Prezydent Otwocka spotkał się z mieszkańcami wz. z informacją o skażeniu wód podziemnych

zk

29.12.2021 11:05 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Prezydent Otwocka spotkał się z mieszkańcami wz. z informacją o skażeniu wód podziemnych

Partnerzy portalu

Prezydent Otwocka spotkał się z mieszkańcami wz. z informacją o skażeniu wód podziemnych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Jarosław Margielski - Prezydent Otwocka

Prezydent Otwocka Jarosław Margielski spotkał się z mieszkańcami, by omówić dalsze kroki, jakie zamierza podjąć wobec informacji o skażeniu wód podziemnych na sporym obszarze miasta. Zaproponował przyłączenie do sieci wodociągów miejskich i pomoc miasta.

Mieszkańcy Otwocka licznie wypełnili salę w lokalnym teatrze, gdzie we wtorek zorganizowano spotkanie na temat skażenia wód podziemnych na obszarze części centrum i Kresów. Według prezydenta Otwocka, ta informacja znana była poprzednim włodarzom miasta już od 2009 roku, jednak nikt nie przekazał jej mieszkańcom. Chodzi o skażenie związkami rakotwórczymi, pochodnymi chloru wylewanymi do ziemi przez działającą kilkadziesiąt lat temu pralnię chemiczną.

"Ciężko w cenzuralnych słowach ocenić działania ówczesnej władzy miasta Otwocka, która nie poinformowała mieszkańców o tym fakcie" - skomentował działania swoich poprzedników prezydent Otwocka. Margielski zlecił audyt w tej sprawie oraz zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury.

Prezydent podkreślił, że na obecnym etapie najważniejsze jest przeprowadzenie szczegółowych badań, ponieważ pracownicy Instytutu Geologicznego potwierdzili, że skażenie z dużym prawdopodobieństwem jest nadal aktualne. Zanieczyszczenie dotyczy wód podziemnych na głębokości ok. 40 metrów w górę. Mieszkańcy Otwocka, którzy mają własne ujęcia wody na tych głębokościach i na wskazanym obszarze są obarczeni prawdopodobnym ryzykiem korzystania ze skażonych wód.

Margielski zaproponował mieszkańcom zagrożonych obszarów przyłączenie do sieci wodociągów miejskich i zapewnił wsparcie miasta.

"Nie jestem uspokojona po tym spotkaniu, bo muszę decydować się na podłączenie do sieci miejskiej, z czego nie jestem zadowolona. Chciałabym, żeby miasto, wzięło odpowiedzialność za to, i pokryło koszty mojego przyłącza" - powiedziała PAP mieszkanka zagrożonego obszaru Danuta Staszewska. "To dobrze, że prezydent miasta podjął działania w tej sprawie" - dodała.

Do kwestii przyłączenia do wodociągów miejskich odniósł się także Jacek Czarnowski, mieszkaniec Otwocka i powiatowy radny.

"Dużo taniej jest utrzymywać własne ujęcie wody niż przyłączenie do wodociągów miejskich. Natomiast jeżeli okaże się, że skażenie jest tak potężne, że korzystanie z własnych ujęć będzie zbyt ryzykowne, to oczywiście należy się przyłączyć. Wobec tego zasadne byłoby, żeby władze miasta, czy też spółki OPWiK, w jakiś konkretny sposób wsparły mieszkańców przy ewntualnym przyłączeniu" - powiedział.

Czarnowski zaznaczył, że osoby odpowiedzialne za obecny stan rzeczy powinny zostać rozliczone za swoje działania. "Miasto ma poważny problem i musi się poważnie zastanowić, jak ten problem rozwiązać i jak zadośćuczynić mieszkańcom" - stwierdził. Zapowiedział też, że rozważa pozew zbiorowy lub indywidualny.

"Jeżeli będzie taka sposobność, czy też konieczność, to na pewno nie pozostawię tego bez komentarza. Mam na myśli pozwanie miasta jako takiego, a nie osób, które w tej chwili zasiadają we władzach tego miasta" - powiedział Jacek Czarnowski.

Zauważył, że obecna sytuacja będzie miała swoje konsekwencje na rynku nieruchomości. "Przede wszystkim to będzie miało wielki wpływ na ceny nieruchomości w tym obszarze. To jest nieuniknione. Mam nadzieję, że miasto będzie podejmowało kolejne kroki, żeby tę sytuację normalizować" - stwierdził.

Podczas spotkania podjęto też kwestię ewentualnego wpływu skażonej wody na przypadki zachorowań na chorobę nowotworową u osób, które zamieszkiwały zagrożony obszar miasta. Mieszkanka tego terenu Ewa Orłowska w rozmowie z PAP wyraziła przekonanie, że "na jednej z ulic było naprawdę dużo zgonów nowotworowych". "Myślę, że mogło to mieć związek ze skażoną wodą w tym rejonie" - oceniła.

Krytycznie do tej opinii odniósł się Czarnowski. "Moim zdaniem to jest wróżenie z fusów. Nie podejmuję się dywagacji na ten temat. Badania to jest podstawa, wtedy będziemy mogli się pochylić nad tym" - stwierdził.

Mieszkańcy chwalili prezydenta za reakcję i zorganizowanie wody do picia. "Reakcję prezydenta oceniam bardzo na plus, bo ze względu na to, że - jak powiedział - poprzednie władze zamiotły pod dywan, obecny prezydent stanął na wysokości, niełatwego zadania" - dodała Ewa Orłowska.

Po zakończeniu spotkania mieszkańcom rozdawano wodę do picia w sześciolitrowych opakowaniach. Otwocki ratusz przygotował 200 takich baniaków. Kolejne partie wody będą sukcesywnie dostarczane.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.