Macron proponuje utworzenie stanowiska wysłannika ONZ ds. klimatu

zc

23.02.2021 19:22 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Macron proponuje utworzenie stanowiska wysłannika ONZ ds. klimatu

Partnerzy portalu

Macron proponuje utworzenie stanowiska wysłannika ONZ ds. klimatu - ZielonaGospodarka.pl
<span>Photo by <a href="https://unsplash.com/@matreding?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">Mat Reding</a> on <a href="https://unsplash.com/s/photos/united-nations?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">Unsplash</a></span>

Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconego bezpieczeństwu klimatycznemu, prezydent Francji Emmanuel Macron zaproponował utworzenie stanowiska wysłannika Narodów Zjednoczonych ds. klimatu, którego zadaniem byłoby koordynowanie działań Rady w tym obszarze.

"Walka ze zmianami klimatu i walka o ochronę środowiska to sprawa pokoju i bezpieczeństwa (...). Wzywam Radę Bezpieczeństwa, aby zajęła się tymi kwestiami w ramach swego mandatu" - oświadczył Macron.

W wirtualnym spotkaniu RB ONZ, którego gospodarzem był premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, udział wziął David Attenborough, słynny biolog, pisarz i autor programów dokumentalnych poświęconych przyrodzie, który zwracając się do członków Rady, debatującej na temat bezpieczeństwa klimatycznego, powiedział: "Nie zazdroszczę wam odpowiedzialności, jaką w związku z tym bierzecie na siebie".

Odnosząc się do niszczenia środowiska naturalnego, Attenborough ostrzegł: "Jeżeli pójdziemy nadal tą drogą, to grozi nam załamanie wszystkiego, co daje nam bezpieczeństwo: produkcji żywności, dostępu do czystej wody, temperatury, w której jesteśmy w stanie żyć, i łańcucha pokarmowego oceanów" - podkreślił.

"A jeśli świat natury nie będzie w stanie spełnić swych najbardziej podstawowych potrzeb, to szybko załamie się duża część naszej cywilizacji" - dodał biolog.

Brytyjski premier, który będzie też gospodarzem jesiennego szczytu ONZ w Glasgow, poświęconego walce z ociepleniem klimatu, powiedział podczas wtorkowej sesji: "Wiem, że wielu ludzi na całym świecie powie (o naszej debacie), że są to zielone bzdury, wygłaszane przez tłumy wielbicieli drzew i zjadaczy tofu, które nie są godne międzynarodowej dyplomacji i międzynarodowej polityki (...) Nie mógłbym bardziej nie zgadzać się z takim stanowiskiem".

Listopadowy szczyt w Glasgow będzie największym takim międzynarodowym spotkaniem poświęconym klimatowi od konferencji w Paryżu w 2015, która zaowocowała podpisaniem Paryskiego Porozumienia Klimatycznego. Blisko 200 krajów zobowiązało się wtedy do podjęcia takich kroków, które powstrzymają ocieplanie się naszej planety - przypomina Reuters.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał państwa, korporacje, miasta i instytucje finansowe, do podjęcia ambitnych zobowiązań dotyczących emisji gazów cieplarnianych.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.