Niemal połowa globalnej populacji zagrożona zachorowaniem na klimatozależną dengę

zg

24.10.2023 10:33 Źródło: Koalicja Klimatyczna
Strona główna Klimat, Edukacja Niemal połowa globalnej populacji zagrożona zachorowaniem na klimatozależną dengę

Partnerzy portalu

Niemal połowa globalnej populacji zagrożona zachorowaniem na klimatozależną dengę - ZielonaGospodarka.pl

Denga, zakaźna choroba niegdyś obecna tylko na niewielkich obszarach Azji, dziś występuje na kilku kontynentach i zagraża niemal połowie globalnej populacji. To przez zmianę klimatu – wskazuje nowe modelowanie przygotowane przez Airfinity, firmę zajmującą się analizą danych naukowych, o którym donosi brytyjski The Telegraph. 

Denga, choroba wektorowa przenoszona przez komary tygrysie (Aedes albopictus), objawia się gorączką, bólem głowy, mięśni i stawów oraz charakterystyczną wysypką. W niektórych wypadkach choroba ta może mieć jednak bardziej niebezpieczny dla zdrowia przebieg. Wskutek zarażenia umiera na nią rocznie 36 000 ludzi. Z najnowszego modelowania danych dotyczących tej choroby wynika, że zmiana klimatu powodująca wzrost temperatury i wilgotności w wielu regionach świata, sprzyja zwiększaniu zasięgu występowania komara tygrysiego, a wraz z nim – przenoszonych przez niego chorób. 

W 2000 roku Światowa Organizacja Zdrowia odnotowała pół miliona przypadków dengi, liczba ta wzrosła do 5,2 miliona w 2019 roku, a rzeczywistą liczbę rocznych infekcji szacuje się obecnie na 96 milionów – podaje The Telegraph. Z danych Airfinity wynika, że zapadalność na dengę wzrosła już co najmniej 30-krotnie w ciągu ostatnich 50 lat. Denga rozprzestrzenia się również w Europie. Od 12 lat jest obecna we Francji, przypadki zachorowań odnotowuje się również w Hiszpanii i Włoszech. Komar tygrysi rozprzestrzenia się na zachód i północ Europy już od kilku lat. 

O rosnącym ryzyku zachorowań na klimatozależne choroby ostrzegają również eksperci Koalicji Klimatycznej. “Problemem zdrowotnym zmian klimatycznych jest szerzenie się chorób wektorowych, czyli tych, które są przenoszone przez komary i inne owady. To jest najważniejszy problem zdrowotny zmian klimatycznych” – powiedział w Podcaście o klimacie dr hab nauk medycznych, profesor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a zarazem członek Komitetu Naukowego Koalicji Klimatycznej, Tadeusz Zielonka. 

Dlatego Koalicja Klimatyczna w Manifeście 100 Dni skierowanym do nowego rządu apeluje, by profilaktyka boreliozy została wzmocniona w Narodowym Programie Zdrowia jako kluczowa wektorowa choroba zależna od klimatu w Polsce. Jak wskazuje profesor Zielonka, choroby klimatozależne to jednak nie jedynie borelioza, a również choćby denga. “Generalnie choroby egzotyczne, tropikalne przenoszą się ze strefy subtropikalnej, do południa Europy i dochodzą już do stref Polski, Czech czy Niemiec. Borelioza jest już udokumentowaną chorobą, ale na przykład choroba denga, która niegdyś była wyłącznie chorobą tropikalną, dziś jest rozpowszechniona we Włoszech, Hiszpanii czy Grecji. Już jest spotykana na Bałkanach. Są też pierwsze przypadki dengi w Czechach u obywateli, którzy nie opuścili kraju. (...) Komara roznoszącego chorobę Denga już spotkaliśmy w Małopolsce. Jest kwestią nie czy tylko kiedy będziemy mieli w Polsce chorobę denga i wiele innych chorób egzotycznych. Problem boreliozy jest znacznie szerszy, bo chodzi o to jak polska służba zdrowia jest przygotowana na szybką diagnostykę i wczesne leczenie chorób tropikalnych” – powiedział.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.