POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Prezes PGE Energia Odnawialna: instalacja OZE w Stalowej Woli to odpowiedź na zapotrzebowanie firm

Prezes PGE Energia Odnawialna: instalacja OZE w Stalowej Woli to odpowiedź na zapotrzebowanie firm - ZielonaGospodarka.pl
18.03.2023 10:08
Strona główna Energetyka, OZE Prezes PGE Energia Odnawialna: instalacja OZE w Stalowej Woli to odpowiedź na zapotrzebowanie firm

Partnerzy portalu

Prezes PGE Energia Odnawialna: instalacja OZE w Stalowej Woli to odpowiedź na zapotrzebowanie firm - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PGE EO

Inwestycja w Stalowej Woli to nasza odpowiedź na zapotrzebowanie firm z parku inwestycyjnego. Dla coraz większej liczby firm dostępność do zielonej energii jest wymogiem, aby zainwestowały w danym miejscu – powiedział PAP prezes zarządu PGE Energia Odnawialna Marcin Karlikowski.

PGE Energia Odnawialna (PGE EO) zamierza uruchomić instalacje OZE o łącznej mocy blisko 100 MW na terenie Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola. Powstać ma też magazyn energii oraz pierwsze w regionie centrum serwisowe. Inwestycja kosztować będzie ok. 400 mln zł.

W rozmowie z PAP Karlikowski przypomniał, że to kolejna inwestycja PGE EO na Podkarpaciu. Niedawno na terenie gminy Grębów, koło Stalowej Woli rozpoczęła się budowa jednej z największych farm fotowoltaicznych w kraju. „Dodatkowo w gminie Grębów pracujemy nad kilkoma innymi projektami, które mają już pozwolenia na budowę” – dodał prezes spółki.

W stalowowolskim parku będzie zarówno farma fotowoltaiczna, jak i wiatraki, powstanie też magazyn energii oraz centrum serwisowe w zakresie OZE.

Prezes PGE EO pytany o to, kiedy inwestycja zostanie zrealizowana, odpowiedział, że powinno to nastąpić za ok. dwa lata. Zastrzegł przy tym, że jeśli chodzi o wiatraki, może to być dłużej - nawet cztery lata. „Dużą zaletą jest to, że inwestycja jest w parku przemysłowym, to ułatwia i przyśpiesza wiele spraw” – dodał.

Inwestycja zostanie zrealizowana na działce o powierzchni 70 ha.

Jak podkreślił Karlikowski, w ramach projektu powstanie pierwsze w regionie centrum serwisowe w zakresie OZE, które będzie obsługiwać wszystkie inwestycje PGE EO na Podkarpaciu. Prace w centrum znajdzie kilkadziesiąt osób. "To będą dodatkowe miejsca pracy i liczymy tutaj na współpracę z miejscowymi szkołami w tym zakresie. To będą bardzo nowoczesne miejsca pracy” – zapowiedział prezes PGE EO.

Zwrócił uwagę, że z energii, która będzie wytwarzana w ramach instalacji OZE w parku, korzystać będą nie tylko firmy; będzie ona wprowadzona do sieci przesyłowej - zaznaczył.

Strategiczny Park Inwestycyjny Euro-Park Stalowa Wola to teren o powierzchni 1 tys. ha, który został przeznaczony pod inwestycje przemysłowe związane ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem nowoczesnych technologii w dziedzinie energii, elektromobilności, transportu, technologii wodorowej, lotnictwa czy motoryzacji.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, cztery elektrownie szczytowo-pompowe oraz 24 elektrownie fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2433,1 MW.

Autor: Wojciech Huk

huk/ mk/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.