Søren Westergaard Jensen, Ørsted: Otwieramy nowe biuro na Pomorzu

Strona główna Energetyka, OZE Søren Westergaard Jensen, Ørsted: Otwieramy nowe biuro na Pomorzu

Partnerzy portalu

Søren Westergaard Jensen, Ørsted: Otwieramy nowe biuro na Pomorzu - ZielonaGospodarka.pl

– Bardzo szybko rozwijamy się w Polsce. Co miesiąc w naszym biurze w Warszawie pojawiają się nowe osoby. Zamierzamy otworzyć biuro na Pomorzu, które pomoże nam w procesie produkcji stalowych komponentów dla morskich farm wiatrowych – powiedział Søren Westergaard Jensen, dyrektor zarządzający w Ørsted Polska i dyrektor projektów Baltica 2 i 3, które duńska firma rozwija razem z PGE.

Na konferencji Polskiego Towarzystwa Energetyki Wiatrowej 2022 w Serocku Søren Westergaard Jensen opowiedział o tym, na jakim etapie znajdują się obecnie projekty farm Baltica 2 i 3. Poinformował też o planach na rozwój Ørsted w Polsce. Wśród nich znajdują się plany co do regionu pomorskiego.

Plany ekspansji

– Mamy ogromny „apetyt” na Morze Bałtyckie. Mamy już partnerstwo z PGE w związku z projektami Baltica 2 i 3, a w drugiej fazie partnerujemy ZE PAK. Widzimy ogromny potencjał w Polsce, tworzymy tutaj nasz hub. Dostrzegamy wielu dobrych dostawców, z którymi możemy współpracować. Polskie Morze Bałtyckie to dla nas bardzo ważny rynek – powiedział dyrektor Ørsted Polska.

Hub w Warszawie, biuro na Pomorzu

– Podpisaliśmy umowę sektorową, by zapewnić, że wypełnimy zobowiązania dotyczące local content. W tej chwili jesteśmy w procesie zakupowym dla Baltica 2 i 3. Staramy się pokazać, że ten proces jest tak transparentny, jak to tylko możliwe. Zapraszamy polskich dostawców, zarówno dla poziomu 1 (Tier 1), jak i drugiego (Tier 2). Dla innego projektu zakupiliśmy już podstacje dla morskich farm wiatrowych od międzynarodowego dostawcy. Mają one być wyprodukowane w Polsce. Otwieramy więc teraz biura, również na Pomorzu, w związku z produkcją konstrukcji stalowych. To samo zrobimy w przypadku projektów Baltica 2 i 3 – powiedział dyrektor Jensen.

Już wcześniej Ørsted Polska zapowiadał, że otworzy hub inżynieryjny w Warszawie. W rozmowie w Serocku dyrektor Jensen potwierdził tę informację.

– Chcielibyśmy, by zatrudnione tam osoby pracowały nad polskimi, ale także międzynarodowymi projektami – wyjaśnił.

Warszawskie biuro firmy dynamicznie się rozwija. Już teraz liczy ono 400 pracowników, a co miesiąc zatrudnia nowych.

– Każdego miesiąca spotykamy się z pracownikami na lunchu. Pytam, kto jest tu rok, pół roku, mniej niż trzy miesiące. Tych ostatnich jest coraz więcej. Mamy ogromny przypływ ludzi. Rozwijamy się w Polsce bardzo szybko.

Rozwój terminali kontenerowego DCT Gdańsk

– Mamy też ambicje związane terminalem kontenerowym DCT Gdańsk. Mamy nadzieję na znalezienie odpowiedniego portu instalacyjnego do instalacji turbin wiatrowych dla Baltica 2 i 3. Chcielibyśmy do tego celu użyć części Portu Gdańsk, jeśli to możliwe. Rozumiemy oczywiście, że to wymaga rozbudowy portu, ale naszą wielką ambicją jest skorzystanie z usług terminalu kontenerowego w związku z instalacjami. Nie podpisaliśmy jeszcze kontraktu, ale wspieramy wysiłki DCT zmierzające do rozbudowy hubu, tak byśmy mogli skorzystać z niego dla swoich projektów offshore wind.

Baltica 2 i 3 w procesie zakupowym

– Jesteśmy w środku procesu zakupowego dla Baltica 2 i 3. Turbiny, fundamenty, kable, podstacje dla morskich farm wiatrowych, cały zakres lądowy. Wszystko zakończy się jeszcze w tym albo na początku przyszłego roku.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.