MKiŚ: zdecydowano o wzorze nalepki dla samochodów mogących wjechać do strefy czystego transportu

AK

02.04.2022 11:12 Źródło: PAP
Strona główna Transport, Elektromobilność MKiŚ: zdecydowano o wzorze nalepki dla samochodów mogących wjechać do strefy czystego transportu

Partnerzy portalu

MKiŚ: zdecydowano o wzorze nalepki dla samochodów mogących wjechać do strefy czystego transportu - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

31 marca Minister Klimatu i Środowiska podpisał rozporządzenie w sprawie wzoru nalepki dla pojazdów uprawnionych do wjazdu do strefy czystego transportu - poinformował w piątek resort. Zgodnie z ustawą maksymalna opłata za wydanie takiej nalepki wyniesie 5 zł.

Ministerstwo poinformowało na swojej stronie internetowej, że rozporządzenie, a przede wszystkim projekt nalepki oznaczającej pojazd uprawiony do wjazdu do strefy czystego transportu podlegał szerokim uzgodnieniom.

"Uwagi do przedstawionego projektu zgłaszali zarówno samorządowcy, jak i organizacje branżowe zainteresowane elektromobilnością. W trakcie konsultacji został zaproponowany nowy wzór nalepki, który uwzględnił rok produkcji pojazdu, rodzaj paliwa, nazwę gminy i nr rejestracyjny" - poinformowano.

Zgodnie z projektem rozporządzenia dostępnym na stronach RCL nalepka ma mieć wzór ośmiokąta - przypominającego znak STOP - w kolorze zielonym. Na górze nalepki znajdować się ma informacja z rokiem produkcji pojazdu. Poniżej tej informacji po lewej stronie znajdować się będzie z kolei oznaczenie odpowiadające rodzajowi paliwa, jakim jest napędzany pojazd. Przykładowo dla benzyny określono znak P; dla oleju napędowego - D; mieszanki (paliwo-olej) - M; gazu płynnego (propan-butan) - LPG; gazu ziemnego sprężonego (metan) - CNG; wodoru - H; a dla pojazdu zasilanego energią elektryczną - EE. W dolnej połowie nalepki będzie z kolei uwidoczniony numer rejestracyjny pojazdu.

"Dzięki wprowadzonym zmianom posiadacze nisko i zeroemisyjnych pojazdów, którzy nie mają specjalnych tablic, będą mogli wjeżdżać do stref w całej Polsce. Łatwiej będzie też posiadaczom aut, które zostaną uznane za dopuszczone do wjazdu w różnych gminach w Polsce - jeśli ich pojazd będzie spełniał wymagania z innej gminy, która wydała naklejkę. Będzie to możliwe do stwierdzenia na podstawie roku produkcji lub rodzaju paliwa. Na projekcie znalazł się symbol znaku oznaczającego strefę czystego transportu, aby była ona bardziej czytelna" - dodano w komunikacie resortu.

Nalepka umieszczana będzie w lewym dolnym rogu przedniej szyby pojazdu. Sposób wydawania naklejek określi z kolei rada gminy w uchwale, w której ustanowi strefę czystego transportu.

Ministerstwo przypomniało, że zgodnie z ustawą o elektromobilności, pojazdy którymi poruszają się osoby niepełnosprawne, są zwolnione od zakazu wjazdu do strefy czystego transportu. Przewiduje ona też maksymalny koszt za wydanie takiej nalepki w wysokości 5 zł.

Obowiązująca ustawa o elektromobilności upoważnia gminy do tworzenia stref czystego transportu na swoim terenie. Do tej pory jednak żadna z takich stref nie powstała.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.