z Instytutu Sobieskiego, w Polsce, podobnie jak w całej Europie i Stanach Zjednoczonych, w ostatnich kilku latach nastąpiło odwrócenie trendu i wzrost poparcia dla energetyki jądrowej. Stała się ona postrzegana jako narzędzie zachowania niezależności energetycznej, szczególnie po ataku Rosji na Ukrainę. Z badania przeprowadzonego w ub.r. na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że niemal 90 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce. Jednocześnie prawie 77 proc. badanych zgodziłoby się, aby taka elektrownia powstała w okolicy ich miejsca zamieszkania.

Juha Poikola z fińskiego przedsiębiorstwa zajmującego się energetyką jądrową TVO powiedział, że w latach 80. ubiegłego wieku ponad 50 proc. Finów było przeciwko budowie elektrowni jądrowych, a w 2018 około 20 proc. sprzeciwiało się inwestowaniu tego typu projekty. Obecnie jest to zaledwie 6 proc. społeczeństwa.

„Rosyjski atak na Ukrainę, kryzys z 2022 i 2023 roku sprawił, że ludzie zrozumieli, jak działa rynek energetyczny oraz to, że niezależność energetyczna jest kluczowa dla bezpieczeństwa” – stwierdził.

Dodał, że w kwietniu 2023 roku w elektrowni jądrowej Olkiluoto na zachodnim wybrzeżu Finlandii uruchomiono największy w Europie reaktor jądrowy. Po podłączeniu nowego bloku elektrownia dostarcza około 30 proc. energii dla kraju, z czego około 14 proc. generowane jest przez nowy reaktor.

W październiku zeszłego roku w Kielcach powołano Centralną Dolinę Wodorową im. Braci Łaszczyńskich - kompleksowy projekt, który obejmie całą ścieżkę produkcji i wykorzystania wodoru.W założeniach jest m.in produkcja zielonej energii z farm wiatrowych i słonecznych o mocy 2 gigawatów oraz elektrolizerów wodoru o mocy 250 megawatów. Dolina ma funkcjonować na obszarze trzech województw: łódzkiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. Powstała na bazie klastra wodorowego Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria należącej do Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ mmu/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.