Amerykanie zainwestują w polski atom?

zc

16.03.2021 13:17 Źródło: PAP
Strona główna Amerykanie zainwestują w polski atom?
Amerykanie zainwestują w polski atom? - ZielonaGospodarka.pl
fot. FB/Westinghouse

Westinghouse Electric Company ogłosiła dzisiaj zamiar zainwestowania w technologie jądrowe w Polsce. Ogłoszenie to nastąpiło po spotkaniu dyrektora generalnego Westinghouse Patricka Fragmana z polskim sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnikiem rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim, które odbyło się w Warszawie. Spotkanie jest wynikiem finalizacji umowy międzyrządowej między Polską a Stanami Zjednoczonymi w sprawie współpracy nad wdrażaniem polskiego programu energetyki jądrowej, który obejmuje plan transferu technologii ze Stanów Zjednoczonych do Polski w ramach Polskiego Programu Energetyki Jądrowej oraz rozwój kompleksowego programu inwestycyjnego z odziałem podmiotów z USA.

„Wyrażamy uznanie dla polskiego rządu za wizję i objęcie przywództwa w celu rozwiązania problemów emisji dwutlenku węgla, zanieczyszczenia powietrza i rosnącego zapotrzebowania na niezawodne źródła energii – powiedział Patrick Fragman, dyrektor generalny Westinghouse. - Westinghouse może się pochwalić długą historią innowacji w energetyce jądrowej i jest w stanie nawiązać współpracę z Polską, aby realizować potrzeby kraju, tworzyć miejsca pracy i zabezpieczyć jego przyszłość energetyczną”.

Zgodnie z przyjętą niedawno Polityką energetyczną Polski do 2040 r. (PEP 2040) do roku 2043 rząd polski zamierza wygenerować od sześciu do dziewięciu GW energii z reaktorów III generacji lub reaktorów wodnych ciśnieniowych generacji III+, aby zastąpić moc wytwarzaną przez wycofane jednostki węglowe.

Elektrownia jądrowa Westinghouse AP1000 oferuje najwyższy poziom bezpieczeństwa i operacyjności. Działające elektrownie ustanawiają rekordy w branży w zakresie łatwości i czasu trwania przestojów związanych z odbiorami i uzupełnianiem paliwa oraz osiągają znakomitą wydajność.

Jeżeli spółka Westinghouse zostanie wybrana na partnera w zakresie energetyki jądrowej, stworzy ona i rozwinie łańcuch dostaw energii jądrowej, dzięki któremu w Polsce powstanie ponad 2000 miejsc pracy, jednocześnie zapewniając najwyższą jakość komponentów, wiedzę fachową i odpowiedzialność za rezultaty. Szersze plany inwestycyjne były przedmiotem rozmów podczas spotkania między dyrektorem generalnym Patrickiem Fragmanem i Grzegorzem Słomkowskim, członkiem zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Westinghouse Electric Company to pionier na rynku energii atomowej i wiodący dostawca produktów i technologii na potrzeby elektrowni atomowych na całym świecie. Spółka Westinghouse dostarczyła pierwszy na świecie reaktor wodny ciśnieniowy w 1957 r. do Shippingport w Pensylwanii w USA. Dziś technologia Westinghouse działa u podstaw mniej więcej połowy elektrowni atomowych na świecie.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.