Wirtualne spotkanie PGE i Ørsted z dostawcami największego projektu offshore

Strona główna Energetyka, OZE Wirtualne spotkanie PGE i Ørsted z dostawcami największego projektu offshore

Partnerzy portalu

Wirtualne spotkanie PGE i Ørsted z dostawcami największego projektu offshore  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. kadr prezentacji

Dostawcy, podwykonawcy i inni partnerzy zainteresowani włączeniem się w budowę Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica mieli okazję wziąć udział w prezentacjach przedstawicieli inwestorów – PGE i Ørsted. W spotkaniu online udział wzięło prawie 800 uczestników.    

Podczas spotkania, inwestorzy PGE i Ørsted, przedstawili poziom zaawansowania prac przy realizacji Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, omówiono szczegółowo plan przetargów oraz kluczowe punkty realizacji inwestycji. Wydarzenie zostało podzielone na kilka części. W pierwszej, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski podkreślał istotę działań spółki oraz jej wkład w transformację energetyczną kraju poprzez przejście na odnawialne źródła energii, w tym w projekty offshore. 

– Neutralność klimatyczna do 2050 roku to nasz cel strategiczny. Jednocześnie to wyzwanie, które podjęliśmy, jako jedna z pierwszych firm energetycznych w Polsce – mówił prezes Wojciech Dąbrowski na wstępie spotkania.

– Wśród kluczowych kierunków rozwoju Grupy jest energetyka odnawialna w tym właśnie morska energetyka wiatrowa. W tym momencie, wspólnie z naszym duńskim partnerem firmą Ørsted, realizujemy projekty Baltica 2 i Baltica 3, składające się na Morską Farmę Wiatrową Baltica, których łączna moc osiągnie ok. 2,5 GW. Po 2030 roku uruchomiona zostanie elektrownia wiatrowa Baltica 1 o mocy ok. 1 GW. Jednocześnie nie ustajemy w staraniu o pozyskiwanie kolejnych obszarów lokalizacyjnych pod kolejne projekty morskiej energetyki wiatrowej, które będziemy realizowali w kolejnej dekadzie – dodał.

MFW Baltica. Ogromna szansa dla krajowych firm

Morska Farma Wiatrowa Baltica, składająca się z dwóch etapów: Baltica 2 i Baltica 3, jest największym w Polsce projektem offshore wind w pierwszej fazie rozwoju rynku do 2030 roku. Realizacja tego ważnego dla polskiej energetyki przedsięwzięcia jest ogromną szansą dla krajowych firm.

– Zielona zmiana pociągnie za sobą nowe możliwości rozwojowe dla firm, które zechcą z nami współpracować zarówno w skali lokalnej, jak i w skali całej Polski – podkreślał prezes Dąbrowski.

– Dzisiejsze spotkanie jest takim zaproszeniem właśnie do współpracy przy tym ogromnym procesie budowlanym, ogromnym procesie inwestycyjnym. W tym obszarze też mamy zamiar prowadzić działania wspierające w obszarze właśnie local content, czyli tego zaangażowania polskich przedsiębiorców, polskich usługodawców w tym wielkim procesie inwestycyjnym. Zależy nam, aby przy realizacji największego i najbardziej perspektywicznego projektu offshore na Bałtyku, jakim jest morska farma wiatrowa Baltica, zaangażowało się jak najwięcej polskich przedsiębiorców – dodał.

Budowa Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica i jej 30-letnia eksploatacja umożliwią rozwój miejsc pracy w innowacyjnym sektorze, zarówno w fazie budowy, jak i na późniejszym etapie eksploatacji.

W dalszych częściach spotkania przedstawiciele PGE i Ørsted przedstawili harmonogram projektu, kamienie milowe inwestycji, a także najważniejsze przetargi toczące się i zaplanowane do ogłoszenia w tym roku i w pierwszej połowie przyszłego. Podano formalne aspekty postępowań zakupowych, a także narzędzia i zasady stosowane w tych postępowaniach. Na końcu padły odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania w formularzach rejestracyjnych od uczestników.

Retransmisję całości wydarzenia będzie można obejrzeć w maju TUTAJ

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.