VII Ogólnopolski Kongres Geotermalny

zk

01.10.2021 11:20 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE VII Ogólnopolski Kongres Geotermalny

Partnerzy portalu

VII Ogólnopolski Kongres Geotermalny - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

28 września 2021 r. wiceministrowie klimatu i środowiska Ireneusz Zyska i Piotr Dziadzio uczestniczyli w VII Ogólnopolskim Kongresie Geotermalnym. Głównym tematem wystąpień był rozwój wykorzystania geotermii w Polsce.

Jak zaznaczył w trakcie kongresu wiceminister Piotr Dziadzio, resort klimatu i środowiska od lat realizuje we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programy priorytetowe zapewniające dofinansowanie dla przedsięwzięć związanych m.in. z wykonaniem nowych, badawczych otworów geotermalnych, otworów chłonnych i modernizacją lub budową ciepłowni geotermalnych.

– Współpracujemy też z Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym np. w ramach projektu mającego na celu m.in. ocenę potencjału energetycznego i surowcowego wód termalnych i leczniczych w wybranych obszarach zurbanizowanych – dodał.

Z kolei wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska podkreślił, że rozwój i wykorzystanie potencjału geotermalnego w Polsce to jeden z priorytetowych projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

– Rozwój energetyki geotermalnej wpisuje się w nową wizję i strategię rozwoju społeczno-gospodarczego Polski opartą m.in. na wiedzy czy innowacyjnych technologiach energetycznych – powiedział wiceminister.

Wiceminister Zyska wskazał także, że w Ministerstwie Klimatu i Środowiska duża uwaga przywiązywana jest do zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

– Energia geotermalna jest jednym z komponentów dopełniających realizację celu OZE w ciepłownictwie. W Polityce Energetycznej Polski do roku 2040 przewiduje się stopniowy wzrost znaczenia geotermii w ciepłownictwie systemowym. Wskazuje także, że określenie potencjału geotermalnego wymaga dużych nakładów finansowych przy dużym stopniu niepewności. Wykorzystanie tego typu źródeł ma wiele zalet i stanowi szansę dla rozwoju lokalnego potencjału – mówił wiceminister.

W ramach tegorocznego programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”, którego celem jest poszukiwanie i rozpoznanie wód termalnych oraz opracowanie dokumentacji hydrogeologicznych, sfinansowanych kwotą 229,2 mln zł zostanie natomiast wykonanie otworów geotermalnych w 15 miejscowościach na terenie całego kraju.

– Przedsięwzięcia te pozwolą zbadać i ocenić zasoby wód termalnych, które mogą stać się lokalnymi zasobami dla produkcji energii cieplnej, a nawet docelowo elektrycznej – podkreślił wiceminister Zyska.

Odwierty zostaną wykonane w Otwocku, Żyrardowie, Wołominie i Piastowie (woj. mazowieckie), Gnieźnie i gminie Wągrowiec (woj. wielkopolskie), Inowrocławiu i Gąsawie, (woj. kujawsko-pomorskie), Łowiczu (woj. łódzkie), Jasienicy (woj. śląskie), Smykowie (woj. świętokrzyskie), Dębnie (woj. zachodniopomorskie) oraz Oławie, Trzebnicy i Głuszycy (woj. dolnośląskie).

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25625,00 $ tona 0,39% 19 wrz
 Cynk 2476,00 $ tona -0,64% 19 wrz
 Aluminium 2174,00 $ tona 0,46% 19 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.