Wynik wyszukiwania - "odra " - Wiadomości

Wkrótce odbędzie się kolejna edycja akcji Czysta Odra

20 tys. wolontariuszek i wolontariuszy z Czech, Polski i Niemiec weźmie udział w trzeciej edycji akcji Czysta Odra, która oficjalnie startuje 26 kwietnia. Inicjator Dominik Dobrowolski podkreślił w czwartek, że akcja polega na wpuszczaniu życia do rzeki i wyławiania z niej śmierci.
19.04.2024

Światowy Dzień Wody – nie dla polskich rzek

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Tego dnia mija też 100 dni od zaprzysiężenia nowego rządu. Jedną z jego obietnic było zajęcie się truciem polskich rzek. Obietnica nie została spełniona, a Odra wciąż zalewana jest słonymi ściekami z kopalń. Aktywiści i aktywistki Greenpeace spłynęli kajakami rzeką, która jest dopływem Odry, a jej woda jest czarna od pyłu węglowego. Apelują do nowego rządu o pilną ochronę polskich rzek.
22.03.2024

Wrocławscy ekolodzy chcą uznania rzeki Odry za osobę prawną

Grupa ekologów przekonuje, że rzeka Odra powinna zostać uznana za osobę prawną. Ich działania rozpoczęły się po katastrofie ekologicznej, do której doszło latem 2022 r. Aktywiści przekonują, że dzięki nowemu prawu będzie można wymóc zmiany w tym, w jaki sposób wykorzystywana jest rzeka.
20.02.2024

Hennig-Kloska: priorytetem ministerstwa m.in. Odra i mokradła

Jednym z priorytetów resortu klimatu będzie kwestia poprawy stanu środowiskowego Odry, a także przyjęcie strategii dla mokradeł - mówiła w środę na posiedzeniu sejmowej komisji minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Przygotowany ma zostać np. plan przywrócenia środowiskowego bezpieczeństwa Odry.
08.02.2024

Resort klimatu o raporcie NIK: minister zapewniła realizację zadań dot. zagrożeń związanych z jakością wód

Minister Klimatu i Środowiska zapewniła realizację obligatoryjnych zadań ustawowych będących w jej właściwości, dotyczących ochrony środowiska, w odniesieniu do zagrożeń związanych z jakością wód - przekazali przedstawiciele resortu klimatu, odnosząc się do raportu NIK w sprawie Odry.
22.11.2023

Unia Izb Odry i Łaby o raporcie NIK w sprawie Odry: „Musimy ograniczyć chaos kompetencyjny”

Raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący katastrofy ekologicznej na Odrze nie pozostawia złudzeń, że system administracyjny w Polsce nie był gotowy na sprawne działanie w obliczu takiego zdarzenia. Raport pokazuje również, że ignorowane miały być wcześniejsze sygnały dotyczące wysokiego zasolenia rzeki.
19.11.2023

NIK: Kluczowe organy administracji publicznej pozostawały bierne w pierwszej fazie katastrofy ekologicznej na Odrze

Kluczowe organy administracji publicznej odpowiedzialne za bezpieczeństwo obywateli pozostawały bierne w pierwszej fazie katastrofy ekologicznej na Odrze. Choć w rzece pojawiły się tysiące martwych ryb, to nie podjęto odpowiednich działań - wskazano w raporcie opublikowanym we wtorek przez Najwyższą Izbą Kontroli. Alarmy ostrzegawcze skierowane do mieszkańców pojawiły się z kilkunastodniowym opóźnieniem.
15.11.2023

Gaz-System oddaje do użytku gazociąg przyłączeniowy Przywodzie – Dolna Odra

Uroczyste przekazanie do eksploatacji gazociągu przyłączeniowego Przywodzie – Dolna Odra odbyło się 26 września 2023 r. na terenie węzła przyłączeniowego do elektrowni PGE Gryfino 2050. Dzięki inwestycji Gaz-System dwa bloki gazowo-parowe będą zasilane gazem ziemnym, zapewniając niskoemisyjną produkcję energii elektrycznej mieszkańcom województwa zachodniopomorskiego.
26.09.2023

Flota turbin gazowych HA firmy GE Vernova przepracowała 2 miliony godzin

Dział Gas Power GE Vernova (spółki GE notowanej na NYSE) osiągnął dziś kamień milowy dla swojej zaawansowanej floty wysokowydajnych turbin gazowych klasy H, która przekroczyła pułap ponad dwóch milionów godzin komercyjnej pracy w 88 jednostkach na całym świecie.
07.09.2023

Zmiana klimatu i pogorszenie środowiska powodują, że będą się pojawiały nowe patogeny

Zmiana klimatu i pogorszenie środowiska powodują, że będą się pojawiały nowe patogeny - mówiła PAP kierownik Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.
26.08.2023

Śmieci, których nie widać – nie tylko ścieki są problemem polskich rzek, jezior i Bałtyku

Bałtyk jest nie tylko ujściem dla 20 rzek, z których połowa przepływa przez Polskę, ale też darmowym punktem zrzutu ścieków dla leżących nad nim państw. Podobnie traktowana jest Odra w przypadku zrzutów ścieków kopalnianych czy pofabrycznych. Jednak nie tylko one trawią polskie wody – równie szkodliwe są dla nich śmieci, a co za tym idzie mikro- i nanoplastik, który rozgościł się w naszych zbiornikach wodnych razem z innymi zanieczyszczeniami. Tylko czy stać nas na konsekwencje tych zjawisk?
24.08.2023

PGG: kopalnia Bielszowice po akcji Greenpeace wznowiła pracę

Ruch Bielszowice kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej w nocy wznowił pracę po wielogodzinnej przerwie związanej ze środową akcją organizacji Greenpeace. Jej aktywiści wspięli się na szyb wydobywczy Ruchu Bielszowice i wywiesili na nim transparenty.
24.08.2023

PGG wyraża sprzeciw wobec akcji Greenpeace w Kopalni Ruda

Aktywiści Greenpeace w środę rano wspięli się na szyb wydobywczy Ruchu Bielszowice kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej i wywiesili na nim transparenty. Polska Grupa Górnicza wyraziła sprzeciw wobec akcji argumentując, że jest ona nielegalna i stworzyła zagrożenie dla pracujących na dole górników.
23.08.2023

Projekt ustawy o rewitalizacji rzeki Odry skierowany do ponownych prac w komisji

Sejm ponownie skierował do sejmowych komisji projekt ustawy o rewitalizacji rzeki Odry. We wtorek, podczas drugiego czytania, poprawki do projektu złożyli m.in. posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Koalicji Polskiej.
11.07.2023

Zieloni przestrzegają przed powtórką katastrofy ekologicznej na Odrze

Zeszłoroczna katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć, bo cały czas trwa zrzut solanek pokopalnianych, powodując ogromne zasolenie wody - mówiły na środowej konferencji w Sejmie posłanki klubu KO Klaudia Jachira i Małgorzata Tracz (Zieloni).
14.06.2023

MKiŚ: W Kanale Gliwickim 10 czerwca zebrano ponad 450 kg śniętych ryb

W Kanale Gliwickim 10 czerwca zebrano ponad 450 kg śniętych ryb - poinformowało w sobotę Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Podał, że prawdopodobną przyczyną jest gwałtowny spadek zawartości tlenu w wodzie. Badania nie wskazują na obecność „złotej algi”. Służby wyjaśniają przyczynę śnięcia ryb - dodano w komunikacie.
11.06.2023

Moskwa: zasoby ryb w Odrze odbudowują się

Zarówno polskie, jak i niemieckie badania wskazują, że zasoby ryb w Odrze się odbudowują - podkreśliła w środę w granicznych Słubicach (Lubuskie) minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, która w tym granicznym mieście spotkała się w środę z minister środowiska Niemiec Steffi Lemke.
08.06.2023

MKiŚ: Minister Anna Moskwa podczas polsko-niemieckich rozmów: Polska będzie inwestować w rozwój Odry

7 czerwca 2023 r. Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska spotkała się z Steffi Lemke, federalną minister środowiska, ochrony przyrody, bezpieczeństwa jądrowego i ochrony konsumentów. Podczas spotkania podsumowano aktualne działania zapobiegawcze i naprawcze oraz odbudowujące bioróżnorodność Odry prowadzone na podstawie rekomendacji ekspertów. Dodatkowym tematem była kwestia ogłoszonego wczoraj wyroku WSA w Warszawie, dotyczącego wydłużenia koncesji dla kopalni w Turowie na wydobycie węgla brunatnego do roku 2044. W 14. trwają
08.06.2023

Technologia w służbie przyrody. Specjalne urządzenie będzie monitorować stan Odry [WIDEO]

Ubiegłoroczna katastrofa ekologiczna na Odrze spowodowała ogromne straty nie tylko dla rzeki, ale i połączonych z nią ekosystemów. – Szukamy rozwiązań, dzięki którym będziemy w stanie przeciwdziałać takim sytuacjom, szybciej reagować i szybciej informować o nich mieszkańców – mówi Robert Bednarski z UM Wrocławia. Miasto nawiązało w tym celu współpracę z T-Mobile, a operator zwodował na rzece specjalne, pływające urządzenia, które będą na bieżąco monitorować stan wody w Odrze. To tylko jeden z przykładów pokazujących, że polskie m
31.05.2023

MKiŚ: trwają przygotowania do działania na wypadek pojawienia się zakwitów złotej algi

Trwają przygotowania do działania na wypadek pojawienia się masowych toksycznych zakwitów złotej algi - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
23.05.2023

Golińska: Odra najlepiej badaną rzeką Europy

Nasze działania w sprawie Odry daleko wybiegają poza zakres obowiązków wynikających z dyrektyw unijnych. To powoduje, że wody Odry obecnie są najlepiej przebadanymi śródlądowymi wodami płynącymi w Europie - powiedziała "Gazecie Polskiej Codziennie" wiceszefowa MKiŚ Małgorzata Golińska.
28.04.2023

W Kanale Gliwickim pojawiły się śnięte ryby. Rząd musi podjąć działania, by zapobiec kolejnej katastrofie

W Kanale Gliwickim pojawiły się śnięte ryby i oleiste substancje, a jest to najprawdopodobniej miejsce, gdzie w ubiegłym roku rozpoczęła się katastrofa na Odrze. Rząd musi podjąć działania, by nie dopuścić do zakwitu "złotej algi" i do kolejnej katastrofy - przekonywała posłanka Wanda Nowicka (Lewica).
24.04.2023

100 kg śniętych ryb w Zbiorniku Czernica koło Wrocławia

Służby prasowe wojewody dolnośląskiego podały, że ok. 100 kg śniętych ryb wybrano ze Zbiornika Czernica w powiecie wrocławskim. Nie wiadomo na razie co mogło spowodować taki pomór.
14.04.2023

Pilotażowy całodobowy pomiar Odry

Zgodnie z ustaleniami z Ministerstwem Klimatu i Środowiska Instytut Rybactwa Śródlądowego wraz z Instytutem Ochrony Środowiska oraz Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska wprowadził pilotażowy ciągły monitoring rzeki Odry.
06.04.2023

Moskwa: przeprowadzimy badania nad możliwością neutralizacji "złotej algi"

W najbliższym czasie przeprowadzimy badania, które sprawdzą możliwość neutralizacji "złotej algi" w Odrze – poinformowała PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że w tym roku uruchomione zostaną specjalne alerty rekomendujące ograniczenie zrzutu nieczystości do Odry.
23.03.2023

Gróbarczyk: inwestycja prowadzona na Odrze nie zostanie zatrzymana

Prowadzona obecnie na Odrze inwestycja, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego nie może zostać zatrzymana i nie zostanie zatrzymana - przekazał PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
17.03.2023

Elektrownie PGE GiEK ponownie wyróżnione w systemie EMAS za działania prośrodowiskowe

Elektrownia Opole oraz Elektrownia Dolna Odra należące do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE po raz kolejny zostały wyróżnione certyfikatami EMAS, które przyznawane są podmiotom wdrażającym najlepsze rozwiązania z zakresu ochrony środowiska oraz ekoinnowacji. Obecność elektrowni PGE GiEK w gronie organizacji posiadających rejestrację w systemie EMAS potwierdza, że spełniają one restrykcyjne normy z obszaru ochrony środowiska. System EMAS jest najbardziej wiarygodnym spośród obecnie funkcjonujących system
28.02.2023

PGE GiEK: elektrownia Dolna Odra najmniej awaryjnym wytwórcą energii w kraju w 2022 r.

Elektrownia Dolna Odra uznana została przez Agencję Rynku Energii za najmniej awaryjnego wytwórcę energii w kraju w 2022 r. - poinformowała we wtorek PGE GiEK. Wyjaśniono, że Dolna Odra osiągnęła wskaźnik awaryjności na poziomie 1,51 proc., najmniejszy spośród wszystkich weryfikowanych elektrowni.
14.02.2023

Poza Odrą nie potwierdzono obecności złotej algi w polskich rzekach

W żadnej badanej rzece Baryczy, Warcie, Noteci, Sanie, Wieprzu, Pilicy, Narwi, Bugu i Wiśle czy zbiorniku nie potwierdzono obecności złotej algi oprócz Odry - przekazał w poniedziałek resort klimatu i środowiska.
14.02.2023

PGE: pod koniec br. lub na wiosnę 2024 r. ruszą dwa bloki gazowe Elektrowni Dolna Odra

Dwa bloki gazowe po 700 MW w Elektrowni Dolna Odra ruszą pod koniec br. lub na wiosnę 2024 r. - zapowiedział w poniedziałek wiceprezes PGE Ryszard Wasiłek. Dodał, że spółka przymierza się do nowej strategii, a w czwartek podpisze umowę na realizację bloku 800 MW w elektrowni w Rybniku.
07.02.2023

Zdaniem ekspertów Odra nie jest skażona fenolem

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Szczecin pobrali próbki wody z dolnego biegu Odry i dokonali badania pod kątem obecności trujących substancji.
06.01.2023

Premier Brandenburgii stawia na rozmowy z Polską w sprawie większej ochrony Odry

Premier Brandenburgii Dietmar Woidke zapowiedział, że po masowej śmierci ryb w Odrze chce w rozmowach z Polską osiągnąć większą ochronę rzeki granicznej. "Zgadzamy się ze stroną polską, że chcemy się ponownie spotkać na konferencji" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Poczdamie.
20.12.2022

Niemcy: Polska powinna zidentyfikować odpowiedzialnego za zrzut soli do Odry

W związku z katastrofą ekologiczną w Odrze, do której doszło tego lata, niemiecka minister środowiska Steffi Lemke chce nadal naciskać na Polskę, by zidentyfikowała odpowiedzialnego za zrzut soli do rzeki - pisze w poniedziałek agencja dpa.
13.12.2022

Trucie Odry z masą pozwoleń!

Skala zrzutu ścieków do Odry jest większa, niż myślano. Wydano aż 751 pozwoleń – ustaliła "Rzeczpospolita". Gazeta przypomina, że rząd mówił o 500.
01.12.2022

ZUS: do końca roku można wnioskować o wsparcie w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze

Do końca tego roku można składać do ZUS wnioski o wsparcie w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze - przypomina w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
07.11.2022

Wiceminister klimatu: przyczyną śnięcia ryb w Odrze nie jest samo zasolenie a toksyna wytwarzana przez określony gatunek alg

Przyczyną śnięcia ryb nie jest samo zasolenie, które w Odrze i w innych europejskich rzekach występuje, lecz toksyna wytwarzana w sytuacjach stresogennych przez określony gatunek alg - mówił w piątek w Sejmie wiceminister Jacek Ozdoba.
04.11.2022

Wody Polskie: nie betonujemy i nie pogłębiamy Odry; przywracamy jej równowagę

Inwestycje na Odrze mają sprawić, by nie wypłycała się i nie pogłębiała, nie zmieniła koryta, a woda miała swobodny przepływ; poprawi to bezpieczeństwo przeciwpowodziowe - mówi PAP wiceszef Wód Polskich Wojciech Skowyrski. Rzeka nie będzie pogłębiana ani betonowana - dodaje.
07.10.2022

MKiŚ: Raport Zespołu do spraw sytuacji powstałej na rzece Odrze. Podstawa do dalszych badań

Naukowcy dowiedli, że do śnięcia ryb doprowadziła szybko działająca toksyna wytworzona przez „złote algi”. Śnięcia nie spowodowały metale ciężkie, pestycydy, ani substancje ropopochodne. Z kolei masowy zakwit mikroglonów wywołały nakładające się na siebie czynniki: zmiana parametrów wody – w tym wzrost zasolenia wywołany suszą hydrologiczną, upały podnoszące temperaturę wody do 27oC i wysokie, większe niż w ubiegłych latach, nasłonecznienie, które przyspiesza rozwój glonów. Wnioski te wyciągnięto na podstawie wykonanych ponad 36
02.10.2022

Zakończyła się cyfryzacja obiektów hydrotechnicznych w dorzeczach Odry i Wisły

Nowoczesna infrastruktura zarządzania powodziowego będzie sterowana cyfrowo –właśnie zakończył się Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły, realizowany przez konsorcjum firm Sprint S.A. i Elvys s.r.o.
20.09.2022

Badanie: w osadach ujścia Odry obecna jest szkodliwa tributylocyna

W osadach ujścia Odry obecny jest szkodliwy związek chemiczny, tributylocyna (TBT), nie stosowana w Polsce i UE od 20 lat. Jej poziom nie przekraczał norm zaledwie w 22 procentach próbek pobranych w 2017 roku oraz w 37 proc. próbek z roku 2018 - wynika z badań opublikowanych właśnie w „Chemosphere”.
15.09.2022

Będzie debata na temat "katastrofy ekologicznej na Odrze"; europosłanka PiS: obawiam się politycznej awantury

W czwartek w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się debata na temat "katastrofy ekologicznej na Odrze". "Obawiam się, że polski rząd zostanie oskarżony o spowodowanie tej katastrofy, że nie będzie szansy na merytoryczną dyskusję" - mówi PAP europosłanka Anna Zalewska (PiS).
12.09.2022

Senat za poprawkami do ustawy o wsparciu dla przedsiębiorców znad Odry

Senat opowiedział się za wprowadzeniem kilku poprawek do ustawy o wsparciu dla przedsiębiorców znad Odry. Jedna z senackich zmian przewiduje, że świadczenie w wysokości 3010 zł nie będzie jednorazowe, ale obejmie trzy kolejne miesiące.
08.09.2022

Ponownie więcej martwych ryb w brandenburskim dopływie Odry

Zwiększoną ilość martwych ryb stwierdzono w niedzielę w rejonie Oderberg (Brandenburgia). Straty widoczne są m.in. w rezerwacie przyrody Niederoderbruch. Władze wycofały jednak początkowe ostrzeżenie o możliwym zatruciu wody – informuje portal rbb24.
05.09.2022

Naukowcy apelują do władz ws. Odry, m.in. o odejście od planów regulacji

Naukowcy zaapelowali do władz "o podjęcie natychmiastowych działań związanych z Odrą i innymi rzekami w Polsce", m.in. o zaprzestanie prac regulacyjnych - na rzecz renaturyzacji. "Bez zmiany sposobu gospodarowania rzekami w Polsce podobne przypadki obserwować będziemy coraz częściej" - czytamy w apelu przedstawicieli uczelni i PAN.
26.08.2022

Premier: chcemy, żeby urządzenia do monitoringu rzek były gęściej rozlokowane i bardziej czułe

Nie zakładamy nowych urządzeń technicznych do monitoringu rzek, tylko wzmacniamy cały system monitoringu; takie urządzenia były wcześniej, ale chcemy, żeby były one gęściej rozlokowane i bardziej czułe - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
25.08.2022

Ekohydrolog: Zakaz wstępu do Odry jest podyktowany rozsądkiem

Kąpiel w rzece, w której, niczym w kotle, przy obecnie panującej temperaturze, mieszają się różne substancje pochodzące z rozkładu, to ryzyko dla zdrowia – powiedział PAP dr Sebastian Szklarek z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN. Dodał, że zakaz wstępu do Odry jest podyktowany rozsądkiem.
25.08.2022

Na Odrze 282 upusty bez pozwolenia wodno-prawnego na odprowadzanie ścieków

Ok. 1400 upustów ściekowych wzdłuż polskich rzek nie ma aktualnego pozwolenia wodno-prawnego na odprowadzanie ścieków - mówił we wtorek p.o. prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Krzysztof Woś. Dodał, że na Odrze stwierdzono 282 takie przypadki.
23.08.2022

GIOŚ: badania porównawcze Odry wykonano w Czechach, Anglii i Holandii

Badania porównawcze w związku z zanieczyszczeniem Odry wykonały laboratoria w Czechach, w Anglii i w Holandii; czeskie wyniki są porównywalne z polskimi - poinformowała we wtorek dyrektor Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ Mirosława Zbroś.
23.08.2022

Resort środowiska odpowiada stronie polskiej: nikt nie twierdził, że pestycydy to jedyna przyczyna wymierania ryb w Odrze

Nikt w Niemczech nie twierdził, że pestycydy były jedyną przyczyną śnięcia ryb - podkreśliło niemieckie ministerstwo środowiska, odrzucając oskarżenia strony polskiej, że Niemcy rozpowszechniają w tej sprawie "fake news" w związku z sytuacją na Odrze. "Żałujemy, że doszło do tej oceny ze strony polskiej" - powiedział rzecznik resortu w Berlinie.
23.08.2022

Ekspert: rekultywacja Odry zajmie przynajmniej pięć lat

Jest jeszcze za wcześnie, by mówić o szczegółach rekultywacji Odry. Pierwszym jej etapem będzie przygotowanie kompleksowego i długoterminowego planu - powiedział PAP profesor Instytutu Rybactwa Śródlądowego, Piotr Parasiewicz. W jego ocenie proces rekultywacji zajmie przynajmniej pięć lat.
23.08.2022

Porozumienie czterech marszałków województw ws. programu dla Odry

Marszałkowie czterech zachodnich województw podpisali w poniedziałek w Cigacicach (Lubuskie) porozumienie w sprawie współpracy w celu przygotowania wspólnego, kompleksowego programu odbudowy ekosystemu rzeki Odry – poinformował rzecznik Zarządu Woj. Lubuskiego Paweł Kozłowski.
23.08.2022

Eksperci UPWr o Odrze: ścieki to problem, ale nie jedyny

Jakość wody w rzekach jest zła od dawna, a skalę niezarejestrowanych zrzutów ścieków pokazały kontrole w związku z sytuacją na Odrze. Zastanawiające jest to, że przed tą katastrofą takie działania były często przemilczane. Potrzebny był „wstrząs”, który zmotywował do działania – mówi prof. Katarzyna Pawęska z Instytutu Inżynierii Środowiska UPWr.
22.08.2022

Wiceprezes PAN: Stan większości rzek w Polsce jest zły

Stan większości rzek w Polsce jest zły. Ich jakość uległa jednak poprawie w ostatnich dwóch dekadach, dzięki m.in. inwestycjom w oczyszczalnie ścieków - ocenił w rozmowie z PAP wiceprezes Polskiej Akademii Nauk, hydrolog prof. Paweł Rowiński.
22.08.2022

Wojewoda zachodniopomorski: obserwujemy pogorszenie sytuacji; wydobyto ok. 16 ton śniętych ryb z Odry

Obserwujemy znowu pogorszenie sytuacji, zwłaszcza w okolicach Szczecina i w granicach administracyjnych Szczecina. Z szacunkowych informacji wynika, że ok. 16 ton śniętych ryb zostało wydobytych z Odry w Szczecinie - przekazał w niedzielę na konferencji prasowej wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.
22.08.2022

Rzecznik PiS: nie sądzę, by senacka komisja ds. klimatu, poza biciem piany, wniosła coś do sprawy

Nie oczekuję i nie przewiduję, żeby senacka komisja nadzwyczajna ds. klimatu poza politycznym biciem piany - być może wyprodukuje jakieś fejki, z których ostatnio opozycja słynie - wniosła cokolwiek do sprawy - powiedział w czwartek rzecznik PiS Radosław Fogiel.
18.08.2022

Skażenie Odry! - aktualizacja czwartek

Artykuł aktualizowany na bieżąco. Odśwież stronę. Najnowsze wiadomości pojawiają się na górze artykułu Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje dotyczące nieodrwacalnego skażenia Odry.
18.08.2022

Gróbarczyk: jeśli nie czynniki naturalne, to do Odry substancja dostała się z oczyszczalni

Jeśli sytuacja na Odrze nie była spowodowana przez czynniki naturalne, to znaczy, że z oczyszczalni ścieków zostały spuszczone substancje niebezpieczne - poinformował w środę w Sejmie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
17.08.2022

W ciągu dwóch miesięcy specustawa dot. ochrony wód

Jeśli sytuacja na Odrze nie była spowodowana przez czynniki naturalne, to znaczy, że z oczyszczalni ścieków zostały spuszczone substancje niebezpieczne - poinformował w środę w Sejmie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
17.08.2022

Nie stwierdzono zanieczyszczeń na kąpieliskach morskich w Zachodniopomorskim; w Szczecinie powstaną pierwsze zapory

Na kąpieliskach morskich w Dziwnowie, Międzyzdrojach i Świnoujściu nie stwierdzono zanieczyszczeń, które mogłyby powodować pogorszenie jakości wody – przekazał w środę Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki. W środę planowana jest budowa pierwszych zapór w Szczecinie.
17.08.2022

W wodzie z Odry wykryto wysokie stężenie rtęci

Analiza prawdopodobnie skażonej wody z Odry przyniosła pierwszy wynik - portal rbb24 podał, że pracownicy laboratorium w Berlinie-Brandenburgii stwierdzili w próbkach wody wysokie stężenie rtęci.
12.08.2022

Ekspert ws. skażenia Odry: Skala zatrucia środowiska sięga o wiele dalej

Ryby jako wrażliwe organizmy mogą służyć jako wskaźniki skażenia, bioindykatory, gdyż na podobne zjawiska reagują jako pierwsze. Skala zatrucia środowiska sięga jednak o wiele dalej - uważa ekspert ZOO Wrocław Jakub Kordas.
11.08.2022

Niemcy. Władze zalecają unikanie kontaktu z wodą z Odry

W Odrze wykryto tysiące śniętych ryb. Niepokoi to wędkarzy i władze Brandenburgii na granicy z Polską. Miasto Frankfurt nad Odrą oraz powiaty Maerkisch-Oderland i Uckermark zaleciły, by unikać kontaktu z wodą z Odry oraz nie jeść ryb z rzeki - podaje portal dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
11.08.2022

Budowa bloków gazowo – parowych przy Elektrowni Dolna Odra wchodzi w kolejny etap

Rozpoczął się transport generatorów i turbin gazowych do dwóch bloków gazowo – parowych o łącznej mocy ok. 1400 MW realizowanych przez spółkę PGE Gryfino 2050 przy Elektrowni Dolna Odra. Potrzebne do budowy bloków elementy zostaną sprowadzone do Szczecina z kilku lokalizacji w Europie i Azji.
02.06.2022

Imponujące ptaki na Odrze Granicznej

Na Odrze Granicznej w Zachodniopomorskiem powstały sztuczne wyspy umożliwiające odbudowę populacji ptaków. Projekt aktywisty Piotra Chary wsparł szczeciński oddział Wód Polskich. Na pływających platformach zadomowiły się już ostrygojady i rybitwy.
16.05.2022

Elektrownia Dolna Odra z certyfikatem KZR INiG dla zeroemisyjnej biomasy

Elektrownia Dolna Odra, jeden z Oddziałów Spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, uzyskała certyfikat poświadczający spełnienie wymagań Systemu Kryteriów Zrównoważonego Rozwoju Instytutu Nafty i Gazu (KZR INiG) w odniesieniu do spalanej w elektrowni biomasy. Uzyskany certyfikat jest potwierdzeniem, że współspalana w Elektrowni Dolna Odra biomasa jest paliwem ekologicznym i może być traktowana jako zeroemisyjna.
10.05.2022

PGE inwestuje w źródła geotermalne - w Szczecinie podpisano list intencyjny

List intencyjny dotyczący rozwoju źródeł geotermalnych podpisano w sobotę w Szczecinie. Wody geotermalne mają być w przyszłości wykorzystywane do ogrzewania mieszkań, według wstępnych szacunków mogą dać 20 megawatów energii.
02.04.2022

Carbon Tracker: Gazowe inwestycje Polski będą kosztowne dla podatników i klimatu

Ośrodek analityczny Carbon Tracker przekonuje, że nowe plany inwestycyjne w Polsce w obszarze energetyki gazowej kosztowałyby podatników miliardy złotych i zniweczyłyby wysiłki na rzecz osiągnięcia celów neutralności klimatycznej.
20.02.2022

Wody Polskie o inwestycjach na Odrze

Spółka Wody Polskie opublikowała stanowisko w związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi planowanych inwestycji na Odrze, określających je jako "betonowanie rzeki" i "niszczenie natury". Poniżej przytaczamy stanowisko w całości.
25.01.2022

Wmurowano kamień węgielny pod budowę bloków gazowo-parowych przy Elektrowni Dolna Odra

Kamień węgielny pod budowę bloków gazowo-parowych przy Elektrowni Dolna Odra wmurowano w czwartek w Nowym Czarnowie (Zachodniopomorskie). To inwestycja o wadze strategicznej - uważa prezydent RP Andrzej Duda.
26.11.2021

PGE: nakłady inwestycyjne w 2022 r. to około 7 mld zł, w tym MFW

Nakłady inwestycyjne PGE w przyszłym roku powinny wynieść około 7 mld zł - poinformował podczas środowej konferencji prasowej wiceprezes PGE do spraw finansowych Lechosław Rojewski.
25.11.2021

PGE GiEK: Andrzej Legeżyński nowym prezesem zarządu spółki

Andrzej Legeżyński został nowym prezesem zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Do pełnienia funkcji wiceprezesa zarządu ds. operacyjnych i transformacji rada nadzorcza spółki powołała Krzysztofa Kuśmierowskiego.
10.08.2021

Nieoficjalnie: Wioletta Czemiel–Grzybowska odwołana z funkcji prezesa PGE GiEK

Rada Nadzorcza PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna odwołała w środę Wiolettę Czemiel–Grzybowską z funkcji prezesa zarządu PGE GiEK- poinformowała PAP osoba pracująca w spółce, pragnąca zachować anonimowość.
30.06.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.