Wynik wyszukiwania - "elektrownia jądrowa" - Wiadomości

Mix atomu i OZE odpowiada na potrzeby czystej, własnej i taniej energii

Czy uruchamianie tak ogromnej inwestycji, jak budowa elektrowni jądrowej ma sens? Dlaczego akurat pomorska gmina jest najbardziej optymalnym miejscem na taka inwestycję? Dlaczego samo OZE nie wystarczy, by zapewnić Polsce bezpieczeństwo dostaw i zabezpieczyć całe zapotrzebowanie na energię elektryczną?
27.02.2024

Bando: decyzja o ustaleniu lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest ostateczna

Decyzja o ustaleniu lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest ostateczna - podkreślił w przesłanym PAP komunikacie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando. Jak zaznaczył, na miejscu rozpoczęły się już pierwsze prace.
24.02.2024

Bechtel ma pierwsze kontrakty z polskimi firmami na prace związane z budową elektrowni jądrowej

Energoprojekt-Katowice, Prochem oraz Summa Linguae to pierwsze firmy, z którymi Bechtel zawarł kontrakty dotyczące budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu - poinformował w środę Bechtel.
21.02.2024

Reaktor w bloku nr 4 elektrowni jądrowej Vogtle (USA) osiągnął stan krytyczny

Reaktor AP1000 w nowym bloku nr. 4 w elektrowni jądrowej Vogtle w stanie Georgia (USA) osiągnął po razi pierwszy stan krytyczny - poinformował operator elektrowni Georgia Power. Komercyjna eksploatacja bloku ma się zacząć do połowy 2024 r.
15.02.2024

Polsko-fińskie połączenie atomowe

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe, rozpoczęła współpracę z konsorcjum fińskich spółek Fortum i TVO Nuclear Services. Mają one zapewnić wsparcie techniczne przy projektowaniu oraz przygotowywaniu procesu eksploatacji elektrowni jądrowej na Pomorzu. Aby zobaczyć dokonania Finów w zakresie budowy i zarządzania eksploatacją takim obiektem nie trzeba będzie jednak czekać dekady.
14.02.2024

Sondaż: rząd powinien kontynuować budowę elektrowni jądrowej

Większość uczestników opublikowanego w środę sondażu dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" oceniło, że obecny rząd powinien kontynuować budowę elektrowni jądrowej oraz terminala kontenerowego w Świnoujściu.
14.02.2024

PiS zapowiada złożenie projektu uchwały Sejmu ws. potrzeby budowy elektrowni atomowej

Waldemar Buda (PiS) we wtorek zapowiedział złożenie projektu uchwały Sejmu, która - jak stwierdził - przetnie dyskusje nt. potrzeby budowy elektrowni atomowej w Polsce. Jak poinformował, projekt został przygotowany przez Zespół Pracy dla Polski, któremu przewodniczy Mateusz Morawiecki.
13.02.2024

PEJ: fińskie konsorcjum zapewni wsparcie przy projektowaniu elektrowni jądrowej na Pomorzu

Polskie Elektrownie jądrowe rozpoczęły współpracę z konsorcjum fińskich spółek Fortum i TVO Nuclear Services przy projektowaniu i przygotowywaniu eksploatacji elektrowni jądrowej na Pomorzu - poinformowały we wtorek Polskie Elektrownie Jądrowe.
13.02.2024

Macron: współpraca między Polską i Francją jest siłą napędową w zakresie energii jądrowej

Współpraca między Polską i Francją jest również siłą napędową w zakresie energii jądrowej, nasze kraje w największym stopniu rozwijają programy budowy elektrowni jądrowych w Europie - powiedział w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron na konferencji z premierem Donaldem Tuskiem.
12.02.2024

Odwiedź Elektrownię Jądrową w Olkiluoto. Ruszyły zapisy na wizytę studyjną

W dniach 20-22 marca odbędzie się wizyta studyjna elektrowni jądrowej w Olkiluoto. Jest to wydarzenie towarzyszące odbywającej się w Gdańsku konferencji Baltic Energy Nuclear Forum 2024. To doskonała okazja by zobaczyć z bliska ten obiekt.
12.02.2024

W Iranie rozpoczęto budowę 4 elektrowni jądrowych

Iran rozpoczął budowę czterech kolejnych elektrowni jądrowych na południu kraju, których łączna moc ma wynieść 5 tys. megawatów - podała w czwartek irańska rządowa agencja IRNA cytowana przez agencję Associated Press.
02.02.2024

Szefowa MKiŚ: na ten rok przewidziana jest aktualizacja polityki jądrowej państwa

Na ten rok przewidziana jest aktualizacja polityki jądrowej państwa - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Wskazała, że audyt ws. przygotowań do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej przygotuje pełnomocnik rządu ds. infrastruktury krytycznej.
31.01.2024

Francja potwierdziła zainteresowanie udziałem w polskim programie energetyki jądrowej

Francja potwierdziła zainteresowanie udziałem w polskim programie energetyki jądrowej przy budowie drugiej elektrowni atomowej - poinformowało w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
27.01.2024

Hennig-Kloska: elektrownia jądrowa musi powstać jak najszybciej

Dyskusja o zmianie lokalizacji elektrowni jądrowej opóźni budowę o 10 lat. Trwa szukanie miejsca pod budowę drugiej – mówi w rozmowie z czwartkową „Rzeczpospolitą” minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
26.01.2024

Spekulacje o zmianie lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce – zdanie ekspertów

Dyskusja o zmianie lokalizacji budowy elektrowni jądrowej w Polsce nabrała rumieńców. Ta sytuacja została zainicjowana przez wojewodę pomorską Beatę Rutkiewicz, która podczas wizyty w Lubiatowie miała powiedzieć, że „decyzja środowiskowa dla lokalizacji w Lubiatowie została wydana, ale cały czas rozważamy, czy słusznie. Są też różne głosy na temat wybranej technologii. Najbliższe miesiące będą decydujące” – o czym poinformował 17 stycznia b.r. Dziennik Bałtycki.
21.01.2024

Ministerstwo klimatu: brak podstaw do zmiany lokalizacji elektrowni jądrowej

Nie ma podstaw do zmiany lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu - poinformowało w piątek ministerstwo klimatu i środowiska. Decyzja o lokalizacji elektrowni jądrowej w gminie Choczewo jest ostateczna - podkreślił resort.
19.01.2024

Szef PSL o lokalizacji elektrowni jądrowej: odwracanie decyzji byłoby błędem

Dzisiaj odwracanie podjętych decyzji, zaczynanie pracy od nowa, byłoby błędem - powiedział wicepremier, szef MON i lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz pytany o możliwą zmianę lokalizacji elektrowni jądrowej.
18.01.2024

Nie zapadła decyzja o zmianie lokalizacji elektrowni jądrowej na Pomorzu

W środę "Dziennik Bałtycki" podał, że zmianę lokalizacji elektrowni jądrowej na Pomorzu zapowiedziała nowa wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz. W tej decyzji wspiera ją wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna. Według gazety, informację o tym, że elektrownia miałaby powstać nie w Lubiatowie-Kopalinie w gminie Choczewo, a w okolicy Żarnowca w gminie Krokowa. przekazała Rutkiewicz w środę podczas wizyty w Chojnicach. "Decyzja środowiskowa dla lokalizacji w Lubiatowie została wydana ale cały czas rozważamy czy słusznie.
18.01.2024

PSE wydało warunki przyłączenia do sieci dla elektrowni jądrowej na Pomorzu

Operator przesyłowy energii elektrycznej PSE wydał warunki przyłączenia do sieci dla projektu elektrowni jądrowej na Pomorzu - wynika z opublikowanego przez PSE spisu podmiotów ubiegających się o przyłączenie źródeł do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
04.01.2024

250 mln zł na inwestycje pomorskich samorządów w zw. z budową elektrowni atomowej

Powstał nowy wieloletni program dla Pomorza w związku z budową elektrowni jądrowej oraz pozostałej infrastruktury energetycznej - podał w piątek w komunikacie rzecznik rządu Piotr Müller. Na realizację nowego programu zostanie przeznaczone z budżetu państwa 250 mln zł w latach 2024–2028.
09.12.2023

OSGE: decyzje zasadnicze to krok do dekarbonizacji polskiej gospodarki

Pozytywne decyzje zasadnicze, wydane w czwartek przez ministra klimatu dla sześciu lokalizacji elektrowni jądrowych z reaktorami BWRX-300 to krok w kierunku głębokiej dekarbonizacji polskiej gospodarki - ocenia spółka Orlen Synthos Green Energy.
07.12.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: liczymy na notyfikację KE wsparcia atomu do końca 2024 roku

Zgodnie z przyjętym harmonogramem rząd liczy, że do końca 2024 r. zdobędzie notyfikację Komisji Europejskiej systemu wsparcia rządowego projektu budowy elektrowni jądrowej - poinformowała minister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
05.12.2023

Coraz więcej zagrożeń związanych z elektrowniami atomowymi na Ukrainie

Coraz więcej zagrożeń związanych z elektrowniami atomowymi na Ukrainie wynika z bliskości walk oraz z przerw w dostawach prądu – oświadczył w środę dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.
30.11.2023

Cierpliwość jest kluczem do szczęścia. Modułowe reaktory jądrowe nie tak szybko

Na początku miesiąca amerykańska firma NuScale anulowała umowę na budowę Carbon Free Power Project – 462-megawatowej elektrowni atomowej, co odbiło się szerokim echem w sektorze energetyki jądrowej. Echo dotarło również do Polski, gdzie planowana jest inwestycja z udziałem Amerykanów.
23.11.2023

Elektrownia jądrowa na Pomorzu – szansa czy zagrożenie? Eksperci dyskutowali w Gdańsku

Czy budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu jest szansą czy zagrożeniem? A może jest jakaś alternatywa „dla atomu”? W Gdańsku dyskutowali o tym uczestnicy specjalnej konferencji zorganizowanej przez samorząd województwa pomorskiego.
17.11.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: alternatywą dla węgla jest tylko wielkoskalowy atom

Alternatywą dla węgla, który w tej chwili jest podstawą naszego miksu energetycznego, jest tylko wielkoskalowy atom – oceniła we wtorek w Gdańsku pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
15.11.2023

NuScale: zobowiązania wobec KGHM bez zmian

Zobowiązania firmy NuScale wobec KGHM nie uległy zmianie - poinformowała PAP wiceprezes amerykańskiej firmy Diane Hughes. W 2022 r. NuScale podpisało z KGHM umowę ws. rozpoczęcia prac wspierających wdrożenie technologii reaktorów jądrowych SMR w Polsce.
10.11.2023

KGHM kontynuuje plany ws. małej modułowej elektrowni jądrowej

KGHM kontynuuje plany związane z małą modułową elektrownią jądrową (SMR) - poinformował koncern w piątkowej informacji. Podkreślił, że stanowczo dementuje doniesienia medialne o zakończeniu współpracy z amerykańską firmą NuScale.
10.11.2023

MKiŚ: Polska pozostaje kluczowym partnerem USA w realizacji projektu pierwszej elektrowni jądrowej

8 listopada 2023 r. odbyło się spotkanie minister Anny Moskwy z Ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce Markiem Brzezińskim. Tematyka spotkania obejmowała rozwój polsko-amerykańskiej współpracy energetycznej, w szczególności energetyki jądrowej i bezpieczeństwa energetycznego.
09.11.2023

Projekt: rząd zakłada przesunięcia wydatków w programie zw. z budową infrastruktury pod elektrownię jądrową

Obniżenie limitu wydatków z budżetu państwa w latach 2023, 2024 i 2028, a podwyższenie ich w 2025 r. - zakładają zmiany w programie zw. z budową infrastruktury pod elektrownię jądrową, o których poinformowało we wtorek w wykazie prac legislacyjnych rządu. Limit wydatków na poziomie 4,76 mld zł ma się nie zmienić.
01.11.2023

Decyzja lokalizacyjna dla projektu elektrowni jądrowej na Pomorzu

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe otrzymała od wojewody pomorskiego decyzję lokalizacyjną dla projektu pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformowała w czwartek spółka. Decyzja dotyczy lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino”.
26.10.2023

A. Łukaszewska-Trzeciakowska: pierwsza polska elektrownia jądrowa jest racją stanu

Pierwsza polska elektrownia jądrowa jest racją stanu ze względu na suwerenność energetyczną, ze względu na bezpieczeństwo energetyczne Polaków - podkreśliła we wtorek w Gdyni pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
24.10.2023

Podpisano obwieszczenie o rozpoczęciu postępowania ws. decyzji lokalizacyjnej elektrowni jądrowej

Wojewoda pomorski podpisał w poniedziałek obwieszczenie o rozpoczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji lokalizacyjnej pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Postępowanie zostało wszczęte na wniosek spółki Polskie Elektrownie Jądrowe.
09.10.2023

Elektrownia jądrowa w Krsko na Słowenii zostanie wyłączona z powodu wycieku w systemie chłodzenia

Elektrownia jądrowa w Krsko na wschodzie Słowenii zostanie wyłączona w czwartek z powodu wycieku w systemie chłodzenia reaktora – poinformowała po południu agencja STA, powołując się na oświadczenie operatora elektrowni.
06.10.2023

Sasin: Inwestycje dot. budowy elektrowni jądrowej z partnerami z USA i Korei uzupełniają się

Inwestycje dotyczące budowy w Polsce elektrowni jądrowej z Amerykanami i elektrowni z partnerami koreańskimi uzupełniają się - mówił w czwartek w Polsat News szef MAP Jacek Sasin. Zwrócił uwagę, że każda z tych elektrowni zapewni kilkanaście procent zapotrzebowania energii w kraju.
28.09.2023

Wicepremier Kaczyński na temat polskiej elektrowni jądrowej: Ogromne umocnienie naszego bezpieczeństwa

To jest ogromne umocnienie naszych wzajemnych relacji, naszego bezpieczeństwa - podkreślił w środę w Pruszkowie wicepremier Jarosław Kaczyński nawiązując do podpisania umowy na zaprojektowanie polskiej elektrowni jądrowej. Dodał, że informacje o tym, że Polska jest izolowana i przez to mniej bezpieczna, są nieprawdą.
28.09.2023

Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę na zaprojektowanie elektrowni jądrowej

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała w środę z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę na zaprojektowanie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać na Pomorzu.
27.09.2023

Elektrownia jądrowa na Pomorzu ma pracować 60 lat

Podstawowy okres eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać na Pomorzu wyniesie 60 lat - wynika załącznika do wydanej decyzji środowiskowej przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska ws. budowy i eksploatacji pierwszej jądrówki.
22.09.2023

GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - poinformowała w piątek PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
22.09.2023

GDOŚ rozpoczął postępowanie ws. decyzji środowiskowej dla SMR w Ostrołęce

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wszczął postępowanie ws. wydania decyzji środowiskowej dla elektrowni jądrowej z reaktorami BWRX-300 w Ostrołęce. Elektrownie zamierza tam budować spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE).
04.09.2023

Jest oficjalny wniosek o ustalenie lokalizacji elektrowni jądrowej

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe poinformowała we wtorek, że złożyła do wojewody pomorskiego wniosek o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, która powstanie na Pomorzu, w gminie Choczewo..
22.08.2023

GDOŚ: zebrano komplet materiałów do decyzji środowiskowej dla elektrowni jądrowej

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zgromadził całość materiałów dowodowych w postępowaniu o wydanie decyzji środowiskowej dla elektrowni jądrowej na Pomorzu - poinformował GDOŚ. Inwestorem tej elektrowni jest państwowa spółka Polskiej Elektrownie Jądrowe.
21.08.2023

PGE PAK Energia Jądrowa złożyła wniosek ws. wydania decyzji zasadniczej dot. budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce

PGE PAK Energia Jądrowa złożyła wniosek ws. wydania decyzji zasadniczej dotyczącej budowy, we współpracy z koreańską firmą KHNP, drugiej elektrowni jądrowej w Polsce - poinformował w środę dziennikarzy zarząd spółki PGE PAK Energia Jądrowa.
16.08.2023

Tak będzie wyglądała elektrownia atomowa na Pomorzu! Ruszyła eksploatacja reaktora AP1000 w Vogtle

Pierwszy w USA zaawansowany reaktor jądrowy Westinghouse AP1000® generacji III+ rozpoczął dziś komercyjną eksploatację w elektrowni jądrowej Vogtle należącej do Southern Nuclear. Westinghouse gratuluje zespołowi Southern, Georgia Power i partnerom projektu osiągnięcia komercyjnej eksploatacji bloku nr 3.
03.08.2023

Pierwsza umowa na projektowanie elektrowni jądrowej w drugiej połowie tego roku

Pierwszą umowę na projektowanie elektrowni jądrowej zamierzamy zawrzeć w drugiej połowie tego roku - powiedział PAP wiceprezes spółki Polskie Elektrownie Jądrowe Krzysztof Jackowski. Dodał, że umowa na realizację elektrowni jest przewidziana dopiero wtedy, kiedy będziemy mieli całość finansowania.
12.03.2023

12. rocznica katastrofy w Fukushimie

Uroczystości upamiętniające 12. rocznicę katastrofy w elektrowni atomowej Fukushima rozpoczęły się w Japonii minutą ciszy w sobotę o 14.46 czasu lokalnego (6.46 czasu polskiego), czyli o godzinie, o której w 2011 roku kraj nawiedziło gigantyczne trzęsienie ziemi i tsunami.
11.03.2023

Umowa z Westinghouse określi polski udział w budowie elektrowni jądrowej

Umowa z Westinghouse określi m.in., ile polskiego udziału będzie w budowie pierwszej elektrowni jądrowej; określi też łańcuch dostaw - wskazała w niedzielę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
26.02.2023

Belgia. Rząd będzie kontynuował rozmowy z Engie w sprawie przedłużenia działania elektrowni jądrowych

Rząd Belgii i firma energetyczna Engie nie doszły do porozumienia w sprawie przedłużenia działania reaktorów jądrowych Doel 4 i Tihange 3 mimo rozmów trwających do ostatniego dnia 2022 roku. Premier Alexander De Croo powiedział, że potrzeba więcej czasu na rozmowy i negocjacje będą kontynuowane.
02.01.2023

Bułgaria. Zawarto umowę o dostawach paliwa jądrowego z francuską firmą Framatome

Władze Bułgarii podjęły kolejny ważny krok w celu dywersyfikacji dostaw paliwa jądrowego do elektrowni w Kozłoduju nad Dunajem - w piątek podpisano porozumienie o dostawach z francuską firmą Framatome. Tydzień wcześniej podpisano analogiczną umowę z amerykańskim koncernem Westinghouse.
30.12.2022

USA. Minister Moskwa: Decyzja o wyborze partnera budowy pierwszej elektrowni jądrowej jeszcze w tym roku; pierwszy reaktor powstanie w 2033 r.

Rządowy program energetyki jądrowej przebiega zgodnie z planem i jeszcze w tym roku zapadnie decyzja o wyborze partnera zagranicznego budowy pierwszej elektrowni w Polsce - zapewniła w niedzielę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Waszyngtonie po spotkaniu z minister energii USA Jennifer Granholm. Dodała, że pierwszy z trzech reaktorów powinien powstać w 2033 r.
23.10.2022

USA. Wicepremier Sasin: jesteśmy bardzo blisko wyboru Westinghouse na partnera budowy pierwszej elektrowni jądrowej

Jesteśmy już bardzo blisko wyboru zagranicznego partnera budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce w ramach rządowego programu - powiedział w niedzielę w Waszyngtonie wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin po spotkaniu z minister energii USA Jennifer Granholm. Jest "bardzo duża szansa", że będzie nim amerykański koncern Westinghouse - dodał.
23.10.2022

W krótkim czasie doszło do dwóch wycieków w elektrowni jądrowej Loviisa [AKTUALIZACJA]

W ciągu pięciu dni miały miejsce dwa wycieki w elektrowni jądrowej Loviisa w południowo wschodniej Finlandii. Według przedsiębiorstwa Fortum incydenty nie spowodowały zagrożenia dla środowiska.
06.10.2022

Rosyjski Rosatom dostał pozwolenie na budowę dwóch bloków w elektrowni jądrowej Paks

Rosyjski dostawca technologii jądrowej Rosatom otrzymał pozwolenie na budowę dwóch nowych bloków w węgierskiej elektrowni jądrowej Paks.
26.08.2022

Polimex Mostostal S.A. podpisała umowę o współpracy przy projektach z zakresu energetyki jądrowej z EDF S.A.

Podczas V Polsko-Francuskiego Dnia Przemysłu Jądrowego w Ołtarzewie pod Warszawą Polimex Mostostal S.A. podpisała umowę o współpracy przy projektach z zakresu energetyki jądrowej z EDF S.A.
04.07.2022

Synthos Green Energy i GE-Hitachi chcą utworzyć w Polsce spółkę

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podał w poniedziałek, że bada wniosek o zgodę na powołanie w Polsce przez Synthos Green Energy i GE-Hitachi Nuclear Energy International (GEHI) spółki - przedstawiciela handlowego GEHI w zakresie technologii reaktorów SMR.
07.06.2022

Korea Hydro and Nuclear Power złoży ofertę budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce

Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) złoży w czwartek ofertę budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce - poinformował Bloomberg. Oświadczenie zostało rozesłane przez spółkę mailem.
21.04.2022

Operator Ukrenerho: Czarnobylska Elektrownia Atomowa znów odcięta od zasilania

Linia wysokiego napięcia zasilająca nieczynną Czarnobylską Elektrownię Atomową została ponownie uszkodzona przez wojska rosyjskie - poinformował w poniedziałek operator sieci energetycznej Ukrenerho.
14.03.2022

Szwedzkie służby specjalne przejęły dochodzenie ws. lotów dronów nad elektrowniami jądrowymi

Szwedzkie służby specjalne SAPO przejęły w poniedziałek dochodzenie policji w sprawie lotów dronów nad trzema elektrowniami jądrowymi. Według mediów niewielki wojskowy obiekt latający pojawił się także nad Zamkiem Królewskim w Sztokholmie.
18.01.2022

Reaktor atomowy zatrzymany z powodu zagrożenia wywołanego korozją

Reaktor atomowy Penly 1 w elektrowni w Dieppe, w Normandii, został zatrzymany z powodu zagrożenia wywołanego korozją i problemami spoin. To piąty reaktor, którego pracę przerwano we Francji od grudnia - podaje w czwartek dziennik "Ouest-France".
14.01.2022

Obajtek: "mały atom" w Polsce powstanie w 2029 roku

Jestem przekonany, że "mały atom" w Polsce powstanie w 2029 roku - powiedział we wtorek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Podkreślił, że energia atomowa jest najtańsza, da Polsce niezależność energetyczną i wzmocni gospodarkę.
08.12.2021

Konfederacja chce pilnej debaty o przyspieszeniu budowy elektrowni jądrowych w Polsce

Konfederacja zbiera podpisy pod wnioskiem do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o pilną debatę w sprawie przyspieszenia budowy elektrowni jądrowych. Przedstawiciele koła poselskiego chcą też, aby rząd przedstawił informację o aktualnej sytuacji w energetyce i ciepłownictwie.
29.10.2021

KGHM rozważa inwestycje w małe reaktory jądrowe i wodór

W odpowiedzi na wysoką cenę energii i konieczność posiadania źródła energii z mniejszym wpływem na klimat, małe reaktory jądrowe powinny być absolutnie rozważanym wariantem – mówi "Rzeczpospolitej" prezes KGHM Marcin Chludziński.
19.08.2021

W japońskiej elektrowni elektrowni jądrowej, dym włączył się alarm pożarowy

Alarmy przeciwpożarowe włączyły się we wtorek w nieczynnej obecnie elektrowni jądrowej Hamaoka w środkowej części Japonii. Operator potwierdził, że wewnątrz budynku pojawił się dym, po raz drugi w ciągu tygodnia – podał dziennik „Mainichi Shimbun”.
18.08.2021

Francuski partner elektrowni jądrowej w Chinach: we Francji zostałaby wyłączona

Sytuacja w elektrowni jądrowej w mieście Taishan na południu Chin „nie jest kryzysowa”, ale gdyby siłownia znajdowała się we Francji, zostałaby już wyłączona – ocenił rzecznik francuskiej firmy EDF, która jest współwłaścicielem elektrowni, cytowany przez CNN.
23.07.2021

J. Piechociński: Wybór lokalizacji elektrowni atomowej powinien nastąpić jak najszybciej. Jej brak jest niepokojący

Program polskiej energetyki jądrowej zakłada budowę i oddanie do eksploatacji dwóch elektrowni jądrowych po trzy reaktory każda. Rozpoczęcie budowy pierwszego reaktora ma nastąpić w 2026 roku, a jego uruchomienie już w 2033 roku.
22.07.2021

Rząd w trzecim kwartale chce przyjąć strategię w zakresie rozwoju bezpieczeństwa jądrowego

W trzecim kwartale br. rząd zamierza przyjąć strategię i polityki w zakresie rozwoju bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej Polski – wynika z piątkowego wpisu w wykazie prac legislacyjnych rządu.
18.06.2021

Elektrownie jądrowe będzie eksploatować spółka Polskie Elektrownie Jądrowe

Polskie Elektrownie Jądrowe - tak będzie nazywać się podmiot, który zajmie się budową i eksploatacją polskiej energetyki jądrowej - poinformował w czwartek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
10.06.2021

Kurtyka: mamy jeszcze ponad rok, by wypracować porozumienie z USA ws. programu jądrowego

Mamy jeszcze 16 miesięcy, które zostały zapisane w umowie do tego, żeby wypracować porozumienie z USA w obszarze technologii i finansowania energetyki jądrowej w Polsce - przekazał w niedzielę minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
25.04.2021

Największa elektrownia atomowa świata nie zostanie ponownie uruchomiona

Japońska firma, która zarządzała zniszczoną elektrownią jądrową w Fukushimie, nie będzie mogła ponownie uruchomić siłowni Kashiwazaki-Kariwa, najpotężniejszej elektrowni atomowej świata, w związku z lukami w zabezpieczeniach – zdecydowały w środę władze.
14.04.2021

W ciągu 18 mies. powinno się wyjaśnić, kto będzie partnerem budowy elektrowni jądrowej

W ciągu 18 miesięcy powinno się wyjaśnić, kto będzie partnerem w budowie polskiej elektrowni jądrowej - powiedział we wtorek w Polskim Radiu minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, wskazując na toczące się rozmowy z potencjalnymi partnerami.
30.03.2021

Ruszył załadunek paliwa do reaktora EPR w fińskiej elektrowni Olkiluoto

Ruszył załadunek paliwa jądrowego do reaktora EPR w elektrowni jądrowej Olkiluoto w Finlandii. Ostatni termin uruchomienia budowanego od 2005 r. bloku to październik tego roku.
29.03.2021

Ukraina: Elektrownia w Czarnobylu przechodzi w specjalny tryb pracy w związku z pandemią

Elektrownia atomowa w Czarnobylu na północy Ukrainy przechodzi od czwartku w specjalny tryb pracy w związku z ograniczeniami przeciwepidemicznymi. Na miejscu na stałe zostanie tylko personel odpowiadający za bezpieczeństwo jądrowe i radiacyjne.
25.03.2021

Amerykanie zainwestują w polski atom?

Westinghouse Electric Company ogłosiła dzisiaj zamiar zainwestowania w technologie jądrowe w Polsce. Ogłoszenie to nastąpiło po spotkaniu dyrektora generalnego Westinghouse Patricka Fragmana z polskim sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnikiem rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim, które odbyło się w Warszawie.
16.03.2021

Kurtyka: czyste technologie to pole współpracy polsko-japońskiej

Czyste technologie to pole współpracy polsko-japońskiej; Polska jako kraj rozwijający swój pierwszy program energetyki jądrowej docenia wymianę doświadczeń z partnerami japońskimi - powiedział w środę minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
03.03.2021

Umowa Polska-USA ws. atomu: USA „żywo zainteresowane” ułatwieniem finansowania

USA są „żywo zainteresowane” ułatwieniem wykorzystania amerykańskich instytucji do sfinansowania polskiego projektu jądrowego, a Polska będzie zachęcać inwestora do wyboru oferty USA - to niektóre zapisy umowy międzyrządowej ws. rozwoju energetyki jądrowej.
03.03.2021

Kurtyka: w 2022 r. wskażemy lokalizację pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Chcielibyśmy w tym roku przesądzić o wyborze technologii, a w 2022 r. wskazać lokalizację dla budowy pierwszego bloku jądrowego w Polsce"- mówił w dzienniku "Polska Times.pl" minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Ocenił, że "dość naturalnym wyborem" byłoby wybrzeże Bałtyku.
26.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.