Lewiatan: w Nowym Polskim Ładzie inwestycje w zieloną gospodarkę powinny mieć absolutny priorytet

ac

18.02.2021 16:00 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Lewiatan: w Nowym Polskim Ładzie inwestycje w zieloną gospodarkę powinny mieć absolutny priorytet

Partnerzy portalu

Lewiatan: w Nowym Polskim Ładzie inwestycje w zieloną gospodarkę powinny mieć absolutny priorytet - ZielonaGospodarka.pl
Photo by JOHANNA MONTOYA

Inwestycje w zieloną gospodarkę powinny mieć absolutny priorytet w zapowiadanym Nowym Polskim Ładzie - uważa Konfederacja Lewiatan. Rekomenduje m.in. wykorzystanie morskich farm wiatrowych, sprzyjającą OZE legislację i modernizację sieci elektroenergetycznej.

Zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego, w najbliższym czasie ma być zaprezentowany "Nowy Polski Ład", czyli program zawierający plany inwestycyjne i propozycje dotyczące wielu dziedzin życia społecznego oraz gospodarczego w czasie po pandemii.

Zdaniem Konfederacji Lewiatan w programie powinno znaleźć się 10 rozwiązań dotyczących energetyki, transportu i przemysłu. Organizacja argumentuje, że inwestycje w zieloną gospodarkę są szansą na zwiększenie konkurencyjności polskich firm i dokonanie jakościowego i technologicznego przełomu w naszej gospodarce.

"Z badań Lewiatana przeprowadzonych wśród firm członkowskich wynika, że 40 proc. przedsiębiorców uważa, że działania w tym kierunku są bardzo potrzebne. Firmy dostrzegają, że czysta energia, ochrona klimatu, to nie temat zastępczy, lecz szansa na zielony impuls gospodarczy, niezmiernie ważny dla szybszego wyjścia z kryzysu gospodarczego. Już w tym roku uruchomione mają zostać ogromne środki na transformację energetyczną, technologiczną i społeczną, które będą pochodziły zarówno z wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy" - stwierdziła cytowana w komunikacie dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan Dorota Zawadzka - Stępniak. „W Nowym Polskim Ładzie inwestycje w zieloną gospodarkę powinny mieć absolutny priorytet” – dodała.

Wśród proponowanych przez Konfederację Lewiatan rozwiązań, które powinny być zawarte w Nowym Polskim Ładzie, jest decentralizacja sektora energii poprzez spopularyzowanie technologii wytwarzania energii z OZE wśród gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. "Warto podjąć też działania, które pomogą przedsiębiorstwom osiągnąć samowystarczalność energetyczną w oparciu o OZE, wdrożyć rozwiązania biznesowe oparte na długoterminowych umowach między nimi i dostawcami energii z OZE" - zauważono.

Zdaniem Lewiatana, aby cały sektor odnawialnych źródeł energii rozwijał się dynamicznie, konieczne są zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii i tzw. ustawie antywiatrakowej, a także rozwijanie systemów wsparcia finansowego OZE ze środków publicznych.

Ponadto organizacja zaleca wykorzystanie morskich farm wiatrowych, promowanie i wspieranie niskoemisyjnego transportu, termomdernizację budynków i modernizację sieci elektroenergetycznej. "Aby rozwijać energetykę rozproszoną i elektromobilność, korzystać z magazynowanej energii oraz elastycznego krajowego systemu elektroenergetycznego, potrzebujemy sprawnej i nowoczesnej sieci przesyłającej i dystrybuującej energię. Programowi rozwoju sieci powinna towarzyszyć zmiana modelu funkcjonowania rynku energii, w tym wprowadzenie rynku lokalizacyjnego" - podkreślono.

Lewiatan rekomenduje też rozwój inteligentnych sieci dystrybucyjnych, które "umożliwiają przyłączanie i pracę coraz większej liczby rozproszonych źródeł OZE, rozwój rynku prosumentów (np. mikrowytwórców energii), obniżenie kosztów funkcjonowania sieci i zapewnienie energii dla elektromobilności". "Upowszechnienie tych urządzeń to szansa rozwojowa dla rodzimych przedsiębiorstw z branży IT" - oceniono.

Wg organizacji kluczowa jest też transformacja sektora ciepłowniczego i wymiana nieefektywnych źródeł ciepła w budynkach ogrzewanych indywidualnie, co ma sprzyjać poprawie jakości powietrza. Wśród potrzebnych działań wymieniono również optymalizację zużycia energii w przemyśle i usługach oraz rozwój technologii przyszłości takich, jak magazyny energii elektrycznej czy samochody elektryczne.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.