Sąd w Australii: rząd ma obowiązek dbać o ochronę młodych ludzi przed kryzysem klimatycznym

28.05.2021 12:23 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE Sąd w Australii: rząd ma obowiązek dbać o ochronę młodych ludzi przed kryzysem klimatycznym

Partnerzy portalu

Sąd w Australii: rząd ma obowiązek dbać o ochronę młodych ludzi przed kryzysem klimatycznym - ZielonaGospodarka.pl

Ośmioro nastolatków wspólnie z 86-letnia zakonnicą chce na drodze sądowej zablokować budowę nowej kopalni w Australii przekonując, że minister środowiska powinien dbać o ochronę młodych ludzi przed kryzysem klimatycznym. To pierwszy taki przypadek na świecie. Sąd wydał wyrok.

Sprawa dotyczy planów spółki Whitehaven Coal, która chciała rozbudować kopalnię Vickery w północnej części Nowej Południowej Walii. W planach spółki jest wydobycie dodatkowych 33 mln ton węgla z kopalni. Sędzia Sądu Federalnego Mordecai Bromberg uznał, że Sussan Ley, minister środowiska, ma obowiązek dbać o ochronę młodych ludzi przed kryzysem klimatycznym. Nie podjął jednak decyzji o wstrzymaniu realizacji projektu, ponieważ nie był przekonany, że mister środowiska nie dochowała w zupełności wspomnianego obowiązku.

David Barnden, prawnik reprezentujący nastolatków stwierdził, że była to historyczna i ,,niesamowita decyzja” o potencjalnie znaczących konsekwencjach. Jak zaznaczył, sąd uznał, że minister ma obowiązek opieki nad młodym pokoleniem i nie może działać na ich szkodę. – To pierwszy raz na świecie kiedy uznano taki obowiązek, a zwłaszcza że w kraju gdzie obowiązuje prawo zwyczajowe – stwierdził.

Innego zdania jest Whitehaven Coal. W komunikacie dla giełdy spółka stwierdziła, że sąd wspomniał o obowiązku ochrony, jednocześnie wyrażając zadowolenie z decyzji sędziego, na mocy której oddalono wniosek nastolatków o rozbudowę kopalni Vickery.

Przemawiając w imieniu nastolatków 17-letnia Ava Princi powiedziała, że to „ekscytujące i głęboko uspokajające”, że wymiar sprawiedliwości uznał, iż minister ma obowiązek troski o młode pokolenie. Na czele grupy stanął 16-letni uczeń z Melbourne Anj Sharma wspierany przez siostrę Brigid Arthur, 86-letnią zakonnicę i byłą nauczycielką, która jako ochotnik zgłosiła się, aby pełnić rolę opiekuna sądowego w trakcie postępowania. Ich zdaniem minister środowiska naruszyłaby obowiązek troski, gdyby wykorzystała obowiązujące prawo ochrony środowiska do wydania zgody na rozbudowę kopalni. Zdaniem młodzieży inwestycja może doprowadzić do emisji dodatkowych 100 mln ton CO2 rocznie, czyli ok. 20 proc. rocznego śladu węglowego Australii. Surowiec będzie eksportowany za granicę i spalany w celu produkcji stali i wytwarzania energii elektrycznej.

W swoim orzeczeniu sędzia stwierdził,  że dowody przedstawione w trakcie prawy wykazały, że potencjalne szkody, jakie mogą napotkać młodzież z powodu globalnego ocieplenia, „można uczciwie określić jako katastrofalne, szczególnie jeśli globalna średnia temperatura powierzchni wzrośnie do 3 stopnie Celsjusza i przekroczy poziom sprzed epoki przemysłowej”.


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.