Wiceminister Edward Siarka o strategii leśnej UE

zk

23.09.2021 09:19 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Klimat, Edukacja Wiceminister Edward Siarka o strategii leśnej UE

Partnerzy portalu

Wiceminister Edward Siarka o strategii leśnej UE - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka spotkał się w Brukseli z komisarzem ds. rolnictwa UE, Januszem Wojciechowskim. Głównym tematami spotkania były: strategia leśna oraz kwestie dotyczące gospodarki leśnej UE.

– Unijna Strategia Leśna zagraża przyszłości polskich lasów i polskiej gospodarce. Ochrona klimatu jest najważniejsza, ale leczenie nie może zabić pacjenta. Dlatego musimy wypracować kompromis, który uwzględni interesy krajów o wysokiej lesistości, jak Polska – podkreślił wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

Opublikowana przez Parlament Europejski 16 lipca 2021 r. Strategia Leśna zakłada przyspieszenie osiągnięcia celów klimatycznych - redukcji dwutlenku węgla w atmosferze. Cel ma być osiągnięty m.in. poprzez znaczące ograniczenie pozyskiwania drewna na terenie Unii Europejskiej – ścisłą ochroną ma zostać objęte 10 proc. powierzchni lądowej.

Dla Polski, w której obszary leśne stanowią jedną trzecią kraju – jesteśmy pod tym względem w czołówce państw europejskich – realizacja unijnej strategii oznaczałaby konieczność wyłączenia z gospodarki leśnej ponad 3 mln ha lasów. To z kolei doprowadziłoby do nagłego ograniczenia o połowę dostaw drewna na rynek, upadek tysięcy firm i skokowy wzrost cen produktów drewnianych. Eksperci nie mają wątpliwości, że rozwój polskiej gospodarki zostałby zahamowany. Wprowadzenie w życie strategii to także znaczne ograniczenie wstępu do lasów i pozyskiwania runa leśnego.

– Nowa unijna Strategia Leśna została całkowicie podporządkowana osiągnięciu celów klimatycznych i zakłada odejście od wielofunkcyjności lasów, zwłaszcza kosztem działań gospodarczych – dodał wiceminister.

Wskazał także na wiele sprzeczności w samej strategii.

– Nie da się pogodzić nakazu zwiększania powierzchni starodrzewia z założeniem wzrostu pochłaniania przez lasy dwutlenku węgla, gdyż stare drzewa stają się emitentem CO2, a nie jego pochłaniaczem – podkreślił Edward Siarka.

W opinii wiceministra, który przekazał swoje uwagi Komisarzowi Januszowi Wojciechowskiemu, unijny dokument nie odpowiada obecnym wyzwaniom w obszarze leśnictwa i nie spełnia oczekiwań krajów o wysokiej lesistości. Dlatego potrzebne są rozmowy ze stroną unijną i wypracowanie kompromisu.

– Strategia leśna to kolejny dokument, w którym wbrew traktatom KE,  wkracza się w kompetencje państw członkowskich. Nikt nie podważa konieczności ochrony klimatu. Ale wszelkie decyzje dotyczące lasów powinny uwzględniać ich indywidualny charakter wynikający z lokalnych uwarunkowań środowiskowych i biogeograficznych poszczególnych krajów. Dialog stanowi podstawę współpracy między instytucjami polskimi i europejskimi. Jestem przekonany, że uda nam się wypracować kompromisowe rozwiązania – zaznaczył wiceminister Siarka.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25625,00 $ tona 0,39% 19 wrz
 Cynk 2476,00 $ tona -0,64% 19 wrz
 Aluminium 2174,00 $ tona 0,46% 19 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.