Wynik wyszukiwania - "owady" - Wiadomości

W zgodzie z naturą. Eko trendy w ogrodnictwie 2024

Zachodzące zmiany klimatyczne i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że, ogrodnictwo ewoluuje, zwracając się ku bardziej tradycyjnym i świadomym metodom uprawy ziemi. Slow gardening, czyli ogrodnictwo szanujące naturalny cykl rozwoju roślin, minimalizacja wpływu działań człowieka na środowisko, rezygnacja ze sztucznych nawozów czy uprawy ograniczające potrzebę intensywnego przekopywania gleby są coraz częściej stosowane przez ogrodników.
12.12.2023

Powrót do korzeni. Jak stosować nawozy ekologiczne?

Uprawa roślin stanowi nieodłączny element ludzkiego życia. Wraz z rozwojem przemysłu rolniczego, stosowanie nawozów chemicznych stało się powszechne, ze względu na szybkie efekty, jakie zapewniają i niskie koszty. Jednakże coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z ich szkodliwego wpływu na środowisko, a nawozy naturalne wracają do łask i stanowią ważny krok w kierunku bardziej zrównoważonego ogrodnictwa.
02.12.2023

Warsztaty dla rolników i nasadzenia - współpraca Lidl Polska z Fundacją WWF Polska na rzecz ochrony bioróżnorodności w Polsce

Dzisiejsze decyzje w temacie ochrony środowiska mają wpływ na przyszłe pokolenia i mogą zatrzymać trend zanikającej bioróżnorodności. Dlatego Lidl Polska wspólnie z Fundacją WWF Polska angażują się w odtworzenie krajobrazu rolniczego w Polsce. Obecnie przeprowadzają pilotażową akcję nasadzeń śródpolnych i warsztaty edukacyjne dla rolników i producentów współpracujących z siecią.
06.11.2023

Niemal połowa globalnej populacji zagrożona zachorowaniem na klimatozależną dengę

Denga, zakaźna choroba niegdyś obecna tylko na niewielkich obszarach Azji, dziś występuje na kilku kontynentach i zagraża niemal połowie globalnej populacji. To przez zmianę klimatu – wskazuje nowe modelowanie przygotowane przez Airfinity, firmę zajmującą się analizą danych naukowych, o którym donosi brytyjski The Telegraph.
24.10.2023

Globalne ocieplenie daje się we znaki owadom. Kawy i kakao nie będzie miał kto zapylać

Globalne ocieplenie spowoduje, że uprawy roślin - takich jak kawa, kakao, arbuz czy mango - mogą być zagrożone z powodu spadku liczby zapylających je owadów – informuje pismo „Science Advances”.
15.10.2023

Majonez Kielecki kontynuuje wsparcie dla madagaskarskich lemurów – wraz z ZOO Wrocław

Każdy fan zwierząt doskonale zna ZOO Wrocław. Wrocławski ogród słynie z rzadkich gatunków zwierząt, m.in. okapi, panter śnieżnych, tygrysów sumatrzańskich, dzioborożców palawańskich, a także prawdopodobnie najliczniejszego grona…. zwierzęcych fanów Majonezu Kieleckiego w Polsce!
10.10.2023

Pająki wskaźnikiem zanieczyszczenia środowiska

Żyjące w pobliżu skażonych rtęcią rzek i zbiorników wodnych pająki mogą przenosić to skażenie na zwierzęta lądowe i są dobrym wskaźnikiem zanieczyszczenia – informuje pismo „Environmental Sciences & Technology Letters”.
16.09.2023

Ekspertka: owady są zagrożone, ale miejskie pasieki nie są dobrym rozwiązaniem

Miejskie pasieki nie do końca są dobrym rozwiązaniem dla przyrody. Wprowadzona do miasta pszczoła miodna konkuruje z innymi gatunkami zapylającymi, np. z dziko żyjącymi pszczołami - mówi w rozmowie z PAP przyrodniczka dr Anna Sobieraj-Betlińska.
08.09.2023

Badanie globalnej bioróżnorodności: większość gatunków jest rzadka

Ponad 100 lat obserwacji pokazało stan globalnej bioróżnorodności. Jak się okazuje, większość gatunków jest rzadka, choć nie bardzo rzadka, a tylko niektóre występują bardzo powszechnie.
07.09.2023

Populacje pszczół zagrożone falami upałów nie mniej niż ludzie

Ekstremalne upały wpływają niekorzystnie nie tylko na ludzi, ale także na zapylacze i bytujące w nich patogeny. Może to mieć poważne konsekwencje gospodarcze i negatywnie wpływać na zdrowie publiczne - donosi „Frontiers in Ecology and Evolution”.
25.08.2023

Martwe muchy można wykorzystać do produkcji biodegradowalnego plastiku

Polimer znajdujący się w gatunku much z rodziny lwinkowatych to obiecujące źródło do stworzenia biodegradowalnego plastiku. Odkrycie zostało zaprezentowane na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego - powiadomił brytyjski dziennik "The Guardian".
16.08.2023

1,5 miliona pszczół w Lafarge i zarządzanie bioróżnorodnością na terenie zakładów

W sierpniu obchodzony był Wielki Dzień Pszczół - owadów które odgrywają wyjątkową rolę w ekosystemie i wpływają na dobrostan człowieka. Lafarge w Polsce wdrożył w swoich zakładach kruszywowych i cementowych oparty na naukowej metodologii system zarządzania różnorodnością biologiczną, który przyczynia się do lepszej ochrony roślin, zwierząt i siedlisk, ale również sprzyja wzrostowi liczby pszczół.
16.08.2023

Stańcie po stronie przyrody i rolnictwa, a nie przychodów międzynarodowych koncernów — apel Greenpeace do europarlamentarzystów

Z okazji Wielkiego Dnia Pszczół, który przypada 8 sierpnia, Greenpeace apeluje do polskich europarlamentarzystów o działanie w obronie pszczół i poparcie ambitnego prawa ograniczającego zużycie pestycydów. Organizacja zachęca do podpisania petycji w tej sprawie na stronie chronmypszczoly.pl.
08.08.2023

8 sierpnia w Polsce obchodzony jest Wielki Dzień Pszczół

8 sierpnia w Polsce obchodzony jest Wielki Dzień Pszczół. Z tej okazji Samorząd Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu organizuje w Kaliszu w niedzielę 13 sierpnia imprezę edukacyjną poświęconą pszczołom – powiedział w niedzielę PAP wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.
06.08.2023

Cząstki stałe w powietrzu jedną z przyczyn wymierania owadów

Zdolność owadów do znajdowania pożywienia i partnera reprodukcyjnego jest upośledzona, gdy na ich czułkach gromadzą się cząstki stałe, będące składnikami zanieczyszczenia powietrza – donoszą naukowcy z University of Melbourne, Beijing Forestry University i University of California Davis.
17.07.2023

Szef MEiN chce rozszerzyć program edukacyjny dotyczący ochrony pszczół

Bez pszczół ludzkość przetrwałaby na Ziemi pięć lat, mówił w Lubeni szef MEiN Przemysław Czarnek, który wziął w piątek udział w lekcji pokazowej o znaczeniu pszczół dla przyrody i rolnictwa. Jak dodał, liczy, że realizowany na Podkarpaciu program w przyszłym roku obejmie całą Polskę.
12.05.2023

Eksperci: Wypalanie traw to "barbarzyński proceder" - niszczy środowisko i zatruwa powietrze

Wypalanie traw to "barbarzyński proceder": przyczynia się do obniżenia rolniczej oraz ekologicznej wartości gruntów, wpływa niekorzystnie na bioróżnorodność i skład botaniczny łąk. Jest też dodatkowym źródłem emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń, np. dioksyn, wpływając na stan powietrza w skali lokalnej - mówią w rozmowie z PAP eksperci z SGGW i Uniwersytetu Śląskiego.
30.03.2023

Obszary chronione nie chronią ponad 75 proc. światowych gatunków owadów

76 proc. światowych gatunków owadów, w tym kilka krytycznie zagrożonych, jest niedostatecznie reprezentowanych na obszarach chronionych - informuje pismo „One Earth". Ponadto globalne rozmieszczenie 1876 gatunków z 225 rodzin w ogóle nie pokrywa się z tego typu obszarami.
06.02.2023

W tym roku w Katowicach rzadsze koszenie trawy

W tym roku w Katowicach trawa rosnąca przy miejskich drogach będzie koszona trzy razy, zamiast – jak wcześniej – pięć razy w sezonie. Rzadsze koszenie pozytywnie wpłynie na klimat, pomoże żyjącym w trawach zwierzętom i poprawi retencję wody – przekonują służby odpowiedzialne za utrzymanie zieleni.
15.01.2023

Nowy rezerwat przyrody chroniący żółwie błotne

Na terenie Nadleśnictwa Karczma Borowa (pow. leszczyński) powstał, mający ponad 120 ha powierzchni, rezerwat „Czarne Doły”, który ma chronić żółwie błotne. To 99. rezerwat przyrody w Wielkopolsce – przekazała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu (RDLP).
09.01.2023

Jeden z najdoskonalszych bioreaktorów świata znajduje się w Polsce! [GALERIA]

Niewielka firma z Wielkopolski opracowała prototypowy bioreaktor, pozwalający na przekształcanie małowartościowych odpadów pochodzących z przemysłu rolno-spożywczego w wysokiej jakości białko. Technologia opracowana przez HiProMine angażuje Hermetię illucens – owada potocznie nazywaną „czarnym żołnierzem” w przetwórstwo, które rewolucjonizuje produkcję białka, w tym branżę petfood (karmy dla kotów i psów).
05.12.2022

Kozy jako "ekologiczne kosiarki" w Jurajskich Parkach Krajobrazowych

Zakończył się tegoroczny wypas kóz na obszarach wchodzących w skład Jurajskich Parków Krajobrazowych w woj. małopolskim. Kozy na wyznaczonych terenach działały jak "ekologiczne kosiarki", utrzymując cenne i bogate w gatunki siedliska roślin.
08.10.2022

Inwazja biedronek azjatyckich w Tatrzańskim Parku Narodowym

Na ścianie Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem pojawiły się tysiące osobników obcego gatunku - biedronki azjatyckiej. To niebezpieczny dla naszej przyrody owad i może ukąsić człowieka powodując reakcje alergiczne – ostrzega przyrodnik z Działu Edukacji TPN Marek Kot.
06.10.2022

UNICEF: Pestycydy zagrażają zdrowiu dzieci w Polsce

W Polsce prawie co dziesiąte dziecko mieszka na terenach o wysokim ryzyku zanieczyszczenia pestycydami, wynika z raportu UNICEF. Organizacja przeanalizowała sytuację w 43. krajach UE i OECD. Polska w rankingu UNICEF znalazła się na przedostatnim, 42. miejscu. Gorzej jest tylko w Czechach.
23.09.2022

Hydrobiolog: makrobezkręgowce mogą być odzwierciedleniem tego, co dzieje się w ekosystemie

Nie tylko ryby, ale i makrobezkręgowce mogą być odzwierciedleniem tego, co dzieje się w ekosystemie - mówi dr hab. Stanisław Czachorowski z UWM. Gdyby wskutek toksyn w Odrze zabrakło organizmów filtrujących: np. małży, to zdolność do samooczyszczania rzeki spadnie - dodaje.
20.08.2022

Turbiny wiatrowe zlokalizowane na obszarach leśnych szkodzą nietoperzom

Zespół naukowców z Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research (Leibniz-IZW) przeprowadził badania na temat wpływu wiatraków lądowych na obszary leśne, w szczególności na nietoperze. Według ich rekomendacji wiatraki nie powinny być instalowane w lasach.
31.07.2022

Pierwsze miodobranie w pasiece Viessmann

W roku 2021 firma Viessmann podjęła współpracę z Fundacją Ekologiczną Pszczoła Musi Być. Jej celem jest szerzenie wiedzy o wadze, jaką w naturze mają owady zapylające (w tym oczywiście pszczoły) i konieczności przeciwdziałania ich wymieraniu, jakie ma obecnie miejsce — niestety, głównie z uwagi na działalność człowieka. Zwiększenie nacisku na działania proekologiczne osób fizycznych, przedsiębiorstw czy instytucji jest konieczne, aby odwrócić ten trend. Dlaczego to takie ważne?
30.07.2022

Pszczoły w mieście. Jak założyć własną pasiekę

Pszczoły to niezwykle pożyteczne owady. Ich obecność jest nie do przecenienia. Bez owadów zapylających rośliny nie byłoby życia na Ziemi. Gdynia zdaje sobie z tego sprawę, zachęcając do zakładania własnych pasiek w ogrodach czy na dachach budynków. Jak rozpocząć swoją przygodę z pszczelarstwem? Praktycznymi poradami dzieli się Wojciech Albecki – doświadczony pszczelarz, który opiekuje się ulami na dachu Urzędu Miasta.
22.07.2022

We Wrocławiu powstała Europejska Pasieka Miejska – pszczoły zamieszkały na Uniwersytecie Przyrodniczym

W środę, 29 czerwca na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego otwarto nową miejską pasiekę. Wszystko za sprawą współpracy uczelni oraz Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, pomysłodawcy i fundatora inicjatywy.
30.06.2022

Tikkurila ze wsparciem dla Natury

Marka farb Tikkurila od lat jest pionierem w tworzeniu popartych licznymi certyfikatami rozwiązań ekologicznych. Systematycznie wdraża innowacje branżowe, które udowadniają, że można tworzyć piękne wnętrza i dbać o estetykę wokół domu, wykorzystując produkty wytwarzane z poszanowaniem zasobów naszej planety i zdrowia ludzi. Zaangażowanie marki w działalność na rzecz natury to także aktywne wspieranie inicjatyw, które przyczyniają się do jej ochrony. Tikkurila podjęła właśnie współpracę z fundacją Pszczoła Musi Być, aby pomóc owad
21.06.2022

Polscy naukowcy zbadali poziom „nowości biologicznej” lasów na hałdach pogórniczych

Pozostawienie hałdy pogórniczej spontanicznym procesom przyrodniczym skutkuje wysokim poziomem wskaźnika „nowości biologicznej”. Jest on trzydziestokrotnie wyższy od zaobserwowanego w lasach poza terenami pogórniczymi – odkryli polscy naukowcy. Praca została opublikowana w Forest Ecology and Management.
12.05.2022

Opole. Wnioski na ponad pół miliona złotych na wsparcie dla pszczół

Opolski urząd marszałkowski zakończył nabór wniosków w konkursie dla organizacji pozarządowych zainteresowanych wsparciem pszczół w regionie. Do urzędu wpłynęło 14 propozycji na łączną kwotę 501 tys. zł – powiedział PAP dyrektor departamentu rozwoju obszarów wiejskich w urzędzie marszałkowskim Marcin Oszańca.
02.04.2022

Bielscy ekolodzy zainaugurowali ogólnopolską akcję "Kwiaty zamiast śmieci"

Ogólnopolską akcję „Kwiaty zamiast śmieci” zainaugurowali w środę ekolodzy z bielskiej fundacji Arka. Jej prezes Wojciech Owczarz powiedział, że każdy, kto zbierze choćby jedną torbę śmieci w lesie, parku lub nad rzeką, otrzyma nasiona kwiatów przyjaznych pszczołom.
23.03.2022

Linie brzegowe nad mazurskimi jeziorami są notorycznie dewastowane

Nad brzegami rzek i jezior na Mazurach notorycznie dewastowane są linie brzegowe. Rocznie dostajemy kilkaset zgłoszeń o tego typu działaniach - przyznała rzeczniczka prasowa Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.
15.03.2022

Owady to doskonałe źródło pożywienia i doskonały nawóz do uprawy roślin

Owady są nie tylko doskonałym źródłem białka dla ludzi, ale także - w postaci nawozu - mają niezwykle pozytywny wpływ na rośliny. Wykorzystanie ich resztek do nawożenia pól stymuluje pożyteczne drobnoustroje glebowe i promuje zrównoważone uprawy.
12.03.2022

IPCC: zmiany klimatu wywołane emisją gazów cieplarnianych już dziś powodują straty w przyrodzie i wśród ludzi

Zmiany klimatu wywołane emisją gazów cieplarnianych powodują straty w przyrodzie i wśród ludzi. Powodują różne ryzyka, m.in. zgonów, strat w produkcji żywności, dewastację przyrody i ograniczenie wzrostu gospodarczego - podkreśla IPCC w nowym podsumowaniu raportu nt. zmian klimatycznych i ich konsekwencji.
01.03.2022

Plastikowe butelki wydzielają liczne chemikalia

W wodzie przetrzymywanej w plastikowych butelkach wielokrotnego użytku duńscy naukowcy znaleźli setki różnych substancji chemicznych, w tym związek stosowany przeciw komarom. Nie wiadomo jeszcze, na ile obecność tych związków szkodzi ludziom.
15.02.2022

BGK: w trakcie prac termomodernizacyjnych trzeba pamiętać o ochronie siedlisk ptaków

Skrzydlaci lokatorzy mieszkają w większości budynków. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który przyznaje premie ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów (FTiR), zachęca inwestorów do współpracy z ornitologami oraz instalowania budek lęgowych rekompensujących ptakom gniazda utracone w wyniku prac inwestycyjnych. „Ptaki są naszymi sprzymierzeńcami i remontując budynki, należy chronić ich siedliska” – mówi Przemysław Osuch z BGK.
21.01.2022

Designerskie hotele dla owadów

Na terenie trzech gdyńskich podstawówek stanęły rzeźbiarskie hotele dla owadów. Powstały one w ramach konkursu na wdrażanie dobrych praktyk projektowych. Hotele, wspólnie z Centrum Designu Gdynia, stworzyło Stowarzyszenie Traffic Design, które skupiło się na problemie, jakim jest dramatyczny spadek liczebności owadów. Projekt ma charakter edukacyjny – uczy dzieci i dorosłych o tym, że zapylacze są niezbędne dla naszego ekosystemu – oraz artystyczny, ze względu na swoją rzeźbiarską formę.
29.12.2021

Zmiany klimatu a dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński, na zaproszenie premiera Grecji Kyriakosa Mitsotakisa, wziął udział w zorganizowanym przy okazji COP26 spotkaniu wysokiego szczebla dotyczącym wpływu zmian klimatu na dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze. Wydarzenie odbyło się 2 listopada 2021 r.
04.11.2021

DCT ma już swój miód lipowy. Pszczoły zebrały 30 kilogramów złocistego nektaru

DCT Gdańsk, największy terminal kontenerowy na Bałtyku może się pochwalić własną pasieką od maja. Pomysł stawiania uli w różnych częściach miast to coraz modniejszy ekologiczny trend z dużą korzyścią dla środowiska. Gdański terminal właśnie odebrał szczegółowe badania swojego pierwszego miodu. A zebrały go pracowite owady mieszkające w trzech ulach na dachu biurowca DCT.
03.11.2021

Eksperci postulują o lekcje edukacji klimatycznej w lesie, na łące lub w ogrodzie

Lekcje na łonie natury pozwalają lepiej zrozumieć procesy zachodzące w przyrodzie i uwiarygadniają przekazywane treści klimatyczne. I nie chodzi tylko o lekcje biologii, ale także języka polskiego, angielskiego czy plastyki. Więcej zajęć poza murami szkoły to jeden z najważniejszych postulatów zawartych w raporcie „Edukacja klimatyczna w Polsce” opublikowanym przez Global Compact Network Poland.
28.10.2021

Lider branży grzewczej wspiera owady zapylające

Owady zapylające są jednym z fundamentów ekosystemów, mówi się wręcz, że co trzecia łyżka jedzenia powstaje właśnie dzięki nim. To prawda – 80% roślin w Polsce potrzebuje zapylaczy, aby owocować. Tymczasem ich populacja każdego roku spada, a wiele gatunków znajduje się na skraju wyginięcia.
28.10.2021

Ule w Porcie Gdańsk. Pierwsze pasieki już na dachu terminala [WIDEO, ZDJĘCIA]

Cztery ule stanęły na dachu Terminala Promowego Westerplatte w Porcie Wewnętrznym. Ale na tym się nie skończy.
04.10.2021

Drastycznie spada liczba subtropikalnych owadów wodnych

Analiza danych zebranych w ciągu 20 lat sugeruje, że drastycznie spadła liczba subtropikalnych owadów wodnych, nawet na terenach uznawanych za dobrze zachowane i oddalone od negatywnych skutków rolnictwa, hodowli bydła i urbanizacji.
08.09.2021

Biolog z UW: w obliczu zmian klimatycznych dbajmy o wody i lasy

Prognozowane zmiany klimatu oznaczają, także dla Polski, zmiany w środowisku i w rolnictwie. Najlepszym, co wobec tego możemy robić, jest renaturyzacja krajobrazu, dbałość o retencję czy odtwarzanie lasów, także tych o charakterze naturalnym, zwłaszcza w pobliżu wielkich rzek - mówi w rozmowie z PAP prof. dr hab. Marcin Zych, biolog z UW.
04.09.2021

Kornik drukarz niszczy drzewa, lasy znikają w błyskawicznym tempie

Niemieckie lasy szybko się kurczą wskutek globalnych zmian klimatu, które przynoszą susze sprzyjające rozwojowi szkodników drzew, głównie kornikowi drukarzowi – alarmuje niemiecki tygodnik "Der Spiegel" na swojej stronie interentowej.
05.08.2021

Pszczoły i zapylacze zagrożone na całym świecie, w tym w Europie Zachodniej

Populacja zapylaczy i pszczół, które są kluczowe w funkcjonowaniu ekosystemów czy produkcji żywności, jest obecnie zagrożona na całym świecie, w tym w Europie Zachodniej, przez monokulturę rolnictwa i jego chemizację oraz zmiany klimatu - mówi PAP ekolog prof. dr hab. Piotr Skubała.
21.07.2021

"Szanujmy owady" - Kraków świętował Dni Owada

Pod hasłem "Szanujmy owady" rozpoczynają się w sobotę Ogólnopolskie Dni Owada na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. W czasie dwudniowego wydarzenia prezentowane będą kolekcje żywych egzotycznych i krajowych owadów, zaplanowano wykłady i projekcje filmowe.
19.06.2021

Powstał największy dom dla owadów na świecie, a zbudowali go... deweloperzy

To jedyny taki dom dla owadów w Polsce i największy na świecie. Składa się ze stu pięćdziesięciu elementów, każdy z nich wysoki na półtora metra i szeroki na metr. Konstrukcja stworzona przez przedsiębiorców z Polskiego Związku Firm Deweloperskich już zachwyciła mieszkańców, a teraz mierzy się z Guinnessem.
26.05.2021

Pszczoły też potrzebują zbilansowanej diety

Spadek różnorodności roślin i zanik niektórych gatunków przyczynia się do wymierania owadów zapylających. Larwy pszczół, także dziko żyjących, muszą spożywać potas, sód i cynk, żeby przeżyć i zdrowo się rozwijać – wykazały badania nad funkcjonowaniem pszczoły - murarki ogrodowej.
23.05.2021

Kanada ogranicza pestycydy, aby chronić pszczoły

Ministerstwo zdrowia Kanady postanowiło ograniczyć, ale nie zakazało całkowicie, stosowania neonikotynoidów - środków ochrony roślin nazywanych „zabójcami pszczół”. Tymczasem owady te są kluczowe dla produkcji żywności na świecie.
23.05.2021

Morawiecki zadowolony ze wzrostu świadomości związanej z ochroną pszczół i edukacją ekologiczną

W Polsce mamy wielowiekowe tradycje pszczelarskie, a naszymi miodami – pitnymi i tymi klasycznymi, Europa zachwycała się już kilkaset lat temu. Cieszę się, że tradycja ta wraca, przemysł kwitnie, a świadomość związana z ochroną pszczół i edukacją ekologiczną rośnie – napisał w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
20.05.2021

Czy PZFD budując największy dom dla owadów pobije rekord Guinnessa?

Powiedzieć o planowanym domu dla owadów, że to przysłowiowe „cztery kąty” to zdecydowanie za mało. Przedsiębiorcy zrzeszeni w Polskim Związku Firm Deweloperskich chcą zapisać się na kartach historii jako twórcy największego siedliska dla owadów na świecie.
20.05.2021

Naukowcy: osy są tak samo wartościowe dla środowiska, jak pszczoły

Osy są tak samo ważne jak pszczoły dla ekosystemów, gospodarki i ludzkiego zdrowia – zastrzegają naukowcy w artykule na łamach pisma „Biological Reviews”.
05.05.2021

Na dachu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego powstanie pasieka

Składająca się z pięciu uli pasieka powstanie wiosną na dachu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego. Inicjatywa nosząca nazwę Beeblioteka UniLodz realizowana jest w ramach obchodzonego w ubiegłym roku 75-lecia uczelni oraz dobrych eko praktyk.
24.02.2021

Ludzkie śmieci - globalny problem zwierząt małych i dużych

Bezkręgowce, ptaki, ryby, płazy, gady i ssaki - także te całkiem duże, jak szopy, psy i koty - giną z powodu śmieci i odpadków pozostawionych przez ludzi na świecie. Najczęstszą pułapką są słoiki oraz puszki po napojach i żywności - wynika z podsumowania przedstawionego przez naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego.
20.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.