PGG: kopalnia Bielszowice po akcji Greenpeace wznowiła pracę

PGG: kopalnia Bielszowice po akcji Greenpeace wznowiła pracę - ZielonaGospodarka.pl
24.08.2023 11:45
Strona główna Klimat, Edukacja PGG: kopalnia Bielszowice po akcji Greenpeace wznowiła pracę

Partnerzy portalu

PGG: kopalnia Bielszowice po akcji Greenpeace wznowiła pracę - ZielonaGospodarka.pl

Ruch Bielszowice kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej w nocy wznowił pracę po wielogodzinnej przerwie związanej ze środową akcją organizacji Greenpeace. Jej aktywiści wspięli się na szyb wydobywczy Ruchu Bielszowice i wywiesili na nim transparenty.

Jeszcze w środę rano Polska Grupa Górnicza wyraziła sprzeciw wobec akcji, argumentując, że jest ona nielegalna i stworzyła zagrożenie dla pracujących na dole górników.

W czwartek rano PGG przesłała PAP komunikat, w którym przekazała, że po godz. 1 w nocy zakończyły się odbiory techniczne związane z przeglądem szybu nr 2, który został dopuszczony do ruchu i funkcjonuje normalnie. "Kopalnia szacuje obecnie straty" – podała spółka.

Zrelacjonowała, że aktywiści, którzy wspięli się na szyb w środę o świcie, opuścili go ok. godz. 13. "Ich akcja (…) spowodowała unieruchomienie zakładu, wstrzymanie wydobycie węgla oraz sprowadziła bezpośrednie zagrożenie dla pracującej na dole załogi" – zastrzegła.

"Dyrekcja KWK Ruda w trosce o bezpieczeństwo ludzi podjęła wszelkie działania, aby zabezpieczyć pracowników zakładu, a także samych protestujących, którzy narazili się na zagrożenie" – zapewnili przedstawiciele PGG.

Jak wynikało z informacji Greenpeace, w środę wcześnie rano dziesięcioro aktywistów organizacji wspięło się na wieżę wyciągową kopalni Bielszowice i rozwiesiło na niej transparenty z hasłami: "Kopalnie trują Odrę" oraz "Zakończmy zbrodnie kopalni" w języku polskim i angielskim. Transparenty były dostrzegalne m.in. z pobliskiej autostrady A4.

W środę władze PGG, odnosząc się do postulatów aktywistów, zapewniły, że w kwestii zrzutu wód są w pełni transparentne. "Teza, że słone wody z kopalń są odpowiedzialne za największe zanieczyszczenie rzek, nie ma oparcia w opracowaniach i analizach naukowców" - podkreśliła PGG.

Spółka przypomniała, że odwadnianie kopalń jest nieodzownym warunkiem prowadzenia eksploatacji podziemnej każdej kopalni i ze względów pracy zakładu górniczego nie jest możliwe jej wstrzymanie. PGG zaznaczyła, że wody pompowane z kopalń są odprowadzane zgodnie z przepisami prawa.

Greenpeace w rozesłanej informacji podał, że aktywiści chcieli sprzeciwić się "dalszemu niszczeniu Odry oraz ignorowaniu problemu przez premiera Mateusza Morawieckiego i podległych mu ministrów".

"U szczytu odrzańskiej katastrofy premier Mateusz Morawiecki grzmiał: +Nie odpuścimy tej sprawy. Nie spoczniemy, dopóki winni nie zostaną surowo ukarani. To nie jest zwykłe przestępstwo, szkody zostaną z nami na całe lata (...)+" - wskazał Greenpeace.

"Premier najwyraźniej jednak odpuścił. Rok później zasolone ścieki z kopalń, które były przyczyną jednej z największych katastrof ekologicznych w Europie ostatnich lat, wciąż trafiają do Odry. Same tylko ścieki odprowadzane przez kopalnię Bielszowice są dwa razy bardziej słone niż Bałtyk. Domagamy się działań, a nie obietnic bez pokrycia. Odra jest wciąż dewastowana, a premier nie robi nic" – mówiła cytowana w informacji organizacji Małgorzata Lach, biorąca udział w proteście.

Greenpeace domaga się od rządu ograniczenia zrzutów soli do Odry i innych polskich rzek do absolutnego minimum; zastosowania wydajnych metod odsalania wód kopalnianych; oraz przeprowadzenia wymaganych prawem ocen oddziaływania kopalń węgla kamiennego na środowisko.

18 sierpnia br. Sejm przyjął projekt ustawy odrzańskiej, przygotowanej przez rząd. Na wsparcie inwestycji samorządowych, m.in. w oczyszczalnie ścieków i sieci kanalizacyjnej, rząd chce przeznaczyć 1,2 mld zł.

Według Greenpeace ustawa skupia się na inwestycjach, których część zaburzy ekosystem terenów nadodrzańskich. Ustawa ma teraz trafić do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. Aktywiści i aktywistki apelują do prezydenta, by jej nie podpisywał.

autor: Mateusz Babak

mtb/ jms/ mark/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.