Turbiny wiatrowe zlokalizowane na obszarach leśnych szkodzą nietoperzom

31.07.2022 16:34 Źródło: IZW-Berlin
Strona główna Energetyka, OZE Turbiny wiatrowe zlokalizowane na obszarach leśnych szkodzą nietoperzom

Partnerzy portalu

Turbiny wiatrowe zlokalizowane na obszarach leśnych szkodzą nietoperzom - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Zespół naukowców z Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research (Leibniz-IZW) przeprowadził badania na temat wpływu wiatraków lądowych na obszary leśne, w szczególności na nietoperze. Według ich rekomendacji wiatraki nie powinny być instalowane w lasach.

Ponieważ w skutek transformacji energetycznej instaluje się coraz więcej turbin wiatrowych, władze krajowe i lokalne zaostrzają przepisy dotyczące odległości farm wiatrowych od siedzib ludzkich. W Niemczech działa obecnie około 30 tys. lądowych turbin wiatrowych. Nie bez powodu coraz trudniej jest znaleźć odpowiednie miejsca po rozwój farm wiatrowych. W związku z tym turbiny wiatrowe są coraz częściej instalowane w lasach - ze szkodą m.in. dla nietoperzy. W nowym badaniu zespół naukowców wykazał, że nietoperze, które żerują pod koronami drzew, unikają sąsiedztwa turbin wiatrowych. Oznacza to dla nich ograniczenie obszarów, gdzie mogą swobodnie żerować. 

- Dlatego tereny leśne nie powinny być w ogóle wykorzystywane pod rozwój turbin wiatrowych lub tylko w wyjątkowych przypadkach z obowiązkowymi działaniami kompensacyjnymi w celu ochrony nietoperzy leśnych - podsumowuje zespół w pracy opublikowanej w "Journal of Applied Ecology".

- Lasy to wrażliwe ekosystemy i cenne siedliska dla wielu rzadkich i chronionych gatunków nietoperzy - podkreśla dr Christian Voigt, kierownik Zakładu Ekologii Ewolucyjnej w Leibniz-IZW. 

W ocenie naukowców turbiny wiatrowe w lasach mogą powodować problemy dla nietoperzy na kilka sposobów. Nietoperze, które polują na owady nad koronami drzew, mogą zostać zabite bezpośrednio przy turbinach, jeżeli zderzą się z łopatami wirnika lub nie przetrwają intensywnych różnic ciśnienia powietrza w pobliżu łopat. Nietoperze, które polują w roślinności poniżej koron drzew, tracą część swojego siedliska w sąsiedztwie turbin. Ich siedliska mogą się również pogorszyć, jeżeli będą one zakłócane przez pracę turbin.

Naukowcy badali przede wszystkim te nietoperze, które żerują pod koronami drzew w osłonie roślinności. W tym celu monitorowali aktywność nietoperzy za pomocą detektorów ultradźwiękowych w różnych odległościach od turbin wiatrowych w 24 lokalizacjach leśnych w Hesji. Naukowcy podzielili nagrania na trzy grupy nietoperzy. Pierwsza z nich to nietoperze, które żerują na terenach otwartych (np. nad koronami drzew). Druga to gatunki, które polują przy strukturach brzegowych. Trzecia grupa to nietoperze żerujące w wąskich przestrzeniach z rodzaju Myotis lub Plecotus.

Te ostatnie były znacznie mniej aktywne w pobliżu turbin wiatrowych, szczególnie w pobliżu turbin z dużymi wirnikami. Mając na uwadze odległość 450 metrów w kierunku turbin wiatrowych, aktywność tych nietoperzy spadła o prawie 50 proc. w pobliżu turbin.

Turbiny wiatrowe na terenach leśnych stanowią więc nie tylko bezpośrednie zagrożenie dla tych nietoperzy, które polują na owady nad koronami drzew, ale również pogarszają warunki bytowania nietoperzy. Nawet jeśli latające organizmy nie są narażone na kolizję z turbinami, to jednak cierpią z powodu utraty siedliska, ponieważ unikają kontaktu z turbinami wiatrowymi na odległość kilkuset metrów.

Naukowcy zalecają, aby turbiny wiatrowe nie były lokalizowane w lasach, lecz na otwartych obszarach. Deweloperzy powinni unikać lasów naturalnych o zróżnicowanej strukturze roślinności. 

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 85.62 $ baryłka  0,30% 16.07.2026 09:05
 Cyna 52702.5 $ tona -2,22% 16.07.2026 09:05
 Cynk 3553.25 $ tona -1,00% 16.07.2026 09:05
 Aluminium 3153.25 $ tona -0,53% 16.07.2026 09:05
 Pallad 1321.5 $ uncja  1,23% 16.07.2026 09:05
 Platyna 1689.7 $ uncja  3,03% 16.07.2026 09:05
 Srebro 58.1 $ uncja  -1,59% 16.07.2026 09:05
 Złoto 4067.05 $ uncja  0,22% 16.07.2026 09:05

Dziękujemy za wysłane grafiki.