MKiŚ: trwają przygotowania do działania na wypadek pojawienia się zakwitów złotej algi

MKiŚ: trwają przygotowania do działania na wypadek pojawienia się zakwitów złotej algi - ZielonaGospodarka.pl
23.05.2023 07:42
Strona główna Klimat, Edukacja MKiŚ: trwają przygotowania do działania na wypadek pojawienia się zakwitów złotej algi

Partnerzy portalu

MKiŚ: trwają przygotowania do działania na wypadek pojawienia się zakwitów złotej algi - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Trwają przygotowania do działania na wypadek pojawienia się masowych toksycznych zakwitów złotej algi - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Napisano, że minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, przeprowadziła w poniedziałek spotkania ws. koordynacji działań w związku z sytuacją na Odrze.

Wskazano, że w Januszkowicach szefowa resortu oceniła skuteczność rozwiązań wprowadzonych w ramach aktywnej ochrony w starorzeczach. "Specjalne siatki ograniczające dostęp rybom do zbiornika, w którym stwierdzono rozwój złotej algi, spełniły swoje zadanie. Podobne rozwiązanie zastosowano w Zbiorniku Czernica, gdzie również w tym roku stwierdzono występowanie złotej algi" - napisano.

"Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ cały czas monitoruje sytuację, bada parametry wody, również pod kątem występowania złotej algi. Wprowadziliśmy procedurę z 3 poziomami ostrzegania i rekomendacje dotyczące działań, czego efektem jest aktywna ochrona wprowadzona m.in. w Januszkowicach" – podkreśliła cytowana w informacji minister Anna Moskwa. Dodała, że niezbędna jest stała współpraca, zwłaszcza na poziomie regionalnym, by szybko reagować, jeśli pojawi się zagrożenie.

Napisano, że Kanale Gliwickim Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy nadzoruje badanie naukowe ukierunkowane na ograniczenie zakwitów oraz neutralizację złotej algi. Prowadzone są dalsze analizy z wykorzystaniem metod i środków, które są stosowane m.in. w USA i Wielkiej Brytanii. Jednak - jak wskazano - ze względu na różnice w szczepach algi występujących na świecie opracowany został plan działań przeznaczony właśnie dla „odrzańskiej” odmiany. "Proces ograniczenia zakwitów ma przebiegać etapami i będzie dostosowany do warunków środowiskowych panujących w starorzeczach, kanałach oraz zbiornikach wodnych" - dodano.

"Przed sezonem letnim przygotowujemy się do działania na wypadek pojawienia się masowych toksycznych zakwitów złotej algi. Z dużą nadzieją patrzymy na wyniki laboratoryjnych testów z neutralizacją złotej algi, chociaż mamy świadomość, że na świecie, mimo kilkudziesięcioletnich analiz nie udało się znaleźć stuprocentowo skutecznego rozwiązania. Jednak wyniki testów prowadzonych przez polskich ekspertów są obiecujące – powiedziała szefowa MKiŚ podczas spotkania w Rudzińcu.

Resort wskazał, że Odra jest obecnie monitorowana w 27 stałych punktach pomiarowo-kontrolnych. Wyjaśniono, że próbki wody pobierane są dwa razy w tygodniu, a raz w tygodniu wykonywane są badania pod kątem występowania złotych alg. Ponadto prowadzony jest całodobowo pilotażowy monitoring automatyczny jakości wód. "Obecnie złota alga punktowo pojawia się w starorzeczach Odry oraz w Kanale Gliwickim. Nie stwierdzono jej obecności w Wiśle ani w pozostałych polskich rzekach" - napisano.

Ewa Wesołowska

ewes/ drag/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25612,00 $ tona -1,78% 26 wrz
 Cynk 2507,00 $ tona 0,16% 26 wrz
 Aluminium 2194,00 $ tona 0,55% 26 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.