Politechnika Wrocławska podąża za trendami: nowy kierunek - ochrona klimatu

zk

17.02.2022 08:33 Źródło: wroclaw.pl
Strona główna Energetyka, OZE Politechnika Wrocławska podąża za trendami: nowy kierunek - ochrona klimatu

Partnerzy portalu

Politechnika Wrocławska podąża za trendami: nowy kierunek - ochrona klimatu - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Już można się zapisać na studia magisterskie (II stopnia) w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym i ochronie klimatu na Politechnice Wrocławskiej.

W ramach nowego kierunku będą prowadzone zajęcia w dwóch specjalnościach: ochrona klimatu i gospodarka o obiegu zamkniętym. Jego pomysłodawcy są pewni, że pracy dla specjalistów w tej dziedzinie nie zabraknie.

Gospodarka o obiegu zamkniętym, to strategia zrównoważonego rozwoju gospodarczego, obejmująca świadome zarządzanie cyklem życia produktów, odzysku i ponownego wykorzystania surowców. To z kolei ma wpływ na zmniejszenie uzależnienia od wyczerpujących się surowców oraz tradycyjnych źródeł energii. Zamknięta pętla obiegu surowców minimalizuje zużycie energii, emisję zanieczyszczeń i ilość powstających odpadów.

Od prawa po technologie


– Nowy kierunek to studia obejmujące kwestie prawne, zarządzanie i wiedzę technologiczną. Chcemy szkolić inżynierów technologii i doradców technologicznych, ale także specjalistów od prawa krajowego i europejskiego, którzy wkrótce będą mieli ogromny wpływ na niemal każdą dziedzinę naszego życia – mówi dr inż. Piotr Jadwiszczak, prodziekan ds. finansowych i ogólnych Wydziału Inżynierii Środowiska.

Strategia UE przewiduje, że do 2050 r. europejska gospodarka ma osiągnąć neutralność klimatyczną oraz funkcjonować na zasadach gospodarki o obiegu zamkniętym. Nowy kierunek studiów przygotuje specjalistów w tej dziedzinie.

– Odzysk i ponowne wykorzystanie wszelkiego rodzaju odpadów i wody, rekultywacja terenów zdegradowanych, a także monitorowanie, łagodzenie i adaptacja do zmian klimatycznych – przez długie lata pracy dla absolwentów kierunku na pewno nie zabraknie – podkreśla prof. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa, prodziekan ds. dydaktyki i rozwoju kadry.

Studia dla inżynierów


Interdyscyplinarność kierunku gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu sprawia, że studia te są skierowane do wszystkich absolwentów studiów inżynierskich I stopnia.

Prof. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa: – Plan studiów został tak ułożony, żeby osoby z różnym przygotowaniem po studiach I stopnia mogły dostosować ścieżkę kształcenia do swoich potrzeb. Studenci będą mogli wybierać pomiędzy blokiem zajęć z obszaru LCA i ekoprojektowania, a blokiem dotyczącym bioinżynierii środowiska.

Projekty zespołowe

Wśród kluczowych przedmiotów na specjalności „ochrona klimatu” znalazły się nie tylko zajęcia związane z monitoringiem, zapobieganiem i łagodzeniem zmian klimatycznych, lecz również dotyczące zarządzania środowiskiem oraz pozyskiwania i przetwarzania danych środowiskowych. Z kolei zajęcia na specjalności „gospodarka o obiegu zamkniętym” związane są z materiałami biodegradowalnymi, recyklingiem, najnowszymi technologiami odnowy i oczyszczania wody.

Nowością na kierunku jest tzw. projekt zintegrowany. W trakcie tego kursu zadaniem studentów będzie przygotowanie kompleksowego rozwiązania w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym i ochrony klimatu na konkretnym przykładzie.

– To typ zadania, z którym nasi absolwenci będą mieli do czynienia na co dzień w swojej pracy zawodowej. Problemy do rozwiązania będą dotyczyć m.in. kwestii związanych z ograniczeniem i monitorowaniem emisji zanieczyszczeń, adaptacją miast do zmian klimatu, bioróżnorodnością, racjonalnym gospodarowaniem zasobami i minimalizowaniem oddziaływania zakładów przemysłowych na środowisko – mówi dr inż. Piotr Jadwiszczak. – Zależy nam na zespołowej formie zajęć, bo tak się dzisiaj pracuje na świecie – podkreśla.

W trakcie studiów organizowane będą też otwarte wykłady prowadzone przez specjalistów z firm i organizacji współpracujących z Wydziałem Inżynierii Środowiska.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34700,00 $ tona 2,44% 20 maj
 Cynk 3754,00 $ tona 2,93% 20 maj
 Aluminium 2930,00 $ tona 3,72% 20 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.