zc
Westinghouse Electric Company ogłosiła dzisiaj zamiar zainwestowania w technologie jądrowe w Polsce. Ogłoszenie to nastąpiło po spotkaniu dyrektora generalnego Westinghouse Patricka Fragmana z polskim sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnikiem rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim, które odbyło się w Warszawie. Spotkanie jest wynikiem finalizacji umowy międzyrządowej między Polską a Stanami Zjednoczonymi w sprawie współpracy nad wdrażaniem polskiego programu energetyki jądrowej, który obejmuje plan transferu technologii ze Stanów Zjednoczonych do Polski w ramach Polskiego Programu Energetyki Jądrowej oraz rozwój kompleksowego programu inwestycyjnego z odziałem podmiotów z USA.
„Wyrażamy uznanie dla polskiego rządu za wizję i objęcie przywództwa w celu rozwiązania problemów emisji dwutlenku węgla, zanieczyszczenia powietrza i rosnącego zapotrzebowania na niezawodne źródła energii – powiedział Patrick Fragman, dyrektor generalny Westinghouse. - Westinghouse może się pochwalić długą historią innowacji w energetyce jądrowej i jest w stanie nawiązać współpracę z Polską, aby realizować potrzeby kraju, tworzyć miejsca pracy i zabezpieczyć jego przyszłość energetyczną”.
Zgodnie z przyjętą niedawno Polityką energetyczną Polski do 2040 r. (PEP 2040) do roku 2043 rząd polski zamierza wygenerować od sześciu do dziewięciu GW energii z reaktorów III generacji lub reaktorów wodnych ciśnieniowych generacji III+, aby zastąpić moc wytwarzaną przez wycofane jednostki węglowe.
Elektrownia jądrowa Westinghouse AP1000 oferuje najwyższy poziom bezpieczeństwa i operacyjności. Działające elektrownie ustanawiają rekordy w branży w zakresie łatwości i czasu trwania przestojów związanych z odbiorami i uzupełnianiem paliwa oraz osiągają znakomitą wydajność.
Jeżeli spółka Westinghouse zostanie wybrana na partnera w zakresie energetyki jądrowej, stworzy ona i rozwinie łańcuch dostaw energii jądrowej, dzięki któremu w Polsce powstanie ponad 2000 miejsc pracy, jednocześnie zapewniając najwyższą jakość komponentów, wiedzę fachową i odpowiedzialność za rezultaty. Szersze plany inwestycyjne były przedmiotem rozmów podczas spotkania między dyrektorem generalnym Patrickiem Fragmanem i Grzegorzem Słomkowskim, członkiem zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
Westinghouse Electric Company to pionier na rynku energii atomowej i wiodący dostawca produktów i technologii na potrzeby elektrowni atomowych na całym świecie. Spółka Westinghouse dostarczyła pierwszy na świecie reaktor wodny ciśnieniowy w 1957 r. do Shippingport w Pensylwanii w USA. Dziś technologia Westinghouse działa u podstaw mniej więcej połowy elektrowni atomowych na świecie.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat. Są też coraz bardziej zanieczyszczone
Do Polski wkracza fala upałów. To fatalna wiadomość dla energetyki, a będzie jeszcze gorzej
FSRU2 w Gdańsku oznacza konkurencję na rynku. Krytycznie ważny element dla gospodarki
Japonia planuje ekspansję atomu. Do 2050 chce mieć nawet 14 nowych reaktorów
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Poznaliśmy nową strategię dla ciepłownictwa do 2040 r. Ponad połowa ciepła będzie z OZE, a dzięki temu znacznie niższe rachunki
Rozpoczyna się operacyjna faza odbudowy Wielkiej Rafy Koralowej
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 26.06.2026
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
Offshore wind napędza przemysł i porty. „Największe korzyści dopiero przed nami” [KONGRES POLSKIE PORTY]
Chiny. Rekordowa umowa na zakup zielonego metanolu dla żeglugi
NFOŚiGW wspiera zieloną transformację Ukrainy
ENGIE finalizuje z R.Power umowę na jeden z największych magazynów energii w kraju
Enea, PGE, Tauron i Orlen planują wspólnie działać na rzecz odbudowy infrastruktury energetycznej na Ukrainie
Podsumowanie 5 lat konkursu „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex”
Podsumowanie 5 lat konkursu „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex”
ENGIE finalizuje z R.Power umowę na jeden z największych magazynów energii w kraju
NFOŚiGW wspiera zieloną transformację Ukrainy
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
| Ropa brent | 73.52 $ | baryłka | -1,97% | 28.06.2026 15:05 |
| Cyna | 50300 $ | tona | 0,45% | 28.06.2026 15:05 |
| Cynk | 3459.75 $ | tona | 0,84% | 28.06.2026 15:05 |
| Aluminium | 3163 $ | tona | 1,02% | 28.06.2026 15:05 |
| Pallad | 1213.75 $ | uncja | 2,17% | 28.06.2026 15:05 |
| Platyna | 1614.4 $ | uncja | 1,10% | 28.06.2026 15:05 |
| Srebro | 59.16 $ | uncja | 2,19% | 28.06.2026 15:05 |
| Złoto | 4103.9 $ | uncja | 1,54% | 28.06.2026 15:05 |