Wynik wyszukiwania - "samochody" - Wiadomości

Rzeczpospolita: Diesle w Polsce odchodzą wolniej

Marcowy spadek sprzedaży diesli w ujęciu rok do roku w Polsce jest czterokrotnie wolniejszy niż w całej Unii Europejskiej i wynosi jedynie 4,2 proc. - czytamy w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".
19.04.2024

WIOŚ nałożył kary na stację demontażu pojazdów z powiatu kartuskiego

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Gdańska nałożyli 130 tys. zł kar na firmę z powiatu kartuskiego zajmującą się demontażem pojazdów wycofanych z eksploatacji. W trakcie kontroli stwierdzono szereg naruszeń.
05.04.2024

Samochody wodorowe Grupy Polsat Plus przejechały pierwszy milion kilometrów

Samochody wodorowe należące do Grupy Polsat Plus przejechały milion kilometrów. Zerowa emisja dwutlenku węgla i zdolność oczyszczania powietrza to cechy pojazdu, które idealnie wpasowują się w ekologiczną misję Grupy. Już wkrótce spółka PAK PCE należąca do Grupy Polsat Plus rozpocznie w Koninie produkcję zielonego wodoru, który będzie dostarczany do stacji tankowania wodoru. Stacje z Grupy Polsat Plus pod marką NESO działają już w Warszawie i Rybniku, a w planach jest budowa kolejnych w kilku miastach Polski. Grupa Polsat Plus pr
02.04.2024

Wiceszef MKiŚ: akcyzę zastąpi nowa opłata od pierwszej rejestracji aut sprowadzanych do Polski

Akcyzę zastąpi nowa opłata od pierwszej rejestracji aut sprowadzanych do Polski; ma być ona neutralna finansowo - poinformował w poniedziałek wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta. Opłata nie będzie ponoszona w przypadku zakupu auta już zarejestrowanego w kraju - dodał.
18.03.2024

Koniec narzekania na brak infrastruktury w Polsce? Przełom na rynku. 10 tysięcy punktów ładowania już niebawem?

Rok 2024 przyniesienie znaczący wzrost liczby dostępnych punktów ładowania pomimo faktu, że obecnie proces inwestycyjny związany z budową infrastruktury w Polsce spowolnił z powodu zmian kadrowych w spółkach energetycznych. Na koniec roku liczba punktów ładowania powinna zbliżyć się do 10 tysięcy – szacuje Grigoriy Grigoriev, dyrektor generalny Powerdot w Polsce. Infrastruktura przestanie być czynnikiem ograniczającym rozwój elektromobilności. Już w tej chwili w Polsce są miasta, w których dostępna infrastruktura z nawiązką pokry
07.02.2024

Prawie pół miliona złotych kar dla firm, które zajmują się demontażem aut

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Gdańska w ubiegłym roku nałożyli kary na ponad 460 tys. złotych na firmy z woj. pomorskiego zajmujące się demontażem samochodów. Inspektorzy w trakcie kontroli stwierdzili naruszenie przepisów ochrony środowiska.
22.01.2024

Krakowski Alarm Smogowy: wyrok WSA o SCT nie jest dobrą wiadomością

Wyrok WSA nie jest dobrą wiadomością dla czystego powietrza w Krakowie. Uchwała została unieważniona ze względu na kwestie formalne – ocenili przedstawiciele Krakowskiego Alarmu Smogowego.
11.01.2024

Już pod koniec XIX w. próbowano wprowadzić w Warszawie samochody elektryczne

Pod koniec XIX w. próbowano uruchomić w Warszawie transport publiczny z wykorzystaniem samochodów elektrycznych. Zniweczyła to decyzja władz miasta.
29.12.2023

Ł. Gibała proponuje złagodzenie przepisów SCT w Krakowie dla mieszkańców

Należy wprowadzić strefę czystego transportu (SCT), ale nie z tak ostrymi przepisami – powiedział PAP bezpartyjny kandydat na prezydenta Krakowa, radny Łukasz Gibała. Proponuje on bezterminowe wyłączenie z przepisów krakowian, którzy przed 1 marca 2023 r. zarejestrowali samochody.
15.12.2023

Krakowski prawnik urzędu miasta: uchwała obywatelska nie może unieważnić SCT

Uchwała o strefie czystego transportu (SCT) w Krakowie, przyjęta przez radnych w listopadzie 2022 r., nie może być unieważniona przez uchwałę obywatelską – ocenił prawnik Urzędu Miasta Krakowa. Obywatelska uchwała przeciwników SCT ma być przedmiotem obrad radnych 17 stycznia.
14.12.2023

KAS: po zwycięstwie nad "kopciuchami" czas na ograniczenie w mieście ruchu tych aut, które najbardziej zanieczyszczają powietrze

Po zwycięstwie nad "kopciuchami" czas na ograniczenie w mieście ruchu tych aut, które najbardziej zanieczyszczają powietrze. Dalsza poprawa jakości powietrza w Krakowie będzie wymagać utworzenia skutecznej strefy czystego transportu (SCT) – przekonują aktywiści Krakowskiego Alarmu Smogowego.
30.11.2023

M. Gosiewska: presja ma sens, władze Warszawy zaczynają się wycofywać z projektu SCT

Presja ma sens; wydaje się, że władze stolicy zaczynają się wycofywać z projektu Strefy Czystego Transportu - podkreśliła posłanka PiS z Warszawy Małgorzata Gosiewska. To, co miasto zaproponowało, to strefa wykluczenia komunikacyjnego - stwierdził wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński.
16.11.2023

Przeciwnicy Strefy Czystego Transportu w Krakowie zapowiadają demonstracje

Przeciwnicy Strefy Czystego Transportu (SCT) w Krakowie sądzą, że po jej wprowadzeniu nie będą w stanie normalnie funkcjonować. Na 22 listopada zapowiedzieli demonstrację. Dyrektor Zarządu Transportu Publicznego (ZTP) uspokaja, że SCT dotyczy tak naprawdę bardzo starych samochodów - "wraków".
16.11.2023

Wojewoda Mazowiecki o projekcie strefy czystego transportu w Warszawie: To będzie strefa wykluczenia uboższych warszawiaków

To będzie strefa wykluczenia uboższych warszawiaków. Mniej zamożni będą mieli zakaz wjazdu zaś ci, których stać na auto za kilkaset tysięcy będą zatruwali powietrze jak im się żywnie podoba. Absurd i niesprawiedliwość - napisał na platformie X (dawniej Twitter) wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński komentując nowy projekt stołecznego ratusza ws. strefy czystego transportu.
14.11.2023

Gebrüder Weiss stawia na ekologiczne samochody transportowe

Firma logistyczna chce wykorzystać dziesięć własnych e-vanów do dostarczania towarów zamówionych online do klientów w stolicy Węgier. Od 2024 roku przyjazne dla klimatu przewozy będą oferowane także w innych węgierskich miastach. Zamówiono także dziesięć kolejnych pojazdów.
09.10.2023

Port Gdynia. Elektryczne auta i rowery dla pracowników

Port Gdynia wykonał krok w stronę elektromobilności. Zarząd portu zakupił dwa pierwsze auta elektryczne na potrzeby działów operacyjnych. Na portowych terenach pojawiło się także kilka pierwszych punktów ładowania elektryków.
25.08.2023

Zdaniem ekologów rozbudowa fabryki Tesli to to zagrożenie dla wód gruntowych

Tesla, producent samochodów elektrycznych, planuje rozbudowę swojej fabryki w Gruenheide (Brandenburgia). Regionalne stowarzyszenie wodne ostrzega przed negatywnymi konsekwencjami tej inwestycji dla wód gruntowych, ale Tesla nie widzi problemów, opisuje portal „Spiegel”.
01.08.2023

Na 144 auta użytkowane w stołecznym ratuszu tylko 17 to samochody elektryczne

Urząd miasta stołecznego Warszawy dysponuje 144 samochodami służbowymi, z czego tylko 17 z nich to auta elektryczne. Rafał Trzaskowski promuje politykę ekologiczną, jednak same władze Warszawy nie mają w planach przesiadki ze służbowych aut na transport bardziej przyjazny środowisku.
18.05.2023

Trendy w branży motoryzacyjnej w 2023 r.

Od początku 2020 roku prognozowanie w branży motoryzacyjnej stało się trudniejsze. Z problemów pandemicznych, płynnie przeszliśmy do zawirowań związanych z wojną w Ukrainie i widma kryzysu energetycznego. Co czeka nas w roku 2023? Wszelkie przewidywania powinniśmy rozpocząć od słów „Jeśli nie wydarzy się żadna katastrofa…”
24.01.2023

W 2023 roku podwoi się udział elektryków w sprzedaży nowych aut

Udział elektryków w sprzedaży nowych aut w tym roku podwoi się dzięki zakupom flotowym firm oraz urzędów – uważają eksperci rynku motoryzacyjnego. Wskazują, że w wariancie optymistycznym pierwszy milion aut elektrycznych w Polsce będzie po 2030 roku.
06.01.2023

Producenci chińskich aut elektrycznych chcą wkroczyć na niemiecki rynek

Samochody produkcji chińskiej są wciąż rzadkością na rynku niemieckim. Producenci mają ambitne plany, a klienci są „zasadniczo otwarci” na ich propozycje – około 20 proc. Niemców byłoby skłonnych wybrać chiński samochód z wyższej półki – opisuje portal dziennika „Welt”.
19.11.2022

Nowa mobilność. Polacy gotowi na zmianę nawyków transportowych?

Połowa kierowców w Polsce i niemal 80 proc. w dużych miastach często doświadcza korków na drogach. Nowe badanie opinii zrealizowane dla Clean Air Fund pokazuje, że ratunek widzimy nie tylko w budowie obwodnic, a w uspokajaniu ruchu i tworzeniu alternatyw dla jazdy własnym samochodem.
21.09.2022

Które polskie miasto będzie pierwsze miało strefę czystego transportu? Kongres Nowej Mobilności może przynieść odpowiedź

Już kilkanaście polskich miast zadeklarowało zamiar utworzenia strefy czystego transportu - większość bez konkretnych terminów. Te mogą paść na Kongresie Nowej Mobilności, który odbędzie się 12-14 września w Łodzi. Wczesne zapowiedzi prosto z ust samorządowców mają w tym temacie kluczowe znaczenie. Pierwsze miasta podejmą wysiłek nie tylko logistyczny, ale też edukacyjny - obecnie 61% Polaków nie wie, jak działają strefy czystego transportu.
08.08.2022

Jakim autem wjedziemy do centrum Berlina lub Wiednia? Analiza stref niskiej emisji spalin w europejskich stolicach

Wakacyjne podróże samochodem, choć dają elastyczność i swobodę, wymagają od kierowcy znajomości obowiązujących przepisów w wielu krajach. Coraz częściej, oprócz tradycyjnych ograniczeń drogowych, spotykane są także obostrzenia związane z wjazdem do centrów miast i zlokalizowanych w nich stref niskiej emisji. Aby uniknąć niespodzianek w postaci wysokich mandatów, przed wyjazdem warto skontrolować, w których aglomeracjach możemy spodziewać się stref o ograniczonym ruchu dla pojazdów spalinowych. Eksperci autobaza.pl sprawdzają, jak
27.06.2022

Za mało prądu do e-aut!

Do publicznych ładowarek już wkrótce zaczną się ustawiać kolejki samochodów. Polsce mogą grozić finansowe kary za niespełnienie wymogów przygotowywanego właśnie przez UE rozporządzenia - informuje w poniedziałek "Rzeczpospolita".
13.06.2022

Używane samochody elektryczne Tesla stały się droższe niż nowe

Portale branżowe donoszą, że w Stanach Zjednoczonych ceny popularnych samochodów elektrycznych marki Tesla znacznie wzrosły. Eksperci przeanalizowali oferty sprzedaży opublikowane na stronie internetowej firmy i odkryli, że wiele używanych samochodów jest droższych od nowych modeli. Wpłynęło na to kilka czynników.
04.05.2022

Coraz więcej elektryków z drugiej ręki - raport autobaza.pl

Wojna w Ukrainie, wciąż zerwane łańcuchy dostaw czy brak półprzewodników – to główne czynniki obecnej sytuacji na rynku motoryzacji. W I kwartale 2022 r. na rynku było aż o 20% mniej ofert samochodów używanych niż w analogicznym okresie w przedpandemicznym 2019 r. – wynika z najnowszych danych autobaza.pl.
19.04.2022

MKiŚ: zdecydowano o wzorze nalepki dla samochodów mogących wjechać do strefy czystego transportu

31 marca Minister Klimatu i Środowiska podpisał rozporządzenie w sprawie wzoru nalepki dla pojazdów uprawnionych do wjazdu do strefy czystego transportu - poinformował w piątek resort. Zgodnie z ustawą maksymalna opłata za wydanie takiej nalepki wyniesie 5 zł.
02.04.2022

Samochody zatruwają nie tyllko powietrze, ale także wodę

Naukowcy z University of Toronto przestrzegają, że auta uwalniają różnego typu szkodliwe substancje pochodzące z płynów, lakierów i opon. To wszystko trafia do miejskich strumieni i rzek. Pomóc mogą regulacje, dbanie o czystość ulic i o stan pojazdów.
22.03.2022

Jak tanio kupić elektryka?

Coraz więcej aut z jasnozielonymi tablicami przemierza polskie drogi. Jak wynika z danych Licznika Elektromobilności, który został uruchomiony przez PZPM i PSPA tylko w 2021 roku wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych i zelektryfikowanych (PHEV) w Polsce sięgnął prawie 94 proc. Coraz więcej samochodów elektrycznych i hybrydowych to z jednej strony efekt rosnącej świadomości społecznej, a z drugiej większej dostępności pojazdów tego typu i korzystnych form ich (do)finansowania. Sprawdźmy więc, jak taniej kupić samochód elektryc
15.03.2022

Raport: do 2035 r. liczba pojazdów elektrycznych w Europie wzrośnie do 130 mln

Do 2030 r. liczba zeroemisyjnych pojazdów w Europie zwiększy się z 5 do 65 mln, a w ciągu kolejnych pięciu lat podwoi się i osiągnie poziom do 130 mln aut - wynika z raportu EY oraz Eurelectric. Do 2035 r. konieczne będzie stworzenie 65 mln stacji ładowania - dodano.
23.02.2022

W 2022 r. wzrośnie sprzedaż aut używanych oraz elektrycznych

Prawie 1/3 ankietowanych w 2022 roku planuje zakup samochodu. W tej liczbie 57 proc. sięgnie po pojazd używany, a pozostali po nowy. Kupujący auta z drugiej ręki coraz częściej będą zwracać uwagę na wiarygodne źródło pochodzenia i stan pojazdu. Choć największą popularnością wciąż cieszyć się będą napędy spalinowe, znacznie wzrośnie grupa osób nabywających elektryki. To główne wnioski z drugiej edycji badania „Portfele Polaków pod lupą” przeprowadzonego na zlecenie Volkswagen Financial Services.
07.02.2022

Grupa VW podwoiła w 2021 roku sprzedaż pojazdów elektrycznych

Jak wynika z rocznego raportu, Grupa Volkswagen (VW) podwoiła sprzedaż pojazdów elektrycznych (EV) w 2021 roku, w którym ujawniła, że sprzedano ponad 450 000 EV, co stanowi 5,1 proc. wszystkich dostaw.
03.02.2022

Sektor elektromobilności ma powody do zmartwień - ceny litu wzrosną o 50 proc. w 2022 roku

Producenci samochodów elektrycznych przygotowują się na ból głowy związany z kosztami produkcji, ponieważ cena litu wykorzystywanego w akumulatorach ma wzrosnąć o 50 proc. w ciągu roku – wskazują eksperci ośrodka analitycznego Rystad Energy.
30.01.2022

Nowe samochody elektryczne i hybrydowe dla placówek SG w największych aglomeracjach miejskich

Osiem nowych aut elektrycznych i hybrydowych trafiło do placówek Straży Granicznej w największych aglomeracjach miejskich - przekazała PAP rzeczniczka SG por. Anna Michalska. Nowe auta będą użytkowane w portach lotniczych w aglomeracjach, gdzie występuje smog.
14.01.2022

PKN Orlen: Stacje ładowania aut elektrycznych Energi dołączą do sieci Orlen Charge

Wkrótce stacje ładowania pojazdów elektrycznych Energi dołączą do sieci Orlen Charge. Dzięki temu będzie ona obejmować łącznie ponad 400 obiektów. Grupa Orlen stanie się liderem elektromobilności w Polsce pod względem infrastruktury ładowania - podał PKN Orlen.
15.03.2021

Port Gdynia. Elektryczne auta i rowery dla pracowników

Port Gdynia wykonał krok w stronę elektromobilności. Zarząd portu zakupił dwa pierwsze auta elektryczne na potrzeby działów operacyjnych. Na portowych terenach pojawiło się także kilka pierwszych punktów ładowania elektryków.
24.08.2023

Polski producent samochodów elektrycznych współpracuje z chińskim potentatem

W listopadzie 2022 r. ElectroMobility Poland (EMP) ogłosiło, że partnerem technologicznym Izery - polskiej marki samochodów elektrycznych - będzie chiński koncern Geely. Partner EMP to prawdziwy gigant motoryzacji, zwłaszcza niskoemisyjnej. Obecnie zajmuje 4. miejsce na świecie pod względem rejestracji „elektryków”. Jest właścicielem lub współwłaścicielem m.in. takich marek jak: Lotus, Smart, Zeekr czy Polestar. Współpraca z globalnym koncernem ma zagwarantować polskiej marce wysoką jakość technologiczną samochodów Izera.
04.08.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.