WIOŚ zawiadomił prokuraturę w sprawie zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki

WIOŚ zawiadomił prokuraturę w sprawie zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki - ZielonaGospodarka.pl
04.04.2023 10:26
Strona główna Klimat, Edukacja WIOŚ zawiadomił prokuraturę w sprawie zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki

Partnerzy portalu

WIOŚ zawiadomił prokuraturę w sprawie zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki - ZielonaGospodarka.pl

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zawiadomił prokuraturę w sprawie zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki. Pod koniec marca ze zbiornika retencyjnego, przez który przepływa rzeka wyłowiono setki martwych ryb.

- W piątek złożyliśmy do Prokuratury Rejonowej w Kartuzach zawiadomienie dotyczące możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na zanieczyszczeniu wód. Sprawcy tego czynu grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Zawiadomienie zostało złożone w sprawie, a nie przeciwko komuś. Mieliśmy kolejne sygnały, że dochodzi tam do dalszego zanieczyszczania wód rzeki. Dziś rano pobieraliśmy kolejne próby do badań laboratoryjnych – powiedział w poniedziałek zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Radosław Rzepecki.

Służby WIOŚ w piątek w godzinach popołudniowych dokonywały kolejnych ustaleń i poborów. Wtedy tez astępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska informował PAP, że w związku z wpływem zgłoszeń dotyczących zanieczyszczenia 27 marca inspektorzy WIOŚ w Gdańsku przeprowadzili oględziny oraz pobrali próbki wody ze zbiornika retencyjnego Strzelniczka II, przez który przepływa ciek wodny o nazwie Strzelniczka.

- Następnie 30 marca inspektorzy przeprowadzili oględziny terenu wzdłuż rzeki Strzelenki na odcinku od Rębiechowa do jej ujścia w miejscowości Lniska. W wyniku oględzin stwierdzono widoczne zanieczyszczenie wód, niezbyt intensywny, nieswoisty zapach. Pomiary wykonane na miejscu wskazują na obniżony poziom tlenu. Pobrane próby aktualnie są badane przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ oddział w Gdańsku. Zgodnie z uzyskaną informacją wyniki analiz mają być dostępne na początku kwietnia. Trwają dalsze czynności mające na celu identyfikację źródeł zanieczyszczenia i wytypowanie potencjalnych sprawców – tłumaczył Radosław Rzepecki.

Również w piątek przed Urzędem Miejskim w Gdańsku odbył się briefing prasowy dotyczący zanieczyszczenia zbiornika retencyjnego Strzelniczka II. Prezes Gdańskich Wód Ryszard Gajewski informował wówczas, że spółka otrzymała 26 marca zgłoszenie z Gdańskiego Centrum Kontaktu w tej sprawie.

- Nasi pracownicy od razu podjęli interwencję. Stwierdziliśmy martwe ryby w zbiorniku retencyjnym Strzelniczka II. Od razu przystąpiliśmy do wybierania tych ryb. Jeszcze w niedzielę pobraliśmy próbki wody ze zbiornika i oddaliśmy je do badania. Trudno na dzień dzisiejszy powiedzieć, co jest przyczyną tego stanu – podkreślał w piątek prezes Gajewski.

Zbiornik Strzelniczka II znajduje się w pobliżu gdańskiego lotniska. Jak informował w piątek WIOŚ w Gdańsku, jednym z potencjalnych źródeł zanieczyszczenia może być system kanalizacji odprowadzający wody opadowe i pośniegowe z terenu portu lotniczego do Strzelniczki i przepływowych zbiorników retencyjnych.

Prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy Tomasz Kloskowski wskazywał podczas piątkowej konferencji prasowej, że gdańskie lotnisko w związku z zaistniałą sytuacją od niedzieli 26 marca zamknęło rowy melioracyjne, którymi spływają środki do odladzania samolotów.

- Przypomnę, że środki używane na lotnisku do odladzania samolotów i nawierzchni startowych są certyfikowane, ekologiczne i biodegradowalne. Te środki ulegają rozkładowi w ciągu sześciu dni. Jako lotnisko te środki odprowadzamy do naszych wewnętrznych, podziemnych zbiorników, gdzie przetrzymujemy je ponad sześć dni. W związki z zaistniałą sytuacją wstrzymaliśmy wszelkiego rodzaju wypływ jakichkolwiek środków rowami melioracyjnymi - powiedział.

Wyjaśniał również, że służby lotniskowe podczas kontroli stwierdziły niewielką usterkę na systemie odprowadzania środków do odladzania.

- Usterka została natychmiast naprawiona, ale nie wpłynęła ona na zaistniałą sytuację, ponieważ te biodegradowalne środki są podczyszczane i spoczywają w naszych zbiornikach powyżej sześciu dni. Cały czas sprawdzamy nasz system i instalacje. Współpracujemy też ze służbami miejskimi i WIOŚ – zaznaczył w piątek prezes Kloskowski.


autor: Dariusz Sokolnik

dsok/ jann/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.