W Gliwicach powstało Centrum Edukacji Ekologicznej

W Gliwicach powstało Centrum Edukacji Ekologicznej - ZielonaGospodarka.pl
27.10.2023 12:23
Strona główna Klimat, Edukacja W Gliwicach powstało Centrum Edukacji Ekologicznej

Partnerzy portalu

W Gliwicach powstało Centrum Edukacji Ekologicznej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. materiały PZO

Co dzieje się z odpadami odbieranymi z gospodarstw domowych, jak prawidłowo segregować śmieci i chronić środowisko, co to mikroplastik – tego i wielu innych rzeczy można dowiedzieć się w otwartym w czwartek w Gliwicach Centrum Edukacji Ekologicznej (CEE).

Można w nim obejrzeć multimedialną wystawę i projekcje filmowe czy przejść ścieżki edukacyjne w towarzystwie edukatorów. Na gości czekają miejsca wypoczynku i liczne atrakcje na dwóch placach zabaw. Placówkę uruchomiła, kosztem ponad 8 mln zł, miejska spółka - Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów (PZO).

Centrum zostało utworzone na terenie, który przed laty gliwiczanie kojarzyli wyłącznie ze składowiskiem odpadów komunalnych, ale dzięki wielu inwestycjom bardzo się zmienił - m.in. wybudowano tam oczyszczalnię oraz zmodernizowano kompostownię, w której wytwarzany jest polepszacz glebowy. W pobliżu CEE działa też Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) i punkt Drugie Życie Rzeczy, gdzie można zostawić i odebrać różne używane przedmioty.

Prezes PZO Magdalena Budny zaznaczyła podczas czwartkowej konferencji prasowej, że budowa Centrum, które kosztowało ok. 8,3 mln zł, została w całości sfinansowana przez tę spółkę. „Dzięki budowie CEE miasto Gliwice zyskuje ważny, interaktywny obiekt, służący edukacji o charakterze ekologicznym oraz kształtowaniu postaw dbałości i troski o środowisko naturalne” - dodała. Prezes zaznaczyła, że oferta Centrum skierowana jest zarówno do dzieci, jak i dorosłych.

„Warto, żeby mieszkańcy Gliwic - i nie tylko - wiedzieli jak przebiega gospodarka odpadami, bo dzisiaj na poziomie gospodarstwa domowego ktoś zabiera śmieci i tracimy je z pola widzenia. Warto wiedzieć, co dalej z nimi się dzieje, bo dzieją się rzeczy ciekawe i wartościowe, a przede wszystkim takie, które w ogólnym rozrachunku dają nam coraz więcej korzyści, a coraz mniej kosztów” - przekonywał prezydent Gliwic Adam Neumann. Jak dodał, coraz więcej odpadów jest odzyskiwanych i zamienianych w konkretne korzyści, jak np. produkcja energii elektrycznej i ciepła.

Wiceprezydent Gliwic Mariusz Śpiewok zwrócił uwagę, że lokalny samorząd – nie tylko z obowiązku, ale przede wszystkim kierując się odpowiedzialnością społeczną – od lat prowadzi działania związane z edukacją ekologiczną. „Wiedzieliśmy, że konieczna jest zmiana podejścia, że musimy doprowadzić do prawdziwej edukacji, a nie tylko takiego formalnego realizowania obowiązków ustawowych np. poprzez drukowanie ulotek, poprzez działania akcyjne, nieskoordynowane” - wskazał.

Wystawa przygotowana w CEE składa się z interaktywnych gier, animacji, informacji edukacyjnych oraz infografik z ciekawostkami. Motywem przewodnim jest gospodarka odpadami, w tym segregacja i recykling, o których można uczyć się na przykładzie Gliwic. Zwiedzający dowiedzą się m.in., gdzie trafiają odpady i jak można je powtórnie wykorzystać.

Po zwiedzeniu ekspozycji można pójść na spacer dwiema ścieżkami edukacyjnymi. Pierwsza prowadzi po zrekultywowanej części składowiska – na taras widokowy, z którego można oglądać teren instalacji przetwarzania odpadów. Druga wiedzie na dach obiektu, gdzie widać panoramę tej części miasta. Dla dzieci wybudowano plac zabaw, gdzie można m.in. zagrać w piłkarzyki, cymbergaja, skorzystać ze ścianki wspinaczkowej albo zagrać w tenisa stołowego lub koszykówkę. Gliwiczanie będą mogli bezpłatnie odwiedzić CEE w ramach Tygodnia Otwartego od poniedziałku – 30 października do soboty – 4 listopada, później zostanie wprowadzony system biletowy.

Autor: Krzysztof Konopka

kon/ mhr/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.