Kozy jako "ekologiczne kosiarki" w Jurajskich Parkach Krajobrazowych

gm

08.10.2022 16:25 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, ekologia Kozy jako "ekologiczne kosiarki" w Jurajskich Parkach Krajobrazowych

Partnerzy portalu

Kozy jako "ekologiczne kosiarki" w Jurajskich Parkach Krajobrazowych - ZielonaGospodarka.pl

Zakończył się tegoroczny wypas kóz na obszarach wchodzących w skład Jurajskich Parków Krajobrazowych w woj. małopolskim. Kozy na wyznaczonych terenach działały jak "ekologiczne kosiarki", utrzymując cenne i bogate w gatunki siedliska roślin.

Marcin Guzik, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, które realizowały projekt poinformował PAP, że wypas kóz w tym sezonie był prowadzony na czterech wyznaczonych powierzchniach. Znajdowały się one w: Dolinie Kobylańskiej, Wąwozie Bolechowickim i Żytniej Skale w Parku Krajobrazowym Dolinki Krakowskie oraz w kamieniołomie w Tyńcu wchodzącym w skład Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Łącznie wypasem został objęty obszar o powierzchni 4,47 ha.

Jak wyjaśnił dyrektor, wypasane kozy działały jak "ekologiczne kosiarki", utrzymując cenne i bogate w gatunki siedliska ciepłolubne, takie jak murawy kserotermiczne i siedliska naskalne. Ponadto zwierzęta eliminowały niepożądane gatunki inwazyjne, jak np. nawłoć.

"Bez takich działań jak wypas i koszenie, siedliska te narażone są na zarastanie przez drzewa i krzewy. Wraz z kurczeniem się powierzchni siedlisk, giną cenne i rzadkie gatunki roślin i zwierząt, a owady zapylające tracą bogatą bazę pokarmową" - wyjaśnił Guzik.

W sezonie na jurze pasło się stado kóz liczące kilkanaście dorosłych osobników wraz z młodymi. Były one dowożone na wyznaczone obszary przez gospodarza, z którym zawarto umowę na wypas. Rolnik oprócz doglądania stada, zajmował się także mechanicznym dokaszaniem obszarów wyjedzonych przez zwierzęta.

Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach projektu dotyczącego czynnej ochrony siedlisk ciepłolubnych oraz zachowania otwartych krajobrazów Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, który uzyskał dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

W ocenie dyrektora ZPKWM wypas kóz na obszarach parków krajobrazowych daje dobre efekty ekologiczne, dlatego planowana jest kontynuacja przedsięwzięcia w przyszłym roku.

ZPKWM kieruje działalnością 11 parków krajobrazowych na terenie Małopolski zajmujących łączną powierzchnię ponad 181 tys. ha. Instytucja zarządza także Obszarami Chronionego Krajobrazu (OCHK), których jest 10, a ich łączna powierzchnia wynosi blisko 573 tys. ha.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 29225,00 $ tona -1,06% 2 lut
 Cynk 3349,00 $ tona -2,62% 2 lut
 Aluminium 2572,00 $ tona -1,46% 2 lut
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.