EIG i Fluxys współpracują przy budowie kluczowej infrastruktury LNG wspierającej dekarbonizację Chile

zk

29.03.2022 08:10 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE EIG i Fluxys współpracują przy budowie kluczowej infrastruktury LNG wspierającej dekarbonizację Chile

Partnerzy portalu

EIG i Fluxys współpracują przy budowie kluczowej infrastruktury LNG wspierającej dekarbonizację Chile - ZielonaGospodarka.pl
Fot. fluxys

EIG, jeden z wiodących inwestorów instytucjonalnych w sektorze energetycznym i infrastrukturalnym na świecie, oraz Fluxys, wiodąca firma z branży infrastruktury energetycznej, poinformowały dzisiaj, że wspólnie nabędą od Enagas Chile SpA i podmiotów powiązanych OMERS Infrastructure 80% udziałów w GNL Quintero S.A. („Quintero”) - największym terminalu regazyfikacyjnym skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Chile. Warunki transakcji nie zostały ujawnione.

Quintero należy do kluczowych przedsiębiorstw infrastruktury energetycznej wspierających strategię dekarbonizacji Chile za pomocą paliwa pomostowego, które umożliwia zrównoważenie wzrostu gospodarczego z wdrażaniem odnawialnych źródeł energii i stopniowym odchodzeniem od węgla. Eksploatowany od 2009 roku Quintero jest największym terminalem do odbioru i rozładunku LNG w Chile, jak również pod względem możliwości magazynowania i regazyfikacji. Terminal wykorzystuje swoją strategiczną lokalizację w zatoce Quintero, zaopatrując zdywersyfikowaną bazę klientów w środkowej części kraju, w sektorach mieszkaniowym, handlowym, przemysłowym, transportowym i energetycznym. Ten strategiczny obiekt posiada 75% zdolności regazyfikacyjnej LNG w kraju, a w 2021 roku 67% całkowitego importu gazu ziemnego (zarówno LNG, jak i import rurociągowy) dotrze do Chile właśnie za jego pośrednictwem. Posiadając dzienną zdolność regazyfikacji 15 mln m3, możliwości magazynowania LNG o pojemności 334 tys. m3 i zdolność do osiągnięcia ładowności ciężarówek na poziomie 2500 m3 dziennie, terminal jest niezawodnym dostawcą gazu ziemnego, który przyczynia się do dywersyfikacji i bezpieczeństwa energetycznego Chile.

Chile jest krajem o zasobach energii słonecznej i wiatrowej najwyższej światowej jakości, a także dysponującym mocą OZE odpowiadającą 4% całkowitego światowego zapotrzebowania na energię. Kraj ten zamierza stać się jednym z trzech największych na świecie producentów ekologicznego wodoru, który planuje zainstalować do 2040 roku 200 GW energii odnawialnej do produkcji tego paliwa. Do tej pory Chile podpisało już kilka umów promujących eksport ekologicznego wodoru, między innymi z belgijskimi portami Antwerpia/Zeebrugge, Niemcami, portem w Rotterdamie i Koreą Południową.

Transakcja ta umacnia obecność EIG na rynku chilijskim, gdzie firma jest właścicielem Cerro Dominador, przełomowego kompleksu fotowoltaicznego stanowiącego połączenie elektrowni fotowoltaicznej (PV) o mocy 100MW z elektrownią skoncentrowanej energii słonecznej (CSP) o mocy 110MW. Pierwsza z nich działa od 2017 roku, natomiast druga została pomyślnie zsynchronizowana z chilijską siecią energetyczną w kwietniu 2021 roku. EIG jest również partnerem konsorcjum AME S.p.A, chilijskiego dewelopera projektów i niezależnego producenta energii. AME to współwłaściciel Generadora Metropolitana, piątej co do wielkości firmy produkującej energię elektryczną w Chile, a także HIF Global, lidera w sektorze wodoru i e-paliw, z szeregiem projektów na skalę komercyjną w fazie rozwoju, których budowa ma się rozpocząć w ciągu najbliższych kilku lat.

Dla Fluxys partnerstwo to jest przyszłościową inwestycją umożliwiającą wejście do kolejnego kraju w Ameryce Łacińskiej, w którym transformacja energetyczna zajmuje wysokie miejsce w agendzie rządowej. Chile, posiadające bogate zasoby energii słonecznej i wiatrowej, ma na celu produkcję najtańszego na świecie ekologicznego wodoru. Belgijska koalicja na rzecz importu wodoru, której partnerem jest Fluxys, potwierdziła konkurencyjność i wykonalność łańcucha dostaw zielonych molekuł z Chile do Europy i Belgii.

„Niezmiernie cieszymy się z możliwości zainwestowania w Quintero, firmę, która doskonale wpisuje się w nasze zainteresowania strategiczną infrastrukturą wysokiej jakości kluczowej dla regionu, który obsługuje. Ponadto przynosi ona atrakcyjne, gwarantowane umową przepływy pieniężne – powiedział R. Blair Thomas, prezes i dyrektor generalny EIG. - Z przyjemnością ponownie współpracujemy z Fluxys, światowej klasy partnerem operacyjnym, aby pomóc Quintero wesprzeć potrzeby energetyczne Chile i cele transformacji dzięki niezawodnej energii. Zdecydowana obecność Quintero w infrastrukturze gazu ziemnego stanowi atrakcyjny punkt wyjścia do rozszerzenia swojej obecności w powiązanych i sąsiednich sektorach, w tym magazynowania, załadunku pojazdów ciężarowych i regazyfikacji, jak również do rozwoju zdolności produkcyjnych w zakresie ekologicznego wodoru, co do którego Quintero ma znaczny potencjał, aby stać się krajowym liderem w rodzącej się branży”.

„Dysponując trzema terminalami LNG w Europie, realizując ambitne plany inwestowania poza Europą i zdobywając pozycję przewoźnika nowych nośników energii, Quintero doskonale wpisuje się w naszą strategię wzrostu w perspektywie niskoemisyjnej przyszłości – powiedział Pascal De Buck, dyrektor zarządzający i dyrektor generalny Fluxys. - Pragniemy wykorzystywać i rozszerzać nasze doświadczenie przemysłowe na całym świecie i z ogromnym zadowoleniem współpracujemy z EIG, jako wiodącym międzynarodowym inwestorem w infrastrukturę energetyczną, który jest już intensywnie zaangażowany w projekty transformacji energetycznej w Chile. Współpraca z Quintero przybliża Fluxys do rozwoju technologii wodorowych w tym kraju i wspiera import wodoru w Belgii. Niecierpliwie czekamy na owocną współpracę i rozwój nowych możliwości z kierownictwem i pracownikami Quintero”.

Zakończenie transakcji spodziewane jest w drugiej połowie 2022 r., z zastrzeżeniem zwyczajowych warunków zamknięcia, w tym wszelkich wymaganych zgód w zakresie kontroli fuzji i powiązanych zgód regulacyjnych.

Jako doradca finansowy EIG i Fluxys w związku z transakcją wystąpił Citigroup Global Markets Inc. Firma White & Case LLP pełniła rolę konsultanta prawnego EIG, natomiast spółka Linklaters LLP była konsultanten prawnym Fluxys.

Fluxys

Posiadająca siedzibę główną w Belgii spółka Fluxys jest w pełni niezależną grupą zajmującą się infrastrukturą energetyczną zatrudniającą 1300 pracowników, która prowadzi działalność w zakresie przesyłu i magazynowania gazu oraz terminali skroplonego gazu ziemnego. Poprzez swoje spółki stowarzyszone na całym świecie Fluxys eksploatuje 12 tys. kilometrów rurociągów i terminali skroplonego gazu ziemnego o łącznej rocznej zdolności regazyfikacyjnej 29 miliardów metrów sześciennych. Wśród spółek zależnych Fluxys należy wymienić notowaną na giełdzie Euronext spółkę Fluxys Belgium, właściciela i operatora infrastruktury do przesyłu i magazynowania gazu oraz terminali skroplonego gazu ziemnego w Belgii.

Będąca firmą zorientowaną na osiągnięcie wyznaczonego celu Fluxys wraz ze swoimi udziałowcami przyczynia się do poprawy kondycji społeczeństwa poprzez kształtowanie stabilnej przyszłości energetycznej. Wykorzystując wyjątkowe atuty infrastruktury gazowej oraz swoją wiedzę handlową i techniczną, Fluxys jest zaangażowana w transport wodoru, biometanu oraz wszelkich innych nośników energii neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla, jak również CO2, umożliwiając jego wychwytywanie, wykorzystanie i magazynowanie. www.fluxys.com


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.