WINDMission BSR z polskimi akcentami

gm

02.02.2023 13:35
Strona główna Energetyka, OZE WINDMission BSR z polskimi akcentami

Partnerzy portalu

WINDMission BSR z polskimi akcentami - ZielonaGospodarka.pl

W Wilnie zebrali się przedstawiciele branży offshore wind całego regionu. Odbywająca się tam w dniach 26-27 stycznia konferencja WINDMission BSR (Baltic Sea Region) była szansą na wymianę kontaktów i doświadczeń.

WINDMission BSR nie był poświęcony wyłącznie litewskiemu wybrzeżu. W imprezie aktywnie uczestniczyli reprezentanci także polskiej branży offshore wind oraz międzynarodowe spółki aktywne również na naszym wybrzeżu. Jednym z głównych partnerów konferencji był Polski Rejestr Statków, ale także znane z aktywności w Polsce RWE. Pośród mówców na konferencji znaleźli się m.in. Maciej Stryjecki i Wojciech Będkowski z Polenergii i Sławomir Bałdyga z PRS, ale w samej imprezie udział wzięli także reprezentanci m.in. TFKable, Seaway7, RWE, OX2, Orsted, Orlen, Lotos Petrobaltic, Damen czy Orlen Neptun.

Dzień przed rozpoczęciem oficjalnym konferencji Dyrektor Pionu Nadzorów Przemysłowych PRS S.A. Sławomir Bałdyga był także jednym z mówców występujących podczas warsztatu przedkonferencyjnego „Lessons learned from other markets – risks and potential mitigation strategies in offshore project development”.

– Globalna ilość projektów z rynku morskich farm wiatrowych rośnie z roku na rok. Polski rynek MFW, na tle globalnego, znajduje się w połowie stawki. Jest bardzo atrakcyjny w Europie, obok rynków UK, Holandii, Niemiec, Francji i Danii, i najatrakcyjniejszy na Bałtyku. Dla rozwoju MFW, przy widocznych i rosnących trudnościach dotyczących łańcucha dostaw, stale rosnących cenach realizacji projektów z obszaru MFW, oczywistym staje się poszukiwanie niespotykanych na dzień dzisiejszy optymalizacji dostaw, usług, logistyki oraz stawianie na synergię lokalnych możliwości z globalnym potencjałem, umożliwiającym racjonalizację kosztów oraz realizację projektów – komentował konferencję i aktualną sytuację w branży offshore dyrektor Bałdyga. – Taka myśl i działania przyświecają również współpracy PRS z UL Solutions. Oferujemy klientom szeroki wachlarz usług, ze szczególnym nastawieniem właśnie na certyfikację morskich farm wiatrowych na terenie Polski oraz państw basenu Morza Bałtyckiego, w tym Litwy, Łotwy i Estonii. Trzeba podkreślić, że projekty MFW na terenie Litwy, Łotwy i Estonii mają szansę znacząco zwiększyć swoją atrakcyjność wchodząc we współpracę w projektach realizowanych w państwach sąsiadujących, jak Polska. Bezpośrednie sąsiedztwo, współpraca Litwy i Polski oraz wieloletnie doświadczenie firm i instytucji obu krajów, stanowią naturalną podstawę do rozszerzenia zakresu współpracy na rynku. Nie bez znaczenia jest to, że PRS od wielu lat posiada placówkę w Kłajpedzie, posiadającą doświadczenie w nadzorach klasyfikacyjnych nad jednostkami specjalistycznymi, przeznaczonymi na potrzeby offshore – mówił Bałdyga.

Fot. Depositphotos

Tagi:
offshore, litwa

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.