Wykryj i usuń. Szybkie naprawy usterek to większy zysk z farm fotowoltaicznych

zk

20.03.2023 12:47 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Wykryj i usuń. Szybkie naprawy usterek to większy zysk z farm fotowoltaicznych

Partnerzy portalu

Wykryj i usuń. Szybkie naprawy usterek to większy zysk z farm fotowoltaicznych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Zgodnie z danymi przedstawionymi w raporcie “Rynek fotowoltaiki  i farm fotowoltaicznych w Polsce i Unii Europejskiej”, roczny koszt eksploatacji farmy słonecznej o mocy 1 MW wynosił jeszcze dwa lata temu ok. 50-70 tys. złotych. Przy obecnych cenach bezpieczniej jest założyć tę górną wartość, choć i taki scenariusz może się okazać zbyt optymistyczny. Nieprzewidziane usterki potrafią bowiem radykalnie podnieść cenę serwisowania instalacji PV.  

Wczesne wykrywanie i usuwanie awarii modułów  fotowoltaicznych ma kluczowe znaczenie dla wydajności oraz ciągłości wytwarzania energii. Farma przekształcająca energię słoneczną w elektryczną z maksymalną sprawnością zapewnia właścicielowi zysk i szybki zwrot z inwestycji w energetykę odnawialną. Na przeszkodzie do osiągnięcie tego celu stanąć mogą jednak problemy techniczne.

Co najczęściej psuje się na farmach słonecznych?

Eksperci z jednostki certyfikującej TÜV Rheinland wyróżnili kilka kategorii awarii, do jakich najczęściej dochodzi w elektrowniach  słonecznych. Najbardziej dotkliwe usterki związane są z wadliwym montażem lub defektami samych  modułów i ich ram. Mowa tu m.in. o pęknięciu przedniej szyby, w wyniku której dojść może do uszkodzenia ogniw i obwodów elektrycznych.  

Poważnym zagrożeniem są również uszkodzenia folii PV, w której zatopione są ogniwa. Mogą one prowadzić do mikropęknięć obniżających wydajność energetyczną, a w skrajnych przypadkach także do powstawania tzw. hot-spotów. Termin ten oznacza obszary o znacznie podniesionej temperaturze, mogącej zaowocować stopieniem instalacji, a nawet pożarem. Źródłem ognia bywają także nieprawidłowo poprowadzone przewody i przegrzewające się skrzynki przyłączeniowe.  
 
Specjaliści z TÜV Rheinland zwracają także uwagę na bardziej prozaiczne problemy wpływające na pracę farm  słonecznych. Są to m.in. zanieczyszczenia paneli oraz ich montaż w zacienionych miejscach. Wszystkie usterki techniczne i błędy popełnione podczas budowy elektrowni mogą skutkować przestojami w produkcji energii i, co za tym idzie, stratami finansowymi.   

Lepiej zapobiegać niż naprawiać

Zgodnie z przepisami budowlanymi, przeglądów instalacji fotowoltaicznych dokonywać trzeba co najmniej raz na 5 lat. Aby uniknąć poważnych i kosztownych awarii, stan farm PV warto jednak kontrolować częściej. Działania takie pozwolą uniknąć przerw w eksploatacji i zaoszczędzić na ewentualnych naprawach.

- Oczywiście nie da się przewidzieć i całkowicie wykluczyć wszystkich awarii, jakie mogą się pojawić na farmie fotowoltaicznej. Właściciele elektrowni słonecznych mogą jednak skutecznie im przeciwdziałać, dzięki regularnie prowadzonym kontrolom modułów PV - mówi Jacek Pawełczyk, CEO firmy SENSE Software oraz twórca Solar SENSE, oprogramowania do inspekcji termowizyjnych dla fotowoltaiki. - Najbardziej efektywne są w tym względzie przeglądy prowadzone z dronów. Eliminują one konieczność żmudnego badania każdego modułu z osobna, a tym samym skracają czas pracy inspektorów. Oprócz samej techniki prowadzenia inspekcji, ważny jest także sposób analizy zebranych danych. W tym przypadku czas to pieniądz, więc raporty z przeglądów warto budować przy pomocy oprogramowania, które automatycznie przetwarza informacje i potrzebuje do tego zaledwie kilku godzin – radzi Pawełczyk.

AI w fotowoltaice

Tak dużą szybkość działania zapewnić mogą rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji, które coraz śmielej wdzierają się także do branży energetyki słonecznej.  Algorytmy AI, a zwłaszcza sieci neuronowe, potrafią poddać analizie nawet 50 obrazów termicznych w ciągu minuty i wykryć na nich chociażby wspomniane wcześniej hot-spoty lub inne nieprawidłowości. Wczesne zdiagnozowanie usterki pozwala dokonać niezbędnych napraw, zanim problem stanie się poważny i zagrozi ciągłości pracy farmy. 

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24525,00 $ tona 1,03% 24 maj
 Cynk 2305,00 $ tona -2,41% 24 maj
 Aluminium 2233,00 $ tona 1,45% 24 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.