Wynik wyszukiwania - " energetyka " - Wiadomości

SodaStream inspiruje do zmian w kierunku bardziej ekologicznego trybu życia

Ile jednorazowych plastikowych butelek potrzeba, aby opleść Ziemię 27 razy? Odpowiedź to 5,5 mld - czyli tyle, ile w 2023 roku użytkownicy SodaStream zaoszczędzili planecie. Jak tego dokonali? Małymi eko zmianami w codzienności, które efektem skali przynoszą spektakularny efekt! Marka od początku istnienia inspiruje do podjęcia choć niewielkich kroków na drodze ku lepszej przyszłości planety, z troską o środowisko naturalne i dobrobyt kolejnych pokoleń.
19.04.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Sławomir Bałdyga

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja spotyka się z Sławomirem Bałdygą, praktykiem branży offshore i wykładowcą akademickim.
27.03.2024

Jak wygląda proces uzyskiwania decyzji administracyjnych dotyczących budowy elektrowni jądrowych?

Drugiego dnia konferencji Baltic Nuclear Energy Forum odbyła się debata poświęcona procesowi uzyskiwania kluczowych decyzji administracyjnych dotyczących budowania elektrowni jądrowych.
26.03.2024

Wyjątkowy projekt hybrydowej elektrowni we Włoszech, który połączy moc wiatru, słońca i morza

SolarDuck, Green Arrow Capital i New Developments podejmują współpracę w celu rozwijania hybrydowej farmy wiatrowo-słonecznej na morzu u wybrzeży Corigliano. Farma OFPV o mocy 120 MWp zintegrowana z pływającą morską elektrownią wiatrową o mocy 420 MW jest kamieniem milowym w rozwoju technologii Offshore Floating Solar Photovoltaic.
01.03.2024

Raport PSEW i Instytutu Jagiellońskiego: inwestycje w OZE się opłacą

Mimo wyższych kosztów inwestycyjnych rozwój krajowej elektroenergetyki z jak najwyższym udziałem OZE przyniesie Polsce największe korzyści gospodarcze, środowiskowe oraz strategiczne - wynika z raportu „Rachunek kosztów polskiej elektroenergetyki A.D. 2040” przygotowanego przez Instytut Jagielloński i Polskie Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
22.02.2024

Kampania SPIUG „Ogrzewanie gazem to wciąż dobry wybór!”

Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG) rozpoczęło kampanię edukacyjno-informacyjną pod hasłem „Ogrzewanie gazem to wciąż dobry wybór!”. Celem działań jest podkreślenie roli gazu jako źródła opłacalnej i odpowiedzialnej energii, a także rozwianie mitów związanych z wykorzystaniem gazu w ogrzewaniu domów.
09.01.2024

Teoria swoje, praktyka swoje. Transformacja energetyczna musi zostać przyspieszona

Transformacja energetyczna nie przebiega zgodnie z planem. Następstwa pandemii koronawirusa COVID-19 i skutki kryzysu na Ukrainie dodatkowo spotęgowały wyzwania stojące przed transformacją, zaś osiągnięcie celu klimatycznego wzrostu średniorocznej temperatury o 1,5 st. C względem czasów preindustrialnych wymaga zintensyfikowania wysiłków – donosi Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej w swoim raporcie.
01.12.2023

Zmiany klimatyczne oczami Europejczyków

Czy kolejne pokolenia mają szansę na dobre życie pomimo postępujących zmian klimatycznych? Jakie źródła pokryją w przyszłości rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną? Czy zmiana codziennych nawyków na bardziej proekologiczne jest istotna dla ochrony klimatu? Na te i inne pytania odpowiedzieli obywatele dziewięciu krajów europejskich, w tym Polski, w ramach badania opinii przeprowadzonego przez instytut Civey na zlecenie Fundacji E.ON.
17.10.2023

Polsko-mołdawskie porozumienie. Towarowa Giełda Energii oraz Energocom podpisały Memorandum of Understanding

Towarowa Giełda Energii S.A. oraz mołdawska spółka państwowa Energocom S.A. podpisały w Kiszyniowie, stolicy Republiki Mołdawii, porozumienie o współpracy (Memorandum of Understanding). Celem porozumienia jest wymiana doświadczeń między organizacjami, w tym przede wszystkim zapoznanie strony mołdawskiej z zasadami funkcjonowania giełdowych rynków towarowych energii elektrycznej i gazu ziemnego.
06.04.2023

Prezes GAZ-SYSTEM: wojna w Ukrainie nie zwalnia nas z obowiązku myślenia o przyszłości

Energetyczna integracja Ukrainy i Polski, współpraca gazowa, zielona transformacja, wymiana doświadczeń na temat atomu – to zagadnienia, które omawiali uczestnicy konferencji E23: PL for UA. W spotkaniu na Stadionie Narodowym wzięli udział przedstawiciele rządu i biznesu obu krajów.
21.03.2023

Branża offshore wind będzie monitorować ślad węglowy. Potrzebne są ramy raportowania

Sektor OZE tak jak inne branże też generuje ślad węglowy, ale w obszarach związanych z produkcją komponentów i obsługą np. statków instalacyjnych. Sprawie ma przyjrzeć się branża w ramach projektu, która ma na celu opracowanie ram monitorowania i raportowania emisji gazów cieplarnianych w sektorze offshore wind.
15.03.2023

Duński Port Esbjerg nie zwalnia tempa. Buduje magazyn dla projektu Viking-Link

Port Esbjerg jest jednym z czołowych portów w Europie obsługujących projekty związane z transformacją energetyczną. Niedawno władze zapowiadała dalszą ekspansję i rozwój infrastruktury morskiej. Tym razem na terenie portu powstanie magazyn elementów dla projektu interkonektora Viking-Link.
13.03.2023

Shanghai Electric świętuje 120. rocznicę powstania – przyspieszamy przejście na rozwiązania ekologiczne i niskoemisyjne

26 września 2022 r. zakończyło się forum szczytu przedsiębiorczości pod nazwą „Integracja energii dla inteligentnej przyszłości”, które spółka Shanghai Electric Group Company Limited (Shanghai Electric) zorganizowała w ramach obchodów 120. rocznicy powstania.
10.10.2022

Karpowership oferuje Europie niezbędne bezpieczeństwo energetyczne

- Elektrownie Powership oferują bezpieczne, niezawodne i opłacalne dostawy energii; - Jednostki pływające mogą zostać przyłączone do sieci energetycznej w ciągu zaledwie 30 dni.
05.10.2022

KGHM: technologia SMR jest bezpieczna, a inwestycja finansowo uzasadniona

Inwestycja KGHM Polska Miedź w zespół 6 małych reaktorów modułowych (SMR) firmy NuScale, pozwoli miedziowemu gigantowi na pozyskanie stabilnej, bezpiecznej, zeroemisyjnej i taniej energii. „Inwestycja jest uzasadniona i pracujemy nad bezpiecznym modelem jej finansowania” - powiedział Marcin Chludziński, prezes KGHM podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
12.09.2022

Polskie Towarzystwo Gospodarcze: plan kryzysowy Brukseli? Nowe rozwiązania na rynku energii

Zbliżająca się zaplanowana na piątek w Brukseli nieformalna Rada Ministrów ds. Energii ma zająć się propozycją Komisji Europejskiej dotyczącą kryzysu energetycznego. Komisja Europejska przygotowała zestaw 5 rozwiązań [1], które będą przedmiotem dyskusji:
09.09.2022

KGHM Polska Miedź SA i SN Nuclearelectrica SA podpisały memorandum o współpracy przy rozwoju SMR

KGHM Polska Miedź SA i SN Nuclearelectrica SA ogłosiły podpisanie niewiążącego memorandum o współpracy (MOU) w sprawie rozwoju projektów małych reaktorów modułowych (SMR) podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu w dniu 6 września.
06.09.2022

Polski przemysł potrzebuje OZE, by utrzymać konkurencyjność

Utrzymanie konkurencyjności polskiego przemysłu wymaga zapewnienia odpowiedniej ilości czystej energii, by obniżyć jej koszt oraz emisyjność produkcji w Polsce, piszą w raporcie „Zielone koło ratunkowe. Dostęp do czystej energii warunkiem konkurencyjności polskiego przemysłu” analitycy think-tanku WiseEuropa i fundacji RE-Source Poland Hub.
06.09.2022

Rynek unieszkodliwiania odpadów jądrowych wart 30 mld USD

Deep Isolation Inc. i Amentum podpisały porozumienie o współpracy na rzecz szerszej komercjalizacji technologii Deep Isolation na całym świecie. Zawarte porozumienie wynosi obie firmy na pozycję światowych liderów wartego miliardy dolarów rynku utylizacji odpadów jądrowych, stwarzając możliwości wykorzystania potencjału czystej energii jądrowej. Współpraca nawiązana w celu wykorzystania możliwości na rynku wartym 30 mld USD.
09.08.2022

EWE płaci za oszczędzanie gazu i prądu

Od 15 lipca odbiorcy, którzy ograniczą swoje zapotrzebowanie na gaz lub energię elektryczną, mogą otrzymać nawet 200 zł za każdą zaoszczędzoną megawatogodzinę. Taką ofertę dla swoich klientów biznesowych przygotowała Grupa EWE. Spółka, w ramach programu „Płacimy za oszczędzanie”, płaci za ograniczenia zużycia prądu i gazu począwszy od sierpnia do końca najbliższej zimy.
28.07.2022

Shanghai Electric New Energy Development przyspiesza ekspansję w sektorze zielonej i niskoemisyjnej energii

15 lipca odbyła się ceremonia inauguracji spółki Shanghai Electric New Energy Development Co., Ltd. symbolizująca przyspieszenie ekspansji i rozwoju Grupy Shanghai Electric w sektorze zielonej i niskoemisyjnej energii.
27.07.2022

Eko Lider Lewiatana - znamy zwycięzców pierwszego proekologicznego rankingu sieci

Dziesięciu finalistów rankingu oszczędziło w 2021 roku na produkcji energii elektrycznej 946 MWh. Taka moc mogłaby zasilić 11 średniej wielkości sklepów spożywczych. Dzięki Eko Liderom tylko w ubiegłym roku zostało wyemitowane do atmosfery o 766 ton mniej dwutlenku węgla.
12.07.2022

PSG: aktualnie gaz to jedyne alternatywne, niskoemisyjne źródło energii dla Polski

„Wytwarzanie gazu poprzez odnawialne źródła energii: biogazownie i biometanownie – to jest przyszłość dla naszego kraju i taki gaz zamierzamy dystrybuować w naszych sieciach” – mówił Robert Więckowski, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG), podczas pierwszego dnia VIII Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego.
01.07.2022

Litwa rozpoczyna budowę zakładów magazynowania energii elektrycznej

Na Litwie rozpoczyna się budowa czterech zakładów magazynowania energii elektrycznej o mocy 200 MW, o łącznej wartości 109 mln euro. Oczekuje się, że do końca roku akumulatory będą w stanie zapewnić natychmiastową rezerwę energii – poinformowało w środę litewskie ministerstwo energetyki.
30.06.2022

LyondellBasell zapowiada zawarcie umów na zakup energii odnawialnej

LyondellBasell podpisała dwie pierwsze umowy zakupu energii elektrycznej (PPA) w USA, które wspomagają realizację celu klimatycznego przedsiębiorstwa, jakim jest pozyskiwanie minimum 50% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do roku 2030. Połączenie tych kontraktów przekłada się na 216 megawatów (MW) energii odnawialnej, co według szacunków pozwoli na wygenerowanie około 628 tys. megawatogodzin (MWh) czystej energii rocznie. Około 15% całkowitej emisji gazów cieplarnianych LyondellBasell z zakresu 1 i 2 pochodzi ze zużycia
30.06.2022

Przybrzeżny turbozespół wiatrowy, zaprojektowany przez Shanghai Electric z myślą o chińskiej inicjatywie klimatycznej, opuszcza linię produkcyjną

10 czerwca z linii produkcyjnej zakładu w Putian zjechał pierwszy turbozespół wiatrowy, EW8.X-230, wyprodukowany przez Shanghai Electric Wind Power Group Co., Ltd. (Shanghai Electric), wyznaczający nowy etap rozwoju na chińskim rynku objętej parytetem morskiej energii wiatrowej.
28.06.2022

Kongres 590: KGHM za rozwojem polskiej energetyki bezemisyjnej w kierunku atomu

Atom jako zeroemisyjne źródło energii mógłby spełnić rolę game changera w strategii energetycznej Europy, ale wszystko zależy to od tego, jak struktury europejskie odniosą się do takiego pomysłu, a obecnie zdania na ten temat są podzielone – zauważył Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. podczas dyskusji na Kongresie 590 w Nadarzynie. Według niego Polska nie powinna się jednak oglądać na optykę europejską, tylko po prostu „robić swoje” w tej dziedzinie.
23.06.2022

EIG i Aramco zawierają porozumienie w sprawie rozszerzenia współpracy w obszarze energetyki

Spółka EIG, jeden z wiodących inwestorów instytucjonalnych w sektorze energetycznym i infrastrukturalnym na świecie, ogłosiła dzisiaj zawarcie porozumienia („Porozumienie”) z firmą Armaco dotyczące współpracy w ramach przyszłych projektów energetycznych. Firmy przeprowadzą inwestycje w zaawansowane technologie.
17.06.2022

Ireneusz Zyska na PSEW 2022: projekt ustawy zmieniającej regułę 10H trafi do Sejmu jeszcze w czerwcu [WIDEO]

„Przybywam do Serocka z dobrymi wieściami - Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy liberalizującej regułę 10H i skierował projekt pod obrady Rady Ministrów, a więc jeszcze w tym miesiącu ma on szansę znaleźć się w Sejmie – zadeklarował Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej PSEW 2022.
15.06.2022

Debata ISW o fuzji Orlenu z Lotosem: to szansa na niezależność energetyczną Polski

Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos wkracza w decydujący etap. Jedną z jej największych korzyści będzie rozwijanie przez połączony koncern współpracy z największym na świecie producentem ropy naftowej i globalnym liderem branży petrochemicznej. To pozwoli Grupie Orlen na dalszą dywersyfikację dostaw wysokiej jakości surowca i skuteczną realizację strategii do 2030 roku, której jednym z filarów jest obszar petrochemii – mówili uczestnicy debaty zorganizowanej 7 czerwca przez Instytut Studiów Wschodnich w Centrum Prasowym PAP w Warszawie
14.06.2022

Modernizacja sektora energii zapewnia suwerenność kraju

„Chcemy modernizować energetykę, żeby zapewnić suwerenność kraju” – mówił Adam Guibourgé-Czetwertyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i Klimatu, podczas konferencji Polskiego Towarzystwa Gospodarczego „Perspektywy rozwoju sektora energii w Polsce 2040”, która odbyła się 3 czerwca 2022 r. w Warszawie.
07.06.2022

Polski Komitet Energii Elektrycznej reprezentując krajową elektroenergetykę walczy o zieloną i tanią energię dla odbiorców

Rada Zarządzająca Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej („PKEE”) przyjęła podsumowanie działalności za rok 2021.
31.05.2022

Publikacja raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022” już wkrótce. Sukces wieńczący złotą dekadę krajowej fotowoltaiki i co dalej?

Trwają końcowe prace nad jubileuszową X edycją raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce”. Prezentacja wyników odbędzie się w dniu 25 maja.
25.05.2022

PERN planuje kolejne instalacje fotowoltaiczne w swych obiektach

PERN ogłosił postępowanie przetargowe na uzyskanie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej instalacji fotowoltaicznych w kolejnych obiektach spółki.
20.05.2022

Nowy raport Komisji ds. Transformacji Energetycznej (ETC): aby zbudować bezpieczeństwo energetyczne, Europa powinna przyspieszyć przejście na czystą energię

W swoim najnowszym raporcie zatytułowanym „Budowanie bezpieczeństwa energetycznego poprzez przyspieszoną transformację energetyczną” („Building Energy Security Through Accelerated Energy Transition”) ETC analizuje, w jaki sposób Europa i inne regiony mogą jednocześnie budować bezpieczeństwo energetyczne i przyspieszyć jakże potrzebną transformację energetyczną.
19.05.2022

Vattenfall podpisał umowy z Westinghouse i Framatome ws. dostaw paliwa jądrowego

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall podpisał umowy z firmami Westinghouse i Framatome na długoterminowe dostawy paliwa jądrowego do reaktorów w dwóch elektrowniach - poinformowała w czwartek szwedzka spółka. W lutym br. Vattenfall ogłosił, że wstrzymuje import paliwa jądrowego z Rosji.
05.05.2022

Moduły Jolywood Solar Niwa zdobywają złoty medal i błyszczą na polskich targach energetycznych

25 kwietnia w siedzibie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczęła się Międzynarodowe Targi GREENPOWER. Złotym medalem MTP uhonorowano moduły TOPCon z seri Niwa. Grupa EC, jeden z podmiotów zajmujących się dystrybucją produktów Jolywood Solar w Polsce, zaprezentował podczas targów moduły z serii Niwa, a przedstawiciele Jolywood Solar wzięli udział w ceremonii przyznania nagród. Międzynarodowe Targi GREENPOWER to największa w Polsce wystawa produktów sektora nowej energii, przyciągająca przedsiębiorstwa międzynarodowe i krajow
02.05.2022

Zyska na EKG: chcemy budować gospodarkę wodorową z jak największym udziałem polskich podmiotów

„Nie możemy czekać, aż w Polsce będziemy dysponować warunkami technicznymi do wytwarzania dużych wolumenów zielonego wodoru, żeby zacząć gospodarkę wodorową, bo przegramy wyścig z innymi państwami” - mówił pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Zapowiedział też intensyfikację prac przy tzw. „konstytucji wodorowej”.
28.04.2022

PGE ma pomysł na reformę systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2

Trzy uzupełniające się pomysły na reformę systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 przedstawiła właśnie PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Reforma ta jest – wg władz spółki – niezbędna do ograniczenia spekulacji na rynku ETS oraz sprawiedliwej dekarbonizacji Europy.
13.04.2022

NuScale Power i Spring Valley Acquisition Corp. informują o dodatkowej inwestycji prywatnej w akcje publiczne (PIPE) o wartości 10 mln USD, którą zrealizuje SailingStone Capital Partners

- Łączna wartość inwestycji PIPE wzrośnie z 211 mln USD do 221 mln USD; - Dodatkowa inwestycja instytucjonalna świadczy o silnym wsparciu inwestorów dla technologii NuScale i planowanego połączenia spółek; - SailingStone Capital Partners i Pickering Energy Partners połączyły się w 2021 roku, tworząc wiodącą globalną firmę świadczącą usługi finansowe w zakresie zasobów naturalnych.
31.03.2022

Rośnie ilość biomasy leśnej spalanej w energetyce

O wzroście zużycia biomasy drzewnej, problemach z jej klasyfikacją oraz o tym, jak większość osób wyobraża sobie bioenergię - rozmawiali eksperci podczas debaty Instytutu Spraw Obywatelskich dotyczącej raportu „Lasy do spalenia. Prawdziwa cena bioenergii”, opracowanego przez Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Debata odbyła się 29 marca w Centrum Prasowym PAP.
30.03.2022

EIG i Fluxys współpracują przy budowie kluczowej infrastruktury LNG wspierającej dekarbonizację Chile

EIG, jeden z wiodących inwestorów instytucjonalnych w sektorze energetycznym i infrastrukturalnym na świecie, oraz Fluxys, wiodąca firma z branży infrastruktury energetycznej, poinformowały dzisiaj, że wspólnie nabędą od Enagas Chile SpA i podmiotów powiązanych OMERS Infrastructure 80% udziałów w GNL Quintero S.A. („Quintero”) - największym terminalu regazyfikacyjnym skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Chile. Warunki transakcji nie zostały ujawnione.
29.03.2022

Tauron inwestuje w Opolskim 165 mln złotych, w tym w OZE

W ubiegłym roku na terenie województwa opolskiego Tauron wykonał inwestycje sieciowe o wartości około 165 mln złotych - poinformowała w piątek spółka.
19.03.2022

Orlen i Lotos muszą połączyć siły, aby sprostać konkurencji w branży

Na światowym rynku liczą się tylko duzi gracze. Takim będzie Grupa Orlen po połączeniu z Grupą Lotos. Co więcej, jeden, silny koncern znacząco wzmocni krajowe bezpieczeństwo energetyczne – zgodzili się uczestnicy debaty „Paliwa a fuzja”, która odbyła w Centrum Prasowym PAP. Partnerami wydarzenia były PKN Orlen i Warsaw Enterprise Institute.
16.03.2022

Układ magazynowania energii spółki Pylontech pozwoli Japonii osiągnąć cel ujemnej emisji dwutlenku węgla

TÜV Rheinland Japonia, krajowy organ certyfikujący, przyznał niedawno spółce Pylon Technologies Co. - Pylontech japoński znak certyfikacyjny S-Mark potwierdzający zgodność z normą JIS C 8715-2:2019. Spółce Pylontech przyznano japoński znak certyfikacyjny potwierdzający zgodność układu magazynowania energii Force-H2 Battery Energy Storage System z przywołaną powyżej normą po pomyślnie zakończonej próbie odporności akumulatora o pojemności 37Ah (model: 37PN) na wstrząsy sejsmiczne.
23.02.2022

Kolejny wniosek PGE o pozwolenie lokalizacyjne dla morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

PGE złożyła kolejny wniosek do Ministerstwa Infrastruktury o nowe pozwolenie lokalizacyjne (obszar 46.E.1.) na budowę morskiej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Obszar położony jest na Ławicy Słupskiej, w bliskim sąsiedztwie realizowanych przez PGE we współpracy z Orsted, projektów Baltica 2+3.
07.02.2022

Kampania informacyjna PSG przynosi rezultaty

Już od kilku lat Polska Spółka Gazownictwa (PSG) – Narodowy Operator Systemu Dystrybucyjnego Gazu w Polsce przestrzega przed oszustami, którzy podszywając się pod pracowników gazowni wyłudzają pieniądze. Ostatni raz informowaliśmy o tym na początku grudnia zeszłego roku. Szeroka akcja informacyjna przyniosła pierwsze rezultaty. Policja zatrzymała wyłudzacza grasującego po warszawskich osiedlach.
04.02.2022

Naukowcy i praktycy debatowali o przyszłości OZE

Instalacje fotowoltaiczne nadal będą się opłacały, choć zwrot poniesionych na nie nakładów wydłuży się do około 12 lat - powiedział na Forum Praktyków w Kamieniu Śląskim prof. Sławomir Zator z Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej.
27.01.2022

EcoFlow, czołowy dostawca przenośnych systemów zasilania ujawnia szczegóły świątecznych promocji dostępnych w Europie

EcoFlow, spółka oferująca przenośne systemy zasilania i rozwiązania oparte na energii ze źródeł odnawialnych, ujawniła szczegóły przedświątecznej, zaplanowanej na dzień 1 grudnia wyprzedaży, w ramach której zaoferuje klientom zniżki na szereg produktów. Klienci przygotowujący się na zimowe przerwy w dostawie energii bądź poszukujący inspiracji na prezenty będą mogli zaoszczędzić na zakupie produktów przenośnych z serii RIVER, wysoko wydajnych produktów z serii DELTA, a także paneli słonecznych.
06.12.2021

Strategia transformacji energetycznej i dążenie do neutralności klimatycznej - 34. Konferencja Energetyczna EuroPOWER i 4. OZE POWER

34. Konferencja Energetyczna EuroPOWER i 4. OZE POWER odbędzie się w dniach 17-18 listopada 2021 r. w formule hybrydowej: stacjonarnie w The Westin Warsaw Hotel oraz w formie transmisji online. Kluczowi przedstawiciele branży po raz drugi w tym roku spotkają się, aby dokonać podsumowania najbardziej aktualnych wyzwań i problemów dotyczących sektora energetycznego w Polsce.
12.11.2021

PKEE: utrzymanie cen prądu w 2022 r. to dla sprzedawców kilka mld zł strat

Utrzymanie w 2022 r. cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych przełoży się nawet na kilka mld złotych strat sprzedawców - ocenia Polski Komitet Energii Elektrycznej. Jak wskazuje, oczekiwany wzrost cen prądu nie jest niczym zaskakującym na tle UE.
05.11.2021

Kongres Impact’21: wodór to paliwo nie tylko przyszłości, ale i teraźniejszości

Dalsze zwiększenie udziału wodoru w transporcie, przemyśle i codziennym życiu stanowi podstawowy warunek nie tylko osiągnięcia europejskich celów klimatycznych, ale również spadku cen energii w przyszłości – przyznali uczestnicy debaty eksperckiej podczas kongresu Impact’21. Szanse rozwojowe dla polskiej gospodarki związane z upowszechnianiem technologii wodorowej dostrzegają zgodnie samorządowcy, przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji rządowych.
29.10.2021

Zakończyła się X edycja Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie

Podpisaniem Deklaracji Sopockiej zakończyła się jubileuszowa edycja Europejskiego Forum Nowych Idei. Imprezę po raz dziesiąty zorganizowała Konfederacja Lewiatan. W wydarzeniu wzięło udział około 1000 osób. EFNI, po roku przerwy spowodowanej pandemią, wróciło do stacjonarnej formuły.
25.10.2021

Jak regiony UE odchodzą od węgla - Czesi stawiają na gaz i atom, Niemcy wydają 40 mld euro

Czechy i Niemcy chcą zakończyć proces dekarbonizacji swoich gospodarek do 2038 roku, jednak napotykają na problemy. W Niemczech, które inwestują 40 mld euro w regionach górniczych, jest niska akceptacja społeczna dla transformacji na terenach dawnej NRD. Czechy borykają się natomiast z opóźnieniami w rozbudowie energetyki jądrowej oraz niepewnością co do polityki unijnej względem gazu jako paliwa zastępującego węgiel w okresie przejściowym.
25.10.2021

Sektor bankowy jest gotowy do finansowania transformacji energetycznej w Polsce

„Ewolucja energetyczna przyspieszyła i stała się rewolucją, przebiegającą w sposób, który wymaga od wszystkich podmiotów w nią zaangażowanych elastyczności oraz szybkości działania. Oczywiście stanowi to wyzwanie, lecz przy właściwym planowaniu z pewnością uda się osiągnąć te ambitne cele. Jako sektor finansowy jesteśmy gotowi zaangażować się w ten niezwykle istotny dla polskiej gospodarki projekt” - powiedział Paweł Strączyński, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A. w trakcie Kongresu 590.
07.10.2021

Transformacja energetyczna - wielkim wyzwaniem dla polskich spółek

Skala odbicia w polskiej gospodarce po kryzysie światowym związanym z pandemią jest bardzo duża. Spodziewaliśmy się tego, więc podejmowaliśmy odważne decyzje - powiedział wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych podczas panelu „Nowe możliwości w polskiej gospodarce”, który odbył się w ramach szóstej edycji Kongresu 590 w Warszawie (5-6 października).
07.10.2021

KGHM na Kongresie 590: transformacja energetyczna stanowi dla nas szansę

Mamy ogromne wyzwania związane z transformacją energetyczną, ale dla nas jest ona jednocześnie szansą. Zapotrzebowanie na miedź w Europie w kontekście transformacji energetycznej to ok. 22 mln ton, czyli mniej więcej tyle, ile wyniesie nasza produkcja przez 25 lat – mówił Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM S.A. podczas panelu dyskusyjnego „Nowe możliwości polskiej gospodarki” odbywającego się w ramach 6. edycji Kongresu 590 w Warszawie, w dniach 5-6 października.
06.10.2021

DIF Capital Partners inwestuje w zrównoważony rozwój i rozwiązania energetyczne poprzez przejęcie spółki Bernhard

DIF Capital Partners („DIF”), czołowy międzynarodowy globalny niezależny podmiot zarządzający funduszami inwestycji infrastrukturalnych, ogłosił, że za pośrednictwem Funduszu DIF Infrastructure VI zawarł umowę w sprawie przejęcia spółki Bernhard, LLC („Bernhard”), największej w USA prywatnej firmy dostarczającej rozwiązania Energy-as-a-Service („EaaS” - energia jako usługa), od podmiotu stowarzyszonego Bernhard Capital Partners.
06.10.2021

Energa Operator zamontuje blisko 500 tys. liczników zdalnego odczytu

Energa Operator rozstrzygnęła postępowanie zakupowe obejmujące dostawy blisko 500 tys. liczników zdalnego odczytu. Ich montaż rozpocznie się w przyszłym roku - poinformowała w czwartek spółka.
24.09.2021

PERN, jako uczestnik rynku mocy, deklaruje redukcję zużycia energii elektrycznej

PERN w ramach Programu DSR - Demand Side Response, czyli czasowej redukcji poboru energii elektrycznej na wezwanie Operatora Systemu Przesyłowego, jako uczestnik rynku mocy, zadeklarował jej redukcję na poziomie 6 MW. Umowę w tej sprawie spółka podpisała z Enspirion, tzw. agregatorem DSR.
22.09.2021

PERN uzyskał certyfikat w obszarze odnawialnych źródeł energii

Możliwość kupna i sprzedaży biokomponentów, jak np. estry metylowe kwasów tłuszczowych i bioetanol oraz oferowanie usługi magazynowania biokomponentów stosowanych do biopaliw, to niektóre możliwości, jakie daje PERN uzyskanie europejskiego certyfikatu KZR INiG - podała spółka.
16.09.2021

PGNiG: nie martwimy się o źródła dostaw gazu

PGNiG jest dobrze przygotowane na rok 2023, kiedy przestanie obowiązywać umowa z rosyjskim Gazpromem na dostawy gazu ziemnego. Dywersyfikacja źródeł dostaw, nowe odwierty na szelfie norweskim i flota czarterowanych gazowców zapewnią nam bezpieczeństwo energetyczne - mówił na XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG.
10.09.2021

Odpady radioaktywne będą składowane na Słowienii

Deep Isolation, czołowy dostawca innowacyjnych rozwiązań w zakresie przechowywania i składowania wypalonego paliwa jądrowego i wysokoaktywnych odpadów promieniotwórczych, ogłosił zdobycie nowego zamówienia na przeprowadzenie studium wykonalności odwiertów głębokich dla ARAO, słoweńskiej organizacji odpowiadającej za gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi.
31.08.2021

Śląskie kopalnie mogą być zielone

Stworzenie na śląskich terenach pogórniczych systemu magazynów zielonej energii przewiduje porozumienie podpisane w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
02.08.2021

PSE: Enprom za prawie 230 mln zł zbuduje nową linię 400 kV Kozienice-Miłosna

Operator przesyłowy energii elektrycznej PSE podpisał z firmą Enprom umowę dotyczącą budowy linii wysokiego napięcia 400 kV Kozienice-Miłosna. Umowa opiewa na 229 mln zł brutto. Linia posłuży do wyprowadzenia mocy z elektrowni Kozienice.
14.07.2021

LPG paliwem przejściowym okresu transformacji energetycznej

Polska Organizacja Gazu Płynnego zaprezentowała nową strategię, która jest odpowiedzią na wyzwania związane z redukcją emisji gazów cieplarnianych i procesem dekarbonizacji polskiej gospodarki. Zgodnie z założeniami strategii dalszy rozwój sektora, w tym inwestycje w rozwiązania takie jak bio LPG sprawią, że do 2049 roku gaz płynny stanie się jednym z filarów transformacji energetycznej jako przyjazne środowisku i zarazem ekonomiczne paliwo przejściowe.
29.06.2021

ROJAM

Organizujemy szkolenia wysokościowe m.in.: IRATA, ITRA, GWO i inne , dokonujemy okresowych przeglądów środków ochrony indywidualnej oraz sprzedajemy sprzęt wysokościowy.
szkolenie IRATA ,szkolenie GWO ,szkolenie GWO BST ,kurs GWO BST ,szkolenie GWO ART ,GWO EFA ,GWO SLS ,PETZL ,OTDL ,szkolenia z technik dostępu linowego ,szkolenia do pracy na wysokości ,szkolenia dla branży wiatrowej ,szkolenia dla techników turbin wiatrowych ,szkolenia na wiatraki ,praca na turbinach wiatrowych ,onshore ,offshore , wiatraki , turbiny wiatrowe , serwis turbin wiatrowych , inspekcja środków ochrony indywidualnej , praca na wysokości , sprzedaż sprzętu wysokościowego , przegląd systemów asekuracyjnych , przegląd drabin , przegląd punktów asekuracyjnych , szkolenia specjalistyczne , energetyka wiatrowa , energia z wiatru , praca na wiatrakach , turbina wiatrowa , wind turbine service , Avanti , Haca , 3M , RUD , Hailo , Somain , Tractel , Soll , przegląd zestawów ewakuacyjnych , GWO Sea Survival , GWO Manual Handling , GWO First Aid , branża wiatrowa , ITRA , szkolenie z bezpiecznej pracy na wysokości , energia odnawialna , przeglądy i naprawy skrzydeł ,SKYLOTEC MILAN

Zintegrowana strategia multienergetyczna bp Polska

W obliczu narastającego na całym świecie popytu na energię oraz cywilizacyjnych wyzwań ekologicznych, kluczowym celem dla tradycyjnych koncernów paliwowych staje się ewolucja w kierunku nowoczesnych przedsiębiorstw multienergetycznych. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku mieliśmy okazję porozmawiać na ten temat z Bogdanem Kucharskim, prezesem bp Polska.
07.09.2023

Uroczyste wbicie łopaty pod budowę fabryki morskich wież wiatrowych w Gdańsku

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. razem z partnerem strategicznym GRI Renewable Industries S.L. oraz firmą Baltic Towers Sp. z o.o. rozpoczyna realizację nowej inwestycji na rzecz wsparcia rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW). To przełomowe wydarzenie dla polskiego sektora energii odnawialnej.
01.09.2023

Strategia partnerstwa dla offshore wind. RWE w Polsce

Pilna potrzeba dekarbonizacji sektora energetycznego kieruje uwagę wszystkich na rosnącą rolę energii odnawialnej. RWE, jako doświadczony deweloper branży OZE, dostrzega olbrzymi potencjał i znaczenie polskiego rynku offshore wind dla przyszłości energetycznej kraju. Między innymi o tym mieliśmy okazje porozmawiać z Pålem Coldevinem, wiceprezesem wykonawczym RWE Offshore Wind ds. rozwoju offshore w krajach nordyckich, Polsce i krajach bałtyckich, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
21.08.2023

Seaway7: globalna perspektywa dla polskiego offshore wind

Rozwój sektora offshore wind nabiera tempa. To generuje określone wyzwania, a Seaway7 ma konkretną ofertę rozwiązań. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku Richard Den Hollander, Business Development Director w Seaway7, opowiedział nam o kluczowych aspektach działalności firmy i jej zaangażowaniu w Polsce.
16.08.2023

Kiedy popłynie prąd z BC-Wind? Rozmowa z Kacprem Kostrzewą

W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię odnawialną, Polska kieruje swoje spojrzenie na offshore wind. Potencjał morskich farm wiatrowych przyciąga uwagę inwestorów i ekspertów. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku, mieliśmy okazję porozmawiać z Kacprem Kostrzewą, dyrektorem projektu BC-Wind w Ocean Winds, na temat ich przedsięwzięcia MFW oraz planów na przyszłość.
10.08.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.