Wojciech Dąbrowski: Polska musi mieć stabilne źródła energii, które zagwarantują nam bezpieczeństwo, a polskiej gospodarce konkurencyjność

zk

19.01.2023 13:08 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Wojciech Dąbrowski: Polska musi mieć stabilne źródła energii, które zagwarantują nam bezpieczeństwo, a polskiej gospodarce konkurencyjność

Partnerzy portalu

Wojciech Dąbrowski: Polska musi mieć stabilne źródła energii, które zagwarantują nam bezpieczeństwo, a polskiej gospodarce konkurencyjność - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PGE

„Dzisiaj walczymy o to, aby być bezpieczni energetycznie, a nasza gospodarka była konkurencyjna w Europie i na świecie” – powiedział w Davos prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Wojciech Dąbrowski, podczas panelu pt. „Ścieżka ku europejskiej suwerenności energetycznej”. W spotkaniu poświęconym współpracy polsko-koreańskiej przy planowanej budowie elektrowni jądrowej w Pątnowie wzięli udział prezydent RP Andrzej Duda, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister handlu Korei Południowej Dukgeun Ahn oraz przedstawiciele partnerów projektu – mówił Johoo Whang, prezes koreańskiego KHNP i Marcin Stec, członek Rady Nadzorczej ZE PAK.

- Nie ma wątpliwości wśród rozsądnych i trzeźwo myślących ekspertów, że nie można korzystać wyłącznie z odnawialnych źródeł energii, bez wykorzystania energii pochodzącej z atomu. To jest dzisiaj konieczność dziejowa, wymaganie przyszłości i zobowiązanie przed przyszłymi pokoleniami, aby zapewnić energię z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, ale jednocześnie w sposób najbardziej stabilny i bezpieczny - powiedział Andrzej Duda, prezydent RP.

31 października 2022 r. prezesi PGE, ZE PAK oraz koreańskiej KHNP podpisali list intencyjny, zakładający opracowanie planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie w Polsce w oparciu o technologię APR1400.

- Myśląc odpowiedzialnie o przyszłości Polski musimy stawiać na przewidywalne źródła, które przez najbliższe kilkadziesiąt lat zapewnią nam bezpieczeństwo energetyczne. Stąd zaangażowanie PGE Polskiej Grupy Energetycznej w ten projekt - mówił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Jak zaznaczył, budowa elektrowni jądrowej w Pątnowie ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i stanowi odpowiedź na kryzys energetyczny, wysokie ceny surowców i uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

- Dzisiaj polskie źródła wytwarzania energii są jeszcze oparte na węglu, ale to jest kwestia przejściowa. W perspektywie kilkunastu lat będziemy odchodzili od węgla, przede wszystkim ze względów ekonomicznych, gdyż wydobycie tego surowca jest coraz droższe. Polityka klimatyczna nakłada też na nas ogromne wydatki na emisję CO2. Tylko w tym roku PGE Polska Grupa Energetyczna wyda na nie ponad 20 miliardów złotych. Z tego wynika potrzeba budowy źródeł niskoemisyjnych i inwestycje w odnawialne źródła energii. Udział w projekcie budowy elektrowni jądrowej jest właśnie realizacją tej polityki, aby produkować energię tańszą, a jednocześnie stabilną i zapewniającą polskim gospodarstwom domowym akceptowany poziom cen, a polskiej gospodarce trwałą konkurencyjność na świecie -  kontynował Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Występując w Davos wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zwrócił uwagę, że projekt PGE, ZE PAK i KHNP jest wsparciem dla polskiej energetyki w kontekście planowanych przez rząd elektrowni jądrowych, z których pierwsza ma wykorzystywać amerykańską technologię firmy Westinghouse.

- Jesteśmy zainteresowani, żeby budować jak najszybciej i w jak największym wymiarze energetykę jądrową, bo to ma być w przyszłości fundament polskiego miksu energetycznego wraz z energią odnawialną, w zakresie której też odnosimy wielkie sukcesy. Mamy już dzisiaj 18 proc. energii w Polsce wytwarzanej wprost ze źródeł odnawialnych, a w sumie 35 proc. ze źródeł nieemisyjnych i niskoemisyjnych. To jednak nie są źródła stabilnej energii, one wymagają stabilizacji i tę stabilizację zapewni nam energetyka jądrowa, która będzie w przyszłości głównym elementem polskiego miksu energetycznego - powiedział Jacek Sasin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych.

Z kolei Maciej Stec reprezentujący w dyskusji ZE PAK zwracał uwagę na znakomite przygotowanie lokalizacji w Pątnowie do budowy kolejnej w Polsce elektrowni jądrowej.

- W Wielkopolsce Wschodniej od 60 lat jest produkowany prąd, w związku z czym istnieje duża akceptacja społeczna dla energetyki, a dodatkowo w regionie został przyjęty plan transformacji energetycznej związany ze zbliżającym się wyłączeniem wciąż działających elektrowni konwencjonalnych. Mamy bardzo dobre warunki geologiczne i techniczne oraz sejsmiczne, jesteśmy przy kluczowym węźle, z którego już możemy dostarczać prąd we wszystkich kierunkach - mówił Maciej Stec, Rada Nadzorcza ZE PAK.

Przyszła elektrownia jądrowa będzie zasilana reaktorami ARP1400. Są one oparte na bezpiecznej, funkcjonującej od ponad 40 lat i efektywnej koreańskiej technologii. KHNP jest obecnie trzecim największym operatorem elektrowni jądrowych na świecie. Jak podkreślił minister handlu Korei Południowej Dukgeun Ahn, kraj ten dobrze rozumie wyzwania stojące przed Polską. Przypomniał także o realizowanej przez KHNP jednej z największych inwestycji na świecie –  elektrowni jądrowej w Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Trzy pierwsze reaktory o mocy 1400 MW każdy zostały już – w budżecie i w terminie – oddane do użytku, a czwarty jest w budowie. Na doświadczenie Koreańczyków w technologii jądrowej zwrócił też uwagę prezes KHNP, Johoo Whang. Jak zdeklarował, spółka chętnie podzieli się tymi doświadczeniami z Polską. Podkreślił, że technologia jądrowa umożliwiła Korei zbudowanie bezpieczeństwa energetycznego.

Światowe Forum Ekonomiczne to coroczne spotkanie światowych liderów – polityków, przedstawicieli biznesu, działaczy społecznych – które odbywa się w szwajcarskim Davos. Wśród głównych tematów poruszanych w tym roku jest kryzys gospodarczy, wojna na Ukrainie i ochrona klimatu.

Tagi:
davos, pge, duda, atom, khnp

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.