Siemens Energy wygrywa największe w historii zamównie przyłączenia do sieci MFW

Strona główna Energetyka, OZE Siemens Energy wygrywa największe w historii zamównie przyłączenia do sieci MFW

Partnerzy portalu

Siemens Energy wygrywa największe w historii zamównie przyłączenia do sieci MFW - ZielonaGospodarka.pl
Fot. DolWin4/siemens-energy.com

W ramach zamówienia, złożonego przez Amprion Offshore, Siemens Energy dostarczy dwie morskie platformy konwertorowe do elektrowni wiatrowych DolWin4 i BorWin4 oraz dwie stacje towarzyszące na lądzie.

Platformy przetwarzają prąd zmienny, wytwarzany przez turbiny wiatrowe, na prąd stały. Prąd stały jest następnie przesyłany do HVDC. Następnie druga stacja konwertorowa na lądzie przekształca energię elektryczną z powrotem w prąd zmienny.

– Tylko w ten sposób duże ilości energii mogą pokonać dystans około 215 km (DolWin4) i 280 km (BorWin4) bez znaczących strat (low-loss). Oba połączenia zostaną zainstalowane równolegle i mają zacząć działać w 2028 roku. BorWin4 zostanie zatem podłączony do sieci nawet o rok wcześniej, niż pierwotnie planowano – czytamy w komunikacie prasowym Siemens Energy.

– Dwa nowe połączenia energetyczne wyznaczają kierunek dla większej ilości energii wiatrowej w niemieckiej sieci energetycznej: DolWin4 i BorWin4 będą transportować do 1,8 GW energii elektrycznej z kilku morskich farm wiatrowych z niemieckiego obszaru Morza Północnego na ląd, przy niskich stratach – czytamy dalej.

W rezultacie będą one w stanie zaspokoić zapotrzebowanie dużego miasta, takiego jak Hamburg z 1,8 mln mieszkańców. Firma Amprion Offshore GmbH zleciła teraz Siemensowi Energy dostarczenie niezbędnej technologii dla stacji konwertorowych ich pierwszych projektów przyłączenia do sieci. Wartość zamówienia jest w wysokim trzycyfrowym przedziale milionów euro, co sprawia, że jest to największe zamówienie na przyłączenie do morskiej sieci, jakie do tej pory otrzymał Siemens Energy.

80 proc. z OZE już do 2030 roku, czy to możliwe?

– Udział energii odnawialnych w niemieckiej energetyce ma wzrosnąć do 2030 roku do 80 procent. Dlatego budowanie nowych elektrowni wiatrowych jest ważne, ale ostatecznie bezcelowe, jeśli energia nie dociera do konsumentów. Musimy również zainwestować w naszą sieć energetyczną, aby niezawodnie zaopatrywać kraj w zrównoważoną energię – komentował Tim Holt, członek zarządu Siemens Energy. 

Ponieważ sieć przesyłowa w nadmorskim regionie Dolnej Saksonii jest już w dużym stopniu wykorzystywana przez liczne farmy wiatrowe, punkty przyłączeniowe znajdują się daleko w głębi lądu, podaje firma.

Siemens Energy zbuduje lądowe stacje konwertorowe w pobliżu należącej do Amprion stacji elektroenergetycznej Hanekenfähr w Lingen w południowej części Emslandii. Węzeł sieciowy łączy obecnie elektrownię jądrową Emsland z siecią przesyłową, której wyłączenie planowane jest na koniec 2022 roku. DolWin4 i BorWin4 zastąpią zlikwidowaną w ten sposób moc wytwórczą, dostarczając 1,8 GW morskiej energii wiatrowej.

Oprócz dostarczenia technologii Siemens Energy przejmie również całkowite utrzymanie zainstalowanej technologii przez początkowy okres 10 lat.

Dragados Offshore VINCI zbuduje platformy

Wszystkie urządzenia wysokiego napięcia dla obu systemów, takie jak np. konwertery czy transformatory, zostaną wyprodukowane w Europie przez Siemens Energy.

Hiszpański partner konsorcjum Dragados Offshore S.A. (spółka zależna Grupy VINCI) jest odpowiedzialny za projekt, budowę i instalację powiązanych platform na morzu. Budowa będzie miała miejsce w stoczni spółki w Kadyksie w Hiszpanii. Według VINCI kontrakt wygeneruje ponad 1 000 miejsc pracy, zapewniając zatrudnienie do 2027 roku.

Dziewięć z obecnych 15 projektów połączeń sieci HVDC na niemieckim Morzu Północnym wykorzystuje technologię Siemens Energy. Tymczasem, jak podaje firma, Wielka Brytania chce do 2030 roku wygenerować wystarczającą ilość zielonej energii dzięki offshore, aby zaopatrzyć w prąd każde gospodarstwo domowe w kraju. Wielka Brytania dała ostatnio zielone światło dla pięciu kolejnych projektów morskich farm wiatrowych w ramach największej w historii rundy kontraktów różnicowych.

Według obecnych planów operatorów firma oznajmiła, że cztery z tych projektów będą wyposażone w systemy przyłączenia do sieci od Siemens Energy. Ostatnio Siemens Energy zarezerwował w lipcu zamówienie na przyłączenie do sieci morskiej farmy wiatrowej East Anglia Three. Oczekuje się, że po uruchomieniu farma wiatrowa o mocy 1,4 GW będzie zaopatrywać w ekologiczną energię elektryczną około miliona gospodarstw domowych.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.