Flota turbin gazowych HA firmy GE Vernova przepracowała 2 miliony godzin

jj

07.09.2023 11:26 Źródło: 24/7 Communication
Strona główna Energetyka, OZE Flota turbin gazowych HA firmy GE Vernova przepracowała 2 miliony godzin

Partnerzy portalu

Flota turbin gazowych HA firmy GE Vernova przepracowała 2 miliony godzin - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Facebook/GeneralElectricPower

Dział Gas Power GE Vernova (spółki GE notowanej na NYSE) osiągnął dziś kamień milowy dla swojej zaawansowanej floty wysokowydajnych turbin gazowych klasy H, która przekroczyła pułap ponad dwóch milionów godzin komercyjnej pracy w 88 jednostkach na całym świecie.

Flota turbin HA jest jedną z najbardziej elastycznych w branży, powalając operatorom sieci na szybkie dostawienie mocy, tak bazowej, jak i tej mającej na celu uzupełnienie mocy nieciągłych źródeł odnawialnych. Pierwsze komercyjne oddanie do użytku flagowej turbiny gazowej HA firmy GE miało miejsce w 2016 r., a obecnie flota HA osiągnęła już poziom mocy zainstalowanej 47 gigawatów (GW), co odpowiada energii potrzebnej do zasilania 35 milionów amerykańskich domów.

„Jako firma, której produkty przyczyniają się do około 30% światowej produkcji energii elektrycznej, i która jednocześnie posiada największą flotę turbin gazowych na świecie, poważnie traktujemy swoją rolę lidera w postępującym procesie dekarbonizacji branży, pomagając w rozwiązaniu trylematu energetycznego, czyli dostarczania zrównoważonej, niezawodnej i przystępnej cenowo energii” – powiedział Amit Kulkarni Head of Product Management, GE Vernova’s Gas Power. - "Cieszymy się, że osiągnęliśmy ten najnowszy kamień milowy z naszą sprawdzoną flotą HA, która pomaga operatorom elektrowni zmniejszyć emisje, zwiększyć wydajność, odchodzić od węgla i zintegrować duże ilości źródeł energii odnawialnej na całym świecie. Z ponad 80 jednostkami pracującymi komercyjnie, nasza flota HA jest najszybciej rozwijającą się flotą klasy H w sektorze ciężkich turbin gazowych na świecie. Celebrujemy ten najnowszy kamień milowy z naszymi klientami w wielu krajach.”

Kamienie milowe turbin HA


W 2021 r., firma świętowała osiągniecie pierwszego miliona godzin pracy przez flotę oraz pierwszą komercyjną eksploatację turbiny gazowej GE Vernova 9HA.02 – jednego z największych i najbardziej wydajnych na świecie modeli 50 Hz – w elektrowni Sultan Ibrahim Power Plant (Track4A) firmy Southern Power Generation o mocy 1,4 GW w południowej Malezji. Zakład został nagrodzony przez POWER Magazine jako “2021 Power Plant of the Year” i przez Diesel & Gas Turbine Worldwide jako  “Power Plant of the World”.

W 2022 roku GE Vernova ogłosiła pierwszą komercyjną eksploatację technologii 7HA.03 w Centrum Czystej Energii Florida Power & Light Company. Turbina gazowa 7HA.03 to kolejna ewolucja technologii HA i największa, najbardziej wydajna i elastyczna turbina gazowa 60 Hz o najniższym koszcie konwersji gazu na energię elektryczną spośród wszystkich działających obecnie na świecie.

Wiele elektrowni typu CCPP odgrywa kluczową rolę w ułatwianiu przejścia z węgla na gaz i zapewnia niezbędną moc do zrównoważenia nieciągłego charakteru odnawialnych źródeł energii, aby zapewnić niezawodność systemu energetycznego i stabilność sieci. Na przykład w Stanach Zjednoczonych Indeck Niles, elektrownia opalana gazem ziemnym w Michigan, wykorzystuje dwie turbiny 7HA.02, które mogą szybko zwiększać lub zmniejszać moc. W ten sposób mogą wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii, które muszą polegać na innych źródłach balansujących, gdy wiatr lub słońce nie są dostępne.

Podobnie w Europie turbiny gazowe HA będą napędzać elektrownię Ostrołęka C w północno-wschodniej Polsce. Elastyczna i wydajna elektrownia opalana gazem ziemnym umożliwi Polsce zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego przy jednoczesnym dalszym wycofywaniu węgla i rozszerzaniu wykorzystania odnawialnych i jądrowych źródeł energii. W 2020 roku GE ogłosiło, że elektrownia Dolna Odra o mocy 1,4 GW, zasilana dwiema turbinami gazowymi GE 9HA.01, dwiema turbinami parowymi, dwoma generatorami i dwoma generatorami pary z odzyskiem ciepła, stanie się w Polsce elektrownią o niższej emisji, która ma zmniejszyć emisję CO2 o około 2-3 mln ton rocznie.

GE Vernova kontynuuje rozwój technologii zasilania gazem w kierunku bezemisyjnego wytwarzania energii. Część tej ewolucji obejmuje zarówno rozwiązania wstępnego spalania z wodorem, jak i rozwiązania w zakresie wychwytywania i sekwestracji dwutlenku węgla powstającego przy spalaniu.

Systemy spalania wodoru zmieszanego z gazem ziemnym: turbiny gazowe klasy H znajdujące się w naszej ofercie są obecnie w stanie spalić do 50 procent objętości wodoru po zmieszaniu z gazem ziemnym. Takie możliwości daje system spalania DLN2.6e, który jest standardem w obecnej ofercie turbin gazowych 9HA.01 / 9HA.02 / 7HA.03, a których plan zakłada osiągnięcie 100 procent zdolności spalania wodoru na tej platformie do 2030 r. W Long Ridge Energy Terminal turbina gazowa 7HA.02 zademonstrowała, że elektrownia jest w stanie z powodzeniem działać na mieszankach wodoru. Oczekuje się, że elektrownia Guangdong Huizhou zasilana dwiema turbinami gazowymi 9HA.01, będzie pierwszą, która spala wodór zmieszany z gazem ziemnym w Chinach kontynentalnych.

Systemy wychwytywania CO2 po spalaniu paliwa: turbiny gazowe klasy H można skonfigurować z systemem wychwytywania dwutlenku węgla w celu zmniejszenia emisji CO2 nawet o 90 procent. Projekty te opierają się na możliwościach GE Vernova w zakresie integracji technologii, wiedzy specjalistycznej w zakresie inżynierii instalacji gazowo-parowych oraz operatywności i integracji instalacji.

"Najnowszy kamień milowy to dopiero początek dla naszej floty HA" - powiedział Kulkarni. - "Będziemy kontynuować współpracę z naszymi klientami i partnerami, aby wprowadzić przełomowe technologie dla przyszłości o niższej emisji dwutlenku węgla, w tym te z ulepszonymi możliwościami spalania wodoru oraz systemami wychwytywania, przechowywania i sekwestracji dwutlenku węgla". 

GE Vernova Gas Power


Dział GE Vernova Gas Power jest światowym liderem w dziedzinie technologii, usług i rozwiązań w zakresie zasilania gazem ziemnym. Dzięki nieustannym innowacjom i ciągłej współpracy z naszymi klientami zapewniamy bardziej zaawansowaną, czystszą i wydajną energię, na której ludzie polegają. Budujemy technologie przyszłości. Dysponując największą na świecie bazą zainstalowanych turbin gazowych i ponad 670 milionami godzin pracy w całej zainstalowanej flocie GE Vernova, oferujemy zaawansowaną technologię i wiodący w branży poziom doświadczenia w zakresie budowy, eksploatacji i konserwacji czołowych elektrowni gazowych. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę www.ge.com/power/gas i śledź firmy GE Vernova's Gas Power na Twitterze i LinkedIn.

Informacje o GE i GE Vernova


Firma GE jest obecna w Polsce od 1992 roku. Zatrudniamy ponad 5000 osób w sektorach: lotnictwa, opieki zdrowotnej, kapitału, energetyki, technologii cyfrowych i odnawialnych źródeł energii. Pracują oni w jednym z ośmiu obiektów badawczych, produkcyjnych lub usługowych na terenie całego kraju. Fabryki GE Gas Power w Elblągu i we Wrocławiu oraz GE Engineering Design Center (EDC) są dobrymi przykładami tego, w jaki sposób dostarczamy technologię na potrzeby niezawodnego i wydajnego wytwarzania energii.

GE Vernova pomaga sektorowi energetycznemu rozwijać się w zakresie zrównoważonego rozwoju, niezawodności i dostępności. Wraz z blisko 54 tysiącami turbin wiatrowych i 7 tysiącami turbin gazowych, moc zainstalowana w GE Vernova odpowiada za wytwarzanie około 30% światowej energii elektrycznej i pełni istotną rolę w transformacji energetycznej. GE Vernova jako lider w branży, dzięki swojemu szerokiemu portfolio usług i ekspertyzie technicznej, ma unikalną pozycję na świecie teraz i w przyszłości. Firma ma siedzibę w Cambridge, Massachusetts, USA i zatrudnia 70 000 pracowników w 140+ krajach na całym świecie.

Misja GE Vernova jest osadzona w jej nazwie – zachowuje swoje dziedzictwo, "GE", jako trwały i ciężko zarobiony znak jakości i pomysłowości. "Ver" / "verde" sygnalizują zielone i bujne ekosystemy Ziemi. "Nova", od łacińskiego "novus", nawiązuje do nowej, innowacyjnej ery energii o niższej emisji dwutlenku węgla. Wspierana przez firmę Purpose, The Energy to Change the World, GE Vernova pomoże zapewnić bardziej przystępną cenowo, niezawodną i zrównoważoną przyszłość energetyczną z bezpieczeństwem. Dowiedz się więcej: GE Vernova i LinkedIn.

Źródło:
inf. prasowa
24/7 Communication

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.