Na dachu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego powstanie pasieka

ac

24.02.2021 13:38 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, ekologia Na dachu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego powstanie pasieka

Partnerzy portalu

Na dachu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego powstanie pasieka - ZielonaGospodarka.pl
fot. Dmitry Grigoriev

Składająca się z pięciu uli pasieka powstanie wiosną na dachu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego. Inicjatywa nosząca nazwę Beeblioteka UniLodz realizowana jest w ramach obchodzonego w ubiegłym roku 75-lecia uczelni oraz dobrych eko praktyk.

- Uniwersytet Łódzki staje się coraz bardziej "zielony". To jeden z naszych priorytetów. Kampus to nie tylko miejsce nauki i pracy, ale również część terenu miejskiego, który powinien jak najlepiej współpracować z naturą, również dla naszego dobra. Już teraz zapraszam na otwarcie naszej pierwszej uniwersyteckiej pasieki – zapowiedziała rektor uczelni prof. Elżbieta Żądzińska.

Pasieka powstanie na dachu popularnej BUŁ-y, czyli biblioteki uczelni. W lutym uniwersytet podpisał umowę ze Stowarzyszeniem Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej. W jej ramach na początku kwietnia na dachu zostanie zainstalowanych pięć uli. Montaż pszczelich domów poprzedzą gruntowne porządki oraz specjalne zaadaptowanie przestrzeni.

Ule zasiedlone zostaną z kolei na przełomie kwietnia i maja, gdy na dworze zrobi się dostatecznie ciepło. Od tamtego momentu - jak zaznaczyła uczelnia - będą pod ścisłą opieką profesjonalnych pszczelarzy. Latem, w jednym ulu, pszczela rodzina może rozrosnąć się nawet do 80 tys. owadów.

- Jak przekonują pszczelarze, pszczoły nie są agresywne. Aby chciały nas zaatakować, same muszą czuć się zagrożone, więc dopóki nie przeszkadzamy im w ich pracy, możemy czuć się spokojni – wyjaśniła Beata Gamrowska z Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego.

Miejskie ule mają się przyczynić do popularyzowania wiedzy na temat pszczół i pszczelarstwa wśród społeczności akademickiej i mieszkańców Łodzi. Za sprawą Beeblioteki możliwe będzie też uświadamianie, jak ogromne znaczenie mają te owady dla człowieka. Wskazano, że pszczoły zapylają miejskie rośliny, co umożliwia wydawanie nasion i owoców, które z kolei pozwalają na podtrzymywanie populacji pszczół.

- Zielone okolice biblioteki to idealne miejsce dla uli – szczególnie istotne jest w tym przypadku sąsiedztwo Parku im. Jana Matejki oraz okolicznych skwerów kampusu uniwersyteckiego – zaznaczono.

Dodatkową korzyścią z hodowli mają być z miodobrania, które będą konfekcjonowane w zależności od potrzeb. Miejski miód, ze względu na bardzo różnorodne rośliny, ma wyjątkowy smak i kolor.

Pasieka UŁ powstanie w ramach dobrych eko praktyk oraz obchodzonego w ubiegłym roku 75-lecia uczelni. Wówczas nie udało się zrealizować tej inicjatywy ze względu na sytuację epidemiczną.


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.