Uwaga Wodór! Podcast - Elektrolizery i ogniwa paliwowe jako kluczowe urządzenia w łańcuchu wodorowym - rozmowa z Prof. Jakubem Kupeckim, dyrektorem IEn [Odcinek 16]

zk

08.03.2023 10:31
Strona główna Energetyka, OZE Uwaga Wodór! Podcast - Elektrolizery i ogniwa paliwowe jako kluczowe urządzenia w łańcuchu wodorowym - rozmowa z Prof. Jakubem Kupeckim, dyrektorem IEn [Odcinek 16]

Partnerzy portalu

Uwaga Wodór! Podcast - Elektrolizery i ogniwa paliwowe jako kluczowe urządzenia w łańcuchu wodorowym - rozmowa z Prof. Jakubem Kupeckim, dyrektorem IEn [Odcinek 16] - ZielonaGospodarka.pl

Polska Strategia Wodorowa zakłada, że do 2030 roku moc instalacji do produkcji niskoemisyjnego wodoru osiągnie poziom 2 GW. Do tego czasu ma powstać co najmniej 5 dolin, w których wodór będzie zarówno wytwarzany, jak i wykorzystywany. Czy w realizacji tego celu, jak to niestety często bywa, będziemy skazani wyłącznie na importowane technologie?

A może jednak Polska nauka może już dziś pochwalić się innowacyjnymi rozwiązaniami mogącymi „zmienić zasady gry”?

Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta - profesora Jakuba Kupeckiego, dyrektora Instytutu Energetyki i kierownika Centrum Technologii Wodorowych.

W najnowszym odcinku usłyszymy o roli polskich naukowców i innowacyjnych technologii w prężnie rozwijającym się sektorze zielonego wodoru.

Zapraszamy na Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.

W kolejnych odcinkach cyklu, eksperci, którzy nie boją się trudnych pytań i niełatwych odpowiedzi, na co dzień współpracujący z Klastrem Technologii Wodorowych, poruszą nie tylko tematykę wodoru, ale również szeroko pojętej zielonej energetyki.

Paweł Trojanowski
Ekspert branżowy Klastra Technologii Wodorowych w organizacji Hydrogen Europe uczestniczył w pracach nad polskim Partnerstwem Wodorowym, działał w ramach inicjatywy European Clean Hydrogen Alliance. Z powodzeniem łączy praktykę inżynierską z wiedzą o ekonomii i biznesie, chętnie dzieląc się swoimi doświadczeniami. Z zaangażowaniem śledzi zielone trendy, aktywnie promując działania proekologiczne w najbliższym otoczeniu.

Jako Country and Expansion Manager w Comgy skoncentrowany na wspieraniu rozwoju nowoczesnych rozwiązań smart metering i business intelligence, służących poprawie efektywności energetycznej budynków i instalacji. Miłośnik technologii wodorowych, a w wolnych chwilach ciężkiego rocka, przez kilkanaście lat związany z branżą energetyczną.  


Jakub Pikulski

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej, Politechniki Warszawskiej oraz austriackiej uczelni Management Center Innsbruck. Wyznaje zasadę, że człowiek nigdy nie przestaje się uczyć, a podcasty są jedną z przyjemniejszych form zdobywania wiedzy. Przedsiębiorca od 10 lat kierujący polskim oddziałem firmy STASTO Automation dostarczającej innowacyjne zawory procesowe m.in. do branży energetycznej oraz paliwowej. Wierzy, że w biznesie ważniejszy od maksymalizacji zysku jest zrównoważony rozwój, partnerskie relacje, odpowiedzialność społeczna oraz troska o środowisko.

Entuzjasta technologii wodorowych jako kluczowego elementu na drodze do neutralności klimatycznej. Prywatnie zapalony sportowiec, a od niedawna także działacz i promotor sportu dziecięcego. Wiceprezes Klubu Sportowego Drukarz Warszawa.



Jakub Kupecki

Dyrektorów Instytutu Energetyki, kieruje Centrum Technologii Wodorowych (CTH2) i Zakładem Wysokotemperaturowych Procesów Elektrochemicznych (HiTEP). Profesor Wizytujący w National Fuel Cell Research Center, University of California, Irvine.

Kierownik i wykonawca w ponad 40 projektach finansowanych ze środków Komisji Europejskiej, NCBR, NCN, MNiSW, Departamenu Energii i Departamentu Stanu USA oraz bezpośrednio przez przemysł, w tym firmy sektora energetycznego i paliwowego. Wraz z zespołem współtworzył 5 instalacji demonstracyjnych z ogniwami paliwowymi i elektrolizerami, w tym pierwszą polską mikro-elektrociepłownię z ogniwami SOFC.

W swojej pracy naukowo-badawczej zajmuje się rozwojem i zastosowaniem zaawansowanych modeli numerycznych dedykowanych dla układów ze stałotlenkowymi ogniwami paliwowymi (SOFC), instalacji do wytwarzania wodoru, w szczególności stałotlenkowych elektrolizerów (SOE) w systemach power-to-gas oraz power-to-liquid. Znajdują one zastosowanie na etapie tworzenia koncepcji, definiowania konfiguracji, projektowania, eksploatacji i optymalizacji pracy instalacji z ogniwami paliwowymi i elektrolizerami.

Autor i współautor kilkudziesięciu ekspertyz i opracowań na rzecz przemysłu, ponad 150 publikacji i wystąpień konferencyjnych, 2 patentów oraz 4 zgłoszeń patentowych, w tym skomercjalizowanych wynalazków. Laureat nagród za działalność B+R: Siemensa, Nernsta i Young Scientist Award przyznaną przez Hydrogen Europe Research w Brukseli. Stypendysta Komisji Fulbrighta (Senior Award) i Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (Program Bekkera) oraz laureat Stypendium dla Wybitnych Młodych Naukowców MNiSW. Odpowiedzialny za obszar Gospodarka Wodorowa w Zespole ds. Rozwoju Przemysłu Odnawialnych Źródeł Energii i Korzyści dla Polskiej Gospodarki powołanego przez Ministra Klimatu w roku 2020.


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.