POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Rekordowe zużycie paliw kopalnych. Czy zielona energia odchodzi w niebyt?

Strona główna Energetyka, OZE Rekordowe zużycie paliw kopalnych. Czy zielona energia odchodzi w niebyt?

Partnerzy portalu

Rekordowe zużycie paliw kopalnych. Czy zielona energia odchodzi w niebyt? - ZielonaGospodarka.pl

Ubiegły roku przyniósł kolejne rekordy mocy z odnawialnych źródeł energii. Jednak mimo licznych zachęt do dekarbonizacji sektora energetycznego, globalne zużycie paliw kopalnych osiągnęło rekordowy poziom, spadając jedynie o 0,5% r/r – stwierdza najnowszy raport Energy Institute.

- Globalne zużycie paliw kopalnych osiągnęło rekordowy poziom, wzrastając o 1,5% do 505 EJ
- Ubiegłoroczny udział paliw kopalnych w globalnym koszyku energetycznym wyniósł 81,5%, ulegając zmniejszeniu 0,5%. r/r
- Emisje z energetyki wzrosły o 2%, przekraczając po raz pierwszy 40 GtCO2e
- Europejskie zapotrzebowanie na gaz w 2023 roku spadło o 7%. r/r
- Ubiegłoroczny udział Rosji w imporcie gazu do UE spadł do 15%.
- Udział odnawialnych źródeł energii w całkowitej produkcji energii wzrósł z 29 proc. do 30%.

20 czerwca Energy Institute we współpracy z KPMG oraz KEARNEY opublikował tegoroczną edycję raportu „The Energy Institute Statistical Review of World Energy”, który analizuje dane światowych rynków energii z poprzedniego roku.

Ubiegły rok był drugim z rzędu rekordowym rokiem pod względem globalnego zużycia energii pierwotnej, które wzrosło o 2%, osiągając 620 EJ. Tempo wzrostu było o 0,6% wyższe od średniej dziesięcioletniej i o ponad 5% wyższe od poziomu sprzed pandemii COVID-19.

Produkcja energii elektrycznej na świecie w ubiegłym roku wzrosła o 2,5%. osiągając rekordowy poziom 29 925 TWh. Tempo wzrostu, które było o 25%. szybsze niż całkowite globalne zużycie energii pierwotnej, wskazuje że światowy system energetyczny jest coraz bardziej zelektryfikowany – donosi raport.

Globalne Południe przegoniło Północ


Zużycie energii pierwotnej na Globalnym Południu po raz pierwszy przekroczyło zużycie na Globalnej Północy. W ubiegłym roku Globalne Południe odpowiadało za 56 proc. całkowitego zużycia energii i rosło w tempie dwukrotnie wyższym niż globalna średnia wynosząca 2 proc.  

Region Azji i Pacyfiku odpowiadał za 85% popytu globalnego Południa – a zarazem 47% popytu globalnego – gdzie dominowały gospodarki Chin, Indii, Indonezji, Japonii i Korei Południowej – donosi raport.

Podczas gdy Ameryka Południowa i Środkowa oraz Azja i Pacyfik odnotowały stopy wzrostu powyżej średniej światowej, całkowity popyt w Afryce spadł o 0,4 proc. w 2023 roku, zaś zużycie energii elektrycznej pozostało na niezmienionym poziomie. Zapotrzebowanie na energię elektryczną w Ameryce Północnej i Europie spadło odpowiednio o 1 proc. i 2 proc. We wskazanych regionach istotny wpływ na popyt na mają przepisy dotyczące efektywności energetycznej, energooszczędne oświetlenie oraz zmieniające się nawyki konsumentów.

Rekordowe zużycie paliw kopalnych mimo dekarbonizacji


Wraz z rekordowym zużyciem energii elektrycznej odnotowano nowy rekord zużycia paliw kopalnych. 

Ponieważ popyt na gaz ziemny, paliwo kopalne o stosunkowo niskiej emisji dwutlenku węgla, pozostał na niezmienionym poziomie, zwiększone zużycie ropy naftowej i węgla oznaczało, że emisje gazów cieplarnianych związane z energią również osiągnęły rekordowy poziom, przekraczając po raz pierwszy 40 GtCO2e. 

ZielonaGospodarka
Produkcja i konsumpcja gazu ziemnego z podziałem na regiony, Źródło: The Energy Institute Statistical Review of World Energy.


Emisje CO2 ze spalania paliw kopalnych są zdecydowanie największym źródłem emisji gazów cieplarnianych związanych z energią, stanowiąc około 87 proc. całkowitej emisji. W 2023 roku globalna produkcja ropy naftowej osiągnęła rekordowy poziom nieco ponad 96 mln baryłek dziennie. 

Węgiel utrzymał swoją pozycję dominującego paliwa do produkcji energii elektrycznej, a paliwa kopalne stanowiły łącznie 60 proc. globalnej produkcji energii elektrycznej.

ZielonaGospodarka
Produkcja energii jądrowej (w Twh), Źródło: The Energy Institute Statistical Review of World Energy


W 2023 roku moc bateryjnych systemów magazynowania energii elektrycznej (Battery Energy Storage Systems – BESS) w skali sieci wyniosła 56 GW, z czego prawie 50% zainstalowano w Chinach.

Twardy orzech do zgryzienia. Paliwa kopalne nie ustępują


Wnioski wypływające z tegorocznej edycji raportu nie dziwią, bowiem pokrywają się z wynikami analiz prezentowanymi przez inne instytucje. Mimo licznych zachęt do dekarbonizacji sektora energetycznego, paliwa kopalne nie ustępują, nadal odgrywając znaczącą rolę.

Raport „World Energy Investment 2024” opublikowany 6 czerwca przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA), że tegoroczne globalne inwestycje w wydobycie ropy naftowej i gazu wzrosną o 7%, osiągając poziom 570 mld dolarów. 

Wood Mackenzie w raporcie „Global gas in the 2050 net zero world”, stwierdził, że popyt na gaz będzie stabilny przez co najmniej kolejne dwie dekady.

„Energia zawsze była i pozostaje kluczowa dla ludzkich osiągnięć i postępu. W coraz większym stopniu ma również kluczowe znaczenie dla naszego przetrwania. Przy globalnym wzroście temperatury wynoszącym średnio prawie 1,5°C, rok 2023 był najcieplejszym rokiem od początku istnienia rekordów, a coraz poważniejsze skutki zmian klimatu były odczuwalne na wszystkich kontynentach. Doświadczyliśmy również ciągłych skutków zakłóceń geopolitycznych na rynkach energii oraz wspieranych przez nie gospodarkach i źródłach utrzymania” – komentuje tegoroczną edycję raportu Juliet Davenport, prezes Energy Institute.

Fotografia główna: Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent $ baryłka  
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad $ uncja  
 Platyna $ uncja  
 Srebro $ uncja  
 Złoto $ uncja  

Dziękujemy za wysłane grafiki.