POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

W europarlamencie konferencja na temat wyzwań dla rozwoju energetyki wiatrowej

W europarlamencie konferencja na temat wyzwań dla rozwoju energetyki wiatrowej - ZielonaGospodarka.pl
26.10.2023 10:39
Strona główna Energetyka, OZE W europarlamencie konferencja na temat wyzwań dla rozwoju energetyki wiatrowej

Partnerzy portalu

W europarlamencie konferencja na temat wyzwań dla rozwoju energetyki wiatrowej - ZielonaGospodarka.pl

W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się konferencja dotycząca wyzwań dla rozwoju energetyki wiatrowej. "Tylko dzięki współpracy i solidarności możemy zapewnić płynną i skuteczną transformację energetyczną" - przekonywał organizator wydarzenia, europoseł Ryszard Czarnecki (PiS).

Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się m.in. komisarz UE ds. energii Kadri Simson, dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) dr Fatih Birol, dyrektor Tureckiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (TUREB) Ibrahim Erden, prezes Enercon Juergen Zeschky, prezes Nordex Acciona Jose Luis Blanco, prezes TPI Composites William Siwek oraz prezes SC Wind Knud Bjarne Hansen.

Europoseł Czarnecki zauważył, że zapotrzebowanie na energię odnawialną, w szczególności wiatrową, wzrosło z powodu różnych czynników, w tym zakłóceń w globalnym łańcuchu dostaw i dążenia UE do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

Mówił o znaczącym wpływie sektora energetyki wiatrowej w Turcji na promowanie regionalnej stabilności energetycznej. „Turcja ze swoim wyjątkowym położeniem geograficznym łączącym Europę i Azję oraz jako kraj kandydujący do członkostwa w UE odgrywa kluczową rolę w tej transformacji” - zaznaczył Czarnecki.

Dodał przy tym, że rosnący w Turcji sektor odnawialnych źródeł energii, w tym energii wiatrowej, jest dla Polski wzorem do naśladowania. „Jako kraj historycznie zależny od węgla rozumiemy wyzwania i złożoność związaną z przejściem na czystsze źródła energii. Ta podróż nie jest pozbawiona przeszkód, ale jesteśmy zaangażowani w zmiany, a sukces osiągniemy dzięki współpracy i wymianie doświadczeń” - powiedział europoseł.

Zauważył, że wyzwania związane z bezpieczeństwem energetycznym będą miały długoterminowy wpływ na Europę, a wojna Rosji przeciwko Ukrainie ujawniła podatność na zakłócenia w dostawach energii i utrudniła postęp w realizacji celów klimatycznych UE. „Europa zmaga się z palącym problemem zapewnienia niezawodnych i opłacalnych dostaw energii, inwestycje w nowe inicjatywy energetyczne zostały odłożone w czasie, wojna zmieniła też wcześniejszą współpracę z Rosją w kwestiach energetycznych” - przypomniał Czarnecki.

Europoseł PiS podkreślił także potrzebę wykorzystania potencjału Turcji jako regionalnego hubu energetycznego i uznania jej za jednego z przodujących partnerów UE w zakresie energii odnawialnej i łańcuchów dostaw w celu ograniczenia ryzyka związanego z zakłóceniami w sektorze energii i dostaw.

„Myślę, że zarówno Turcja, jak i Polska muszą wykorzystać ten potencjał. W tym przedsięwzięciu Unia Europejska odgrywa kluczową rolę. Tylko dzięki współpracy i solidarności możemy zapewnić płynną i skuteczną transformację energetyczną” - podsumował Czarnecki i zaapelował, by wykorzystać pojawiającą się szansę do zmian.

Z Brukseli Łukasz Osiński 

luo/ ap/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.