Wynik wyszukiwania - " gaz ziemny" - Wiadomości

Tego nie może zabraknąć w nowym KPEiK. Czy rząd odrobi lekcję?

Ważą się losy polskich planów strategicznych do 2030 r. Jeśli wierzyć ostatniej deklaracji wiceministra klimatu i środowiska Miłosza Motyki, to już w maju do konsultacji przedstawiony będzie ambitniejszy scenariusz Krajowego planu na rzecz energii i klimatu. Co na pewno powinno się w nim znaleźć? Gdzie nie domaga obecna, bazowa propozycja?
06.05.2024

Nie odmawia się, kiedy pieniądz woła. Nowe złoża ropy kontra polityka klimatyczna

Mimo wezwań do transformacji energetycznej i zmniejszenia wydobycia, sektor paliwowy dynamicznie się rozwija. Jesteśmy świadkami wzrostu zużycia ropy naftowej, zaś na globalnej mapie paliwowej pojawiają się nowi gracze, na czele z południowoamerykańską Gujaną.
06.05.2024

Szczyt w Teksasie nie pozostawia złudzeń. Paliwa kopalne zostają z nami

Za nami CERAWeek 2024, doroczny szczyt branży paliwowej, którego celem jest wyznaczenie dalszych strategii rozwoju. Mimo licznych wezwań do transformacji energetycznej oraz drastycznej dekarbonizacji sektora energetycznego, sektor paliwowy z ufnością patrzy w przyszłość, nie obawiając się odejścia od paliw kopalnych.
31.03.2024

Polska Organizacja Biometanu apeluje do minister klimatu o aktualizację Krajowego Planu Energii i Klimatu

Polska Organizacja Biometanu („POB”) wystosowała formalne stanowisko do Minister Klimatu i Środowiska w sprawie konieczności dalszej aktualizacji Krajowego Planu na Energii i Klimatu („KPEiK”) oraz w sprawie niezbędnych i pilnych do wdrożenia postulatów legislacyjnych na rzecz rozwoju produkcji biometanu w Polsce.
14.03.2024

Orlen: większe niż szacowano wydobywalne zasoby złoża Adriana na Morzu Norweskim

Odwiert rozpoznawczy PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen wykonany na koncesji PL211 CS na Morzu Norweskim potwierdził, że w złożu Adriana znajdują się zasoby wydobywalne gazu ziemnego i kondensatu w ilości 28 do 43 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. To więcej niż szacowano - podał koncern.
29.02.2024

Jakie są perspektywy dla Polski po wygaśnięciu kontraktów węglowych?

OZE stopniowo zazieleniają polski miks energetyczny, a udziały węgla w produkcji energii elektrycznej spadają. Czy to powód do radości? Nie w przypadku Polski. Niestety ta zmiana proporcji nie jest dla nas bezpiecznym przemodelowaniem, a zapowiedzią luki węglowej. W jakim stopniu możemy pokładać nadzieję w OZE? Czy w obecnym klimacie polityczno-gospodarczym energetyka zawodowa znajdzie oparcie w gazie ziemnym?
23.02.2024

Polska wykorzystuje około 3 proc. całkowitego potencjału produkcji biogazu

Polska wykorzystuje około 3 proc. potencjału produkcji biogazu - wynika z raportu "Biometan w Polsce. Rosnąca rola biometanu w transformacji energetycznej" przygotowanym przez firmę Strategy& w Polsce. Rozwój produkcji ułatwiłyby m.in. dotacje, dostęp do finansowania i uproszczenie przepisów - dodano.
19.02.2024

Pfeifer & Langen Polska wyda w br. 200 mln zł na inwestycje energetyczne

Trzy z czterech cukrowni Pfeifer & Langen Polska zmienią w tym roku paliwo na gaz ziemny. Na inwestycje – głównie związane z realizacją strategii zrównoważonego rozwoju – firma wyda w tym roku ponad 200 mln zł - poinformowała spółka.
14.02.2024

Polska Organizacja Biometanu z propozycjami poprawek do Podręcznika procedur administracyjnych OZE

12 stycznia br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt "Podręcznika procedur administracyjnych OZE”. Dyrektor Generalny Michał Tarka, wraz z Członkami POB, wnieśli swoje uwagi do niniejszego projektu.
05.02.2024

Forum Silesia 2030: potrzebne inwestycje w technologie wodorowe

Polska potrzebuje zwiększenia inwestycji w infrastrukturę wodorową, a także w badania technologii wodorowych - jeżeli chciałaby utrzymać swoją obecną pozycję wynikającą m.in. z piątej co do wielkości produkcji tego gazu na świecie - mówili w środę uczestnicy konferencji Silesia 2030 w Katowicach.
31.01.2024

Panele wodorowe KU Leuven włączone do spółki typu spin-off

Produkcja paliwa odnawialnego w dowolnym miejscu na świecie, w oparciu o światło i powietrze? Jest to możliwe dzięki unikalnej technologii wodorowej opracowanej w KU Leuven. Zostało to szeroko zademonstrowane w ostatnich latach poprzez integrację technologii z panelem wodorowym.
29.01.2024

Przymiarki do dekarbonizacji – raport z sytuacji polskich firm przemysłowych

Jest motywacja – wszyscy badani chcą się dekarbonizować – ale tylko 30 proc. przeszło do etapu wprowadzania zmian lub ma opracowaną strategię i wybranych dostawców. Firma DUON właśnie udostępniła raport, opracowany wraz z Instytutem badawczym Keralla Research, który pokazuje, jak z wyzwaniem dekarbonizacji radzą sobie polskie firmy przemysłowe – co je zachęca do zmiany, a co skutecznie hamuje na tej ścieżce?
23.01.2024

Raport – podsumowanie średnich cen dostaw energii w 2023 r.

Średnia cena dostaw rynku dnia następnego energii elektrycznej w 2023 r. wyniosła dla całej opisywanej strefy 97,16 EUR/MWh, co w świetle mrocznych perspektyw z miesięcy poprzedzających ten okres dostaw należy poczytywać za bardzo pozytywny rezultat. Polski rynek rozliczył się średnią wartością 117,04 EUR/MWh (ok. 20% powyżej średniej). W Europie kontynentalnej drożej wyceniana była energia spotowa we Włoszech i Grecji.
14.01.2024

Kluczowy terminal FSRU w Grecji rozpoczyna pracę. 20 stycznia ma odbyć się odbiór pierwszej partii LNG

W tym miesiącu swoją działalność zgodnie z przeznaczeniem zaczął pływający terminal do regazyfikacji gazu, Alexandroupolis. W ubiegłym miesiącu przybył na wody Morza Trackiego nieopodal greckiego wybrzeża. Będzie dostarczał gaz państwom Europy Południowo-Wschodniej.
05.01.2024

Kryzys energetyczny w Hiszpanii. 8 mln obywateli bez środków na ogrzewanie domu

Już ponad 8 mln mieszkańców 48-milionowej Hiszpanii skarży się na brak środków na ogrzewanie domów w związku z kryzysem energetycznym. Ich sytuację ułatwia jednak wyjątkowo ciepła zima.
01.01.2024

Orlen zwiększy zasoby gazu poprzez wymianę udziałów na norweskim szelfie

Należąca do Orlenu spółka PGNIG Upstream Norway wymieni z Wintershall Dea Norge udziały w koncesjach wydobywczych na norweskim szelfie. Ma to poprawić efektywność wydobycia i zwiększyć zasoby Orlenu o 0,4 mld m sześc. gazu - poinformował w środę koncern.
27.12.2023

Po ponad 30 latach Equinor opuszcza Azerbejdżan i zbywa aktywa

Norweski gigant energetyczny podpisał umowę z Państwową Kompanią Naftową Republiki Azerbejdżanu (State Oil Company of the Republic of Azerbaijan, SOCAR) w zakresie zbycia wszystkich pozostałych aktywów w tym kraju. W ten sposób kończy swoją obecność w tym kraju trwającą od 1992 roku, czyli niemal od początku niepodległości państwa.
24.12.2023

Orlen: opracowaliśmy pierwszy na świecie system wielopaliwowy do silników gazowych [wideo]

ORLEN we współpracy z Horus Energia stworzył pierwszy tego typu na świecie system wielopaliwowy do zasilania silników gazowych lub jednostek kogeneracyjnych produkujących energię elektryczną i ciepło. W sfinansowanym w 100 proc. ze środków własnych projekcie, system Multifuel został przetestowany na prototypowym zespole kogeneracyjnym o mocy 1 MW przy zasilaniu wodorem i gazem ziemnym w dowolnie zmiennych proporcjach. ORLEN wystąpił o ochronę patentową swojego wynalazku i w przyszłym roku planuje rozpocząć jego komercjalizację.
22.12.2023

Jest unijne porozumienie ws. pakietu gazowo-wodorowego; kraje UE będą mogły prawnie zakazać importu gazu z Rosji

Parlament Europejski i państwa Unii Europejskiej porozumiały się w piątek po południu w Brukseli w sprawie wprowadzenia w UE pakietu gazowo-wodorowego. Nowe przepisy dadzą państwom członkowskim m.in. podstawę prawną do wprowadzenia całkowitego zakazu importu gazu z Rosji, w tym LNG. Mają przyczynić się także do zwiększenia w UE inwestycji w wodór.
09.12.2023

Siemens Energy otrzyma 7,5 mld euro pomocy rządowej

Po trwających kilka tygodni negocjacjach, pod koniec listopada ustalono wysokość wkładu niemieckiego rządu do pakietu pomocowego dla firmy Siemens Energy na 7,5 mld euro. Większość ekonomistów nie uważa tej decyzji rządu za zasadną – poinformował portal Tagesschau.
07.12.2023

Polska Fundacja pomaga tanzańskim hodowcom krów budować biogazownie

Pierwsze 20 przydomowych biogazowni wybudowała u podnóża Kilimandżaro Fundacja Ekonomiczna Polska – Afryka Wschodnia. Na realizacji projektu współfinansowanego z rządowego programu Polska Pomoc korzysta nie tylko środowisko naturalne, ale również tanzańscy drobni rolnicy.
06.12.2023

Zkończono negocjacje dotyczące dyrektywy tzw. pakietu wodorowo-gazowego

Parlament Europejski i reprezentująca Radę Unii Europejskiej hiszpańska prezydencja zakończyły w poniedziałek w Brukseli negocjacje dotyczące dyrektywy tzw. pakietu wodorowo-gazowego. "Wodór to większe bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność przemysłu i ochrona klimatu" - napisał na platformie X były premier, europoseł Jerzy Buzek (PO), który brał udział w negocjacjach.
28.11.2023

MKiŚ podsumowuje kadencję Anny Moskwy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystosowało komunikat, w którym podsumowuje działania resortu w ciągu ostatnich dwóch lat, pod przewodnictwem minister Anny Moskwy. Publikujemy komunikat w całości.
27.11.2023

Adam Niklewski, Polska Platforma LNG i bioLNG: duże zmiany na rynku już zaszły, jeszcze większe przed nami

Transformacja energetyczna Polski nabiera rozpędu. W tym samym czasie łańcuchy dostaw na całym świecie również przechodzą przemianę i sięgają po nowe paliwa, w tym LNG i bioLNG. Rynek ten staje się kluczowy dla gospodarki światowej. O najważniejszych zmianach na nim, tuż przed tegoroczną edycją konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG, rozmawiamy z prezesem jej zarządu, Adamem Niklewskim.
23.11.2023

W Orlenie powstał system wielopaliwowy Multifuel

Orlen ze spółką Horus-Energia opracował i przetestował pierwszy na świecie system wielopaliwowy Multifuel do zasilania jednostek produkujących energię elektryczną i ciepło. Umożliwia on stosowanie wodoru, gazu ziemnego lub ich mieszanki - podał koncern.
23.11.2023

Strategiczna transakcja Grupy Orlen w Norwegii

PGNiG Upstream Norway z Grupy ORLEN przejmuje kontrolę nad całą działalnością spółki wydobywczej KUFPEC Norway. W efekcie transakcji, wydobycie gazu ziemnego Grupy ORLEN w Norwegii wzrośnie o jedną trzecią i przekroczy 4 mld m sześc. rocznie. Z kolei dzienna produkcja węglowodorów już w 2024 r. przewyższy 100 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Przejmowana działalność obejmuje m.in. udziały w pięciu złożach, na których Grupa ORLEN już prowadzi eksploatację.
20.11.2023

Kręte zielone ścieżki dojścia do zeroemisyjności. Polska na ścieżce podejścia

Polska z programami rozwoju energetyki odnawialnej na lądzie i morzu oraz planami budowy energetyki jądrowej weszła na ścieżkę podejścia. Od warunków prawnych, determinacji władz krajowych i samorządów oraz społeczności lokalnych będzie zależało w jakim tempie osiągniemy wskaźniki i cele założone w raporcie DNV.
20.11.2023

MKiŚ: zarzuty KE o krajowych regulacjach w transgranicznym handlu gazem wydają się niezrozumiałe

Wskazane zarzuty wydają się niezrozumiałe i błędne, dlatego mamy nadzieję na ich wyjaśnienie – przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska dla PAP, odnosząc się do czwartkowej decyzji Komisji Europejskiej o skierowaniu do TSUE sprawy przeciw Polsce w związku z regulacjami w transgranicznym handlu gazem.
17.11.2023

Polska Organizacja Biometanu interweniuje w sprawie wykluczenia paliw biometanowych z rozwiązań zakładanych w prawodawstwie UE

Zdaniem Polskiej Organizacji Biometanu (POB), propozycja Komisji Europejskiej w sprawie rejestracji pojazdów napędzanych po 2035 roku wyłącznie paliwami zdekarbonizowanymi, jest szczególnie niekorzystna dla branży biometanu.
08.11.2023

Do zeroemisyjności jednak daleko. Globalne południe stawia na gaz

Mimo wezwań ONZ i innych organizacji do dekarbonizacji, paliwa kopalne nie odchodzą w niebyt, a wprost przeciwnie – ich wykorzystanie napiera rozpędu. Na świecie wzrasta moc elektrowni zasilanych gazem i ropą naftową, zaś liderem wzrostu jest kontynent azjatycki.
02.11.2023

EDP przyspiesza realizację zobowiązania do pełnego odejścia od węgla

EDP – główny udziałowiec EDP Renewables – przyspiesza realizację zobowiązania do pełnego odejścia od węgla do 2025 r. i realizuje jeszcze bardziej ambitny plan dotyczący ostatnich elektrowni węglowych pozostających w rękach grupy w Hiszpanii.
30.10.2023

I Forum Polskiej Organizacji Biometanu

Już za tydzień – 23 października br. odbędzie się najważniejsze krajowe wydarzenie eksperckie branży biometanowej. Uczestnicy Forum spotkają się w Warszawie w ramach Europejskiego Tygodnia Biometanu, a wśród nich obecni będą przedstawiciele najróżniejszych środowisk biznesowych, samorządowych i naukowych. Podejmą tematy związane z szansami i wyzwaniami, przed którymi stoi najmłodsza gałąź OZE w Polsce. Gościem specjalnym Forum Polskiej Organizacji Biometanu będzie profesor Jerzy Buzek.
17.10.2023

Strach przed dekarbonizacją? Polskie firmy mają powody

Jeszcze trzy lata temu raport McKinsey & Company kusił efektownym scenariuszem, w którym pełna dekarbonizacja polskiej gospodarki do 2050 r. jest osiągalna. Czy jednak ciągle możemy podzielać ten optymizm?
16.10.2023

Biopaliwo na bilety (promowe). Innowacje na i pod pokładami promów

Pasażerowie fińscy korzystający z transportu morskiego po raz drugi z rzędu uznali Viking Line za najbardziej zrównoważoną firmę żeglugową obsługującą połączenia między Finlandią a Szwecją. Prawie połowa osób, które wypełniły ankietę, wybierze w przyszłości jeszcze bardziej przyjazne dla klimatu środki transportu, a dwie trzecie są gotowe dopłacić do biletu, aby zmniejszyć niekorzystny wpływ statku na środowisko – wynika z najnowszego badania EPSI linii promowych Passenger Transport Ferries 2023.
17.09.2023

Pierwszy tak duży statek zasilany LNG w Gdańsku [WIDEO]

W środę do terminala Baltic Hub w Porcie Gdańsk zawinął największy kontenerowiec zasilany skroplonym gazem ziemnym (LNG). Gigantyczne rozmiary CMA CGM Concorde czynią tę wizytę iście spektakularnym zjawiskiem.
15.09.2023

Niecałe 16% energii ze źródeł odnawialnych w Polsce – jak wypadamy na tle innych krajów?

Według najnowszych danych Eurostatu udział energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w końcowym zużyciu energii brutto wynosi w Polsce 15,6%. Czy jest to powód do dumy, czy raczej smutku? Jak wypadamy na tle innych krajów? Odpowiadając na te pytania, warto pamiętać, że w marcu 2023 r.
13.09.2023

Czy polski przemysł ma plan, jak odejść od węgla?

Jak obecnie wygląda sytuacja w zakładach przemysłowych korzystających z węgla w procesach technologicznych w kontekście transformacji energetycznej? Czy polskie przedsiębiorstwa mają środki na inwestycje pozwalające na odejście od tego paliwa? Firma DUON już po raz drugi przeprowadziła badanie dotyczące znajomości nowych standardów, planowanych zmian oraz wyzwań, jakie stoją przed polskim przemysłem.
12.09.2023

Cruisery na zielonym kursie. Floty pasażerskie coraz bardziej ekologiczne

Armatorzy statków pasażerskich zamawiają statki przyjazne dla środowiska z silnikami dwupaliwowymi i kadłubami oraz systemami emitującymi mniej hałasu. MSC Cruises upowszechniło niedawno informację o pierwszym na świecie rejsie, w czasie którego statek MSC Euribia z systemem LNG wykonał podróż, podczas której uzyskano bilans zerowej emisji gazów cieplarnianych netto.
12.09.2023

Energia jądrowa coraz bardziej realną opcją w transformacji energetycznej

W ostatnim czasie znacząco wzrosło biznesowe i polityczne zainteresowanie rozwojem energii jądrowej. Jaką rolę w procesie dekarbonizacji pełnią inwestycje w tym obszarze? Jakie są możliwości tego sektora w porównaniu z długoterminowymi potrzebami rynku? I przede wszystkim jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa?
30.08.2023

Anwil wybuduje nową kotłownię wdrażając ekologiczne rozwiązania

Budowę gazowego źródła pary, w ramach nowego projektu inwestycyjnego, zapowiedział w środę Anwil z Grupy Orlen. Według spółki, przekazanie do eksploatacji nowej kotłowni ma nastąpić w czwartym kwartale 2025 r., a realizacja przedsięwzięcia pozwoli na wdrożenie bardziej ekologicznych rozwiązań,
23.08.2023

Bank Pekao: energetyka jądrowa, jako uzupełnienie OZE jest tańsza niż konwencjonalna

W polityce energetycznej Francja wydaje się wygrywać z Niemcami, bo energetyka jądrowa jako uzupełnienie OZE jest tańsza niż konwencjonalna- ocenili analitycy Banku Pekao. Niemcy nie są jeszcze na straconej pozycji, ale oprócz rozwoju technologii wodorowych muszą przyspieszyć inwestycje w źródła odnawialne.
22.08.2023

Problem z dostępem do energii – jakie wyjście mają inwestorzy?

Polska nie tylko ma wykwalifikowaną kadrę, ale jest też atrakcyjna kosztowo dla zagranicznych inwestorów, którzy coraz chętniej wybierają nasz kraj. Wskazują na to najnowsze badania EY Atrakcyjność Inwestycyjna Europy. Problemów jednak nie brakuje. Czy utrudniony dostęp do infrastruktury energetycznej odbije się na dobrym wizerunku Polski? Niekoniecznie. Rozwiązaniem może być LNG, a w przyszłości biometan.
24.07.2023

Meyer Werft dostarcza wycieczkowiec Silver Nova zamawiającemu

Niemiecka stocznia ogłosiła, że dostarczyła nowy, zaawansowany technologicznie i przede wszystkim ekologiczny statek wycieczkowy do Silversea Cruises.
22.07.2023

Problem z dostępem do energii – jakie wyjście mają inwestorzy?

Polska nie tylko ma wykwalifikowaną kadrę, ale jest też atrakcyjna kosztowo dla zagranicznych inwestorów, którzy co raz chętniej wybierają nasz kraj. Wskazują na to najnowsze badania EY Atrakcyjność Inwestycyjna Europy. Problemów jednak nie brakuje. Czy utrudniony dostęp do infrastruktury energetycznej odbije się na dobrym wizerunku Polski? Niekoniecznie. Rozwiązaniem może być LNG, a w przyszłości biometan.
20.07.2023

Umowa Orlenu z bp może być wstępem do współpracy przy transformacji energetycznej - prezes

Orlen, który podpisał we wtorek umowę z bp na dostawę w ciągu roku do 6 mln ton ropy z Morza Północnym, nie wyklucza współpracy z bp w innych obszarach, w tym transformacji energetycznej - poinformował PAP Biznes prezes Daniel Obajtek. Zapewnia, że grupa ma zabezpieczony gaz na sezon zimowy 2023/24.
03.07.2023

Orlen Benzina uruchomiła drugą w Czechach stację tankowania wodorem

Orlen Benzina, spółka Orlen Unipetrol, uruchomiła w miejscowości Zaluzi koło Litvinowa drugą w Czechach stację tankowania wodorem przeznaczoną dla samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów - poinformowała w środę czeska firma należąca do Grupy Orlen.
30.06.2023

Polenergia uruchomiła pierwsze w Polsce centrum informacji o morskich farmach wiatrowych

“Centrum informacji o morskich farmach wiatrowych Bałtyk” rozpoczęło swoją działalność w Łebie. To pierwszy w Polsce całoroczny punkt informacyjno-edukacyjny o morskiej energetyce wiatrowej. Jednym z jego najważniejszych zadań jest szerzenie wiedzy na temat wspólnych projektów realizowanych na Morzu Bałtyckim przez Equinor i Polenergię. W uroczystości otwarcia wzięli udział przedstawiciele polskiego Parlamentu, władz wojewódzkich i samorządowych oraz działacze lokalnych organizacji.
28.06.2023

Międzynarodowy handel wodorem - wyzwania i perspektywy dla Unii Europejskiej

27.06.2023

Rośnie liczba polskich firm, które chcą budować morskie farmy wiatrowe na Bałtyku [GALERIA]

– Polskie firmy są niezwykle istotnym ogniwem w naszym łańcuchu dostawców. Chcemy, aby takich ogniw było w nim jak najwięcej – mówią przedstawiciele spółek Equinor i Polenergia. Inwestorzy, którzy wspólnie realizują projekty morskich farm wiatrowych na Bałtyku, zorganizowali dla krajowych przedsiębiorców Dzień Dostawcy. Na wydarzeniu, które odbyło się w Światowy Dzień Wiatru w Łodzi, pojawiło się około 200 przedstawicieli polskich firm.
19.06.2023

Energa Kogeneracja przygotowuje się do budowy kolejnego niskoemisyjnego źródła ciepła w Elblągu

Energa Kogeneracja (EKO) z Grupy ORLEN kontynuuje program inwestycyjny w Elektrociepłowni Elbląg. Do końca tego roku spółka planuje wyłonić generalnego wykonawcę układu kogeneracyjnego zasilanego gazem ziemnym o łącznej mocy ok. 30 MWt (moc cieplna) i 30 MWe (moc elektryczna). Dzięki prowadzonej transformacji EC Elbląg zakończy produkcję ciepła na potrzeby odbiorców w Elblągu z użyciem węgla.
13.06.2023

Fotowoltaika dla rolnika – czyste powietrze, zwiększona wydajność upraw, pewne źródło dochodu

Nowoczesne gospodarstwa rolne zużywają ogromne ilości energii potrzebnej do zasilania budynków gospodarczych, urządzeń elektrycznych i maszyn, co dla rolników oznacza znaczące wydatki. Wydzierżawienie gruntów pod fotowoltaikę jest rozwiązaniem optymalizującym bilans kosztów i przychodów oraz pozwalającym na uzyskanie niezależności energetycznej od występujących podwyżek cen prądu. Korzyścią takiego rozwiązania jest pozytywny wpływ na środowisko naturalne, a w konsekwencji na produkt końcowy danego gospodarstwa rolnego.
28.05.2023

O wodorowej (re)wolucji podczas H2POLAND

Tegoroczne 2. Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND - zgodnie z przewidywaniami - okazało się przestrzenią do współpracy dla biznesu, nauki, administracji rządowej, lokalnych samorządów i organizacji pozarządowych. To, co oddało cele Forum i jednocześnie wskazało kierunki na przyszłość, to bezpieczeństwo energetyczne, środowisko oraz ewolucja.
26.05.2023

Bumi Armada: drony ograniczą wycieki metanu na morzu

Operator FPSO, firma Bumi Armada, pracuje nad zmniejszeniem intensywności emisji gazów cieplarnianych w swoich operacjach naftowych i gazowych na brytyjskiej części Morza Północnego i zwraca się ku nowatorskiemu rozwiązaniu: technologii dronów.
26.05.2023

Blok gazowo-parowy w elektrociepłowni uruchomiono 20 lat temu

Mija 20 lat od oddania do użytku bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Rzeszowie. Uruchomienie bloku umożliwiło m.in. wytwarzanie energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji. Ograniczyło również zużycie w elektrociepłowni węgla kamiennego.
23.05.2023

Resort klimatu analizuje możliwość wsparcia transportu publicznego zasilanego gazem

Ministerstwo Klimatu i Środowiska analizuje możliwości wsparcia podmiotów transportu publicznego w zakresie rosnących cen gazu - wynika z informacji resortu, który odniósł się w ten sposób do apelu samorządowców o ustanowienie limitów stawek na sprężony gaz ziemny (CNG) dla transportu publicznego.
23.05.2023

Proces odchodzenia od węgla w ciepłownictwie wymaga przyspieszenia. Jednym ze sposobów jest zwiększenie wykorzystania odpadów [WIDEO]

– Dla ciepłownictwa w UE i Polsce nie ma innej drogi niż dekarbonizacja – mówi Piotr Górnik, prezes zarządu Fortum Power and Heat Polska. Dziś wciąż trzy czwarte europejskiego ciepła jest wytwarzane ze źródeł opartych na paliwach kopalnych. Proces rezygnacji z nich wymaga przyspieszenia m.in. ze względu na nowe uwarunkowania geopolityczne po wybuchu wojny w Ukrainie, a także środowiskowe wymogi UE. Zdaniem eksperta jednym ze sposobów, który może ułatwić zieloną transformację sektora ciepłowniczego, jest większe wykorzystanie odpa
22.05.2023

Reforma ETS: Co cięcia emisji oznaczają dla europejskich przedsiębiorstw?

Trwająca reforma systemu ETS to ważny element ograniczania przez Unię Europejską emisji gazów i drogi do neutralności klimatycznej kontynentu. W ramach wdrażanych przepisów całkowicie zniesione mają być bezpłatne uprawnienia, a do systemu ETS włączono po raz pierwszy gazy z sektora morskiego.
17.05.2023

Wodór jako paliwo przyszłości – jak zastąpić gaz ziemny w produkcji nawozów

Zanim wodór upowszechni się w transporcie jako paliwo przyszłości, musimy jeszcze pokonać szereg problemów związanych z jego właściwościami fizycznymi czy kosztami wytworzenia i przechowywania. W zasięgu ręki mamy jednak wykorzystanie wodoru, jako znakomitej alternatywy dla gazu ziemnego, używanego w produkcji nawozów azotowych. Jak oceniają eksperci Multiconsult Polska, w niedalekiej przyszłości, Polska mogłaby stać się światowym hubem amoniaku, wytwarzanego z zielonego wodoru.
14.05.2023

Konsekwentna polityka dywersyfikacyjna zapewniła Polsce bezpieczeństwo

Konsekwentna polityka dywersyfikacyjna zapewniła Polsce bezpieczeństwo pod względem możliwości dostaw, pomimo całkowitego wstrzymania przesyłu gazu z Rosji przez Białoruś i Ukrainę. powiedziała "Kurierowi Lubelskiemu" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
12.05.2023

W Estonii powstanie pierwsza na świecie ogólnokrajowa dolina wodorowa

W Estonii powstaje pierwsza na świecie ogólnokrajowa dolina wodorowa - w ostatnich tygodniach czołowe estońskie firmy, organizacje i podmioty naukowe podpisały porozumienie o stworzeniu Hydrogen Valley Estonia. Jednym z sygnatariuszy dokumentu jest Eesti Energia - państwowa grupa energetyczna, obecna również na polskim rynku poprzez spółkę Enefit.
09.05.2023

J. Buzek: Europa boryka się z kumulacją kryzysów. Odpowiedzią jest energetyka odnawialna i zacieśnienie współpracy z USA [WIDEO]

Na zmiany wywołane pandemią COVID-19 Europa zareagowała przyspieszoną cyfryzacją. W tej chwili największym wyzwaniem są dla niej zagrożenia związane z wojną w Ukrainie i bezpieczeństwem energetycznym. UE odpowiada na nie m.in. solidarnością i zacieśnieniem współpracy z USA w obszarze energii. Jednocześnie intensyfikuje plany transformacji zakładającej osiągnięcie neutralności klimatycznej – wskazuje poseł Parlamentu Europejskiego i były przewodniczący PE, prof. Jerzy Buzek.
09.05.2023

Do 2030 roku globalny popyt na wodór będzie trzykrotnie większy niż planowana produkcja

Technologie wodorowe mogą przyspieszyć transformację tych sektorów, dla których zielona elektryfikacja stanowi duże wyzwanie.
28.04.2023

PKN Orlen: zużycie energii, w tym zużycie gazu, będzie rosło

Zużycie energii, w tym zużycie gazu będzie rosło; będzie przy tym następowało rozdrobnienie miksu energetycznego, wiele zmienić może w nim atom – mówił we wtorek w Katowicach członek zarządu ds. wydobycia PKN Orlen SA Robert Perkowski.
26.04.2023

Nowe technologie na rzecz efektywności energetycznej

Efektywność energetyczna jest jednym z najważniejszych zagadnień w każdej gałęzi przemysłu i ma ogromne znaczenie zarówno w aspekcie ekonomicznym, jak i ekologicznym. Jest też szczególnie istotna w obecnej sytuacji, gdzie mierzymy się nie tylko ze wzrostem cen prądu, ale także niestabilną sytuacją geopolityczną. Nie można również pominąć aspektów związanych ze zrównoważonym rozwojem, które firmy coraz częściej wpisują w swoje strategie biznesowe. Wiele więc czynników skłania przedsiębiorstwa do sięgania po nowe technologie i rozw
25.04.2023

Wyłączenie elektrowni jądrowych w USA może zwiększyć zanieczyszczenie powietrza

Jeśli reaktory jądrowe w USA zostałyby wycofane z użytku - wówczas źródła energii, które wypełnią lukę, a które zanieczyszczają powietrze, mogą spowodować ponad 5 tysięcy przedwczesnych zgonów w skali roku - szacują amerykańscy naukowcy.
21.04.2023

InPost i ekologiczne ciężarówki

Grupa InPost, lider wśród platform dostaw dla e-commerce w Europie, w ramach strategii dekarbonizacji sukcesywnie powiększa flotę ekologicznych aut dostawczych, a także samochodów frachtowych. Obok kilkuset kurierskich samochodów elektrycznych z logo InPost, które jeżdżą po ulicach polskich miast, do portfolio firmy dołączyło teraz 15 nowych ciągników siodłowych z napędem LNG. To kolejny krok w kierunku zmniejszania emisji w transporcie.
20.04.2023

Nowy elektrolizer Toyoty oparty na technologii ogniw paliwowych zdekarbonizuje produkcję samochodów

Toyota opracowała nowy elektrolizer wody produkujący wodór bez emisji CO2 na potrzeby zakładów przemysłowych. Konstrukcja urządzenia w 90% opiera się na komponentach zestawu ogniw paliwowych drugiej generacji, stosowanych w sedanie Toyota Mirai i autobusie miejskim Toyota SORA. Elektrolizer powstał w ramach współpracy Toyoty z firmą DENSO i samorządem prefektury Fukushima, której celem jest dekarbonizacja produkcji przemysłowej przy użyciu produkowanego lokalnie wodoru.
14.04.2023

Stanowisko Polskiej Organizacji Biometanu (POB) w sprawie projektu ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych

Polska, jako kraj z silnie rozwiniętym sektorem rolnictwa, dysponuje ogromną ilością odpadów i produktów ubocznych, które mogą być wykorzystywane do produkcji biometanu, stanowiącego naturalny odpowiednik gazu ziemnego. Zdaniem POB połączenie działalności rolniczej z produkcją biometanu pozwoliłoby na zwiększenie efektywności zarządzania odpadami i opłacalności produkcji rolnej, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz wzmocnienie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego regionów wiejskich.
14.04.2023

Anwil dzieki projektowi HySTrAm zastąpi gaz ziemny w produkcji amoniaku

Anwil uczestniczy w międzynarodowym projekcie HySTrAm, obejmującym technologię, która może częściowo lub w pełni zastąpić gaz ziemny w produkcji amoniaku. Zadaniem spółki jest przetestowanie opracowanych rozwiązań w warunkach rzeczywistych - podał Magazyn GO!, wewnętrzny periodyk Grupy Orlen.
14.04.2023

Udział gazu w miksie energetycznym Polski ma wynosić 15 proc. w 2030 roku. Potrzebne przyspieszenie inwestycji w OZE [WIDEO]

Gaz ziemny miał być głównym paliwem przejściowym w zielonej transformacji europejskich gospodarek, również Polski. Wybuch wojny w Ukrainie i konieczność odchodzenia od rosyjskich surowców zmieniły jednak nieco strategię państw UE w tym zakresie. Zgodnie z przedstawioną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska aktualizacją Polityki energetycznej Polski w 2030 roku planowany udział gazu w polskim miksie energetycznym ma sięgnąć niecałych 30 TWh, czyli 15 proc. To znacznie mniej, niż zakładała poprzednia wersja. W tym czasie udział O
14.04.2023

„Anna” zbadała wietrzność i natężenie fal morskich dla projektu Bałtyk I

Equinor i Polenergia zakończyły trwające ponad rok badania wietrzności i natężenia fal dla najbardziej zaawansowanego projektu tzw. drugiej fazy - MFW Bałtyk I. Dane oceaniczne i meteorologiczne, zebrane przez urządzenie ochrzczone imieniem „Anna”, pozwolą określić przewidywaną produkcję energii z farmy wiatrowej, a także stworzyć jej projekt od fundamentów po łopaty.
14.04.2023

Wiceszef MRiRW: produkcja 7-8 mld m sześc. biometanu - to absolutne minimum

Absolutnym minimum powinna być produkcja biometanu w Polsce na poziomie 7-8 mld m sześć. - ocenił wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski. Podkreślił, że obecnie w Polsce działa 149 biogazowni, kiedy w Niemczech jest ich ponad 9 tys.
12.04.2023

Polsko-mołdawskie porozumienie. Towarowa Giełda Energii oraz Energocom podpisały Memorandum of Understanding

Towarowa Giełda Energii S.A. oraz mołdawska spółka państwowa Energocom S.A. podpisały w Kiszyniowie, stolicy Republiki Mołdawii, porozumienie o współpracy (Memorandum of Understanding). Celem porozumienia jest wymiana doświadczeń między organizacjami, w tym przede wszystkim zapoznanie strony mołdawskiej z zasadami funkcjonowania giełdowych rynków towarowych energii elektrycznej i gazu ziemnego.
06.04.2023

Wodór paliwem XXI w.

W ostatnich latach obserwowaliśmy intensywny rozwój fotowoltaiki. Czy w kolejnych latach postawimy na wodór? Jakie są możliwości jego wykorzystania i czy wodór powinien znaleźć się w obszarze zainteresowania inwestorów? Warto się zastanowić nad powyższymi kwestiami, biorąc pod uwagę fakt, że prognozy UE zakładają, że w 2042 r. zużycie wodoru na terenie państw członkowskich będzie ok. 60-krotnie wyższe niż obecnie, jednak zainteresowanie tym surowcem może znacząco przekroczyć możliwości produkcyjne. Mówi się nawet o 300-krotnym wz
05.04.2023

Sytuacja na rynku energii w Europie się uspokaja [WIDEO]

Ostatnie miesiące przyniosły szereg dobrych wiadomości dla rozchwianego po agresji Rosji na Ukrainę rynku energii – ceny surowców spadły, a hurtowe ceny energii elektrycznej w Europie się ustabilizowały. Wciąż panuje jednak bardzo duża niepewność dotycząca rozwoju sytuacji w kolejnych miesiącach, ponieważ zarówno wojna w Ukrainie, jak i szantaż surowcowy ze strony Rosji wciąż trwa. Ten drugi czynnik z czasem będzie mieć jednak coraz mniejszy wpływ na rynek energii w UE, która postawiła w ostatnim roku bardzo mocny nacisk na dywer
05.04.2023

Wodór – bezpieczna alternatywa dla tradycyjnych paliw

Kryzysy energetyczny oraz klimatyczny skutkują zwiększeniem zainteresowania wykorzystaniem do produkcji paliw Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Jednym z najbardziej przyszłościowych rozwiązań staje się wodór, który z powodzeniem jest wykorzystywany w przemyśle od dziesięcioleci. W związku z komercjalizacją wodoru i upowszechnieniem technologii FCEV pojawia się coraz więcej wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa wprowadzanych rozwiązań.
27.03.2023

Polska Organizacja Biometanu o projekcie zmianie ustawy o OZE

Polska może produkować nawet 8 mld m3 biometanu rocznie, pod warunkiem wprowadzenia nowych mechanizmów i instrumentów wspierających wytwarzanie biometanu. POB pozytywnie ocenia uzupełnienie prac legislacyjnych w zakresie nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, o unormowania umożliwiające wprowadzenia nowego instrumentu wsparcia dla biometanu. Jednocześnie POB zwraca uwagę na konieczność odważniejszego wsparcia nowej gałęzi OZE, które umożliwi efektywne wykorzystanie ogromnego potencjału wytwórczego biometanu. Poza roz
24.03.2023

Biometan w strategii energetycznej Niemiec

Rozwój biometanu - perspektywa UE
23.03.2023

Sasin: gazyfikacja kolejnych gmin - element transformacji energetycznej

Podłączanie kolejnych gmin do sieci gazowej to element transformacji energetycznej - oświadczył wicepremier, szef MAP Jacek Sasin w niedzielę w miejscowości Ostrożne koło Zambrowa (Podlaskie), podczas otwarcia połączenia lokalnej sieci gazowej z gazociągiem Polska-Litwa.
19.03.2023

Gospodarstwa domowe z instalacją PV w połączeniu z pompami ciepła oszczędzają do 84 proc. na rachunkach

Według raportu SolarPower Europe europejskie gospodarstwa domowe wyposażone w instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła zaoszczędziły od 62% do 84% w 2022 roku na rocznych rachunkach domowych w porównaniu z domami wykorzystującymi gaz ziemny do ogrzewania i bez paneli słonecznych.
14.03.2023

W 2022 roku wzrosła zależność Niemiec od węgla w produkcji energii elektrycznej

Z powodu kryzysu energetycznego zależność Niemiec od węgla w produkcji energii elektrycznej wzrosła w ubiegłym roku. Ale w 2022 roku na znaczeniu zyskały również energia wiatrowa i słoneczna, wynika z opublikowanych w czwartek danych Federalnego Urzędu Statystycznego.
10.03.2023

GAZ-SYSTEM uruchamia niewiążącą procedurę badania rynku dla zapotrzebowania na dodatkową zdolność regazyfikacji Terminalu FSRU

Projekt budowy nowego Terminalu FSRU zakłada umiejscowienie w rejonie Gdańska pływającej jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit). Zgodnie z założeniami przyjętymi w ramach Procedury Open Season uruchomionej w 2021 r., Terminal FSRU ma być przystosowany do prowadzenia procesu regazyfikacji na poziomie ok. 6,1 mld m3 gazu rocznie.
07.03.2023

URE: Spada moc dyspozycyjna w krajowym systemie elektroenergetycznym

Prezes URE przeanalizował plany inwestycyjne wytwórców energii elektrycznej do 2036 roku.
27.02.2023

Unia stawia na zastąpienie gazu ziemnego poprzez zwiększoną produkcję biometanu – w Polsce dotychczas nie powstała żadna biometanownia

Na początku lutego br., Parlament Europejski przyjął stanowisko w sprawie kluczowego rozporządzenia i dyrektywy nt. unijnego rynku wodoru oraz gazu ziemnego i gazów odnawialnych, które zakłada m.in. wprowadzenie rozwiązań mających przyśpieszyć produkcję i wykorzystanie biometanu w UE. Wśród postulatów ujętych w nowej legislacji jest - zgodnie z celami Komisji Europejskiej ujętymi w REPowerEU – zwiększenie przez państwa członkowskie produkcji biometanu do 35 mld m3 do 2030 r. Działania te mają na celu zastąpienie 20% gazu obecni
24.02.2023

Badanie: elektryczne ciężarówki akumulatorowe emitują o 63 proc. mniej gazów cieplarnianych niż diesle

Od momentu wydobycia surowców do produkcji auta po fazę eksploatacji, elektryczne samochody ciężarowe mogą zapewnić największe redukcje emisji gazów cieplarnianych – oceniają naukowcy z International Council on Clean Transportation.
13.02.2023

Equinor i Linde pracują nad brytyjską elektrownią wodorową o mocy 600 MW

Norweski gigant Equinor rozpoczął prace projektowe nad realizacją inwestycji - zakładu produkcji wodoru o mocy 600 MW.
06.02.2023

Deloitte: globalny przemysł paliwowy i gazowy osiągnął rekordowe zyski w 2022 r.

Globalny przemysł paliwowy i gazowy osiągnął rekordowe zyski w 2022 r., zapewniając wystarczające przepływy pieniężne na sfinansowanie swoich strategii w 2023 r. - wynika z raportu firmy doradczej Deloitte.
03.02.2023

Raport: UE przed wyzwaniem luki podażowej po rezygnacji z dostaw gazu z Rosji

Unia Europejska stoi przed wyzwaniem luki podażowej powstałej po rezygnacji z dostaw gazu z Rosji - wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego. Bez działań na rzecz oszczędności energii już w tym roku może zabraknąć od 25 do 49 mld m sześc. gazu. - szacują analitycy.
31.01.2023

Bez biometanu nie ma mowy o pełnej transformacji energetycznej Polski

Polska ma naturalne uwarunkowania do pozyskania ekologicznego i własnego odnawialnego paliwa. Rozwój branży biometanowej to szansa na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju, odejście od węgla i rozwój obszarów wiejskich. Zdaniem Polskiej Organizacji Biometanu 2023 rok może stać się przełomowym dla zupełniej nowej gałęzi OZE, pod warunkiem stworzenia stabilnych prawnie i ekonomicznie uwarunkowań odblokowujących powstającą branżę biometanową.
30.01.2023

Janusz Kowalski: polskim biogazem powinna zostać jak najszybciej zastąpiona część importowanego gazu ziemnego

Właśnie polskim biogazem powinna zostać jak najszybciej zastąpiona jak największa część importowanego surowca, jakim jest gaz ziemny – mówił w poniedziałek w Koszalinie wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Kowalski w kontekście prac legislacyjnych nad ustawą dotyczącą biogazowni rolniczych.
24.01.2023

Miasto w Ontario ogłosiło kryzys klimatyczny, a następnie zatwierdziło budowę elektrowni gazowych

Pomimo ogłoszenia stanu zagrożenia klimatycznego i wezwania do wycofania produkcji energii elektrycznej z gazu ziemnego, rada miasta Windsor w kanadyjskiej prowincji Ontario zatwierdziła budowę dwóch nowych elektrowni gazowych, które znacząco zwiększą emisje CO2 - poinformował dziennik "Toronto Star".
18.01.2023

RWE i Equinor zmieniają kolory wodoru i oblicze europejskiej energetyki

Anders Opedal (Equinor) i dr Markus Krebber (RWE) zawarli 5 stycznia br strategiczne partnerstwo energetyczne pomiędzy swoimi firmami. Porozumienie obejmuje wielkoskalowe projekty, które przyczynią się do zwiększenia dostaw energii w Europie, a także do rozwoju gospodarki wodorowej w Niemczech i na terenie UE. Ponadto współpraca wzmocni długoterminowe bezpieczeństwo dostaw dla zdekarbonizowanego europejskiego sektora energetycznego.
09.01.2023

Belgia. Rekordowa produkcja energii wiatrowej obniża ceny energii elektrycznej do najniższego poziomu w tym roku

Produkcja energii wiatrowej w Belgii osiągnęła w środę najwyższy poziom w historii - poinformował operator sieci wysokiego napięcia Elia. W rezultacie belgijska cena energii elektrycznej osiągnęła najniższy poziom od 31 grudnia 2021 roku. Również europejskie ceny gazu nadal spadały w środę ósmy dzień z rzędu.
29.12.2022

Energia z atomu uzupełni miks energetyczny

W polskim miksie energia z węgla powinna funkcjonować jak najdłużej, a z czasem jej uzupełnieniem będzie energia z elektrowni atomowych - wskazał wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podczas sobotniej konferencji na Politechnice Opolskiej.
19.12.2022

Uruchomiono pierwszy w Niemczech terminal LNG

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zainaugurował w sobotę w Wilhelmshaven pracę pierwszego w Niemczech terminalu skroplonego gazu ziemnego. Dzięki temu i innym terminalom LNG zaopatrzenie energetyczne Niemiec ma stać się niezależne od rurociągów z Rosji.
17.12.2022

Hiszpania stawia na wodór i rezygnuje z budowy podmorskiego gazociągu

Rząd Pedro Sancheza zrezygnował z budowy gazociągu biegnącego przez Morze Śródziemne do Włoch oraz nowego połączenia do Francji przez Pireneje. Priorytetem mają być teraz korytarze zielonej energii.
16.12.2022

Wicepremier Sasin: węgiel kamienny, brunatny, to nasze bogactwo naturalne

Siarka, węgiel kamienny, brunatny, miedź, gaz ziemny, to nasze bogactwo naturalne, a jego wydobycie to jeden z fundamentów polskiej gospodarki - podkreślił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w życzeniach barbórkowych skierowanych do pracowników branży górniczej.
04.12.2022

Obajtek: Polska energetyka musi się zmienić

Transformacja energetyczna to długotrwały proces, który musi się odbywać w sposób ewolucyjny. Inwestujemy nie tylko w przemysł petrochemiczny, lecz także w fotowoltaikę. Planujemy ponadto dalszy dynamiczny rozwój morskiej energetyki wiatrowej - podkreślił w wywiadzie dla "GPC" prezes zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek.
28.11.2022

Microsoft: Centra danych umożliwiające postępy w cyfryzacji, zwracają się w stronę OZE

Jesteśmy świadkami dwóch olbrzymich zmian, które zachodzą jednocześnie: cyfryzacji większości procesów, określanej często czwartą rewolucją przemysłową oraz zwrotu w kierunku energii odnawialnej, napędzanego przez kryzys klimatyczny i inne wydarzenia o globalnym zasięgu.
25.11.2022

Bałtyk basenem innowacji?

Ze względu na restrykcyjne normy ograniczające stosowanie statków wykorzystujących paliwo wysokosiarkowe, Bałtyk może stać się poligonem dla innowacji, twierdzą eksperci ABB. Szczególną rolę ma do odegrania zielony wodór, który jest niezbędny w realizacji celów zielonej rewolucji w żegludze.
25.11.2022

Belgia europejską bramą do importu zielonego wodoru

Belgia uruchamia międzynarodową platformę zielonego wodoru - „Globalne Forum Zielonego Wodoru”, o czym poinformowała minister energii Tinne Van der Straeten (Zieloni) na konferencji klimatycznej w Szarm el-Szejk (COP27) - podaje nadawca VRT. Kraj chce stać się europejską bramą do importu zielonego wodoru.
16.11.2022

Dziennik Gazeta Prawna": Kosztowne domknięcie energetycznej tarczy

Nawet 30 mld zł lub więcej mogą kosztować szykowane w rządzie rozwiązania osłonowe dla odbiorców gazu – wynika z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej".
14.11.2022

Rynek zielonego transportu rośnie! W przyszłym roku w Świdniku ruszy produkcja polskich autobusów wodorowych

Przez ostatnie dwa tygodnie Warszawa testowała polski autobus wodorowy NesoBus. Pojazd, który od przyszłego roku będzie produkowany seryjnie w nowo budowanej fabryce w Świdniku, jest nie tylko zeroemisyjny, ale też oczyszcza tlen potrzebny w procesie spalania wodoru. NesoBus ma już za sobą testy w kilku dużych miastach, a wraz z rozwojem rynku zielonego wodoru zainteresowanie ze strony samorządów powinno rosnąć. Dziś dostęp do tego zielonego paliwa produkowanego w ekologicznym procesie wytwarzania wciąż pozostaje jednak problemem
14.11.2022

Mapa średnich cen energii w październiku 2022 r. – analiza Energy Solution

Firma Energy Solution Sp. z o.o., zajmująca się działalnością doradczą dla odbiorców energii elektrycznej i paliwa gazowego przygotowała kolejną, comiesięczną analizę średnich cen energii. W październiku br. na rynku SPOT za 1 MWh płacono w UE średnio niecałe 166 Euro. W Polsce cena ta oscylowała w ubiegłym miesiącu wokół 137 Euro. Uśredniona cena zakupu energii dla kontraktu terminowego (BASE Y) na 2023 r. wynosiła nieco ponad 349 Euro. W Polsce spółki handlujące energią oczekiwały 234 Euro za 1 MWh.
09.11.2022

Czy Azoty wejdą w rynek zielonego amoniaku?

Dyrektor departamentu korporacyjnego techniki i energii Grupy Azoty Zbigniew Wadach poinformował, że spółka analizuje, czy będzie w stanie produkować zielony amoniak w swoich zakładach, czy też koszty wytwarzania ekologicznego komponentu do nawozów zmuszą ją do przeniesienia produkcji poza UE.
08.11.2022

PSG: Chcemy sprężać i przewozić metan

Polska Spółka Gazownictwa jest pod względem technicznym gotowa, żeby przesyłać metan swoimi sieciami. O zazielenieniu gazu i przyszłości wytwórców ciepła systemowego mówił podczas 36. Konferencja Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER członek zarządu PSG ds. operacyjnych Jakub Kowalski.
08.11.2022

Inwestorzy i banki chcą malować polski krajobraz na zielono [RELACJA]

Finansowanie inwestycji energetycznych było jednym z tematów poruszanych podczas 36. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER. Patronem medialnym wydarzenia jest portal GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. W trakcie dyskusji wielokrotnie podkreślano, że nie ma odwrotu od „zielonych” inwestycji. Te z kolei powinny być realizowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Przedstawiciele świata finansów są zgodni co do tego, że w Polsce potrzebne jest stabilne otoczenie regulacyjne oraz dokumenty strategiczne.
08.11.2022

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska: w 2023 r. chcemy ograniczyć ceny gazu dla gospodarstw domowych, ale też innych podmiotów

Przygotowywane rozwiązania dotyczące gazu odnosić się będą nie tylko do gospodarstw domowych, ale także innych podmiotów - cena gazu w 2023 r. ma zostać ograniczona - poinformowała PAP wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
02.11.2022

UE przyspiesza prace nad zielonym wodorem. Będą dodatkowe środki na zmniejszanie ryzyka inwestycji w tę technologię

W październiku na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, który wprowadza zapisy potrzebne dla realizacji Polskiej Strategii Wodorowej. Projekt został już skierowany do konsultacji publicznych, które potrwają do 14 listopada br. Strategia ta wpisuje się w politykę energetyczną UE, która po rosyjskiej napaści na Ukrainę mocno przyspieszyła prace nad rozwojem zielonego wodoru. We wrześniu br. szefowa KE Ursula von der Leyen zapowiedziała już utworzenie Europejskiego Banku Wodo
02.11.2022

Ekspert podważa możliwość przesyłu zielonego wodoru gazociągiem BarMar

Transport zielonego wodoru planowanym gazociągiem BarMar z Barcelony do Marsylii jest nierealnym przedsięwzięciem - uważa cytowany w środę przez portugalskie media koordynator niezależnego Iberyjskiego Obserwatorium ds. Energii (OIE) Antonio Eloy.
26.10.2022

Radni zaniepokojeni skutkami kryzysu energetycznego

Rada Miasta Częstochowy przyjęła stanowisko w sprawie bezpieczeństwa energetycznego. Radni wyrazili w nim m.in. "głębokie zaniepokojenie skutkami kryzysu energetycznego, które dotykają mieszkańców oraz funkcjonujące w Częstochowie podmioty gospodarcze".
25.10.2022

Kto odpowiada za szalejącą inflację i drogą energię w Europie?

Agresywne zamykanie w UE własnych źródeł energii, kopalń węgla w całej Europie w tak szybkim nieskoordynowanym tempie było po prostu głupotą. Płacą za to absolutnie wszyscy Europejczycy - mówi prezes Polskiej Grupy Górniczej SA Tomasz Rogala w rozmowie z czwartkową "Gazetą Polską Codziennie".
20.10.2022

Konferencja PPLNG i bioLNG 2022, czyli jak przejść od teorii do praktyki [WIDEO]

12 i 13 października w sali Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni spotkali się reprezentanci polskiego przemysłu, by podczas tegorocznej edycji Konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG wspólnie zastanawiać się, jak nadążyć za innymi i w rzeczywisty sposób rozpocząć transformację energetyczną kraju przy pomocy LNG i bioLNG.
15.10.2022

Zmniejszenie zapotrzebowania przemysłu gazy kopalne w Europie - Jakie są kolejne kroki?

Po inwazji Rosji na Ukrainę, zaburzenia na globalnym rynku energii spowodowały gwałtowny wzrost cen energii w UE. Jest to widoczne w krajach europejskich, które były szczególnie uzależnione od dostaw rosyjskiego gazu do ogrzewania mieszkań i produkcji przemysłowej.
10.10.2022

Europa potrzebuje inwestycji w infrastrukturę gazową oraz nowych źródeł surowca

Dyskusja związana z otwarciem Baltic Pipe doskonale obrazuje sytuację całego europejskiego systemu energetycznego, w której kwestie związane z wydobyciem i dostawami gazu przeplatają się z pytaniami dotyczącymi możliwości przesyłowych. Zabezpieczenie surowca na polskie potrzeby należy rozpatrywać w kontekście całego kontynentu, a ten ma dziś duży problem z pozyskaniem błękitnego paliwa.
10.10.2022

URE: poradnik co robić, aby uniknąć odcięcia prądu lub gazu

Urząd Regulacji Energetyki zamieścił na swojej stronie internetowej poradnik, co robić, aby mając problemy z opłaceniem rachunków za prąd lub gaz uniknąć wstrzymania dostaw energii.
06.10.2022

Gazociąg pirenejski tematem na szczycie niemiecko-hiszpańskim; Francja nadal przeciwna

Jednym z tematów spotkania kanclerza Niemiec Olafa Scholza i premiera Hiszpanii Pedro Sancheza w środę ma być dokończenie budowy rurociągu MidCat, umożliwiającego transport gazu z hiszpańskich terminali do reszty Europy - podają europejskie media. Przeciwko MidCat występuje prezydent Francji Emmanuel Macron.
06.10.2022

Bitcoin szkodzi środowisku tak samo jak gaz ziemny, wołowina i ropa?

Do zaskakujących wniosków doszli naukowcy badający wpływ kryptowalut na środowisko. Według badania opublikowanego na łamach Scientific Reports, koszt środowiskowy produkcji bitcoinów jest porównywalny do szkodliwości gazu, ropy czy nawet produkcji wołowiny.
05.10.2022

PGNiG i Politechnika Śląska z dofinasowaniem NCBiR wkraczają w sekotr zielonego wodoru

Eksperci PGNiG i Politechniki Śląskiej pracują nad innowacyjnym czujnikiem do wykrywania wodoru w ramach projektu HydroSens. Przedsięwzięcie otrzymało dofinasowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
30.09.2022

PGNiG: do zielonej gospodarki dojedziemy na błękitnym paliwie

W perspektywie najbliższych 20-30 lat nie ma innej, osiągalnej technologii, która byłaby w stanie zastąpić gaz na drodze do zeroemisyjnej gospodarki – powiedział dr Robert Perkowski, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych w PGNiG SA podczas pierwszego dnia VIII Kongresu Energetycznego DISE we Wrocławiu. Tematem przewodnim wydarzenia było bezpieczeństwo dostaw energii w dobie transformacji.
30.09.2022

AFP: wydostający się z gazociągów Nord Stream metan wywoła natychmiastowy efekt ocieplenia i osłabi jakość powietrza

Wyciek metanu z uszkodzonych gazociągów Nord Stream 1 i 2 z pewnością wywoła "silny i natychmiastowy efekt ocieplenia i osłabi jakość powietrza", stwierdził Piers Forster, dyrektor Międzynarodowego Centrum Klimatu Priestley na Uniwersytecie w Leeds, cytowany przez AFP.
29.09.2022

Mapa średnich cen energii w sierpniu 2022 r. – analiza Energy Solution

Energy Solution, zajmująca się działalnością doradczą dla odbiorców energii elektrycznej, jak i paliwa gazowego, przeanalizowała sytuację na europejskim rynku cen energii w sierpniu br. Na rynku SPOT za 1 MWh płacono blisko 402 €. W Polsce cena oscylowała wokół 274 €/MWh. Uśredniona cena zakupu energii dla kontraktu terminowego (BASE Y) na 2023 r. wynosiła 445 €/MWh. W Polsce spółki handlujące energią oczekiwały 388 € za 1 MWh. Mapę średnich cen energii komentuje Krzysztof Mazurski, ekspert firmy Energy Solution.
28.09.2022

W Szczecinie dodatkowe środki na ogrzewanie; ruszył nabór wniosków

W Szczecińskim Centrum Świadczeń można składać wnioski o wsparcie na pokrycie kosztów zakupu opału. Dofinansowanie jest skierowane do osób, które ogrzewają domy i mieszkania innymi paliwami niż węgiel.
27.09.2022

Wiceminister Edward Siarka o Rządowej Tarczy Energetycznej w Małopolsce

Wiceminister Edward Siarka w dniach 19-26 września 2022 r. spotykał się z przedstawicielami rządu, samorządowcami, branżą ciepłowniczą i odbiorcami wrażliwymi na terenie województwa małopolskiego. Głównym tematem spotkań, które się odbyły w powiatach: nowotarskim, tatrzańskim, nowosądeckim, gorlickim oraz limanowskim była aktualna sytuacja w ciepłownictwie oraz Rządowa Tarcza Energetyczna.
27.09.2022

Czy Europa jest wystarczająco silna, aby poradzić sobie bez ropy i gazu z Rosji

Polska podobnie jak pozostałe państwa Unii Europejskiej będzie mierzyć się z wysokimi cenami za prąd i gaz, które dotkną zwłaszcza najuboższe gospodarstwa domowe. Niestety Europa przez lata uzależniała się energetycznie oraz surowcowo od Rosji i aktualnie odczuwa tego konsekwencje. Analitycy EMIS z ISI Emerging Markets Group przyjrzeli się, w jaki sposób sankcje nakładane na Rosję, jednego z największych producentów ropy naftowej i gazu ziemnego, wpłynęły na wahania cen tych surowców.
27.09.2022

PGE Energia Ciepła zapewni dostawy ciepła odbiorcom sezonie jesienno-zimowym

PGE Energia Ciepła zapewnia, że w sezonie jesienno-zimowym ok. 2 milionom klientów firmy nie zabraknie ciepła. Podstawowe paliwa do produkcji energii elektrycznej i cieplnej to węgiel i gaz a ich zapasy są zabezpieczone - wskazano w komunikacie w piątek.
23.09.2022

Dekarbonizacja branży morskiej? Odpowiedzią zielony metanol

Methanol Module. Tak nazywa się nowa technologia służąca przetwarzaniu odpadów organicznych w tzw. zielony metanol. Za rozwiązaniem stoi kalifornijska firma WasteFuel. Zaprezentowała je 19 września, podczas Generalnego Zgromadzenia ONZ i Tygodnia Klimatycznego w Nowym Jorku.
21.09.2022

Opublikowano projekt ze wzorem wniosku o wypłatę dodatku energetycznego

W środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano projekt rozporządzenia ze wzorem wniosku o wypłatę dodatku energetycznego. Dodatek będą mogli otrzymać ogrzewający swoje domy m.in. drewnem, LPG, czy olejem opałowym.
15.09.2022

Najbliższe miesiące w Unii Europejskiej będą sprawdzianem dla unii energetycznej

Najbliższe miesiące w Unii Europejskiej, w obliczu kryzysu energetycznego związanego z agresją Rosji wobec Ukrainy i inflacją, będą sprawdzianem dla unii energetycznej. To unijna strategia, która ma zagwarantować, że Europejczycy będą mieli dostęp do energii elektrycznej po przystępnej cenie.
09.09.2022

Rozwiązaniem kryzysu energetycznego Europy jest energetyka oparta na rozwiązaniach pływających

Pływające rozwiązania energetyczne Karpowership mogą zaoszczędzić Europie od 30% do 60% kosztów gazu i umożliwić uzyskanie do 2 tys. MW mocy wytwórczej. System dwupaliwowy zainstalowany z całą infrastrukturą na pokładzie (paliwo płynne i gaz ziemny). Możliwość wdrożenia w ciągu zaledwie 30 dni.
08.09.2022

Ekspert: trwanie przy ETS de facto sprzyja putinowskim planom wojny energetycznej

Kurczowe trzymanie się unijnego systemu handlu emisjami (ETS), gdy stał się on dysfunkcyjny, ponieważ nakłada nielogiczne obciążenia finansowe na obywateli i przedsiębiorstwa, de facto wpisuje się w putinowski plan wojny energetycznej - mówi w rozmowie z PAP Thomas O'Donnell, analityk rynku energetycznego i wykładowca prywatnego berlińskiego uniwersytetu Hertie School of Governance.
08.09.2022

Sejm rozpoczął obrady, zajmie się projektami ws. dodatków grzewczych i wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry

Sejm w piątek, po godz. 10 rozpoczął posiedzenie; zajmie się projektami ustaw ws. dodatkowych możliwości dofinansowania innych źródeł ciepła niż węgiel. Posłowie rozpatrzą też przepisy dotyczące wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry oraz przedłużającymi działanie tarczy antyinflacyjnej.
02.09.2022

FPP apeluje do Marszałek Witek w sprawie 10H

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) zwróciła się do Marszałek Elżbiety Witek z apelem o rozpoczęcie parlamentarnego etapu prac nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw, który wpłynął do Sejmu w połowie lipca br. W ramach tego projektu przewiduje się liberalizację zasad realizacji inwestycji w lądowe farmy wiatrowe.
02.09.2022

Sejm w piątek zajmie się m.in. projektami ws. dodatków grzewczych i wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry

Sejm w piątek zajmie się rządowymi projektami ustaw wprowadzającymi dodatkowe możliwości dofinansowania innych źródeł ciepła niż węgiel. Posłowie będą też pracować nad przepisami ws. wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry oraz przedłużającymi działanie tarczy antyinflacyjnej.
02.09.2022

Zużycie gazu w Niderlandach spadło w I połowie roku o 25 proc.

Holenderskie przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe zużyły w pierwszej połowie 2022 roku o 25 proc. mniej gazu ziemnego niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - podał Holenderski Urząd Statystyczny (CBS).
30.08.2022

W duńskim hubie H2 Everfuel wybuduje elektrolizer 100MW

Everfuel planuje budowę hubu zielonego wodoru w Holstebro w Danii, w ramach którego powstanie elektrolizer o mocy 100MW.
26.08.2022

Wysokie ceny gazu wstrzymują produkcję - branże energochłonne muszą się przygotować na przerwy w dostawach

Rekordowy wzrost cen gazu skłonił Grupę Azoty i Anwil do czasowego wstrzymania produkcji m.in. nawozów azotowych. Jak podają spółki, tylko w ciągu ostatniego tygodnia gaz podrożał o 40 proc., a od wybuchu wojny – już kilkukrotnie. Ceny to jeden problem, ale drugim mogą być przerwy w dostawach surowca.
25.08.2022

Rządowe wsparcie dla wszystkich źródeł ciepła

Rada Ministrów, 23 sierpnia 2022 r., przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Przede wszystkim chodzi o ograniczenie wzrostu cen ciepła i kosztów podgrzania ciepłej wody dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej poprzez wprowadzenie rekompensat do średnich cen wytwarzania ciepła.
24.08.2022

UE szykuje się na trudny sezon grzewczy - plan redukcji zużycia gazu będzie pierwszym testem jedności

Unia Europejska liczy się z możliwością całkowitego odcięcia dostaw gazu przez Rosję. W ostatnich miesiącach Gazprom już wstrzymał eksport m.in. do Polski, Bułgarii, Łotwy, Finlandii, Danii i Holandii, ograniczył też dostawy przez Nord Stream 1 do Niemiec o 80 proc. Chociaż państwa członkowskie i instytucje unijne podejmują wysiłki na rzecz dywersyfikacji dostaw błękitnego surowca, to i tak w sezonie grzewczym mogą się pojawić problemy z jego dostępnością. To dlatego Komisja Europejska przyjęła plan redukcji zużycia gazu – na poc
22.08.2022

Największe firmy wydobywcze zarobią najwięcej na inwestycjach w offshore wind

Morska energetyka wiatrowa zapewni o 25 proc. wyższe jednostkowe marże operacyjne w porównaniu z nowymi projektami naftowymi i gazowymi – wynika z najnowszej analizy ośrodka analitycznego Wood Mackenzie.
21.08.2022

Eesti Energia zainwestowała prawie 100 mln euro w II kwartale 2022 r.

Zysk netto Eesti Energia w II kwartale 2022 r. wyniósł 33 mln euro. W tym samym okresie Grupa zainwestowała ponad 98 mln euro, głównie w produkcję energii odnawialnej, konserwację sieci elektrycznych oraz nowe przyłączenia do sieci. Są to największe kwartalne inwestycje Eesti Energia w ostatnich latach.
14.08.2022

Rząd: będą rekompensaty za ograniczenie wzrostu cen ciepła i dopłaty do paliw

Rząd zaproponuje rekompensaty z budżetu dla ciepłowni w zamian za ograniczenie do 40 proc. wzrostu cen ciepła, oraz dopłaty dla gospodarstw domowych, używających do ogrzewania pelletu, drewna, oleju opałowego i LPG - poinformowała minister klimatu Anna Moskwa.
07.08.2022

UE przyjęła rozporządzenie zakładające dobrowolne zmniejszenie zapotrzebowania na gaz ziemny o 15 proc. Polska przeciwko

Unia Europejska przyjęła rozporządzenie zakładające dobrowolne zmniejszenie zapotrzebowania na gaz ziemny o 15 procent - poinformowała w piątek Rada na swoich stronach internetowych.
07.08.2022

MKiŚ: minister Anna Moskwa: będzie rządowe wsparcie dla odbiorców wszystkich źródeł ciepła

Rząd przyjął założenia do ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Jak zaznaczyła szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa, celem tej regulacji jest zapewnienie wsparcia dla dużej grupy gospodarstw domowych w Polsce w pokryciu części kosztów wynikających ze wzrostu cen na rynku energii. "Proponowana pomoc finansowa wspomoże budżety domowe oraz zwiększy poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego" – powiedziała minister podczas konferencji prasowej
07.08.2022

Niemcy: nie powiodła się transformacja energetyczna

Premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) uważa, że stawianie na produkcję większej ilości energii elektrycznej z wiatru i słońca nie jest dobrą alternatywą przy obecnym kryzysie energetycznym. Jego zdaniem transformacja energetyczna w RFN nie powiodła się, a „uruchamianie elektrowni na węgiel brunatny to szaleństwo” – pisze w poniedziałek portal tygodnika „Spiegel”.
02.08.2022

Wodór spadł z podium. Nie będzie szybkiej transformacji energetycznej na bazie wodoru

Wprowadzanie wodoru do miksu energetycznego będzie wolniejsze niż dotąd prognozowano. Dzieje się tak z powodu słabego zaangażowania wielu rządów w realizację polityki przestawienia energetyki na wodór oraz małego przekonania banków do finansowania projektów wodorowych. Inicjatywy i projekty mają charakter demonstratorów i nie przekształcają się w skalę przemysłową.
26.07.2022

W toku dyskusji nad Strategią dla Ciepłownictwa

Do konsultacji publicznych trafił kolejny kluczowy dokument, który będzie miał znaczący wpływ na przyszłość polskich sektorów ciepłownictwa i elektroenergetyki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprezentowało projekt Strategii dla Ciepłownictwa do 2030 r. z perspektywą do 2040 r. W ten sposób zainicjowano debatę nad ostatecznym kształtem dokumentu. To okazja do poznania opinii i propozycji przedstawicieli przedsiębiorstw branżowych i organizacji eksperckich.
22.07.2022

Klimat - jaki jest najszybszy sposób na spowolnienie globalnego ocieplenia

Na świecie padają rekordy temperatury. W czerwcu i lipcu fale upałów dotknęły mieszkańców USA, Japonii i Europy. Wysokie temperatury dotarły również na północ Norwegii, a nawet za koło podbiegunowe. W Polsce zanotowano rekordowy pomiar, który wynosił wg danych IMGW 38,3 stopnie Celsjusza. To jedna z najwcześniejszych fal upałów w historii Europy.
19.07.2022

Amazon inwestuje w firmy zajmujące się zielonym wodorem

Amazon za pośrednictwem swojego funduszu Climate Pledge Fund zainwestował w dwie firmy zajmujące się zielonym wodorem, poszukujące możliwości dekarbonizacji transportu i produkcji stali.
15.07.2022

Ferrari współpracuje z Bloom Energy i dekarbonizuje swoją siedzibę we Włoszech

Ferrari nawiązało współpracę z kalifornijską firmą Bloom Energy w celu obniżenia emisyjności w swojej siedzibie i centrum produkcyjnym we Włoszech.
12.07.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.