Druga edycja Akademii Wodorowej Orlen to ponad 100 godzin wykładów, warsztatów i laboratoriów z udziałem kilkudziesięciu ekspertów, oraz licznych wizyt studyjnych w firmach z branży wodorowej. W programie wzięło udział 30 absolwentów uczelni z całej Polski, a jego celem jest wsparcie kształcenia kadr w zaawansowanych technologiach wodorowych. Na najlepszych czekają płatne staże w Orlen i u partnerów programu.
Akademia Wodorowa (Akademia H2) to program edukacyjny skierowany do studentów 3, 4 i 5 roku oraz absolwentów uczelni wyższych. Głównym zadaniem projektu jest szkolenie i rozwój kadr wyspecjalizowanych w innowacyjnych technologiach wodorowych oraz ich praktycznym zastosowaniu.
– Wodór zero i niskoemisyjny to jeden z filarów transformacji energetycznej. Orlen nie tylko realizuje inwestycje w infrastrukturę wodorową, ale przede wszystkim dba o budowę kompetencji i przyszłych kadr dla realizacji tak ambitnych i innowacyjnych celów. Dzięki takim programom jak Akademia Wodorowa, a później także stażom dla najlepszych, zachęcamy studentów i absolwentów do tego, by rozwijali swoje umiejętności w tym kierunku oraz budujemy świadomość społeczną w zakresie bezpiecznego źródła energii jakim jest wodór – mówi Wiesław Prugar, Członek Zarządu Orlen ds. Upstream.
Warunkiem ukończenia Akademii było przygotowanie własnego projektu, dotyczącego produkcji i wykorzystania wodoru w gospodarce (przemysł, transport lub energetyka) z określeniem wpływu na redukcję emisji CO2. Dziesięcioro najlepszych absolwentów II edycji programu otrzymało już propozycje odbycia płatnych staży. Pięć z nich odbędzie się w ORLENIE, pozostałe u partnerów Akademii (3 w Solarisie, oraz po jednym w firmach Toyota i Pesa).
W trakcie Akademii uczestnicy poznali działania instalacji produkcyjnych w różnych gałęziach przemysłu, zarówno te związane z produkcją niskoemisyjnego i odnawialnego wodoru, jak i rozwiązania wynikające z wykorzystania wodoru w transporcie kołowym. 30 słuchaczy wzięło udział w 8 zjazdach, które odbyły się w 10 miastach w Polsce i Hiszpanii, m.in. na Politechnikach w Krakowie i Gdańsku, a także w siedzibach Orlen we Włocławku, Solarisa w Poznaniu, Pesy w Bydgoszczy czy Calvery w Saragossie. II edycja Akademii H2 trwała od lutego do czerwca 2024 roku.
Akademia Wodorowa to inicjatywa, która powstała w ramach Mazowieckiej Doliny Wodorowej. Organizatorem programu jest Grupa Orlen, a partnerami są m.in. przedstawiciele przemysłu motoryzacyjnego: Toyota i Solaris, kolejowego – PESA Bydgoszcz, a także Komunikacja Miejska Płock i uczelnie wyższe: Politechnika Krakowska i Politechnika Gdańska.
Szkolenie kadry w kierunku rozwoju technologii wodorowych jest elementem Strategii Wodorowej Grupy ORLEN. To odpowiedź koncernu na wyzwania związane z transformacją energetyczną i szukaniem zielonych, ekologicznych rozwiązań. Wodór jako alternatywa dla paliw konwencjonalnych jest obecnie jednym z kluczowych elementów dekarbonizacji sektora transportu.
Do 2030 roku Grupa Orlen zakłada budowę sieci ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo, drogowego oraz kolejowego w Polsce, Czechach i na Słowacji. Wodór będzie dostarczany do nich dzięki wybudowaniu europejskiej sieci hubów wodorowych, zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero- i niskoemisyjny wodór. Łączna zakładana moc elektrolizerów w Grupie ORLEN do 2030 roku wyniesie około 1 GW mocy, co w połączeniu z projektami typu waste-to-hydrogen umożliwi produkcję ponad 130 tysięcy ton rocznie odnawialnego wodoru na koniec obecnej dekady.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
Rynek bateryjny może czekać przewrót. Czas na sodową rewolucję
OECD: Turystyka nadal rośnie, ale wyraźnie zwalnia. Japonia podbija serca podróżników
Unia ma potroić moce magazynów. To recepta na marnowanie energii z OZE
W czerwcu UE miała ¼ energii z fotowoltaiki. Wszystko dzięki Niemcom, Hiszpanii i Polsce
Żabka w tym roku zebrała ponad 100 mln opakowań kaucyjnych
Unia odsłania karty. ETS będzie łagodniejsze dla przemysłu, a elektryfikacja ma przyspieszyć
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
Ciepłownictwo może wesprzeć sektor OZE. Doskonale wykorzysta nadwyżki zielonej energii
Ultrawysokotemperaturowa pompa ciepła. PG liderem projektu DUOHEAT
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o OZE. Są rozwiązania dla biometanu i biogazu
Państwo wesprze inwestycje w biogazownie. Jest zapowiedź MKiŚ
Rząd chce ułatwić rozwój biometanu i biogazu, a także wesprzeć prosumentów. Przyjął projekt nowej ustawy
Sztokholm zatwierdził dwie nowe morskie farmy wiatrowe. Odrzucił 11 projektów
Minister energii: do 2040 Polska będzie korzystała głównie z OZE i atomu
GDDKiA: droga do elektrowni jądrowej powstanie bez opóźnień
Nowy raport PSEW: jak lepiej wykorzystać OZE i obniżyć koszty ciepła
Energa Wytwarzanie i Gmina Potęgowo rozwijają lokalną energetykę rozproszoną
Francja dostała od UE zielone światło w sprawie offshore’u. Uwolni na jego budowę ogromne środki
TOP5 w Zielonej Gospodarce - 17.07.2026
Energa modernizuje oświetlenie w Sopocie. Wymiana na LED i zmniejszenie emisji CO2
Fuzja termojądrowa wchodzi na nowojorską giełdę. Po raz pierwszy w historii
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
Premier: OZE to ochrona klimatu i w wielu przypadkach najtańsza energia
Ledy nowszej generacji zastąpiły obecne. Gmina Sierakowice zmniejszy zużycie energii o ponad 40 proc.
Powstaną pierwsze w Polsce wytyczne dotyczące bezpieczeństwa wielkoskalowych magazynów energii
Grupa Energa sięga po kolejne środki z KPO. Ponad 300 mln zł na cyfrową sieć przyszłości
| Ropa brent | 88.05 $ | baryłka | 3,58% | 18.07.2026 19:05 |
| Cyna | 52855 $ | tona | 0,29% | 18.07.2026 19:05 |
| Cynk | 3590 $ | tona | 1,03% | 18.07.2026 19:05 |
| Aluminium | 3169.5 $ | tona | 0,52% | 18.07.2026 19:05 |
| Pallad | 1250 $ | uncja | -0,24% | 18.07.2026 19:05 |
| Platyna | 1603.8 $ | uncja | -1,59% | 18.07.2026 19:05 |
| Srebro | 56.15 $ | uncja | 0,66% | 18.07.2026 19:05 |
| Złoto | 4021 $ | uncja | 1,03% | 18.07.2026 19:05 |