W tym roku w Katowicach rzadsze koszenie trawy

jb

15.01.2023 22:10 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, ekologia W tym roku w Katowicach rzadsze koszenie trawy

Partnerzy portalu

W tym roku w Katowicach rzadsze koszenie trawy - ZielonaGospodarka.pl

W tym roku w Katowicach trawa rosnąca przy miejskich drogach będzie koszona trzy razy, zamiast – jak wcześniej – pięć razy w sezonie. Rzadsze koszenie pozytywnie wpłynie na klimat, pomoże żyjącym w trawach zwierzętom i poprawi retencję wody – przekonują służby odpowiedzialne za utrzymanie zieleni.

Ponad połowa powierzchni Katowic to tereny zielone: lasy, parki, skwery i stawy. W ostatnich dniach miasto ogłosiło przetarg na uporządkowanie i utrzymanie pasów drogowych i terenów miejskich. Łącznie w stolicy Górnego Śląska do skoszenia jest blisko 3,5 mln mkw. zielonej powierzchni. O zmniejszeniu częstości koszenia zdecydował prezydent miasta Marcin Krupa.

"W tym roku koszenia będą wykonywane tylko trzykrotnie. Podjąłem decyzję, aby ograniczyć częstotliwość koszenia traw rosnących przy drogach, aby jeszcze bardziej wykorzystywać zieleń w walce ze skutkami zmian klimatu. Pozwoli to zadbać o bezpieczeństwo i estetykę, a jednocześnie zmniejszyć wpływ na środowisko" – poinformował prezydent Katowic.

Katowice od kilku lat zmniejszają częstość koszenia – ostatnio przy pasach drogowych trawę koszono pięć razy w sezonie. Rzadsze koszenie trawy to jeden z elementów walki ze skutkami zmian klimatu i ciągłym podnoszeniem się średniej temperatury planety. Zbyt częste koszenie traw sprzyja powstawaniu wysp ciepła i suszy w miastach, co przy ocieplaniu klimatu nie jest korzystne dla ludzi i zwierząt – wyjaśniają urzędnicy.

Ekolodzy przypominają, że trawy przyczyniają się do wychwytywania tlenku węgla i pyłów z powietrza – im trawy są wyższe, tym działanie oczyszczające jest większe. Ponadto częstsze koszenie to większa emisja spalin i hałasu. Zbyt częste koszenie wpływa również na ilość pożywienia, jakie mają do dyspozycji żyjące w trawie, a niezbędne w środowisku owady i małe zwierzęta.

"Zmniejszenie intensywności koszenia to tendencja, która rozpoczęła się już w kilku miastach. Nie można go oczywiście zupełnie zaprzestać, ponieważ niekoszone trawy niszczeją i drewnieją przy podstawie. Rzadsze koszenie wpłynie jednak pozytywnie na klimat, a także bytujące w trawach zwierzęta i owady. Spowoduje to mniejszą erozję ziemi, a tym samym poprawi retencję wody" – wyjaśnił dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach Mieczysław Wołosz.

Oferty w ogłoszonym przez miasto przetargu można składać do 9 lutego. Wykonawca zajmie się koszeniem trawników, ale także przycinaniem żywopłotów i odbiorem powstałych przy tym zielonych odpadów. Oferenci muszą posiadać odpowiedni sprzęt, m.in. ciągniki z kosiarką bijakową, kosy spalinowe, samochody do wywozu traw i odpadów. Przetarg podzielono na siedem części – każda z nich obejmuje inny rejon miasta. Do skoszenia jest trawa na obszarze odpowiadającym powierzchni ok. 116 hal katowickiego Spodka.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 22775,00 $ tona 1,74% 20 mar
 Cynk 2924,00 $ tona -0,27% 20 mar
 Aluminium 2237,00 $ tona 0,27% 20 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.