Wynik wyszukiwania - "katastrofa ekologiczna" - Wiadomości

Unia Izb Odry i Łaby o raporcie NIK w sprawie Odry: „Musimy ograniczyć chaos kompetencyjny”

Raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący katastrofy ekologicznej na Odrze nie pozostawia złudzeń, że system administracyjny w Polsce nie był gotowy na sprawne działanie w obliczu takiego zdarzenia. Raport pokazuje również, że ignorowane miały być wcześniejsze sygnały dotyczące wysokiego zasolenia rzeki.
19.11.2023

NIK: Kluczowe organy administracji publicznej pozostawały bierne w pierwszej fazie katastrofy ekologicznej na Odrze

Kluczowe organy administracji publicznej odpowiedzialne za bezpieczeństwo obywateli pozostawały bierne w pierwszej fazie katastrofy ekologicznej na Odrze. Choć w rzece pojawiły się tysiące martwych ryb, to nie podjęto odpowiednich działań - wskazano w raporcie opublikowanym we wtorek przez Najwyższą Izbą Kontroli. Alarmy ostrzegawcze skierowane do mieszkańców pojawiły się z kilkunastodniowym opóźnieniem.
15.11.2023

Banki nasienia ryb – zabezpieczeniem w razie katastrof ekologicznych i wsparcie ochrony bioróżnorodności

Wsparcie procesu reprodukcji ryb w przypadku wystąpienia katastrofy ekologicznej, zabezpieczenie stabilności hodowli w wylęgarniach ryb oraz ochrona puli genowej – to główne cele banków nasienia ryb, których tworzeniem zajmują się naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.
11.09.2023

Polskie rzeki wysychają. Będą coraz bardziej narażone na zmiany klimatu i katastrofy ekologiczne

Powtarzające się z każdym rokiem upały i brak opadów obniżają poziom wody w polskich rzekach, co prowadzi do ich wysychania. W kolejnych latach sytuacja ma się tylko pogarszać. – W scenariuszu, w którym nic się nie zmieni, efekty będą bardzo złe. Polskie rzeki będą toczone kolejnymi suszami, kolejnymi powodziami i będą coraz bardziej zasalane, przez co będziemy mieć również więcej takich katastrof, jaka miała miejsce w zeszłym roku na Odrze – mówi dr Alicja Pawelec z WWF Polska.
22.08.2023

Belgia. Hiszpańskie stowarzyszenia ekologów interweniują w Brukseli w obronie parku narodowego w Andaluzji, któremu grozi katastrofa ekologiczna

Hiszpańskie stowarzyszenia ekologiczne złożyły w Brukseli petycję, pod którą podpisało się ponad 250 000 osób. Domagają się, aby Europa interweniowała w celu uratowania rezerwatu Donana. To rezerwat przyrody w Andaluzji, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, któremu grozi katastrofa ekologiczna - informuje belgijska telewizja VRT.
06.07.2023

Zieloni przestrzegają przed powtórką katastrofy ekologicznej na Odrze

Zeszłoroczna katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć, bo cały czas trwa zrzut solanek pokopalnianych, powodując ogromne zasolenie wody - mówiły na środowej konferencji w Sejmie posłanki klubu KO Klaudia Jachira i Małgorzata Tracz (Zieloni).
14.06.2023

Prokurator generalny w obwodzie chersońskim: to największa katastrofa ekologiczna od czasów Czarnobyla

Jak podała prokuratura w niedzielę w komunikacie na serwisie Telegram, Kostin w zatopionej w wyniku powodzi miejscowości Antoniwka odwiedził "miejsce zbrodni popełnionej przez Federację Rosyjską". Prokurator oświadczył, że "jest to największa katastrofa ekologiczna od czasu Czarnobyla, dlatego śledztwo dotyczyć będzie nie tylko zbrodni wojennej, ale też ekobójstwa".
11.06.2023

PGG: ok. 80 proc. chlorków i siarczanów z wód dołowych trafia do rzek przez systemy retencyjne

Połowa wód odprowadzanych z kopalń Polskiej Grupy Górniczej i ok. 80 proc. zawartych w tych wodach chlorków i siarczanów trafia do rzek z wykorzystaniem systemów retencyjno-dozujących – informuje spółka, zapowiadając rozbudowę retencji, by zminimalizować negatywny wpływ wód z kopalń na Odrę i Wisłę.
05.06.2023

Technologia w służbie przyrody. Specjalne urządzenie będzie monitorować stan Odry [WIDEO]

Ubiegłoroczna katastrofa ekologiczna na Odrze spowodowała ogromne straty nie tylko dla rzeki, ale i połączonych z nią ekosystemów. – Szukamy rozwiązań, dzięki którym będziemy w stanie przeciwdziałać takim sytuacjom, szybciej reagować i szybciej informować o nich mieszkańców – mówi Robert Bednarski z UM Wrocławia. Miasto nawiązało w tym celu współpracę z T-Mobile, a operator zwodował na rzece specjalne, pływające urządzenia, które będą na bieżąco monitorować stan wody w Odrze. To tylko jeden z przykładów pokazujących, że polskie m
31.05.2023

Śnięte ryby pod Wrocławiem. Czy katastrofa ekologiczna na Odrze może się powtórzyć?

Rośnie liczba śniętych ryb w zbiorniku Czernica pod Wrocławiem. W tym w starorzeczu Odry od połowy kwietnia szacuje się, że padło ich już około tony. Przyczyną jest produkcja toksyn przez złote algi, a ich intensywne namnażanie się w ostatnim czasie jest obserwowane również na Kanale Gliwickim.
09.05.2023

W Kanale Gliwickim pojawiły się śnięte ryby. Rząd musi podjąć działania, by zapobiec kolejnej katastrofie

W Kanale Gliwickim pojawiły się śnięte ryby i oleiste substancje, a jest to najprawdopodobniej miejsce, gdzie w ubiegłym roku rozpoczęła się katastrofa na Odrze. Rząd musi podjąć działania, by nie dopuścić do zakwitu "złotej algi" i do kolejnej katastrofy - przekonywała posłanka Wanda Nowicka (Lewica).
24.04.2023

Premier Brandenburgii stawia na rozmowy z Polską w sprawie większej ochrony Odry

Premier Brandenburgii Dietmar Woidke zapowiedział, że po masowej śmierci ryb w Odrze chce w rozmowach z Polską osiągnąć większą ochronę rzeki granicznej. "Zgadzamy się ze stroną polską, że chcemy się ponownie spotkać na konferencji" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Poczdamie.
20.12.2022

Co czwarty młody Polak uważa, że za zmiany klimatu odpowiadają inni i nie zamierza nic z nimi robić. Jako społeczeństwo test z wiedzy o środowisku zdajemy na 2+

50 proc. Polaków postrzega zanieczyszczenie środowiska jako największe zagrożenie dla współczesnego świata. Podobny odsetek obawia się zmian klimatycznych. Jednak co ósmy uważa, że inni są za ten problem odpowiedzialni, więc nie zamierza nic z tym robić. Niepokojący jest fakt, że w najmłodszej grupie wiekowej ten odsetek znacząco rośnie – taką postawę prezentuje prawie co czwarty młody Polak – wynika z najnowszej edycji raportu „Ziemianie atakują”. Pokazuje on również, że poziom wiedzy środowiskowej Polaków wciąż jest wręcz drama
21.11.2022

Idea-Biznes-Klimat 2022: inżynieria nie zastąpi bogactwa środowiska

„Człowiek, aby przeżyć, potrzebuje dachu nad głową, ciepła, pożywienia i czystej wody. Zielona transformacja to nie tylko przekształcenie energetyki w kierunku OZE. Zrównoważony rozwój wymaga ochrony zasobów naturalnych w celu zwiększenia zdolności środowiska do radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi” – mówili eksperci podczas tegorocznej konferencji Idea-Biznes-Klimat.
06.11.2022

14 mln zł na zarybienie i odbudowę ekosystemu Odry

Ruszył program odbudowy ekosystemu Odry. Na zarybienie tej rzeki zaplanowano 14 mln zł do 2025 roku. Do programu mogą przystąpić różne podmioty, ale organizatorzy liczą, że zajmie się tym przede wszystkim Polski Związek Wędkarski.
12.10.2022

Peru. Stan nadzwyczajny w regionie Loreto w Amazonii z powodu przecieku ropociągu

W regionie Loreto w peruwiańskiej części Amazonii rząd wprowadził na okres 90 dni stan nadzwyczajny z powodu wycieku 2,5 tys. baryłek ropy naftowej z Rurociągu Północnoperuwiańskiego do miejscowych rzek.
30.09.2022

Eksperci PAN: nie można twierdzić, że katastrofa ekologiczna na Odrze miała przyczynę naturalną

W żadnym wypadku nie można twierdzić, że katastrofa ekologiczna na Odrze miała przyczynę naturalną - wynika z raportu interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego działającego przy prezesie PAN. Jako prawdopodobne przyczyny katastrofy jego autorzy wskazali m.in. zrzuty ścieków i wzrost temperatury.
13.09.2022

Senat w uchwale wzywa rząd do szybkich działań ws. usunięcia skutków katastrofy ekologicznej na Odrze

Senat w przyjętej uchwale wzywa rząd do podjęcia zdecydowanych i szybkich działań na rzecz usunięcia skutków katastrofy ekologicznej na Odrze. Senatorowie wzywają też do pociągnięcia do odpowiedzialności osób, które nie podjęły należytych działań.
09.09.2022

Senat chce wezwać do rozliczenia odpowiedzialnych za katastrofę na Odrze

Oczekujemy wyciągnięcia konsekwencji wobec tych, którzy dopuścili się zaniedbań - mówi PAP senator Stanisław Gawłowski (niez.), uzasadniając projekt uchwały Senatu w sprawie katastrofy na Odrze. To uchwała czysto polityczna, ma przysporzyć punkty PO - komentuje senator Zdzisław Pupa (PiS).
07.09.2022

Gróbarczyk: nie zrobimy ani kroku wstecz ws. modernizacji Odry, przywołujemy niemiecką minister do porządku

Nie zrobimy ani kroku wstecz ws. modernizacji Odry - podkreślił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Słowa niemieckiej minister ochrony środowiska Steffi Lemke o tym, że rozbudowa Odry powinna być zatrzymana, określił jako skandal. Przywołujemy niemiecką minister do porządku - dodał.
30.08.2022

Prezydent o sytuacji na Odrze: to najprawdopodobniej splot przyczyn naturalnych z przyczynami wynikającymi z działalności ludzkiej

Niestety jest to najprawdopodobniej splot przyczyn naturalnych z przyczynami wynikającymi z działalności ludzkiej - powiedział w poniedziałek na antenie Radia Zet prezydent RP Andrzej Duda o sytuacji na Odrze. Dodał też, że w najbliższym czasie spotka się jeszcze z ekspertami na zachodzie Polski.
29.08.2022

Premier: chcemy, żeby urządzenia do monitoringu rzek były gęściej rozlokowane i bardziej czułe

Nie zakładamy nowych urządzeń technicznych do monitoringu rzek, tylko wzmacniamy cały system monitoringu; takie urządzenia były wcześniej, ale chcemy, żeby były one gęściej rozlokowane i bardziej czułe - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
25.08.2022

Ekohydrolog: Zakaz wstępu do Odry jest podyktowany rozsądkiem

Kąpiel w rzece, w której, niczym w kotle, przy obecnie panującej temperaturze, mieszają się różne substancje pochodzące z rozkładu, to ryzyko dla zdrowia – powiedział PAP dr Sebastian Szklarek z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN. Dodał, że zakaz wstępu do Odry jest podyktowany rozsądkiem.
25.08.2022

Płoną lasy Amazonii - największe zniszczenia od 2017 roku

System obserwacyjny brazylijskiego Krajowego Instytutu Badania Przestrzeni Kosmicznej (INPE) wykrył w sierpniu tego roku 3 358 ognisk pożarów na obszarze Puszczy Amazońskiej leżącym w granicach kraju. To najwięcej w ciągu miesiąca od sierpnia 2017 roku.
25.08.2022

Ekspert: rekultywacja Odry zajmie przynajmniej pięć lat

Jest jeszcze za wcześnie, by mówić o szczegółach rekultywacji Odry. Pierwszym jej etapem będzie przygotowanie kompleksowego i długoterminowego planu - powiedział PAP profesor Instytutu Rybactwa Śródlądowego, Piotr Parasiewicz. W jego ocenie proces rekultywacji zajmie przynajmniej pięć lat.
23.08.2022

Wiceszef MSZ o sytuacji na Odrze: postawiliśmy 29 zapór; po niemieckiej powstały 3

Po polskiej stronie postawiliśmy już w tej chwil 29 zapór, na których są wyławiane ryby; po stronie niemieckiej, mimo że prosimy, żeby te zapory powstawały, powstały jak na razie 3 zapory - oświadczył w poniedziałek wiceszef polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
22.08.2022

"Rzeczpospolita”: Trucicieli kary nie dotykają

Wyroki za przestępstwa środowiskowe zapadają rzadko, gdyż w Polsce nie ma systemu monitorowania zanieczyszczeń – informuje piątkowa "Rzeczpospolita”.
19.08.2022

Skażenie Odry! - aktualizacja czwartek

Artykuł aktualizowany na bieżąco. Odśwież stronę. Najnowsze wiadomości pojawiają się na górze artykułu Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje dotyczące nieodrwacalnego skażenia Odry.
18.08.2022

Wody Polskie kłamią w sprawie zrzutów retencyjnych

Raporty na stronie internetowej Wrocławskich Wód Polskich wskazują na skandalicznie wielkie zrzuty wody ze zbiorników retencyjnych; z kolei centrala Wód Polskich w komunikacie informuje, że nie było zrzutów na przełomie lipca i sierpnia - powiedziała w środę poseł klubu Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic.
17.08.2022

Policjanci skontrolowali stan rzeki Barycz, prawego dopływu Odry

W związku z zanieczyszczeniem rzeki Odry policjanci rozpoczęli w sobotę cykl kontroli rzek w powiecie ostrowskim. Zaczęli od rzeki Barycz, która jest prawym dopływem Odry – powiedziała PAP mł. asp. Małgorzata Michaś z biura prasowego ostrowskiej policji.
14.08.2022

Niemcy. Władze zalecają unikanie kontaktu z wodą z Odry

W Odrze wykryto tysiące śniętych ryb. Niepokoi to wędkarzy i władze Brandenburgii na granicy z Polską. Miasto Frankfurt nad Odrą oraz powiaty Maerkisch-Oderland i Uckermark zaleciły, by unikać kontaktu z wodą z Odry oraz nie jeść ryb z rzeki - podaje portal dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
11.08.2022

Wody Polskie: trwa wyławianie śniętych ryb z Odry

W okolicach Oławy (woj. dolnośląskie) wyłowiono z Odry około 5 ton śniętych ryb. Proces ich zbioru w okolicach dolnośląskiego Głogowa i Cigacic (woj. lubuskie) wciąż trwa - przekazał w środę prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Zaznaczył, że nie odnotowano obumierania innych organizmów.
11.08.2022

Zegar tyka. Zbliża się "koniec" Bałtyku

Gdybyśmy wypompowali wodę z Bałtyku, zobaczylibyśmy apokaliptyczny krajobraz: stosy min, beczek i bomb naładowanych chemikaliami. Kiedy poniemiecki złom skoroduje, czeka nas katastrofa ekologiczna - ostrzega wtorkowa "Gazeta Wyborcza".
09.08.2022

Rdzewiejący tankowiec pełen ropy. Jest szansa zapobiec katastrofie ekologicznej?

Huti kontrolujący wody w okolicach Jemenu zgodzili się na ONZ-owską propozycję rozładowania tankowca pełnego ropy, który od lat ulega zniszczeniu u wybrzeży kraju. Większy wyciek z jednostki lub jej wybuch zagraża kilku milionom ludzi.
14.03.2022

Czy EU grozi katastrofa ekologiczna? Rosjanie zajęli Zaporoską Elektrownią Atomową

Nie ma bezpośredniej łączności z Zaporoską Elektrownią Atomową, siły rosyjskie wkroczyły na teren siłowni i przejęły kontrolę nad jej personelem, a kierownictwo elektrowni "pracuje pod lufami karabinów" - podała w piątek agencja informacyjna Ukrinform.
04.03.2022

Peru. 24 plaże skażone wyciekiem ropy po tsunami na Pacyfiku

Co najmniej 24 plaże w Peru zostały zanieczyszczone ropą naftową w efekcie tsunami, jakie w połowie stycznia doprowadziło do wycieku paliwa podczas rozładunku tankowca w sąsiedztwie rafinerii La Pampilla. Wysoka fala, która uderzyła w statek, pojawiła się wskutek wybuchu wulkanu na wyspach Tonga.
02.02.2022

Wyciek z tankowca w Peru. Pracownicy z zakazem wyjazdu z kraju

Sąd w prowincji Lima, na środkowym wybrzeżu Peru, zakazał opuszczania tego kraju przez czterech pracowników hiszpańskiej spółki Repsol w związku z wyciekiem ropy naftowej. Doszło do niego 15 stycznia podczas rozładunku z tankowca w położonej w sąsiedztwie wybrzeża rafinerii La Pampilla.
30.01.2022

Po 10 latach mieszkańcy miasta opuszczonego po awarii w Fukushimie mogą znów nocować w swoich domach

Japońskie miasto Futaba, ewakuowane w 2011 roku po trzęsieniu ziemi, tsunami i awarii elektrowni jądrowej w Fukushimie, po raz pierwszy zezwoliło w czwartek części mieszkańców na nocowanie w opuszczonych domach, by mogli przygotować się do powrotu po ponad 10 latach.
21.01.2022

Wyciek ropy w Peru spowodował najgorszą katastrofę ekologiczną w ostatnich latach

Po uderzeniu we wtorek gwałtownej fali morskiej w tankowiec rozładowujący ropę naftową w rafinerii La Pampilla u wybrzeży Peru wyciekło ponad 6 tys. baryłek ropy. Powstanie fali jest wiązane z sobotnią erupcją wulkanu na wyspach Tonga - informuje w czwartek serwis BBC.
21.01.2022

Prezydent Otwocka spotkał się z mieszkańcami wz. z informacją o skażeniu wód podziemnych

Prezydent Otwocka Jarosław Margielski spotkał się z mieszkańcami, by omówić dalsze kroki, jakie zamierza podjąć wobec informacji o skażeniu wód podziemnych na sporym obszarze miasta. Zaproponował przyłączenie do sieci wodociągów miejskich i pomoc miasta.
29.12.2021

Ubezpieczyciel X-Press Pearl wypłaca 2,5 miliona dolarów na oczyszczanie środowiska

Ubezpieczyciel statku X-Press Pearl zgodził się zapłacić dodatkowe 2,5 miliona dolarów odszkodowania za szkody w środowisku naturalnym, wyrządzone w związku z katastrofą statku u wybrzeży Colombo na Sri Lance w maju.
28.12.2021

Teksańskie firmy oskarżone o zaniedbania wiodące do wycieku ropy

Federalna ława przysięgłych z Los Angeles oskarżyła w środę teksańską firmę naftową i dwie jej dwie filie o wyciek ropy u wybrzeży Kalifornii. W rezultacie zaniedbań 25 tys. galonów (94 600 litrów) ropy wyciekło do oceanu, podała AP.
16.12.2021

Sri Lanka. Wrak zatopionego statku z chemikaliami ma zostać usunięty

Wrak kontenerowca X-Press Pearl, który w czerwcu zatonął u wybrzeży Sri Lanki, powodując katastrofę ekologiczną, zostanie wydobyty z dna morskiego – zapowiedział w środę jego singapurski operator.
09.12.2021

Ruszyła kampania #BałtykDlaPokoleń nt. zagrożenia z zalegającej w Bałtyku broni chemicznej

Kampanię społeczną #BałtykDlaPokoleń, współorganizowaną przez firmę energetyczną Enea, zainaugurowano w piątek w Gdańsku. Celem akcji jest informowanie o zagrożeniu wynikającym z zalegania na dnie Bałtyku broni chemicznej z okresu II wojny światowej.
04.12.2021

Katastrofa ekologiczna w Donbasie: zniszczona bioróżnorodność, wybuchy metanu

Trwający od 2014 r. konflikt w Donbasie na wschodzie Ukrainy poważnie wpływa na środowisko. Eksperci alarmują, że region musi stawić czoła takim problemom jak zanieczyszczenie gruntu i wód czy wybuchy metanu. Działania zbrojne doprowadziły też do zniszczenia bioróżnorodności.
07.11.2021

Volkswagen - posadzi ponad 8 hektarów lasów w Polsce w miejscach dotkniętych katastrofami naturalnymi

Czarnowo na Kaszubach, Ryboły niedaleko Puszczy Knyszyńskiej i Białowieskiej oraz Zawoja pod Babią Górą – to w okolicach tych miejscowości na ponad 8 ha zostanie posadzonych w sumie 50 tys. drzew. W ten sposób odbudowany zostanie m.in. drzewostan, który kilka lat temu zniszczyły potężne żywioły – trąby powietrzne i huragany.
11.10.2021

Stary tankowiec u wybrzeży Jemenu grozi katastrofą ekologiczną

U wybrzeży Jemenu cumuje na stałe tankowiec FSO Safer załadowany ponad milionem baryłek ropy. Statek jest w fatalnym stanie technicznym. Eksperci twierdzą, że do wybuchu lub zatonięcia jednostki może dojść niemal w każdej chwili. W przypadku katastrofy statku ucierpi ponad 8 milionów mieszkańców regionu i tak zmagającego się z ubóstwem i wyniszczającą wojną domową.
10.10.2021

Prawdopodobnie wyciek ropy na Morzu Czarnym jest 400 razy większy niż podejrzewano

Wyciek ropy, do którego doszło 7 sierpnia w terminalu pod Noworosyjskiem na Morzu Czarnym może być aż 400 razy większy niż oficjalnie podano - ocenili w środę naukowcy z Rosyjskiej Akademii Nauk (RAN), powołując się na zdjęcia satelitarne.
12.08.2021

Polski MSZ zaoferował pomoc Turcji w związku z pożarami

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w rozmowie telefonicznej z szefem tureckiej dyplomacji Mevlutem Cavusoglu zaoferował pomoc Turcji w związku z falą pożarów. Jak dodał w swoim wpisie na Twitterze szczegóły pomocy są ustalane.
06.08.2021

Kornik drukarz niszczy drzewa, lasy znikają w błyskawicznym tempie

Niemieckie lasy szybko się kurczą wskutek globalnych zmian klimatu, które przynoszą susze sprzyjające rozwojowi szkodników drzew, głównie kornikowi drukarzowi – alarmuje niemiecki tygodnik "Der Spiegel" na swojej stronie interentowej.
05.08.2021

UE podjęła decyzję o wsparciu krajów walczących w pożarami

Komisja Europejska ogłosiła w środę decyzję o wsparciu czterech państw, walczących z niszczycielskimi pożarami. Do Włoch, Grecji, Albanii i Macedonii Północnej z innych krajów wysłane zostaną samoloty gaśnicze, helikoptery i dodatkowe oddziały straży pożarnej.
05.08.2021

Hiszpański start-up opracował platformę do monitorowania zanieczyszczeń w morzach i oceanach. W czasie rzeczywistym zarządza też usuwaniem śmieci

Co roku do mórz i oceanów trafia ok. 8 mln ton plastiku. Do 2050 roku w wodach może pływać więcej sztucznych odpadów niż ryb – alarmuje Fundacja MARE. Problemem są również wycieki ropy, choć nawet trzykrotnie więcej trafia jej z naszych dróg czy rzek. Firma Fregata Space opracowała platformę monitorującą z własnymi technikami uczenia maszynowego, która pomaga w wykrywaniu zanieczyszczeń na obszarach morskich. Wykorzystując zdjęcia satelitarne i sztuczną inteligencję, wykrywa ilość odpadów i zarządza ich usuwaniem.
20.07.2021

Pierwsze wyniki kontroli po gwałtownym spuszczeniu wody z jazu na rzece Głomi

Po wizji lokalnej Wody Polskie zdementowały w czwartek, by tysiące ryb padło w wyniku zbyt szybkiego spuszczenia wody z jazu na rzece Głomi w Krajence (pow. złotowski, woj. wielkopolskie). Sprawę ewentualnego wyrządzenia zniszczeń w przyrodzie bada policja.
09.07.2021

Katastrofa ekologiczna następstwem pożaru chemikaliowca u wybrzeży Sri Lanki

Na początku ubiegłego miesiąca u wybrzeży Sri Lanki doszło do incydentu ze statkiem przewożącym chemikalia. Efektem jest katastrofa ekologiczna, z którą wyspa prawdopodobnie będzie musiała żyć przez dziesięciolecia.
15.06.2021

Sri Lanka. "The Guardian": katastrofa ekologiczna, plaże pokryte mikrodrobinami plastiku

Sri Lanka stoi w obliczu najgorszej katastrofy ekologicznej w swojej historii po tym, jak na przewożącym chemikalia kontenerowcu X-Press Pearl wybuchł pożar. Okoliczne plaże pokryte są mikrodrobinami plastiku, morze na brzeg wyrzuca martwe zwierzęta - poinformował w poniedziałek "The Guardian".
31.05.2021

Wycieku ropy w Republice Komi, to problem systemowy

Wyciek ropy, do którego doszło w maju w Republice Komi, na północy Federacji Rosyjskiej, to groźba dla tamtejszej przyrody i mieszkańców. Według niektórych danych powierzchnia skażenia wynosi ok. 12 tys. km kwadratowych. Do awarii w tym regionie dochodzi regularnie.
22.05.2021

Sierra Leone: Chiny zbudują port w miejscu lasu deszczowego

Władze Sierra Leone zawarły umowę z Chinami na 55 mln dolarów, w ramach której sprzedadzą porośniętą deszczowym lasem plażę Black Johnson pod budowę portu. Aktywiści środowiskowi mówią o katastrofie ekologicznej - poinformował w poniedziałek "The Guardian".
17.05.2021

Wyspy Salomona: Masowiec wylał ponad tysiąc ton paliwa do morza

Dwa lata po katastroficznym wycieku ropy w pobliżu miejsca wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO rząd Wysp Salomona musi sobie poradzić z podobnym incydentem.
22.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.