PKN Orlen: Stacje ładowania aut elektrycznych Energi dołączą do sieci Orlen Charge

ac

15.03.2021 18:06 Źródło: PAP
Strona główna Zrównoważony Transport, Zielona Logistyka, Elektromobilność PKN Orlen: Stacje ładowania aut elektrycznych Energi dołączą do sieci Orlen Charge
PKN Orlen: Stacje ładowania aut elektrycznych Energi dołączą do sieci Orlen Charge - ZielonaGospodarka.pl
fot. Michael Marais

Wkrótce stacje ładowania pojazdów elektrycznych Energi dołączą do sieci Orlen Charge. Dzięki temu będzie ona obejmować łącznie ponad 400 obiektów. Grupa Orlen stanie się liderem elektromobilności w Polsce pod względem infrastruktury ładowania - podał PKN Orlen.

Informując w poniedziałek o planach, PKN Orlen podkreślił, że "integracja Energi z Grupą Orlen obejmuje kolejne obszary". "Już wkrótce stacje ładowania pojazdów elektrycznych Energi dołączą do sieci Orlen Charge. Dzięki temu po skonfigurowaniu nowych urządzeń będzie ona obejmować łącznie ponad 400 obiektów" - zapowiedział koncern. Jak podkreślił, "tym samym Grupa Orlen stanie się liderem elektromobilności w Polsce pod względem infrastruktury ładowania".

PKN Orlen przypomniał, że obecnie w sieci Orlen Charge funkcjonuje 86 stacji ładowania należących do płockiego koncernu. W informacji zwrócono uwagę, że właściciele pojazdów elektrycznych mogą łatwo zlokalizować stacje Orlen Charge, a następnie opłacić ładowanie dzięki aplikacji mobilnej. "W ciągu najbliższych miesięcy oprogramowanie to zacznie obsługiwać również stacje zarządzane przez Energę Obrót" - zapowiedziano w komunikacie. Wspomniano przy tym, że Energa Obrót posiada własną sieć, która obejmuje 53 ogólnodostępne stacje ładowania, znajdujące się przede wszystkim w północnej Polsce, a blisko połowa z nich to stacje szybkiego ładowania DC.

- Wdrożenie do systemu Orlen Charge będzie obejmować również 279 stacji w ośmiu miastach północnej i środkowej Polski: Koszalinie, Gdańsku, Gdyni, Toruniu, Olsztynie, Włocławku, Elblągu i Płocku. Stacje są tam budowane przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego – w tym przypadku Energę Operatora – na mocy przepisów ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych - oznajmił PKN Orlen. Jak zaznaczył, po wybudowaniu zostaną one przekazane na rok wyznaczonemu przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki operatorowi ogólnodostępnych stacji ładowania - OOSŁ, którym ma być spółka Energa Obrót.

W komunikacie podano, że w przypadku sześciu miast: Gdynia, Olsztyn, Płock, Toruń, Koszalin i Elbląg Energa Obrót została już wyznaczona na rok jako OOSŁ przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, natomiast w pozostałych dwóch przypadkach decyzje zostaną wydane w najbliższym czasie. "Będzie to 271 stacji ładowania AC o mocy 2x22kW, wyposażonych w dwa punkty ładowania oraz osiem stacji DC/AC o mocy 50kW dla złącz DC i 22 kW dla złącz AC" - wyliczono w informacji.

PKN Orlen zaznaczył, że "stacje stawiane obecnie przez Energę Operator, po przekazaniu Enerdze Obrotowi, jako OOSŁ będą od razu działać w ramach systemu Orlen Charge". "Pierwsze tego typu stacje zostaną już niebawem uruchomione w Koszalinie. Z kolei na stacjach własnych Energa Obrót nowy system wprowadzany będzie stopniowo, w miarę rekonfiguracji kolejnych urządzeń. Cały proces zająć może do trzech miesięcy" - przekazał płocki koncern.

Jak wspomniał PKN Orlen, stacje już działające w ramach Orlen Charge będzie można rozpoznać po odpowiednich oznaczeniach i znajdujących się na nich nowych instrukcjach obsługi. "Co ważne, do momentu przeniesienia wszystkich stacji Energi do wspólnego środowiska informatycznego, wszystkie z nich będą objęte okresem przejściowym. W tym czasie można będzie ładować na nich pojazdy w formule plug&charge, czyli za darmo i bez konieczności autoryzacji przez aplikację lub z pomocą karty RFID" - podkreślono w komunikacie.

Według PKN Orlen, "po wdrożeniu wszystkich stacji Energi do wspólnego środowiska informatycznego, korzystanie z nich będzie odbywać się na takich samych zasadach, jak w przypadku wszystkich innych urządzeń objętych systemem Grupy Orlen". Koncern przypomniał, że szczegółowe zasady korzystania z Orlen Charge można znaleźć na internetowej stronie orlencharge.pl.


Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 43850,00 $ tona -0,77% 21 sty
 Cynk 3685,00 $ tona 0,33% 21 sty
 Aluminium 3079,00 $ tona -0,96% 21 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.